Уршуля Ставіцька та давня музика: навчання, інституції, промоція сьогодні в Польщі та Україні

Фото: Данило Бедрій

У Львівській національній філармонії імені Мирослава Скорика завершився XIX Міжнародний Фестиваль Давньої Музики, що цього року обрав собі підназву «На вістрі часу». Попри війну в Україні, до фестивалю долучились іноземні виконавці. Однією з таких відважних музиканток стала польська клавесиністка Уршуля Ставіцька, з якою мені вдалось поспілкуватись наступного дня після концерту.

Вітаю вас з вчорашнім виступом! Його програма була різноманітна і цілісна водночас. На мою думку, використання різних регістрів вдало підкреслювало зміни характерів у творах. Чи справдилися ваші очікування від концерту та публіки? Чому обрали саме такі твори до програми? 

Львівська філармонія має досконалу акустику, що добре співпрацює з інструментом. Такий складний інструмент, як клавесин, часто вимагає додаткової звукової та акустичної підтримки. Також це важливо з тієї причини, що слухач, який приходить у великий концертний зал очікує почути достатньо звуку з будь-якого місця, який рідко можна добути з клавесина, на відміну від рояля. Відтак звукова прихильність позитивно впливає на сценічний настрій виконавця. 

Друга річ, яка більш суголосна з часом, — це підбір програми. Розмовляючи з організаторами фестивалю ми дійшли висновку, що ці твори перегукуються з сьогоднішньою війною в Україні. Більшість цих творів створені в період Тридцятилітньої війни, однієї з найбільших катастроф в Європі. Тому ця музика несе за собою великий спектр емоцій та напругу. Програма не була спрямована перш за все на виконавську віртуозність, більше на вслухання та емоційне пережиття під час прослуховування музики. 

 

Ви виконуєте здебільшого давню музику. Чи ви одразу обрали фах клавесиністки й органістки? 

В школі я починала навчатись як піаністка, але не особливо любила цей інструмент. Тому досить швидко, десь під кінець початкової школи, повинна була вирішити, куди далі рухатись. Мене цікавили духові інструменти, тому для навчання в старшій школі та академії я вибрала орган. Це був мій перший інструмент. Щодо клавесина, то це, скоріш, щасливий збіг обставин. Річ у тому, що коли граєш на органі, часто береш участь в концертах з різними камерними складами. Там і з’явився цей дотик до давньої музики за посередництвом інструмента. Мені це дуже сподобалось, тому я вирішила, що можу трошки повчитись гри на клавесині. Вступила з думкою, що, можливо, навчатимусь тільки рік, не більше. Але потрапила у клас до Ельжбєти Стефанської, яка є надзвичайною постаттю у світі давньої музики. Вона мене і заразила цією любов’ю до клавесина та завдяки їй я провчилась більше ніж рік та закінчила академію. Змінились мої пріоритети й орган відійшов на другий план. Зараз, я досить рідко на ньому граю, здебільшого коли навчаю бассо континуо.

Це дуже цікаво, адже в Україні поки не розповсюджена практика навчання на органі для дітей. Немає таких умов, часто органи в доброму стані знаходяться тільки у великих містах. Нещодавно у Львівському органному залі почав діяти органний факультатив, для студентів музичної академії, що є дуже на часі.

Я вважаю, що це дуже хороше доповнення, бо власне музиканти XVI-XVIII століть грали на обох інструментах, пізніше вже прийшло фортепіано та його видозміни. До прикладу, Сезар Франк був органістом, але грав вже на сучасному йому фортепіано, а не на клавесині, який вже тоді потрапив у забуття на певний час. Натомість раніше орган і клавесин йшли пліч-о-пліч. До речі, зараз нам здається, що займатись на органі — це класне і просте задоволення, але в XVII столітті не було такої можливості зовсім. Не було електрики, щоб займатися 3-4 години, треба було найняти людину, яка просто качає повітря в інструмент. Тому більшість вправлялись на клавесині, що логічніше і вигідніше. 

Основна ваша діяльність пов’язана з викладанням, але також ви створили «Fundacja Akademia Muzyki Dawnej» (Фундація «Академія Давньої Музики»). Чому саме така сфера вас зацікавила? Яка основна ідея та завдання фундації?

У 2008 році я створила фундацію, головною ідеєю якої є популяризація давньої музики. Фундація є однією з форм, що набуває популярності, для того, щоб організовувати музичне життя поза інституціями. Також скажу, що в Польщі інституція такого типу як філармонія чи опера має один колектив, і це досить незвично, що Львівська філармонія «під своїм крилом» має кілька колективів. У Польщі або немає такої практики, або це є досить рідко, тільки для великих установ. Тому багато колективів не шукають, а створюють організації за своїми вимогами. Крім того, що ці організації можуть діставати гранти, премії, вони можуть пропонувати різні лекції, видавати ноти й диски… Але основною ціллю є допомога для артистів. Мені здається, що це цікаво для молодих людей, які не хочуть одразу пов’язувати своє життя з оркестром, в якому будуть грати 30 років. Можливо, краще спробувати різні колективи, а пізніше вибрати, що найкраще тобі підходить. Така форма різних товариств і фундацій є дуже вигідною, щоб працювати у мистецькій сфері.

На території Щецина (Польща) не була розповсюджена давня музика, ніхто цим не займався. Йшлося про те, щоб людям, які там живуть, представити давні інструменти, а пізніше і заохотити молодих людей займатися цим ремеслом. Також ведемо наукову діяльність. Наприклад, відкриваємо імена композиторів, які творили давню музику на теренах північної та західної Польщі. Ця робота полягає у пошуках нот чи згадок в місцевих архівах й за кордоном та переписуванням манускриптів композиторів цього регіону. Щецин і території поблизу нього дуже постраждали під час війни. Тому все, що пов’язане з мистецтвом і музикою, всі книжки — було знищено. Все, що ми знаємо — це переписи від рукописів, які ми знаходимо найчастіше в Скандинавії або німецьких бібліотеках. 

Які ваші обов’язки в фундації?

Щодо моїх обов’язків у фундації — то це майже усе (сміється). Звичайно, у мене є команда, це буквально кілька осіб і зазвичай ми ділимось завданнями в проєкті. Коли є підготовка до концерту, то ми узгоджуємо, що хтось працює з медіа, хтось займається контактами, хтось організацією оркестру і підготовкою логістики, а хтось рекламою. Звично, артистичний директор займається вибором програми. Також дивиться за доступністю нот, тобто чи вони є в наявності, бо це важливий елемент, власне, у давній музиці. Можна сказати, що фундації виконує багато завдань, а обов’язки кожного члена команди змінні. Немає такого, що я в команді робитиму завжди одну і ту ж річ.

Чи багато людей відвідує події, створені фундацією?

На Першому фестивалі стародавньої музики в Щецині на клавесинному речиталі було 10 осіб, а перед пандемією на речиталі з лютні було вже 300 осіб, що свідчить про те, що наша діяльність принесла і приносить попит. Спочатку, коли ми тільки заснувались, потрібно було людей зацікавити й показати цю музику у привабливій формі. Завжди стараємось дбати про високу якість нашої продукції. Щоб слухач був задоволений не тільки почутою прекрасною музикою (бо Бах завжди буде подобатись всім), але й добрим виконанням. Очевидно, важливу роль має промоція, яку ми готуємо в залежності від того який маємо бюджет, але не рекламою єдиною. Важливо мати постійних слухачів, яким завжди цікаво дізнаватись щось нове для себе. 

Який середній вік вашої цільової аудиторії? 

Це, мабуть, проблема для усіх концертних організацій в Європі, тому що домінують люди похилого віку. Я це пояснюю тим, що коли вони були молодими то просто не мали часу на такі розваги. На цей час в Польщі дуже популярний рух «60+», тому що люди, які уже на пенсії, є дуже активні й хочуть певного досвіду та відчуттів. Часто вони знаходять нові зацікавлення, деякі з них тільки стають меломанами. Я вважаю, що те, що ми робимо, схоже на реставрацію пам’яток, але в музичній сфері. Тому люди, яким загалом цікаві такі ідеї, скоріш за все, зацікавляться нами. 

Поговоримо про ще одну важливу частину вашого життя — викладання. Де ви ділитесь своїми знаннями? Які особливості є у навчальному закладі, в якому ви викладаєте?

У Польщі така система освіти: початкова школа — 8 років, середня — 4 або 6 років, в залежності від напрямку, а потім уже академія. Власне, я викладаю у такій середній школі. Тому маю змогу заохочувати учнів навчатись далі в академії — не обов’язково в мене. Я вважаю, що забагато часу з одним викладачем теж не добре, потрібна зміна. Тому, є можливість вибору і студенти можуть спокійно навчатись у своєму рідному місті, що є зручно та економно.

Також я навчаю в наймолодшій академії мистецтв Польщі, що знаходиться в Щецині. Їй всього 12 років. Це заклад, ідеєю якого є поєднання різних мистецтв. Досить широко представлений напрямок «пластичних мистецтв». Взірцем такої академії є Берлінська «Academia Darconza». Навчальний заклад розташований в старих палацах, які були переобладнані спеціально для навчання. У нього досить непоганий інструментарій, який щоразу збільшується. Відомо, що студенти схильні обирати заклади з великою історією, тому поки у нас немає багато студентів. Натомість ми стараємося запрошувати до себе хороших викладачів і в такий спосіб спонукати студентів навчатись в Щецині.

Настільки важлива психологічна підготовка і стійкість студента-музиканта? Які у вас стосунки зі своїми студентами?

Під час останніх екзаменів, я з професором, що є керівником нашої кафедри, дійшли до висновку, що найбільше ми працюємо саме над психологією. Музика — це справді дуже складна сфера, що подібно до спорту, вимагає дисципліни, вправ і самовдосконалення. Але якщо поряд з цим усім немає певної дози впевненості в собі, то ця величезна кількість тренувань відбувається даремно. Ми повинні підказати тим, хто вирішив займатися цією сферою, що це важливий аспект. Особливо для тих, хто не має стійкої психіки, і такий ментальний тренінг займає навіть більше часу, ніж суто вивчення технічних речей. 

Музику зовсім по-іншому інтерпретують музиканти, що мають 15-16 років і ті, хто має 20 років. Старші уже більш розвинуті в таких моментах як артикуляція, фразування чи використання старовинної аплікатури. Тому, я не можу вимагати у 15-річного підлітка, щоб він грав все згідно зі старими правилами. Він цього ще не може зробити, бо поки не настільки розвинений. Натомість до учнів, які вже старші, застосовуються більші вимоги. Над цим, власне, працюємо уже в академії. 

Також додам, що змінилися стосунки між викладачем і студентом. Раніше професор був «на п’єдесталі», а зараз дистанція між професором і студентом скоротилася і ці стосунки зараз більше схожі на партнерські. Не скажу, що це добре, коли деякі студенти дзвонять мені додому після 22 години, бо думають, що я їхня подруга, підійму трубку і буду допомагати. Але так змінюється світ, і з цим — його звичаї. 

Коли я зі своїми колегами-піаністами почала відвідувати курс клавесина, то найбільшим здивуванням виявилось те, настільки потрібно бути звільненим і розслабленим. 

Очевидно, що дотик до клавесина, а саме — туше, яким потрібно оволодіти, є надважливим. Воно відрізняється від гри на органі чи фортепіано. Хоча, багато видатних піаністів, які грають на давніх інструментах, використовують клавесинну техніку і до сучасного рояля. Тобто без великих рухів і без гри силою. Також, видобувають легато з пальця, а не як зазвичай в піаністів — з педалі. Очевидно, що на таку гру треба перемкнутися. Є такі музиканти, що мають до цього талант, а є ті, які ніколи цього не опанують. 

Подібно до цього є органісти, які також грають на клавесині. Тут особливість в тому, що орган вимагає сильної руки, особливо коли виконується пізніший репертуар, XIX-XX століть. Згодом дуже важко перейти до ранньої музики й знову віднайти цю артикуляційну чутливість в пальцях. Хоча є дуже багато різних вправ, які мали б допомогти в цьому. 

Як ви думаєте, існують універсальні музиканти? Бо наша система опирається саме на такі принципи.

Думаю, не можна бути таким універсальним, коли ти граєш Баха, Шопена і Саті. Це схоже на белькотіння. У нас також піаністи починають навчатись з музики Баха, інколи Скарлатті. Знаю, що в Україні виконують навіть французьких композиторів XVIII століття на фортепіано, а у нас їх взагалі на фортепіано не грають. Це дуже добре, якщо їх ілюструють для учнів із відповідною легкістю, з прикрасами. Та коли починаєш вчитися на органі, чи клавесині, то раптом виявляється, що музика для клавішних інструментів була ще у XIII столітті. Часто ці твори дуже складні ритмічно, набагато складніші ніж, наприклад, якась соната Моцарта. 

Що б ви могли порадити студентам, які хочуть опанувати клавесин?

Ці студенти мають розуміти, що їх чекає дуже нелегка дорога. Я б порадила усім клавесиністам опанувати техніку бассо континуо. Адже це 80% нашої праці, на відміну від сольної музики, в якій є менша потреба. Натомість якщо говорити про континуо, то студент, який добре засвоїв цей навик, завжди знайде для себе роботу. Незалежно від того чи ми граємо на давніх інструментах, чи сучасних, оперу Моцарта чи Глюка, клавесиніст повинен грати на бассо континуо. Якщо у філармонії в репертуарі оркестру є твори з цією партією, то їх також повинен виконувати клавесиніст. Ми завжди боремось, щоб цей інструмент був щораз популярнішим та займав свою нішу в музичному світі.

Також заохочую клавесиністів, щоб вони виконували різноманітний репертуар, не обмежували себе виключно музикою німецького чи французького бароко. Виконувати якнайбільше музики, щоб потім знати, що найкраще підходить і що я найкраще відчуваю як виконавець. Навчання — саме той період, де треба експериментувати. І наостанок пораджу шукати самостійно ці твори. Думаю, на території України є перлини давньої музики, просто їх потрібно знайти. 

Чи є твори, які вам уже набридло слухати чи виконувати?

Так, я дуже не люблю «Пори року» Вівальді. Також мені не дуже подобаються ілюстраційні французькі твори («Зозуля», «Лялька» і т. д.). На жаль, інколи доводиться їх грати. Такі програми називаються «Закоханий соловейко». А найбільше я люблю такі твори, які несуть в собі більш емоційний посил, в яких можна показати експресію та емоції. Очевидно, приємно іноді й похвалитися віртуозністю, але важлива не тільки вона. Деякі токати, що більше схожі на вправи, мене не захоплюють. 

У відеоінтерв’ю ви згадували, що виконували українське бароко. Які саме це були твори й чи включаєте ви їх в інші концертні програми?

Я включала вокально-інструментальні твори у свої програми. Знайомство з цією музикою відбулось через співпрацю з Людмилою Капустіною та колективом «A cappella Leopolis». Здається, це була анонімна Вечірня, щось Дилецького і номери з опери «Алкід» Бортнянського. Інструментального не грала. Знаю, що в того ж таки Бортнянського є сонати. 

Помітила таку тенденцію написання сучасними композиторами творів для давніх інструментів. Як вам така ідея популяризації давніх інструментів, і чи був у вас такий досвід?

Так, є такі випадки. Мені одразу пригадується проєкт Ельжбєти Хойнацької, що заснувала центр сучасного давнього мистецтва. Вона творила в Парижі, тому що ще у 1960-70 роках виїхала з Польщі. Для неї спеціально робили інструменти, композитори присвячували їй твори. Одна з моїх подруг з Сілезії, поїхала до неї на курс, тому що теж була зацікавлена сучасною музикою і згодом створила свій центр сучасної давньої музики у Польщі. 

Це хороший спосіб популяризувати давні інструменти. Я також інколи граю сучасні твори, але здебільшого додаю їх як невеликі акценти в програмах. Мені не дуже подобається цей рух в сучасній музиці, коли клавесин трактують як ударний інструмент, адже я завжди намагаюсь шукати у ньому мелодію. Проте зараз це змінюється і композитори пишуть по-іншому. 

Ви родом зі Львова, як часто вдається приїжджати сюди?

Я намагаюся приїжджати кожного року. Це не завжди приватні подорожі, інколи я приїжджаю сюди саме як виконавиця. Дуже рада, що зараз мене запросили, і я прийняла цей виклик.

Як часто ви гастролюєте? Чи подобається вам такий артистичний стиль життя?

Так, я часто подорожую, але це насправді досить важкий стиль життя, і я завжди попереджаю про це своїх студентів. До такої діяльності потрібно приготуватися. Бо, окрім того, що потрібно мати здібності й талант, не будуть зайвими також психологічна сила і міцне здоров’я. Зі сторони здається, що дуже гарно грати у різних країнах і містах, але варто пам’ятати, що подорожі бувають виснажливі. Часто ти недосипаєш і просто не маєш вибору: мусиш грати втомленим чи з головним болем. Тут у Львові я приїхала о 3 ранку, а о 4 пішла спати й того ж самого дня виступала, але це такі реалії, з якими виконавці мають шукати способи справлятись.

Останнє питання на проєкцію в майбутнє. Як ви бачите критерії повноцінного культурного процесу в будь-якій країні? Можливо, спираючись на особистий досвід в Польщі.

Приїжджаючи в Україну і знаючи культуру, яка розвивається, я дивлюсь на неї з захопленням. По-перше, мені здається, що ви є дуже талановитим суспільством (не тільки музично, а й взагалі). Наступне, ви є суспільством дуже креативним і динамічним. Це те, що відрізняє українців від західних європейців, які трохи нудьгують і не надто хочуть робити щось нове. Очевидно, вони на вищому щаблі, бо мають за собою роки економічного розвитку та багатства. Але якщо говорити про думки та креативність (що в мистецтві найважливіше), то ви домінуєте.

Мені здається, що через таку трагічну причину, відбувається велике привернення уваги до України як держави, уваги, що була вам необхідна. Те саме можна сказати й про Польщу. Я особисто стикалась з таким 10 років тому в Італії: коли там дізнавались, що я з Польщі, то вважали, що це означає «я з росії». Такою була свідомість в західній Європі. І ця свідомість та розуміння культур народів східної Європи продовжує бути дуже обмеженою. Тому теперішній час є ще однією можливістю для вас, щоб ще сильніше презентувати свою культуру для Заходу, бо така популяризація через артистів, засобами культури, особливо народної культури, є дуже важливим елементом. І це те, що робить вас іншими, що вас відрізняє. Це вимагає досліджень. 

 

Тому я б порадила посилити й зміцнити музикологічну діяльність і дослідження музики, адже досі опиратися на видання ХІХ століття — не є добра практика. Потрібно доходити до першоджерел, рукописів. Якщо говорити про Львів і регіон — то культурна спадщина тут є просто величезною. Я думаю, що в місцевих архівах можна знайти і ренесансні твори, і багато чого іншого. Але ця робота ще мусить бути зроблена і цього мені тут не вистачає. Бо креативних і талановитих людей у вас є дуже багато, потрібно їм дати ще більших шансів для розвитку.

Також необхідною є дослідницька і наукова робота стосовно виконавства, що була б перекладена українською. У Польщі така робота ведеться уже достатньо давно, навіть деякі мої знайомі відкрили свої видавництва і просто перекладають і видають ці книги, в яких описані засади аплікатури, використання смичка й таке інше. Про це, наприклад, є книга Леопольда Моцарта, яку переклали вже польською мовою. Тобто це ціла ніша і напрямок, який потрібно розвивати. Бо це точно збагачує і зміцнює знання про давню музику.


«Ви є дуже талановитим суспільством (не тільки музично, а й взагалі). Наступне, ви є суспільством дуже креативним і динамічним. Це те, що відрізняє українців від західних європейців, які трохи нудьгують і не надто хочуть робити щось нове. Очевидно, вони на вищому щаблі, бо мають за собою роки економічного розвитку та багатства. Але якщо говорити про думки та креативність (що в мистецтві найважливіше), то ви домінуєте».


Вважаю, що через це різноманіття народів і культур, які жили в Україні, можна знайти різноманітну жанрову давню музику. Це також стосується і різноманіття форм, бо, напевно, давню вокальну музику можна знайти у Києві, але у Львові цієї музики було, напевно, набагато більше. Думаю, ви знаєте про такого композитора, як Войцех Бобовський, що народився у Львові, але під час з одного з набігів татар був взятий до неволі до ясиру і потім опинився при дворі султана і писав там твори. Я цього не знала, натомість мій колега з Туреччини відкрив це для мене. Він використав для свого проєкту твори Бобовського, а саме псалми. Отже, він опирався на вокально-інструментальні твори, що написані композитором, який походив звідси.

Часто, власне, виконавці стають дослідниками й включають анонімні або твори названих композиторів давньої музики у свої програми. Це також уже досить відомий Франц Ксавер Моцарт, Мартін Леополіт…

Так, але потрібно пам’ятати, що вони не могли бути одними композиторами за такий тривалий час на одній великій території. Також у Львові працював Юзеф Ельснер і тут була поставлена його опера «Король Локетек». Ця партитура була збережена в бібліотеці Оссолінських (зараз бібліотека Стефаника). Тобто в такому великому і важливому місці як Львів, був не лише один композитор, їх було набагато більше. Потрібно тільки їх шукати й знаходити між ними зв’язки.

Читайте також:

• Музичні візії поезії Михайля Семенка. Дайджест за сто років

• Камеральні ювілеї на Bouquet Kyiv Stage-2022

• Вірляна Ткач про американський театр, український джаз та культурну дипломатію під час війни

Цей текст створено на кошти наших читачів. Ви також можете підтримати нас підпискою на Patreon, або одноразовим переказом коштів.

 

 1. Something else is that when looking for a good online electronics shop, look for web stores that are continually updated, always keeping up-to-date with the hottest products, the most effective deals, along with helpful information on products. This will make certain you are getting through a shop that really stays over the competition and gives you what you need to make intelligent, well-informed electronics buys. Thanks for the essential tips I have really learned through your blog.

 2. I do enjoy the manner in which you have presented this challenge plus it does indeed offer me personally a lot of fodder for consideration. However, through what precisely I have experienced, I just simply wish when the comments pile on that people stay on point and in no way get started upon a tirade associated with the news of the day. Anyway, thank you for this outstanding point and while I can not really concur with the idea in totality, I respect the perspective.

 3. A large percentage of of what you claim is supprisingly precise and that makes me ponder the reason why I had not looked at this with this light previously. This particular piece really did turn the light on for me personally as far as this specific subject goes. But at this time there is actually just one issue I am not necessarily too cozy with so while I try to reconcile that with the actual main idea of the issue, let me see exactly what the rest of your readers have to say.Very well done.

 4. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I am hoping the same high-grade site post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has encouraged me to get my own web site now. Actually the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a great example of it.

 5. Thanks for your posting. One other thing is that if you are promoting your property by yourself, one of the troubles you need to be conscious of upfront is when to deal with property inspection reports. As a FSBO vendor, the key about successfully shifting your property and also saving money about real estate agent profits is know-how. The more you are aware of, the easier your property sales effort are going to be. One area where this is particularly significant is assessments.

 6. One thing I’ve noticed is always that there are plenty of common myths regarding the lenders intentions whenever talking about home foreclosure. One myth in particular is the fact the bank desires your house. The lender wants your money, not your own home. They want the bucks they lent you together with interest. Keeping away from the bank will still only draw some sort of foreclosed final result. Thanks for your article.

 7. Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 8. Thanks for the suggestions you have shared here. Also, I believe there are several factors that will keep your auto insurance premium straight down. One is, to take into consideration buying vehicles that are from the good listing of car insurance businesses. Cars which have been expensive will be more at risk of being robbed. Aside from that insurance policies are also based on the value of your automobile, so the costlier it is, then the higher the actual premium you pay.

 9. Thanks for your publication on the traveling industry. I will also like to add that if you are a senior taking into consideration traveling, it truly is absolutely crucial that you buy travel insurance for senior citizens. When traveling, retirees are at greatest risk being in need of a professional medical emergency. Having the right insurance coverage package in your age group can look after your health and provide peace of mind.

 10. I would also love to add that in case you do not already have got an insurance policy or maybe you do not belong to any group insurance, chances are you’ll well make use of seeking aid from a health agent. Self-employed or people who have medical conditions normally seek the help of any health insurance brokerage service. Thanks for your blog post.

 11. Thanks for your submission. I also feel that laptop computers have become more and more popular currently, and now are sometimes the only sort of computer used in a household. This is because at the same time that they’re becoming more and more very affordable, their computing power keeps growing to the point where they’re as highly effective as desktop out of just a few years ago.

 12. I have really learned new things via your blog site. One other thing I’d prefer to say is newer laptop or computer operating systems usually allow additional memory to be utilized, but they as well demand more memory space simply to operate. If one’s computer is not able to handle much more memory and also the newest software requires that ram increase, it usually is the time to buy a new PC. Thanks

 13. Great goods from you, man. I’ve be aware your stuff previous to and you are simply too great. I really like what you’ve got here, really like what you are stating and the way in which wherein you assert it. You’re making it entertaining and you continue to care for to keep it wise. I cant wait to read much more from you. That is really a great website.

 14. Today, with all the fast way of living that everyone is having, credit cards have a big demand in the economy. Persons throughout every arena are using credit card and people who not using the credit card have lined up to apply for one. Thanks for giving your ideas in credit cards.

 15. Thanks a lot for sharing this with all of us you actually know what you’re talking about! Bookmarked. Please also visit my site =). We could have a link exchange agreement between us!

 16. My brother suggested I might like this website. He was entirely right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 17. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I?ll try to get the hang of it!

 18. Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you finding the time and effort to put this content together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile.

 19. Another thing I’ve noticed is that often for many people, a bad credit score is the result of circumstances further than their control. One example is they may have been saddled by having an illness so that they have more bills going to collections. It could be due to a work loss or maybe the inability to go to work. Sometimes divorce process can really send the budget in a downward direction. Thanks sharing your notions on this blog site.

 20. Hi, Neat post. There’s a problem with your website in internet explorer, would check this? IE still is the market leader and a good portion of people will miss your fantastic writing due to this problem.

 21. An attention-grabbing discussion is price comment. I believe that it’s best to write extra on this topic, it won’t be a taboo topic but generally people are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

 22. I really believe that a home foreclosure can have a major effect on the applicant’s life. Foreclosures can have a Several to several years negative impact on a debtor’s credit report. A new borrower having applied for a mortgage or almost any loans as an example, knows that your worse credit rating is definitely, the more tough it is to get a decent mortgage loan. In addition, it might affect any borrower’s capability to find a decent place to lease or hire, if that gets to be the alternative real estate solution. Great blog post.

 23. I have seen many useful factors on your web page about desktops. However, I’ve the judgment that notebook computers are still not nearly powerful sufficiently to be a good option if you normally do projects that require lots of power, including video croping and editing. But for internet surfing, microsoft word processing, and a lot other prevalent computer functions they are all right, provided you do not mind the tiny screen size. Thank you sharing your notions.

 24. Hi there, simply became aware of your weblog via Google, and located that it is truly informative. I?m going to be careful for brussels. I?ll appreciate in case you proceed this in future. Lots of folks will be benefited from your writing. Cheers!

 25. I do consider all the concepts you have introduced on your post. They are really convincing and will definitely work. Still, the posts are too quick for newbies. Could you please prolong them a little from next time? Thanks for the post.

 26. I have learned new things via your blog. One other thing I’d really like to say is newer computer os’s are inclined to allow extra memory to get used, but they additionally demand more memory space simply to run. If people’s computer cannot handle extra memory along with the newest computer software requires that memory increase, it may be the time to shop for a new PC. Thanks

 27. Yet another thing is that when you are evaluating a good on the net electronics retail outlet, look for online stores that are regularly updated, maintaining up-to-date with the newest products, the best deals, plus helpful information on services and products. This will make certain you are doing business with a shop that really stays over the competition and give you things to make knowledgeable, well-informed electronics buys. Thanks for the critical tips I’ve learned from your blog.

 28. Great goods from you, man. I have understand your stuff prior to and you are simply extremely fantastic. I actually like what you have received right here, certainly like what you’re stating and the way in which wherein you are saying it. You are making it entertaining and you still take care of to stay it sensible. I cant wait to learn much more from you. This is really a great website.

 29. A formidable share, I just given this onto a colleague who was doing somewhat evaluation on this. And he the truth is bought me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love studying extra on this topic. If attainable, as you change into experience, would you thoughts updating your blog with more particulars? It is extremely useful for me. Large thumb up for this weblog post!

 30. Aw, this was a very nice post. Spending some time and actual effort to generate a top notch article… but what can I say… I put things off a lot and don’t manage to get nearly anything done.

 31. Thanks for the new stuff you have revealed in your writing. One thing I would really like to discuss is that FSBO connections are built after a while. By releasing yourself to owners the first end of the week their FSBO is definitely announced, ahead of masses commence calling on Mon, you create a good link. By sending them methods, educational elements, free reviews, and forms, you become a good ally. Through a personal interest in them and also their scenario, you build a solid relationship that, most of the time, pays off in the event the owners decide to go with an adviser they know and trust — preferably you.

 32. Excellent post. I used to be checking constantly this blog and I am inspired! Very helpful information specially the final phase 🙂 I deal with such information a lot. I used to be looking for this certain info for a long time. Thank you and best of luck.

 33. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a friend who was doing a little research on this. And he actually bought me breakfast due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this issue here on your internet site.

 34. These days of austerity as well as relative anxiety about running into debt, most people balk resistant to the idea of using a credit card in order to make acquisition of merchandise or maybe pay for any occasion, preferring, instead just to rely on the actual tried in addition to trusted technique of making settlement – raw cash. However, if you have the cash on hand to make the purchase 100 , then, paradoxically, this is the best time for you to use the credit cards for several factors.

 35. When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service? Thanks a lot.

 36. One thing is that when you are searching for a education loan you may find that you will want a co-signer. There are many cases where this is true because you might discover that you do not have a past credit history so the loan company will require that you’ve someone cosign the financial loan for you. Great post.

 37. Wonderful beat ! I wish to apprentice even as you amend your website, how could i subscribe for a weblog site? The account aided me a appropriate deal. I had been tiny bit familiar of this your broadcast offered bright transparent concept

 38. That is the correct weblog for anybody who desires to search out out about this topic. You understand so much its virtually hard to argue with you (not that I really would need?HaHa). You undoubtedly put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, simply great!

 39. I’ve noticed that fixing credit activity should be conducted with techniques. If not, you are going to find yourself destroying your position. In order to grow into success fixing to your credit rating you have to be careful that from this minute you pay all your monthly fees promptly in advance of their booked date. It really is significant because by not really accomplishing so, all other measures that you will choose to use to improve your credit rating will not be powerful. Thanks for sharing your ideas.

 40. Great blog post. A few things i would like to bring about is that pc memory needs to be purchased when your computer can’t cope with everything you do by using it. One can set up two good old ram boards having 1GB each, as an example, but not certainly one of 1GB and one with 2GB. One should make sure the maker’s documentation for one’s PC to be sure what type of memory space is necessary.

 41. Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So good to find any person with some original thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this web site is something that is wanted on the net, someone with just a little originality. helpful job for bringing one thing new to the internet!

 42. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have learn this submit and if I may just I desire to suggest you some fascinating things or tips. Perhaps you could write subsequent articles referring to this article. I wish to read even more things approximately it!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *