«Київські солісти»: світлотіні двох вечорів у Філармонії Авторка: Вікторія Фролова

У часи, коли дієздатність майже всього напряму залежить від наявності електроенергії, мимоволі радієш, що це не впливає на концертне життя Києва. Попри всі перешкоди, триває воно і в Національній Філармонії України. З помітною регулярністю, кожного місяця в стінах Колонного залу виступає Національний камерний ансамбль «Київські солісти» на чолі з диригентом Ігорем Пучковим. Репертуар колективу приваблює слухачів своєю розмаїтістю, адже включає музику від бароко до сучасності. Широта музичного асортименту надає вибір, але одночасно викликає питання до якості. Попри тяжку ситуацію сьогодення і те, що протягом першої половини листопада колективом вже було проведено два концерти, 24 листопада та 5 грудня відбулися ще дві музичні події за участі «Київських солістів». Пройшли вони за різних обставин…

Фото Вікторії Фролової

24.11. Бах, Щербаков, Дворжак: у світлі ліхтариків 

У четвер 24 листопада, день, коли було знеструмлено 70% Києва, вечірній похід у Філармонію потребував певної завзятості. Підійшовши під двері охопленої туманом будівлі, з вікон якої не лилося світло, з надією смикаю ручку дверей. Успішно потрапивши до приміщення, на вході зустрічаю співробітниць Філармонії, які спрямовують мене до зали зі вказівками йти «постійно на світло». 

Вперше бачу Колонну залу такою: темною та з майже пустим партером. Загальна кількість слухачів в той вечір явно не перевищувала двадцяти, здавалося, що всі вони б помістилися в один ряд. Всупереч відсутності електроенергії, сцену все-таки вдалося зробити більш-менш освітленою: для цього нагорі було встановлено два прожектори, ще два – на підлозі по центру, поруч з місцем диригента. 

У програмі вечора було чотири твори: Бранденбурзький концерт №3 соль мажор та Концерт для скрипки і струнних мі мажор Йоганна Себастьяна Баха, «Aria passione-2» для альта і струнних Ігоря Щербакова та Струнний квартет №12 («Американський») Антоніна Дворжака. 

Концерт відкривався доволі відомим Бранденбурзьким концертом №3 Баха, який вважається своєрідним прототипом струнного квартету через обраний склад інструментів: три скрипки, три альти та три віолончелі у супроводі генерал-басу (клавесин). Цього вечора слухачі почули його у виконанні струнного оркестру. Шкода лише, що звучання задіяного клавесина лише зрідка пробивалося крізь масив струнних — через акустичні вади, додатково ускладнені відсутністю технічних можливостей підсилення звуку. Однак це не допомогло залишитися непоміченими інтонаційній фальші оркестру та просіданням темпу у сольних епізодах першої частини концерту. Ці незначні похибки не зіпсували загального враження від виконання твору, адже «Київським солістам» вже в другій частині вдалося досягти злагодженості у звучанні, якій не завадив навіть заданий Й. Бахом швидкий темп частини. Додатково хотілося б відзначити добре виражену контрастність динаміки та вдалу акцентуацію інструментальних перегукувань. 

На жаль, не можна залишити похвальний відгук про виконання другого твору Й. С. Баха — Концерту для скрипки і струнних Мі мажор. Партію солюючої скрипки виконувала Анастасія Шипак. Проблеми зі зв’язком, які були у цей день, не оминули й колектив «Київських солістів», адже у першій частині концерту солістка інколи втрачала його з ансамблем. Подекуди «Київським солістам» попросту бракувало соло: адже моментами звучання ансамблю виступало на перший план там, де цього точно не було передбачено – мелодична лінія скрипки губилася серед натовпу інших струнних. Місцями між виконавцями виникала ритмічна незлагодженість, звучання ставало занадто сумбурним, квапливим. Пауза перед репризою першої частини здалася занадто малою, майже не відчутною, що позбавило її потрібного сенсу. Лишивши себе можливості перевести дихання, оркестр продовжив «бігти», задихаючись, ніби астматик на біговій доріжці. 

Можливо, деякі виконавці колективу у першій частині надто поспішали, аби порадувати слухачів прекрасним виконанням другої частини концерту, у якій втрачений зв’язок нарешті відновився. Ансамблю вдалося точно потрапити у потрібний зосереджено-урочистий настрій музики, характерний для жанру пасакалії, а соло скрипки рельєфно зазвучало над вивіреними акордами оркестру. Вразили мелодійна виразність та інтонаційна філігранність у виконанні. Шкода, що приємний посмак швидко зник з початком третьої частини, під час виконання якої була рекордна кількість фальші у партії солістки. 

Після такого перемінного успіху невідомо чого варто було очікувати від виконання наступного твору — камерної симфонії №3 «Aria passione-2» Ігоря Щербакова. На центр сцени вийшов новий соліст — альтист Ярослав Венгер. Тишу в залі поступово заполонили насторожені та тривожні тремоло струнних, залунав глибокий тембр солюючого альта. Висхідні хроматичні пасажі оркестру стали схожими на рій бджіл, з якого інколи виринали надзвичайно виразно проведені низхідні мелодії, наближені до інтонацій благання. Концентрація драматизму у музиці була щільною, однак моментами її додатково підсилював тембр кларнета, який несподівано виникав зі звукового масиву струнних. Вимкнене світло тільки зіграло на руку, підкресливши похмурість та зловісність звучання ансамблю. Кульмінаційний момент у скрипок, вийшов настільки виразово вдалим, що викликав мурахи по тілу.

Приємне враження закріпилося виконанням Струнного квартету №12 А. Дворжака. Подібно до Дев’ятої симфонії, квартет заснований на американській негритянській та індіанській народній музиці. В цьому творі «Київські солісти» змогли розкрити всі свої виразові резерви, особливо ті, що стосувалися лірики. Завершення події квартетом сформувало певну композицію всього концерту, де твори для солістів і ансамблю були обрамленими виключно оркестровими творами. 

5.12. Година з Вівальді 

Морозний вечір першого понеділка грудня радував наявністю світла. У теплій Колонній залі Філармонії зібралося більше слухачів, порівняно з попереднім концертом. Однак, в цілому аудиторія не заповнювала навіть половини з наявних місць. Всередині Філармонії все виглядало вже більш звично: працював гардероб і буфет, білети на вході просканувалися, біля сходинок роздавали програмки. 

Виконавців на сцені нарешті можна було розгледіти (навіть із кінця зали). В цей вечір програма була більш однорідною — «Київські солісти» з Ігорем Пучковим за диригентським пультом виконували концерти та симфонії для струнних Антоніо Вівальді. Хоча друкована програмка містила розлогий перелік з одинадцяти творів, однак загальна тривалість концерту склала лише одну годину. 

При порівнянні наявного переліку творів з тими, що були опубліковані напередодні на офіційному сайті «Київських солістів» та на інтернет-сторінці Філармонії, виявилося, що програма концерту існує в трьох варіантах. Так, на сайті «Солістів» окрім концертів для струнних в списку також був зазначений концерт для двох віолончелей соль мінор RV 531, партії соло у якому повинні були виконати Владислав Прімаков та Арсен Пахолюк. В програмі на сайті Філармонії, яка хронологічно була опублікована пізніше, вищезазначений концерт вже не вказується, але, певне, у спробах хоч якось компенсувати повну відсутність творів для соло з оркестром, додається Sinfonia мі мажор RV 131. Остаточна друкована версія програми не містила обидва ці твори, проте наприкінці списку з‘явилась третя частина концерту для скрипки соло з оркестром із циклу «Пори року». 

 

Зміни в програмі — звична річ, адже всі люди, так чи інакше, залежні від обставин. Інколи ці зміни стають вимушеними, особливо коли на кону стоїть успіх виконання, гарна картинка, важлива для слухачів. Вісім тричастинних концертів і одна симфонія, подібно до зображень в калейдоскопі, швидко змінювали один одного. Відзначу, що порівняно з попередньою подією, колектив «Київських солістів» дійсно був підготовлений краще: протягом усього концерту слухачі мали можливість отримувати виключне задоволення від злагодженості звучання ансамблю, виразності динамічних відтінків та чистоти інтонації струнних. Також, завдяки технічним можливостям звукового підсилення нарешті можна було розчути тембр клавесина. 

Виконання «Київськими солістами» творів Вівальді краще за все можна охарактеризувати словом «рівно». Якби це був технічний залік, то всі музиканти без сумніву отримали б відмінні оцінки. Однак враження від концерту через це залишилося максимально нейтральним, навіть прісним. 

Програма концерту дещо урізноманітнювалася виконанням сонати «Al Santo Sepolcro» («До гробу Господнього») мі-бемоль мажор, де композитор звертається до біблійних сюжетів. Це зумовило аскетизм, стриманість динаміки у виконанні першої частини твору. Кожен з голосів, що брав участь у канонічних перекличках другої частини був виразним, в міру акцентованим і рельєфним. 

На завершення концерту колектив та соліст Юрій Стьопін (скрипка) виконали один з усім відомих хітів А. Вівальді – третю частину «Літо» з концерту №2 соль мінор із циклу концертів для скрипки «Пори року». Блискуче виконання зробило свою справу — у відповідь «Київські солісти» отримали виправдані довгі оплески та крики «Браво!». 

***

Два вечори в Національній філармонії України з «Київськими солістами» мали як світлі, так і темні сторони. Перший концерт — неповторний за своєю атмосферою, але місцями відтінений похибками виконавців; другий, зі згладженими кутами, що пройшов за більш звичних обставин, але був явно вдаліший за рівнем виконання. Бажання ухопитися одразу за все, такі хронологічно розмиті й надто широкі горизонти не дозволили «Київським солістам» зануритися в глиб сенсів та їхніх інтерпретацій. То чи варте таке розпорошення того, щоб залишатися на посередньому рівні?

Читайте також:

• Музикознавиця Лія Бетстоун про Ukrainian Contemporary Music Festival і концерт Notes from Ukraine

• «Страшна помста» Євгена Станковича: Credo, ergō sum?

• «Будинок “Слово”. Нескінчений роман» — фільм про нездійснене майбутнє. Розмова із Аллою Загайкевич

Теги:

 1. I found your blog site on google and verify a few of your early posts. Proceed to maintain up the excellent operate. I just additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. Seeking ahead to reading extra from you afterward!?

 2. I just couldn’t depart your site before suggesting that I actually enjoyed the standard info a person provide for your visitors? Is going to be back often in order to check up on new posts

 3. I and also my buddies were actually looking through the best helpful tips found on your web blog then before long developed an awful feeling I never thanked the web blog owner for them. The young men appeared to be consequently excited to study them and have in effect in truth been taking advantage of these things. I appreciate you for simply being considerably accommodating and for deciding upon this kind of notable guides most people are really eager to be informed on. My honest regret for not expressing gratitude to earlier.

 4. Thanks for enabling me to obtain new concepts about computer systems. I also have the belief that one of the best ways to maintain your mobile computer in prime condition is a hard plastic-type case, as well as shell, that matches over the top of one’s computer. A majority of these protective gear usually are model targeted since they are manufactured to fit perfectly over the natural casing. You can buy them directly from owner, or through third party places if they are for your mobile computer, however not every laptop could have a cover on the market. Just as before, thanks for your suggestions.

 5. Thanks for this glorious article. One more thing to mention is that most digital cameras come equipped with a zoom lens that permits more or less of the scene to get included by simply ‘zooming’ in and out. These types of changes in {focus|focusing|concentration|target|the a**** length are generally reflected from the viewfinder and on huge display screen right at the back of the very camera.

 6. I truly love your site.. Pleasant colors & theme. Did you develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own website and would like to know where you got this from or exactly what the theme is called. Many thanks.

 7. I have seen that fees for internet degree pros tend to be a fantastic value. For instance a full College Degree in Communication in the University of Phoenix Online consists of 60 credits from $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online gives a Bachelors of Business Administration with a complete school element of 180 units and a tariff of $30,560. Online studying has made obtaining your certification been so detailed more than before because you may earn your degree through the comfort of your abode and when you finish working. Thanks for other tips I have certainly learned from your web-site.

 8. hey there and thanks for your information ? I?ve definitely picked up something new from right here. I did then again expertise several technical issues using this site, since I skilled to reload the site many times previous to I may get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? No longer that I’m complaining, but sluggish loading circumstances occasions will often impact your placement in google and can damage your quality ranking if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Anyway I am including this RSS to my email and can glance out for much extra of your respective interesting content. Ensure that you update this again very soon..

 9. I have noticed that in cameras, specialized receptors help to {focus|concentrate|maintain focus|target|a**** automatically. The actual sensors of some surveillance cameras change in in the area of contrast, while others employ a beam involving infra-red (IR) light, specially in low lighting. Higher specs cameras at times use a mixture of both methods and likely have Face Priority AF where the digicam can ‘See’ any face as you concentrate only upon that. Thanks for sharing your ideas on this site.

 10. Good post here. One thing I would really like to say is always that most professional fields consider the Bachelors Degree as the entry level standard for an online degree. Though Associate Diplomas are a great way to start out, completing a person’s Bachelors opens many good opportunities to various professions, there are numerous on-line Bachelor Course Programs available coming from institutions like The University of Phoenix, Intercontinental University Online and Kaplan. Another thing is that many brick and mortar institutions give Online types of their college diplomas but generally for a significantly higher cost than the institutions that specialize in online education programs.

 11. Hello there, just turned into aware of your blog thru Google, and located that it’s truly informative. I?m going to watch out for brussels. I will appreciate when you proceed this in future. Numerous folks can be benefited from your writing. Cheers!

 12. Сповіщення: 2auditor
 13. Hello There. I discovered your weblog the use of msn. That is an extremely smartly written article. I will be sure to bookmark it and return to read extra of your useful info. Thank you for the post. I will definitely return.

 14. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I?m going to watch out for brussels. I?ll be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 15. Hi, I do think your web site might be having web browser compatibility problems. Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Other than that, fantastic blog!

 16. After exploring a few of the blog posts on your web site, I seriously like your technique of blogging. I book marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please check out my website as well and tell me how you feel.

 17. I have seen that right now, more and more people are now being attracted to camcorders and the subject of taking pictures. However, as a photographer, you will need to first invest so much time period deciding the exact model of photographic camera to buy along with moving from store to store just so you may buy the cheapest camera of the trademark you have decided to choose. But it doesn’t end right now there. You also have to take into consideration whether you should buy a digital video camera extended warranty. Thx for the good recommendations I obtained from your web site.

 18. Things i have generally told persons is that when evaluating a good on the net electronics store, there are a few issues that you have to take into account. First and foremost, you want to make sure to find a reputable and in addition, reliable retailer that has obtained great assessments and classification from other people and industry advisors. This will make sure that you are dealing with a well-known store that delivers good services and help to it’s patrons. Thank you for sharing your opinions on this blog site.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *