«Будинок “Слово”. Нескінчений роман» — фільм про нездійснене майбутнє. Розмова із Аллою Загайкевич

Кадр з фільму «Будинок "Слово". Нескінчений роман»

Київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» цьогоріч відбудеться з 1-го по 7-е грудня. Попри повномасштабне вторгнення Росії в Україну фестиваль пройде, утім, в нових умовах — загальна кількість фільмів буде значно меншою, ніж минулоріч. Проте організатори зазначають, що вдалося зберегти майже всі основні програми КМКФ.

Серед інших, у міжнародній конкурсній програмі буде представлено стрічку Тараса Томенка «Будинок “Слово”. Нескінчений роман». Про роботу над фільмом ми поспілкувалися з його композиторкою Аллою Загайкевич.

Сьогодні маємо чудовий інфопривід — другий показ фільму Тараса Томенка «Будинок “Слово”. Нескінчений роман» у Києві в межах конкурсної програми кінофестивалю «Молодість».

Хотів почати з нашої попередньої непублічної розмови про цей фільм. Я тоді зафіксував дві речі, які тепер хотів би уточнити. Перше, — коли я привітав вас із перемогою на фестивалі у Флориді, ви закцентували не так на перемозі, як на важливості того, що про фільм вчергове можна поговорити. І друге, — коли я сказав, що в прокаті у фільму може бути успіх, ви невербально, але емоційно відреагували дещо скептично. Я розумію, що ви впевнені, як ніхто інший, що це дуже хороший твір і що це вартісне кіно, але все ж питання: чи правильно я трактував вашу реакцію тоді і чому вона була саме така?

Чесно скажу, я нещодавно робила відкриту лекцію в Монреальській консерваторії, і після лекції знайома диригентка підійшла і сказала: «Алло, не можна бути такою самокритичною, це шкодить». Мені здавалося, що я нічого самокритичного не говорила, але…

Почну з того, що фестиваль у Флориді — це не фестиваль групи А. Це локальний фестиваль, попри те, що він міжнародний, що це Америка, що там дійсно географія всього світу. Тому — це щось, що не є експертною резолюцією стосовно абсолютних характеристик кіномистецтва, кіномови, усіх складових тощо. Це дуже спокійно, але почесно і приємно, що прозвучали експертні оцінки щодо звуків та музики.

У фільмі є музика як складова, прописана оркестрово та електронно, це чується як функція музики. Звуковий дизайн — те, що ми називаємо так — в нас теж його робив композитор, тобто я. Ніяких додаткових моментів звукового дизайну там не було. Як правило саунд-дизайн — це номінація, окрема від музики. А тут вони так зʼєднали і, дійсно, моє імʼя в номінації прописане як суміш композиції та саунд-дизайну. Про це поговорили там, є цікаві спостереження, які спрацювали.

Про скептичність щодо прокату. Я не сумніваюся, що всім буде дуже цікаво дивитися це кіно в прокаті, тому що акторський склад — суперзірки, їх уже майже в такій комбінації бачили у фільмі «Кіборги». І в театрі їх прекрасно знають. Щодо міжнародного конкурсу «Молодості» — це інше питання, бо для мене це кіно є більш локалізованим на українську аудиторію. Ось це я мала на увазі: не так успіх прокату, як успіх міжнародного конкурсу «Молодості».

Алла Загайкевич

Тут варто зауважити, що цьогоріч у міжнародному конкурсі багато українських фільмів, навіть більшість. Це приємно. А вам як співтворцю фільму важливо чи виграє на «Молодості» цей фільм?

Я думаю, що це перевірка, професійні проблеми, досягнення, мрії і переживання режисера і продюсерської команди все ж таки. Я не памʼятаю окремої номінації «Музика» на «Молодості». Її немає. Ми ж працювали у дуже хорошій комунікації, нам вдавалося з режисером дуже добре одне одного розуміти, тому, звичайно, я буду дуже радіти цьому.

Але для самого Тараса Томенка, для кіноспільноти важливим є момент рефлексії стосовно того, що ми робимо з історією, як ми з нею працюємо, зрештою, як ця проблема вирішується в українському кінематографі. Бо вона є. Це величезна проблема з безліччю розчарувань щодо фільмів, де є конкретний історичний контекст чи якась постать. Це фільм про Василя Стуса («Заборонений», 2019 — О. О.), фільм про…

Крути («Крути 1918» — О. О.).

Так, Крути. Ці фільми вже ставлять питання: «Що ми з цим робимо? Чи достатньо у нас кінематографічних засобів, якими ми володіємо? Наскільки це кіно актуальне? Чи відчувається, що це знято у ХХІ столітті?». В цьому проблема. Для Тараса Томенка як для історика за першою освітою, думаю, це важливе усвідомлення, яке болить всім нам.

З Тарасом Томенком ви вже не вперше (і не востаннє) співпрацюєте. До нинішньої премʼєри був документальний фільм «Будинок “Слово”». Це досить унікальна ситуація, коли одна й та сама тема по-різному опрацьовується майже однаковим складом команди, яка це робить. Як відрізнялися підходи вашої роботи в документальному та художньому фільмах? В чому була різниця режисерських вимог до цих картин?

Ці два фільми є для мене одними з найприємніших в роботі. Тарас бачив якісь мої роботи, йому захотілося зі мною попрацювати, бо в мене був досвід напрацьованих футуристичних рефлексій і у фільмі «Поводир» Олеся Саніна, мої власні композиції, які не стосувалися кіно. Але він себе тоді (при роботі з документальним фільмом — О. О.) повів дуже обережно, не було ніяких особливих побажань, окрім того, що ми розібрали драматургію картини. Оскільки у фільмі дрібний монтаж, мені це нагадало німе кіно. Тарас пристав на ідею, що ми робимо таперську історію. Я поставила собі мітки на фільмі по монтажам. 

Звичайно, там є дві логіки. Перша — це поділ на окремі квартири. Тобто є ідея, що ми через візуальний знак набирання тексту на машинці і звук електронно обробленої машинки… Машинки звучали весь час. На них набирали свої тексти поети і письменники, на них писали досьє енкаведисти. Тож є формальний поділ на квартири і героїв, а крім того є драматургія фільму, яка починається радісно, оптимістично, з текстами поетів про будівництво будинку. Ця радість доходить до початку репресій. І в одних квартирах ми заходимо в один стан, а в інші квартири — в час початку репресій. Таким чином ми модулюємо до Сандармоху, куди їздила знімальна група і знімала всі ці локації. 

Цей підхід надихав нашу команду. Це група, з якою ми пишемо вже кілька фільмів. Ансамбль, який ми називаємо «Cinema Orchestra» з Назаром Стецем, Дмитром Пашинським, Ігорем Завгороднім, Лізою Соловйовою, фортепіано грала я сама. Це був склад, яким ми імпровізували з нотами. У нас були шматки абсолютно фіксовані, бо було потрібно, щоб було чітко в часі, а були шматочки сонористичні, де ми імпровізували. Ця музика була записана дуже швидко, як таперська історія. Музику до документального фільму писали максимум чотири години протягом одного дня. Це було дуже свіжо, але я дуже довго готувала матеріал на ці імпровізації. На студії сидів Тарас Томенко з відкритим ротом, але не заперечував. Іноді йому було страшно, але ми все записали, потім все поставили.

У художньому таке таперство також відбулося, чи була інша методика?

Тут було складніше. В художньому фільмі у нас був нібито симфонічний оркестр. Ми зрозуміли, що ми його не зможемо зібрати і що нам буде вигідніше, цікавіше працювати меншим складом. Це записувалося на студії зі звукорежисером Володею Миндюком.

Звукорежисер — це не тільки людина, яка натискає rec, але й слухає, створює баланс і кінцевий мастеринг. Тож, цей умовний оркестр був створений багаторазовим накладанням сольних записів Ігоря Завгороднього, Андрія Павлова, Андрія Чопа, Віктора Рекала, Назарія Стеця. До того ж були шматки імпровізацій на основі моїх фактур — все, що стосувалося енкаведистського світу. Цих вставочок було дуже багато. Ми це довго записували.

Ви згадували, що робота із саунд-дизайном була на вас. У художньому фільмі дуже помітна просторовість квартир, міста, села, поля, «таємної» кімнати.

Це електроніка на основі записаних звучань. Вітер у селі — це шуми скрипки, віолончелі. Свист відтворювали дитячими інструментами. Синхронних звучань додавав звукорежисер Артем Мостовий.

Ще я заморочилася і записала десять різних друкарських машинок. В якийсь момент мені подзвонив Тарас Томенко і сказав: «Слухай, тут у Києві є дівчина, яка збирає друкарські машинки». Він почав говорити, що інструменти машиною привезуть на студію. Я собі уявила цей процес і кажу: «Знаєш, я візьму зум і до неї поїду». Я приїхала до неї і записала десять машинок. І мені дуже подобається, що я вставила у фільм різні машинки, що це не одна машинка. Я набирала на них тексти і склеювала умовні слова, щоб було враження, що набирається текст. Приємно, що і Тарас Томенко, і Артем Мостовий прийняли цей матеріал, він там інтегрований.

Ми говорили про демонстрацію історії в українському кіно. Як на мене, це перший український фільм про історичних постатей, де пафос дуже помірний. Від початку ми бачимо на екрані живих людей, які грають у волейбол. І протягом фільму помітний контраст цих живих людей і бездушної тоталітарної системи. В музиці є епізод, який підкреслює цей контраст. Під час постановки «Алло на хвилі 477!» співають «Харків, Харків» Мейтуса-Йогансена, це майже кабаре. Після цього номера приходить енкаведист, все замовкає, а в тиші ми чуємо тільки звук ламп на декорації. Я бачив інсталяцію цієї декорації на виставці, присвяченій Курбасу, але зовсім не памʼятаю, щоби лампи звучали.

Ні, звичайно. Вони не звучали. Робота Артема Мостового — геніальна. Тарас хотів, щоб фільм звучав, як cinema noir, тому Артем застосовував плагіни, які дають відчуття плівкового звуку. Тож підхід був дуже творчий і це було страшенно приємно.

Про різницю звуку енкаведистів та «живих» людей — це теж правда. Там добре чути закриті простори, шкірянки. Знову ж таки — це робота Артема, який «витягав» необхідні звуки з майданчика.

«Алло на хвилі 477!»

Фільм побудований так, що в центрі сюжету ми бачимо Хвильового. Це логічний вибір, зокрема, через біографію письменника: ми знаємо його як прихильника більшовизму, який відійшов від цих ідей і навіть проголошував «Геть від Москви» та, зрештою, своїм самогубством позначив завершення «Відродження 20-х». Режисер використав прийоми, притаманні літературі Хвильового: загубленість між реальністю і вигадкою, наприклад. Мабуть, найкращим проявом цього прийому слугує епізод, де Хвильовий вбиває своїх персонажів, кожен з яких має обличчя Акімова. Звук в цьому епізоді ледь не горрорівський і ця сцена проймала до дрижаків.

Це ж найбільший кайф (сміється — О. О.). Перший варіант музики, який я написала… Прийшов Тарас і каже: «Що ти написала? Це ж горрор, це Гічкок». Я кажу, що тут така пластична мелодія, я довго придумувала лейтмотив Хвильового.

В’ячеслав Довженко мав у мене в опері виконувати партію Вишиваного. Звичайно, ми зустрічалися, він розповідав мені про процес зйомок, він сказав, що Хвильовий задумав самогубство роки за два, він почав пити. Тож я була настроєна цими розповідями Довженка. Тарас послухав і сказав: «Ні, це не горрор. Ну як тобі пояснити?.. Уяви, що Акімов підходить до будинку, а це “Титанік”. І він дивиться на нього, як на щастя, він попливе в найкращу подорож». А, «Титанік»! Інша справа.

Тарасу вдалося мене швидко переконати. Ця тема все одно там є, але захована. Але чорно-біле кіно мене стимулювало до такої жанровості. Там є шматочки, де музика називається «Пастка», коли Акімов сидить в таксі і є музика, яка могла бути у Гічкока.

В образі Хвильового є цитата. Він співає умовний романс…

Це зробив Довженко. В документальному фільмі цей романс писала я.

І цей романс на текст Пушкіна?

Це була така історія. Ті, хто були з Хвильовим у кімнаті тоді, стверджували, що він наспівував «Бесы» Пушкіна.

В’ячеслав Довженко в образі Миколи Хвильового

Я не знав, що це факт, і сприйняв як художній образ. В контексті канселінгу російської культури виглядало як твердження «російська культура вбиває». Дуже дивно, що останнє висловлювання Хвильового належить саме російській культурі. Як ви сприймали цей факт під час роботи над фільмом? Зрозуміло, що це було задовго до канселінгу, та все ж.

Цей текст — це холод, який хотів передати Хвильовий. Він таким чином не канселив, але знайшов найхолодніше, що зміг — російську літературу.

Чому важливо подивитися цю стрічку і що би ви порадили глядачеві, який прийде у кінозал?

Мені здається, що важливо й цікаво подивитися на те нездійснене майбутнє. До речі, лекцію у Монреалі я назвала «Можливість майбутнього» і в першій її частині я показувала реконструкції до фільмів Деслава, розповідала про футуристів 1920-х і про будинок «Слово» як приклад того, що майбутнього може й не бути. В них його не було. Цей момент усвідомлення, що ми втратили інерцію повномірного масштабного старту модерної української культури. Це як на стометрівці ми взяли швидкий старт і ми би перемогли…

Всі, хто подивляться цей фільм… Це буде звернення до цих текстів, ми побачимо нашу відповідальність перед ними, необхідність відчути, прочитати це. Це найкращий спосіб відчути цей старт і продовжити цю стометрівку в розвитку, еволюціїї, відкритті нового модерну, якого ми так і не пережили.


Читайте також:

• «Криниця для спраглих» Юрія Іллєнка у спогадах композитора Леоніда Грабовського

«Державний похорон». З якою музикою ховати диктатора

Втрачені спогади: «Gruppo di famiglia in un intero» Лукіно Вісконті

101 коментар

 1. You can certainly see your enthusiasm within the paintings you write. The world hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe. At all times follow your heart.

 2. Thanks for your beneficial post. As time passes, I have come to be able to understand that the symptoms of mesothelioma are caused by a build up associated fluid between the lining of your lung and the torso cavity. The illness may start inside chest area and multiply to other body parts. Other symptoms of pleural mesothelioma cancer include weight reduction, severe breathing trouble, vomiting, difficulty taking in food, and infection of the neck and face areas. It ought to be noted that some people with the disease usually do not experience any kind of serious indications at all.

 3. I like the valuable information you provide in your articles. I?ll bookmark your blog and check again here frequently. I’m quite sure I?ll learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

 4. A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing a bit analysis on this. And he the truth is purchased me breakfast because I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love reading more on this topic. If attainable, as you change into expertise, would you mind updating your blog with more particulars? It is extremely useful for me. Massive thumb up for this weblog publish!

 5. I have learned newer and more effective things by means of your weblog. One other thing I’d really like to say is that newer pc operating systems often allow additional memory for use, but they in addition demand more storage simply to work. If people’s computer is not able to handle extra memory as well as newest software requires that memory increase, it might be the time to buy a new Laptop or computer. Thanks

 6. Great items from you, man. I’ve keep in mind your stuff previous to and you’re simply extremely fantastic. I really like what you’ve got here, certainly like what you are saying and the way in which wherein you say it. You are making it enjoyable and you still take care of to stay it wise. I can not wait to learn much more from you. That is really a tremendous web site.

 7. A few things i have seen in terms of laptop memory is always that there are technical specs such as SDRAM, DDR etc, that must fit the specifications of the mother board. If the computer’s motherboard is pretty current while there are no os issues, changing the ram literally usually takes under a couple of hours. It’s among the list of easiest computer system upgrade procedures one can visualize. Thanks for giving your ideas.

 8. Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 9. I might also like to express that most of those that find themselves without having health insurance can be students, self-employed and those that are jobless. More than half in the uninsured are under the age of Thirty five. They do not experience they are needing health insurance because they’re young in addition to healthy. Their own income is normally spent on real estate, food, as well as entertainment. Most people that do work either complete or not professional are not offered insurance through their jobs so they proceed without because of the rising tariff of health insurance in the United States. Thanks for the thoughts you write about through this website.

 10. I simply could not go away your site before suggesting that I extremely enjoyed the standard information a person supply to your guests? Is going to be again continuously in order to check out new posts

 11. Simply desire to say your article is as astonishing. The clarity in your post is simply great and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 12. I was excited to discover this web site. I wanted to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely liked every part of it and i also have you book-marked to check out new information on your website.

 13. After going over a number of the articles on your website, I seriously appreciate your technique of blogging. I book marked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please visit my web site as well and tell me what you think.

 14. Interesting article. It is quite unfortunate that over the last 10 years, the travel industry has had to fight terrorism, SARS, tsunamis, bird flu virus, swine flu, and also the first ever true global tough economy. Through all this the industry has really proven to be sturdy, resilient and also dynamic, discovering new strategies to deal with hardship. There are usually fresh problems and opportunity to which the marketplace must once again adapt and respond.

 15. Definitely believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 16. Hi there. I mark you’ve noticed that a quantity of assorted devices must been invented allowing for regarding cigarette smoking. Iqos vape Anyway they also came up with something [url=https://everythingfor420.com/collections/bongs]bong[/url][url=https://everythingfor420.com/collections/bongs]bongs[/url][url=https://everythingfor420.com/collections/mini-bongs]mini bong[/url][url=https://everythingfor420.com/collections/dab-pens]dab pen[/url][url=https://everythingfor420.com/collections/dab-pens]dab pens[/url][url=https://everythingfor420.com/collections/cheap-bongs-under-50]cheap bongs[/url][url=https://everythingfor420.com]smoke shop[/url]
  intriguing repayment for cannabis smoking – it’s bong In my opinion the same of the superlative ways to fully experience the status of cannabis and its impact on you. If you are a beginner and very recently after to try smoking.

 17. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 18. Hi there. I characterize as you’ve noticed that a lot of assorted devices from been invented suited for cigarette smoking. Iqos vape No matter how they also came up with something absorbing [url=https://everythingfor420.com/collections/bongs]bongs[/url]
  as a replacement for cannabis smoking – it’s bong In my opinion one of the superlative ways to fully adventure the importance of cannabis and its thrust on you. If you are a beginner and only want to try smoking.

 19. Interesting article. It is extremely unfortunate that over the last years, the travel industry has already been able to to fight terrorism, SARS, tsunamis, bird flu, swine flu, as well as the first ever entire global tough economy. Through all of it the industry has proven to be effective, resilient and also dynamic, locating new solutions to deal with adversity. There are generally fresh troubles and possibilities to which the marketplace must once more adapt and answer.

 20. Great work! That is the type of info that are meant to be shared around the internet. Disgrace on Google for no longer positioning this post higher! Come on over and talk over with my site . Thanks =)

 21. Thanks for your writing. I would also love to say that the health insurance dealer also works for the benefit of the coordinators of the group insurance. The health broker is given a list of benefits wanted by a person or a group coordinator. Exactly what a broker may is hunt for individuals or perhaps coordinators which will best complement those wants. Then he shows his ideas and if all parties agree, the broker formulates a binding agreement between the 2 parties.

 22. Сповіщення: 3advertisement
 23. I just could not depart your web site before suggesting that I extremely enjoyed the standard information a person provide for your visitors? Is gonna be back often to check up on new posts

 24. Attractive part of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get in fact loved account your blog posts. Any way I?ll be subscribing in your feeds or even I success you get admission to constantly quickly.

 25. Aw, this was a really good post. Spending some time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t seem to get anything done.

 26. Fantastic beat ! I wish to apprentice whilst you amend your web site, how could i subscribe for a weblog site? The account aided me a acceptable deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast offered bright clear idea

 27. Absolutely you don’t emergency to look for online pharmacies to purchase cbd products like cbd capsules or grease nowadays. I characterize as it’s beautiful simple to find a polite band that will-power provide you with high-quality products like [url=https://discovercbd.com/collections/active-cbd-oil-cannabinoid-concentrates]concentrated cannabidiol[/url]
  . You don’t orderly fundamental a medicine quest of that so I don’t look upon the heart in buying cbd only in pharmacies since I about it’s more intelligent to rely on the companies that work specifically with cbd.

 28. Own you tried the new pull bar-room product? I’m undeviating you can spawn the aright attitude with our CBD pen. [url=https://mjcbdd.com/products/torch-diamond-thc-o-2g-disposable]torch diamond thc-o[/url]
  Made with simple cannabis oil extracted from organically grown hemp, our CBD grease vaporizer apparatus is befitting conducive to anyone who is disquieted or needs help to calm down and focus. If swiftly this machinery does not pack in working, then will-power keep from you, the actions that you be in want of to do are described in detail.

 29. I have figured out some new points from your web-site about pcs. Another thing I’ve always considered is that computer systems have become an item that each residence must have for most reasons. They provide convenient ways to organize the home, pay bills, search for information, study, hear music and in many cases watch television shows. An innovative solution to complete these types of tasks is to use a notebook. These computer systems are mobile, small, strong and convenient.

 30. Having read this I thought it was rather informative. I appreciate you spending some time and effort to put this content together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile.

 31. Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you spending some time and effort to put this short article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it.

 32. hey there and thanks to your info ? I have definitely picked up anything new from right here. I did alternatively expertise a few technical issues the use of this website, since I experienced to reload the website a lot of occasions prior to I may get it to load properly. I had been brooding about if your web hosting is OK? Now not that I’m complaining, but slow loading instances times will sometimes have an effect on your placement in google and could damage your high-quality ranking if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I?m including this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective exciting content. Ensure that you update this once more soon..

 33. Yet another thing is that when you are evaluating a good online electronics shop, look for online stores that are continually updated, retaining up-to-date with the most recent products, the best deals, in addition to helpful information on goods and services. This will ensure that you are dealing with a shop which stays over the competition and offers you what you need to make knowledgeable, well-informed electronics purchases. Thanks for the crucial tips I have learned from the blog.

 34. Thanks for the distinct tips contributed on this blog site. I have realized that many insurance providers offer buyers generous reductions if they favor to insure several cars together. A significant quantity of households currently have several cars these days, particularly people with elderly teenage youngsters still residing at home, and the savings in policies might soon increase. So it pays to look for a bargain.

 35. Whats up very nice web site!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your site and take the feeds also?I’m satisfied to search out a lot of helpful info right here in the publish, we’d like work out more techniques in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 36. Its such as you read my mind! You seem to understand a lot about this, like you wrote the e-book in it or something. I believe that you simply could do with some to power the message home a little bit, however other than that, that is excellent blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.

 37. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this web site. I’m hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing abilities has encouraged me to get my own web site now. Actually the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a great example of it.

 38. It is in reality a nice and useful piece of information. I am glad that you simply shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 39. Thanks for enabling me to obtain new tips about pcs. I also have the belief that one of the best ways to maintain your mobile computer in primary condition has been a hard plastic-type material case, or shell, which fits over the top of the computer. These kind of protective gear are model unique since they are manufactured to fit perfectly in the natural housing. You can buy these directly from the vendor, or through third party sources if they are readily available for your mobile computer, however its not all laptop may have a cover on the market. Once more, thanks for your guidelines.

 40. There are some attention-grabbing deadlines in this article but I don?t know if I see all of them middle to heart. There is some validity however I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want extra! Added to FeedBurner as well

 41. In the grand design of things you actually receive an A+ just for effort. Exactly where you lost me was first in all the specifics. You know, it is said, details make or break the argument.. And it could not be more true at this point. Having said that, allow me inform you what exactly did do the job. The writing is actually pretty powerful and that is probably why I am making the effort in order to opine. I do not make it a regular habit of doing that. Secondly, despite the fact that I can easily notice the leaps in reason you come up with, I am not necessarily sure of how you appear to unite your details which produce the final result. For now I will, no doubt subscribe to your issue but wish in the near future you connect your facts better.

 42. I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it?s rare to see a great blog like this one today..

 43. You are so awesome! I do not suppose I’ve read something like this before. So nice to find another person with a few genuine thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is something that is required on the web, someone with a little originality.

 44. One thing I have actually noticed is always that there are plenty of fallacies regarding the banking institutions intentions any time talking about foreclosure. One misconception in particular is the fact the bank wishes to have your house. The lender wants your hard earned dollars, not your property. They want the money they lent you together with interest. Keeping away from the bank is only going to draw the foreclosed realization. Thanks for your posting.

 45. I feel that is one of the so much vital info for me. And i’m happy reading your article. However want to remark on some normal issues, The web site style is great, the articles is in point of fact excellent : D. Good activity, cheers

 46. Thanks for revealing your ideas. One thing is that individuals have a selection between federal government student loan and a private education loan where it truly is easier to go with student loan debt consolidation than through the federal student loan.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *