Євген Станкович. Вірний своєму призначенню Про постать та творчість композитора розповідають Олена Зінькевич, Володимир Сіренко, Олена Корчова, Сергій Зажитько, Андрій Мерхель, Золтан Алмаші

 

19 вересня святкує свій ювілей класик сучасної української музики Євген Станкович. Розмірковуючи про музику митця, ми звернулись до двох музикознавиць, виконавця, та трьох композиторів – учнів Євгена Федоровича.

Олена Зінькевич, музикознавиця

Олена Зінькевич
Олена Зінькевич

Про що для Вас музика Євгена Станковича?

Про світ. Про життя. Про Людину.

В Україні Євген Станкович – загальновизнаний метр, що засвідчено також і на найвищому державному рівні – званням Героя України. У чому, на Ваш погляд, полягає героїзм Станковича в Україні?

Героїзм Станковича – у вірності своєму призначенню. Він присягнув мистецтву, мистецтву України. І цю присягу не порушив. Він не кидає свій «верстат», він працює на ньому, як «раб на галері», створюючи все нові грандіозні полотна, в яких Україна пізнає свою історію! Дивіться: «Я стверджуюсь», «Панахида», «Ектенія заупокійна», «Каддиш-реквієм», «Чорна елегія», «Пісні мертвого лісу» та ін. – у кого ще такою кров’ю серця, такою палаючою душею, так фресково – представлений хресний шлях України?!

У бесідах із Вами Євген Федорович називав законодавцями мод в українській музиці Сильвестрова та Скорика. На Вашу думку, чи є сам Євген Станкович, третій герой «пантеону трьох С», законодавцем мод у музичному просторі України?

Ці «Три С» вважаю штучним поєднанням. Занадто вони несхожі – і особистісно, і творчо. Намагання зробити з них єдиний гурт сприймається виключно як маркетинговий хід, і у музикантів викликає лише усмішку. «Моду» на Станковича не помітила. Інша річ, коли учні потрапляють у поле тяжіння вчителя – це природно (і це не мода) і з часом проходить.

В умовах війни, розв’язаної Росією проти нашої держави, у світі стрімко зростає прагнення відкрити для себе Україну. Якби Вам довелося стати автором концертної програми з української музики, що виконуватиметься на європейських сценах, який твір Станковича Ви би обрали для репрезентації України у світі?

Dictum. Це грандіозне симфонічне послання Україні та усьому світові. Його можна порівняти з «Книгою скорботних піснеспівів» Григора Нарекаці. Семантичний час-простір Dictum’а розімкнений: він розгорнутий і в минуле (вихор катастроф як висвітлені пам’яттю трагедії світової історії), і відкритий в майбутнє пророцтвами прийдешніх лихоліть і світлою надією на очищення і прояснення. А через цю подвійну призму проступають контури нашого сьогоденного буття з усіма його трагічними контрастами.

Російсько-українська війна стала каталізатором для оновлення освітніх програм, зокрема музичних. Врешті відмовившись від вивчення зразків російського мистецтва, ми відкриваємо для себе значно ширші горизонти українського та європейського мистецького простору, досліджуємо зв’язки між Україною та Європою. З огляду на це, у якому європейському контексті, на Ваш погляд, слід вивчати творчість Євгена Станковича?

Станкович не потребує змін контекстів і приєднання до якихось нових. Він давно і завжди працює в контексті світової музики з її багатовіковою історією і продовжує збагачувати цей контекст.

З чого почалося Ваше знайомство з музикою Євгена Станковича і як з роками змінювалося її сприйняття?

Почалося з перших творів Станковича, з його перших виконань (наприклад, Першого квартету, Сюїти для квартету), з перших авторських концертів. Першими відгуками на них в пресі були мої. Були вступні слова та анотації на перші виконання наступних творів.

Розширювалося коло творів, коло жанрів Станковича, а з ними – жанрове наповнення моїх відгуків: рецензії, портрети. оглядові статті, книги про Станковича. З моїх та Станковича студентських років його музика увійшла в моє життя. Назавжди.

Володимир Сіренко, диригент

Володимир Сіренко
Володимир Сіренко

Про що для Вас музика Євгена Станковича?

Про все, що важливо для людини. Євген Станкович – трагік. «Туга за втраченим раєм» присутня у більшості творів…

У чому, на Ваш погляд, полягає героїзм Станковича в Україні?

Героїзм Станковича в щоденній творчій праці і головне – в її результатах.

На Вашу думку, чи є сам Станкович, третій герой «пантеону трьох С», законодавцем мод у музичному просторі України?

Безперечно є, хоче він цього чи ні…

Якби Вам довелося стати автором концертної програми з української музики, що виконуватиметься на європейських сценах, який твір Станковича Ви би обрали для репрезентації України у світі?

Варіантів безліч… Але все ж – Другий скрипковий концерт (хоча може бути і «Я стверджуюсь» або «Купало» з «Цвіту папороті»).

У якому європейському контексті, на Ваш погляд, слід вивчати творчість Євгена Станковича?

Якщо говорити про тяглість традиції, то це Лятошинський, Барток, Яначек. А персоналії і паралелі – Канчелі,Шнітке,Пярт…

Станковичу належать слова: «Якщо не зважати на публіку, то який тоді сенс роботи?». З Вашого виконавського досвіду, який саме опус Євгена Федоровича є улюбленим у публіки?

Чи можна назвати «Панахиду за померлими з голоду» улюбленим твором у публіки?.. Але враження від виконання цього твору завжди надзвичайно сильні.

Сергій Зажитько, композитор 

Сергій Зажитько
Сергій Зажитько

Про що для Вас музика Євгена Станковича?

Музика Євгена Станковича для мене, перш за все, дуже людяна. В тому сенсі, що вона апелює до цілком зрозумілих людських емоцій і переживань. Це музика не споглядальна, а  процесуальна, конфліктна. В ній людина ніби пропускає через себе всю складність і драматичність нашого життя. Окрім того, композитор нерідко звертається до глибинних пластів українського мелосу, що робить його творчість вкрай актуальною для сучасної музичної культури.

У чому, на Ваш погляд, полягає героїзм Станковича в Україні?

Для мене все ж таки звання Герой України асоціюється з людьми, які страждали і боролися заради нашої незалежності, які здійснювали героїчні вчинки на війні, приносили себе в жертву заради спасіння людей і таке інше. Для людей мистецтва найвищою нагородою в нашій країні, я вважаю, повинна бути Національна премія імені Тараса Шевченка.

На Вашу думку, чи є сам Євен Станкович, третій герой «пантеону трьох С», законодавцем мод у музичному просторі України?

А чому саме третій, а не другий і не перший? Чи така шкала  визначається насамперед віком цих композиторів?  Для мене, наприклад, у цьому пантеоні обов’язково повинен бути Леонід Грабовський. На мій погляд, всі вони, кожен по-своєму, мають великий вплив на нашу музичну культуру.

Якби Вам довелося стати автором концертної програми з української музики, що виконуватиметься на європейських сценах, який твір Станковича Ви би обрали для репрезентації України у світі?

Це однозначно була б фольк-опера «Цвіт папороті». Це абсолютно геніальна річ. Для мене це твір номер один в українській музиці (хіба що з ним може розділити перше місце П’ята симфонія Валентина Сильвестрова). Для мене є загадкою, чому опера до цього часу не поставлена в Європі.

У якому європейському контексті, на Ваш погляд, слід вивчати творчість Євгена Станковича?

Звичайно ж, в музиці Євгена Станковича при бажанні можна знайти паралелі з симфоніями Густава Малера, Дмитра Шостаковича, творчістю Ігоря Стравінського, Артюра Оннегера, Бориса Лятошинського і т.д. Саме з цього я б починав аналіз його творчості в контексті наслідування традицій європейської музики.

На яке питання Ви би хотіли отримати відповідь від самого Євгена Станковича?

Хотілось би, щоб Євген Федорович відповів на четверте запитання.

Олена Корчова, музикознавиця

 

Олена Корчова
Олена Корчова

Справжня музика – завжди про все одразу. Про життя і людей. Про людські долі. Про те, як на рівні долі пов’язані між собою події і почуття, почуття і душі, душі і знову ж таки, людські життя. Саме цього передусім шукаєш у музиці, коли налаштовуєшся на опцію пересічного слухача. І саме в цій концентрації життєвості, пронизливості й гостроті образів життя, упізнаваності життєвих законів, малих і великих, полягає для мене сила музики Станковича.

Звісно, багато його творів містять певну змістову специфікацію, представлену в назві, але і в таких випадках митець прагне мати справу з універсальними і водночас тонкими матеріями. Наприклад, «Дотик янгола» або «Оpera Rustica»  ̶  ці назви лише злегка локалізують горизонт подій, представлених у музиці, однак зберігають характерний для композитора щільний, заглиблений вимір життєвості.

І ще хочу відмітити з огляду на сьогоднішні реалії: музика Станковича і про війну людини з самою собою, про боротьбу однозначно людського  й іншого, того, що віддаляє нас від порогу людяності. Цю внутрішню моральну війну час від часу веде кожний із нас, однак нині вона вийшла назовні, стала глобальною битвою цінностей, в яку так чи інакше втягнуто всю цивілізацію. У цьому сенсі музика Станковича потрібна сьогодні як ніколи.

У чому, на Ваш погляд, полягає героїзм Станковича в Україні?

Нині точиться багато розмов про доречність збереження цих радянських і пострадянських знаків розрізнення митців. Вирішити проблему  єдиним «соломоновим» рішенням неможливо, адже інститут Героїв, Народних і Заслужених, Лауреатів і «Легенд»  ̶ не завжди данина кар’єризму і суєтності. Інколи це таки можливість справедливої оцінки справжніх героїв від мистецтва – у державі, яка довгий час не шукала інших можливостей.

Героїзм Станковича полягає в тому, що він протягом довгого і напруженого професійного життя залишається в Україні і з Україною, обравши для себе саме її як головну тему творчості, як головний біль творчості (навіть не хочу прибирати двозначність вислову, бо вона теж щось додає), як головний образ «музики про життя». І тому в довжелезному переліку його творів так багато України – історичної, культурної, географічної і «монографічної», шевченківської насамперед.

Якщо зібрати докупи ці україноцентричні партитури, вийде самодостатня і найвищої якості музична database, яка дасть кожному сучасному і майбутньому користувачу світу вичерпне звукове уявлення про нас. У найширшому сенсі герой – не тільки великий воїн, це також і великий подвижник, творець нових уявлень і сенсів. На мій погляд, Євген Станкович – герой саме в такому, україноцентричному розумінні, чим і відрізняється від декого з колег по регаліях.

На Вашу думку, чи є сам Станкович, третій герой «пантеону трьох С», законодавцем мод у музичному просторі України?

З-поміж багатьох достоїнств Євгена Федоровича виділяється рідкісна властивість досягнувши вершини, залишатися професійно й особистісно скромним. Звісно, і в  цьому унікальному пантеоні, і поза його межами Євген Станкович  ̶ forever. Взагалі, сама наявність «трьох С» повинна бути предметом нашої особливої національної гордості, адже далеко не кожній країні щастить мати в одному мистецькому поколінні трьох титанів – художньо різних, але рівних у своєму праві українського культурного представництва.

Статус Станковича видається значно вищим, ніж законодавця музичних мод. Його цільність, справжність, непідвладність модам і влада над аудиторіями роблять його як мінімум законодавцем думок, із тих, що можуть бути висловлені у музичній і лише музичній формі. Відтак він – справжній лідер думок у нашому фаховому просторі. Ба більше, він носій геніальної художньої сили. Моя попередня публікація про Станковича, присвячена попередньому, 75-річному ювілею композитора, повинна була називатися «Статус генія». Шкода, що видання, котре її замовило, трохи змінило назву, зупинившись на варіанті «Просто геній», бо геній – це дуже непросто. Непроста доля, непроста категорія і непроста дискусія. Однак залишаюсь при своєму переконанні щодо правомірності озвученого статусу Станковича і необхідності його впровадження в поточний професійний дискурс.

В умовах війни, розв’язаної Росією проти нашої держави, у світі стрімко зростає прагнення відкрити для себе Україну. Якби Вам довелося стати автором концертної програми з української музики, що виконуватиметься на європейських сценах, який твір Станковича Ви би обрали для репрезентації України у світі?

Це дуже нелегкий вибір, адже потрібен опус вичерпного персонального наповнення. Композиторські долі складаються по-різному, й комусь випадає стати автором одного твору (хоча переконана, що жоден із митців такого для себе не обрав би). Переважна більшість «єдиних опусів» є шедеврами на віки, тож із ними проблема вибору знімається автоматично. Проте вже кільком поколінням музикантів зрозуміло, що Євген Станкович – «автор багатьох творів», які мають перспективу позачасового визнання.

Як тут обирати?! Однак на питання треба відповідати, тому, зважаючи на високу мету і ще вищу ціну такого концерту, я би зупинилась на «Літургії Святого Іоанна Златоустого». Це квінтесенція національної інтонації й концентрат композиторського стилю Станковича, це вихід на сакральність, зрозумілий всій Європі, зрештою, це одвічний трагізм нашого буття і найприродніше свідчення нашої приналежності до світу людяності. Відчай, молитва, віра – готова формула нинішнього існування українців.


У цій концентрації життєвості, пронизливості й гостроті образів життя, упізнаваності життєвих законів, малих і великих, полягає для мене сила музики Станковича.


У якому європейському контексті, на Ваш погляд, слід вивчати творчість Євгена Станковича?

Можливо, тут легше окрелити кілька різних контекстів, ніж намагатись визначитись із межами одного.  Якщо говорити про соціокультурний контекст, творчість Станковича, безумовно, слід розглядати з позицій специфіки пострадянських і посттоталітарних культур, ставити поряд представників чеської, угорської, польської шкіл, того ж Кшиштофа Пендерецького, наприклад.

Якщо ризикнути зазирнути в нетрі глобально-стильового контексту, вочевидь, треба шукати аналоги у творчості  митців, котрі завжди перебувають/перебували на магістральному маршруті сучасної академічної музики, але при цьому ніколи не почувалися приреченими на певну чи то авангардистську, чи то постмодерністську трендовість – як, скажімо, Дьордь Ліґеті.

Коли мати на увазі тяглу зовнішньо-національну традицію, має сенс пов’язати постаті Євгена Станковича і Леоніда Грабовського та Вірко Балея – хоча це вже не європейський, а  трансатлантичний контекст. У строго-методичних інтересах я би наполягала на двох універсальних контекстах – сучасного симфонізму і сучасного ліризму. В обох випадках поряд природньо опиняються Арво Пярт та  Гія Канчелі. Тобто насправді контексти можуть бути різними, головне, дійсно,  ̶  звільнити свідомість від нав’язаного Росією євро-провінціалізму і масштабувати постать Станковича до рівня форвардів поточної європейської композиторської культури.

Музика Станковича завжди апелює до людських почуттів, тому знаходить відгук у широкої авдиторії поціновувачів. Разом з тим, це музика елітарна, що вимагає від слухача зосередженого «проживання». З чого Ви би порадили почати знайомство з творчістю Станковича людям, що є далекими від академічної музики, але прагнуть відкрити для себе українське мистецтво?

Мабуть, із саундтреку до українського телесеріалу «Роксолана». Хоча би для того, аби «Мелодія» Мирослава Скорика не почувалася такою самотньою у відповідному сеґменті. Неперевершеної краси роксоланівські теми, щемні й світлі водночас, ніби спеціально створені для первинного  емоційного проживання.

А для філософського проживання й зосередженості на ритмоінтонаціях буття я би порекомендувала давно й офіційно визнаний станковичевський щедевр – Третю камерну симфонію. Для слухачів, зосереджених на красі природного світу, – «Ранкову музику» для камерного оркестру. Людям, схильним до активної дії  і небайдужим до сучасних форм комічного, залюбки запропонувала би в міру авангардний і «прикольний» «Танок» для акапельного чоловічого  хору. Шанувальникам вічної класики ніяк не обійти стороною постмодерністський фінал Сьомої камерної симфонії під інтригуючою назвою «Якось в гостях у великого Вівальді». І всім, всім, всім, хто вміє слухати життя через музику – Другий скрипковий концерт. У ньому весь біль і вся мудрість Станковича, вся пристрасть земного  і  неосяжність вічного.

Андрій Мерхель, композитор

Андрій Мерхель
Фото Ельзи Жеребчук

Передусім, творчість Євгена Федоровича – це історія України, шкельце з мозаїки тієї видимої частини історичних подій, що назавжди залишаються в національному міфі народу. Власне, сам контекст життя і творчості Станковича – це модернізація нашої країни та подальша визначеність світоглядних констант.

У чому, на Ваш погляд, полягає героїзм Станковича в Україні?

Героїзм Станковича, власне, і полягає у співіснуванні з нелюдською системою у відповідні часи та одночасно в повній віддачі процесу служінню українському народу. Легко скаржитися на складні умови та оточення, однак важко (але так варто!) продовжувати робити те, що найкраще виходить. У випадку Євгена Федоровича – це сприяння розвитку української музики та її достойна презентація у світі.

На Вашу думку, чи є сам Станкович, третій герой «пантеону трьох С», законодавцем мод у музичному просторі України?

Людина такого рівня володіння та знання культури просто зі скромності не може додавати себе до подібних списків. Євген Станкович – «живий класик», й це беззаперечно. Роль Станковича у контексті «законодавців мод» вагома, адже це створення та зміцнення академічного дискурсу про українську музику в рамках класичної західноєвропейської музичної спадщини. Композитор в певній мірі наслідував модерн, як пост-класичну традицію західноєвропейської музики, тож його внесок в українську культуру та історію загалом неможливо переоцінити.

Якби Вам довелося стати автором концертної програми з української музики, що виконуватиметься на європейських сценах, який твір Станковича Ви би обрали для репрезентації України у світі?

Поки не закінчиться війна, один з ключових творів Станковича, який  варто представляти на Заході – це «Панахида за померлими з голоду». Але якщо вже заглядати трошки наперед, здається, що творча спадщина Станковича скоріше претендує на повноцінний концерт, ба більше – навіть фестиваль, тож це в будь-якому випадку не був би один твір.

В кожному разі, вкрай важливо представити і симфонічні, струнні, камерні, і оперні твори. Також слід презентувати і балетну «дискографію» Станковича – адже в творчості Євгена Федоровича важлива й візуальна частина.


Роль Станковича у контексті «законодавців мод» вагома, адже це створення та зміцнення академічного дискурсу про українську музику в рамках класичної західноєвропейської музичної спадщини.


У якому європейському контексті, на Ваш погляд, слід вивчати творчість Євгена Станковича?

Музика Євгена Станковича – це історія України крізь призму опору українофобській політиці Радянського режиму, що замовчував злочини та факти геноциду, – як свої, так і свого історичного попередника. В творчому багажі Станковича – ораторія про Голодомор, численні «відсилки» до Чорнобиля, фольк-опера «Цвіт папороті», а також новітня міфологія в балеті «Володар Борисфену».

Здається, тут не стільки питання контексту, скільки питання праці щодо пошуку відповідних зв’язків – як стильових, так і ідеологічних, між українським та західним світом музики. Музику, що повстала в пострадянському просторі, на жаль, ще потрібно осмислити в контексті західноєвропейських течій. Тож відповідь слід шукати в демократичних трендах деколонізації, адже «тренд деколонізації» не тільки не є нищівним, він також відповідає гуманістичній перспективі європейської культури та музики, як «душі нації», зокрема.

Золтан Алмаші, композитор, віолончеліст

Золтан Алмаші
Фото Христини Мороз

Питання «про що ця музика» завжди ставить композитора (або, в даному випадку, того, хто говорить про композитора) в ступор. Тут велике поле відкривається для суб’єктивних фантазій, бо природа музики як такої вислизає з нашого розуміння. Музику, як Бога, ми можемо тільки відчувати інтуїтивно. В неї немає чітко визначеної предметності. Навіть якщо вона програмна, підкреслено іллюстративна – все одно вона може існувати автономно і нести інші смисли. Тому ми можемо, говорячи про того чи іншого автора, говорити про якісь зовнішні особливості, але суть, істина будуть від нас далекі.

Але ця особливість музики одночасно мене приваблює, і лякає, є предметом великої фрустрації. Я не знаю, про що моя музика! Тим більше я не знаю, про що музика Станковича. Але ок, спробую. Якось Матюхін мені сказав, що Євген Станкович полюбляє фа-дієз мажорний акорд, він є «акордом землі» (сам Станкович мені цього не казав. Такі матерії люди говорять після енної пляшки горілки, а я з шефом так грунтовно ніколи не випивав, на відміну від Матюхіна). Отже, тут ключове слово «земля».

Музика Станковича дуже матеріальна, в ній кров, м’ясо, лімфа тощо, в ній є фізичний біль і фізична радість (на противагу музиці Сильвестрова, в якій – легкість, ефір, повітря). Також для мене Євген Станкович найбільш глибинно і органічно є українським композитором, українська інтонація, характер є вродженими, врослими, невід’ємними в його музиці Якщо одним словом – музика Станковича є про Україну. Хочете збагнути Україну – слухайте Станковича.

В Україні Євген Станкович – загальновизнаний метр, що засвідчено також і на найвищому державному рівні – званням Героя України. У чому, на Ваш погляд, полягає героїзм Станковича в Україні?

Герой… Ну написав же ж він «Героїчну» симфонію! Значить – Герой! Це був жарт. А якщо серйозно – я дуже іронічно ставлюсь до нашої системи ранжування музикантів, яка перейшла до нас у спадок від радянського союзу. Де хтось обов’язково мав бути «народним», «героєм», а хтось – ніким.

Наш час особливо показує всю нікчемність цієї системи почесних званнь. Бо хто такі герої? Це наші воїни, які ціною свого життя відстоюють свою рідну землю і високі загальнолюдські ідеали від чорної жорстокої навали росіян. Ось це є герої! А щодо Євгена Станковича я би вжив інший титул, а саме – Щаслива Людина. Людина, яка зуміла реалізувати своє покликання, і створити свій унікальний творчий світ. І люди це оцінили! (Але мушу зауважити, що поки що оцінили недостатньо).


«Він як особлива криниця, з якої ти можеш напитись, а можеш пройти повз.»


У бесідах із Оленою Зінькевич Євген Федорович називав законодавцями мод в українській музиці Сильвестрова та Скорика. На Вашу думку, чи є сам Євген Станкович, третій герой «пантеону трьох С», законодавцем мод у музичному просторі України?

Я не вважаю, що Євген Станкович є «законодавцем мод». Але одночасно мушу зауважити, що для мене термін «законодавець мод», та й саме слово «мода» несуть негативний відтінок. Адже як той чи інший композитор може стати «законодавцем мод»? А все просто! Творчий метод цього «законодавця» є привабливим і водночас створює іллюзію що це – «легко»! Люди люблять коли легко.

Наприклад, Валентин Сильвестров чи Людовіко Ейнауді, скажімо, або Арво Пярт йшли до своїх творчих методів, які принесли їм визнання і популярність, протягом багатьох років тяжкої роботи, великих сумнівів, роздумів, страждань. І досягли своїх методів, які легко копіювати. Повторюсь: ключове слово – «легко». Євген Станкович не з таких. Його копіювати не легко. Ця музика завойовує серця зовсім не легко. Він як особлива криниця, з якої ти можеш напитись, а можеш пройти повз.

Якби Вам довелося стати автором концертної програми з української музики, що виконуватиметься на європейських сценах, який твір Станковича Ви би обрали для репрезентації України у світі?

Почну відповідь на це питання несподівано: у спілкуванні зі Станковичем, незважаючи на його невичерпний гумор і підкреслено іронічний стиль, час від часу я відчував у його висловлюваннях нотки трагізму і передчуття великої катастрофи. Та і переживав він минулі катастрофи, що випали на долю нашої країни, дуже гостро. Тобто він все дуже гостро відрефлексовував, з іншого боку – передчував, «щось знав». Чи є в його творчості оптимізм, віра в перемогу? Безумовно, є. Але він не втікає від правди, сміливо дивиться біді в лице.

Я вважаю, що світ має почути в досконалому виконанні (саме в досконалому!) в першу чергу два його мега-опуси. Перший – це фольк-опера «Цвіт папороті» в цікавій сучасній режисурі. До речі, можна залучити до цього проєкту хор Вірьовки (щодо якого було багато дискусій), і це би стало для колективу зірковим часом і великим Виправданням існування. Може, цей хор саме заради тієї події і був створений примхливою долею? Ця опера – квінтесенція України, вона має прозвучати, прогриміти, ствердити нас. Другий твір є не менш масштабним, але написаний для камерного оркестру. Він – про Чорнобиль. Це Dictum. Цей 12-частинний твір (це, вочевидь, симфонія, але автор уникає жанрових означень), що триває півтори години, є неймовірно складним для виконання, виконувався всього двічі. Він має прозвучати у виконанні найкращих камерних оркестрів по всьому світу.

А взагалі – весь доробок Євгена Станковича має виконуватись, і він актуальний як і в наш страшний час, так і в час миру і стабільності як рефлексія і попередження. Так, це не музика для розваги. Це музика для глибокої рефлексії і для того, щоб ми… не надто розслаблялись.


Він все дуже гостро відрефлексовував, з іншого боку – передчував, «щось знав». Чи є в його творчості оптимізм, віра в перемогу? Безумовно, є.


Російсько-українська війна стала каталізатором для оновлення освітніх програм, зокрема музичних. Врешті відмовившись від вивчення зразків російського мистецтва, ми відкриваємо для себе значно ширші горизонти українського та європейського мистецького простору, досліджуємо зв’язки між Україною та Європою. З огляду на це, у якому європейському контексті, на Ваш погляд, слід вивчати творчість Євгена Станковича?

Фігура Станковича неймовірно цікава як найбільш переконлива антитеза західному авангарду. З одного боку – він опанував новітні композиторські техніки, творчо їх використав, з іншого – поєднав їх із неоромантичною тенденцією. «Поєднав непоєднуване» у свій оригінальний спосіб. Зрештою, пізніше він сформував свою власну музичну мову, де неоромантична тенденція стала панівною.

Також цікаво його порівняти з польськими композиторами, які пройшли подібний шлях, особливо з представниками сілезької школи, як Генрік Миколай Гурецький та Александер Ласонь. Тим більше, що у цих авторів, як і у Станковича, відчутний вплив фольклору. Також важливо, звісно, трохи «покенселити» російську музику, і звернути увагу на музику сучасників Станковича із Чехії, Румунії, Угорщини, Болгарії, балканських країн. Впевнений – відкриється багато цікавого, навіть сенсаційного.

Вас із Вашим вчителем споріднює дуже багато речей: ви земляки, обидва – віолончелісти, обидва – композитори. Чи відчуваєте Ви у своїй композиторській діяльності спадкоємність від Станковича?

Спадкоємність, безумовно, відчуваю. Це і прагнення творити мелодію, любов до фольклору, при чому, головним чином, карпатського регіону. Але, безумовно, копіювати стиль Станковича є непродуктивним і нецікавим заняттям, краще щось своє знайти.

Але найголовніше, що я від нього взяв, – це ідею так званого «універсального стилю». Це термін мій, і ми нічого такого з ним не обговорювали, тим більше він нічого мені не нав’язував. Я до цієї ідеї якось сам прийшов після творчих занять з ним. Що я розумію під словами «універсальний стиль»? Це така творча філософія, головна ідея якої полягає у тому, що я можу у своїй творчості синтезувати що завгодно, все, що знаю. Уникнути строкатості допоможе творча інтуїція, якій я довіряю. Адже головна думка, яку вселив мені Євген Станкович на самому початку наших занять, звучить так: «Довіряй собі!».


Читайте також:

Італійський диригент Антоніо Греко: «У мене був лише один спосіб продемонструвати, що я дійсно з вами»

Уршуля Ставіцька та давня музика: навчання, інституції, промоція сьогодні в Польщі та Україні

Вірляна Ткач про американський театр, український джаз та культурну дипломатію під час війни

63 кометарів

 1. This is the precise blog for anybody who needs to seek out out about this topic. You realize so much its virtually exhausting to argue with you (not that I actually would need?HaHa). You positively put a new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, just nice!

 2. I should say also believe that mesothelioma is a uncommon form of cancer malignancy that is generally found in people previously exposed to asbestos. Cancerous tissues form while in the mesothelium, which is a shielding lining which covers most of the body’s internal organs. These cells commonly form while in the lining of your lungs, tummy, or the sac which actually encircles one’s heart. Thanks for sharing your ideas.

 3. Its like you learn my mind! You appear to grasp so much about this, such as you wrote the e book in it or something. I believe that you simply could do with some to force the message home a bit, however other than that, this is fantastic blog. An excellent read. I will certainly be back.

 4. I have noticed that over the course of creating a relationship with real estate managers, you’ll be able to get them to understand that, in every real estate financial transaction, a commission amount is paid. All things considered, FSBO sellers do not “save” the payment. Rather, they struggle to win the commission by doing a strong agent’s job. In accomplishing this, they shell out their money plus time to carry out, as best they can, the responsibilities of an real estate agent. Those tasks include getting known the home via marketing, introducing the home to willing buyers, constructing a sense of buyer urgency in order to prompt an offer, arranging home inspections, taking on qualification check ups with the bank, supervising repairs, and aiding the closing.

 5. I?ve been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts in this sort of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website. Studying this info So i?m happy to convey that I have a very good uncanny feeling I discovered just what I needed. I so much without a doubt will make sure to do not overlook this website and give it a look regularly.

 6. I’d also like to say that most people who find themselves without health insurance can be students, self-employed and people who are not working. More than half of the uninsured are really under the age of Thirty-five. They do not feel they are needing health insurance since they are young as well as healthy. Their own income is generally spent on houses, food, plus entertainment. Many individuals that do go to work either 100 or not professional are not supplied insurance by their work so they proceed without because of the rising valuation on health insurance in america. Thanks for the concepts you talk about through this blog.

 7. Good website! I really love how it is easy on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I could be notified when a new post has been made. I have subscribed to your feed which must do the trick! Have a nice day!

 8. Thanks for your publication. I would also like to comment that the very first thing you will need to do is determine whether you really need credit repair. To do that you simply must get your hands on a replica of your credit profile. That should not be difficult, considering that the government necessitates that you are allowed to be issued one cost-free copy of your actual credit report yearly. You just have to inquire the right folks. You can either check out the website owned by the Federal Trade Commission as well as contact one of the major credit agencies immediately.

 9. Simply wish to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply excellent and i could assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 10. Thanks for the unique tips discussed on this blog. I have noticed that many insurance providers offer prospects generous reductions if they favor to insure more and more cars together. A significant variety of households have got several vehicles these days, particularly people with old teenage kids still living at home, as well as the savings upon policies may soon increase. So it makes sense to look for a great deal.

 11. Together with every thing which seems to be building within this particular subject material, a significant percentage of viewpoints are generally fairly refreshing. On the other hand, I am sorry, but I do not give credence to your whole strategy, all be it refreshing none the less. It looks to everybody that your commentary are not totally justified and in fact you are generally your self not really wholly certain of your argument. In any case I did take pleasure in looking at it.

 12. Thanks for your post. I would also love to say that your health insurance specialist also works well with the benefit of the particular coordinators of a group insurance plan. The health broker is given a directory of benefits searched for by somebody or a group coordinator. What a broker will is seek out individuals and also coordinators which best match those requirements. Then he shows his suggestions and if all parties agree, the actual broker formulates binding agreement between the 2 parties.

 13. I am grateful for your post. I would like to write my opinion that the tariff of car insurance will vary from one insurance plan to another, due to the fact there are so many different facets which bring about the overall cost. By way of example, the make and model of the automobile will have a huge bearing on the fee. A reliable aged family car or truck will have a lower priced premium than just a flashy expensive car.

 14. Hi, There’s no doubt that your site might be having browser compatibility problems. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in IE, it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Besides that, excellent website!

 15. The very next time I read a blog, Hopefully it won’t fail me just as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, nonetheless I actually believed you would have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something you could fix if you weren’t too busy seeking attention.

 16. hey there and thank you for your information ? I?ve definitely picked up anything new from right here. I did alternatively expertise several technical points using this web site, as I experienced to reload the site a lot of occasions prior to I may get it to load properly. I have been brooding about in case your web host is OK? No longer that I am complaining, but slow loading circumstances instances will often impact your placement in google and can injury your high-quality score if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Anyway I am including this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective intriguing content. Ensure that you replace this again very soon..

 17. One thing I want to say is that car insurance canceling is a hated experience and if you are doing the best things as a driver you may not get one. A lot of people do obtain the notice that they have been officially dropped by their own insurance company they have to fight to get more insurance after having a cancellation. Low-priced auto insurance rates are usually hard to get following a cancellation. Having the main reasons for auto insurance termination can help people prevent completely losing in one of the most significant privileges offered. Thanks for the suggestions shared via your blog.

 18. I’ve learned some new things through the blog post. Yet another thing to I have seen is that in most cases, FSBO sellers will reject anyone. Remember, they will prefer to not use your companies. But if a person maintain a reliable, professional relationship, offering support and staying in contact for around four to five weeks, you will usually be able to win interviews. From there, a listing follows. Thanks

 19. I would love to add that when you do not surely have an insurance policy or maybe you do not take part in any group insurance, you will well make use of seeking the help of a health agent. Self-employed or those with medical conditions typically seek the help of the health insurance brokerage service. Thanks for your short article.

 20. Hello, Neat post. There’s an issue along with your web site in web explorer, could check this? IE still is the market chief and a large section of people will leave out your wonderful writing because of this problem.

 21. you’re in reality a just right webmaster. The website loading velocity is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterwork. you have performed a great task in this topic!

 22. In these days of austerity in addition to relative panic about taking on debt, most people balk contrary to the idea of employing a credit card in order to make purchase of merchandise and also pay for any occasion, preferring, instead to rely on a tried plus trusted technique of making settlement – hard cash. However, if you have the cash on hand to make the purchase entirely, then, paradoxically, that’s the best time for them to use the credit cards for several reasons.

 23. I?m impressed, I need to say. Really hardly ever do I encounter a weblog that?s both educative and entertaining, and let me let you know, you’ve got hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not sufficient persons are speaking intelligently about. I am very completely happy that I stumbled across this in my seek for one thing relating to this.

 24. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 25. Something more important is that when looking for a good on-line electronics retail outlet, look for online stores that are continually updated, always keeping up-to-date with the most recent products, the most beneficial deals, as well as helpful information on product or service. This will make sure that you are dealing with a shop which stays ahead of the competition and offers you what you should need to make educated, well-informed electronics buying. Thanks for the important tips I have really learned from the blog.

 26. Thanks for the strategies presented. One thing I should also believe is that often credit cards supplying a 0 rate often lure consumers in zero interest rate, instant endorsement and easy online balance transfers, nevertheless beware of the most recognized factor that is going to void your 0 easy streets annual percentage rate and as well as throw anybody out into the poor house fast.

 27. Someone essentially help to make seriously articles I would state. This is the very first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the research you made to make this particular publish amazing. Excellent job!

 28. Can I simply say what a comfort to find a person that really understands what they are talking about over the internet. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. More people should read this and understand this side of the story. I was surprised you are not more popular given that you most certainly possess the gift.

 29. Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit yet again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

 30. Unquestionably imagine that that you said. Your favourite reason seemed to be at the net the simplest thing to take into account of. I say to you, I certainly get irked while other people think about issues that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also outlined out the entire thing with no need side effect , other people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 31. Its such as you learn my mind! You seem to understand a lot approximately this, such as you wrote the book in it or something. I feel that you simply can do with some to pressure the message house a little bit, but other than that, that is wonderful blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.

 32. When I initially left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Is there a way you can remove me from that service? Many thanks.

 33. Today, with all the fast lifestyle that everyone is having, credit cards get this amazing demand throughout the market. Persons from every arena are using the credit card and people who are not using the card have lined up to apply for one. Thanks for discussing your ideas about credit cards.

 34. Aw, this was a really nice post. In thought I would like to put in writing like this moreover ? taking time and precise effort to make an excellent article? but what can I say? I procrastinate alot and on no account seem to get something done.

 35. These days of austerity along with relative stress about incurring debt, many individuals balk against the idea of utilizing a credit card in order to make acquisition of merchandise and also pay for a trip, preferring, instead just to rely on a tried as well as trusted way of making transaction – raw cash. However, if you possess the cash there to make the purchase fully, then, paradoxically, this is the best time for you to use the cards for several motives.

 36. Next time I read a blog, Hopefully it doesn’t disappoint me as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read, but I truly thought you’d have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something you could fix if you weren’t too busy searching for attention.

 37. I do trust all of the ideas you’ve presented to your post. They’re really convincing and will definitely work. Still, the posts are very quick for starters. May just you please extend them a little from next time? Thank you for the post.

 38. Thanks for the diverse tips provided on this website. I have seen that many insurance companies offer consumers generous discounts if they choose to insure several cars with them. A significant volume of households include several cars these days, in particular those with more mature teenage youngsters still dwelling at home, and the savings in policies can easily soon begin. So it is a good idea to look for a great deal.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *