Зброя наша — не лише фізична, а й духовна. Про Реквієм з минулого Марія Довгун

19 лютого у Колонному залі Національної філармонії України у виконанні Ансамблю класичної музики імені Лятошинського прозвучав Реквієм Вольфганга Амадея Моцарта. За чотири години до початку війни були дописані останні слова цієї рецензії.

Нині кожен бореться на своєму фронті, зокрема й музичні критики. Ворог України тримається лише на терорі. Наша ж зброя є інакшою. Тому кожен повинен зберегти усі ланки «нормального» життя і зробити так, щоб вони функціонували, наскільки це можливо, навіть під час війни. Так ми покажемо, що є непереможними й зброя наша — не лише фізична, а й духовна.

Всі фото: Аліна Гармаш

Хто не чув «Lacrymosa» з Реквієму Моцарта? Цей номер часто використовують у кінематографі та навіть аніме: «Амадей», «Великий Лебовські», «Веном 2», «Мисливець×Мисливець» та інші. У фільмах «З широко заплющеними очима» та «Росомаха» з’являється і «Rex tremendae».

Молоде покоління, яке часто живе в альтернативному світі відеоігор, чуло «Lacrymosa» у тизер-трейлері до «Tomb Raider: Underworld». А у «BioShok» використана ціла низка частин з Реквієму композитора. Так, ця музика прекрасно працює на підсилення емоцій від побаченого. І тут вона зводиться лише до ролі фону, яскравої обгортки смачної цукерки для пересічного споживача мультимедіа.

Але ж Реквієм Моцарта — це надзвичайно глибокий і трагічний твір, він про страждання і блаженство, про біль і надію, врешті — про геніальність! Безкінечно красиве плетиво ліній фуг, розкішність хорового багатоголосся не можуть залишити байдужим. В архітектоніці твору чітко простежується єдина драматургічна лінія — вступ і експозиція, кульмінаційна зона (№6 «Confutatis» і №7 «Lacrimosa»), перехід у контрастну образну сферу (№10 — «Sanctus» і № 11 — «Benedictus») і заключення (№12 — «Agnus Dei»). Складні контрапунктичні шари вказують на вплив майстрів бароко — Баха, Генделя, і ця традиція у поєднанні з класицизмом додає твору ще більшої сили й насиченості.

Реквієм. Оповитий легендами

Робота тридцятип’ятилітнього Моцарта над Реквіємом обірвалася на перших тактах «Lacrymosa», як разом з тим обірвалося і життя композитора. Історія створення Реквієму оповита легендами, які існують до наших днів. Та є і достовірні відомості — наприклад, про те ким же був справжній замовник твору, граф Франц фон Вальзег (ніякої містики). Він полюбляв переписувати чужі твори та видавати їх за свої, тож імені його спершу не знали. Вельможа хотів, щоб Реквієм виконали на згадку про його дружину. Крім цього твору, Моцарт паралельно працював над двома операми (так, Реквієм не був написаний за ніч). Це дуже виснажувало здоров’я композитора. Тому єдиною частиною, яку він завершив, була «Introitus: Requiem aeternam», інші ж залишилися в ескізах. Фіналізували роботу над партитурою вже учні Моцарта — Йозеф Ейблер і Франц Ксавер Зюссмаєр.

Ансамбль класичної музики імені Лятошинського Національного будинку органної та камерної музики перебуває у концертному житті Києва досить давно. У їхньому активі перебуває європейська музична класика: «Висока меса», «Магніфікат» і «Страсті за Матвієм» Баха, «Пори року» Гайдна, «Месія» Генделя. Та останнім часом колектив знаходиться не у найкращому стані: тривале існування без постійної зали, епідемічна ситуація, яка обмежує репетиційний процес — все це аж ніяк не сприяє стабільності. Саме тому ідея показати моцартівський Реквієм на сцені філармонії — величезна сміливість.

Концепція. Перевернути романтичне сприйняття Реквієму Моцарта?

Для виконання Реквієму запросили Іллю Короля, фахівця з історично поінформованого виконавства, скрипаля і диригента, киянина, який нині мешкає в Австрії. Як соліст і концертмейстер, він виступав з колективами «Musica Antiqua Köln», «Віденська академія», «Musica Angelica», «Бах-ансамбль», барселонський оркестр старовинної музики «RCOC». Входив також до складу ансамблів «Ars Antiqua Austria» і «Clemencic Consort». У 2003 році разом з гобоїсткою Юлією Моретті заснував камерний оркестр «moderntimes_1800», з яким грав у найкращих залах Австрії та інших країн.

До списку сцен, на яких виступив Ілля Король, входить і Зал Національної філармонії України. Колонний зал філармонії не потребує великого романтичного складу для виконання, тому є ідеальним для втілення задуманої концепції. А полягала вона у тому, що диригент прагнув показати заупокійну месу зі світлої сторони, адже, за його словами, не завжди смерть викликала жах невідворотності. В епоху класицизму християни мислили її як шлях до надії.

Ілля Король

Ілля Король, вочевидь, розумів, що Ансамбль класичної музики імені Лятошинського знає твір досконало. Природньо, що робота диригента зосереджувалась на більшому, ніж показі ауфтактів чи доопрацюванні звуковедення. М’якими жестами він вибудовував цілісне полотно, що звучало б на одному диханні. Одним з важливих факторів, який впливав на це, були незвично швидкі темпи. Проте виконавці в них «задихалися» через недостатню підготовку. А концепція світлого сприйняття твору не прочитувалася навіть на їхніх лицях. Так, виконання відбулося, але повністю реалізувати інтерпретацію не вдалось.

Виконання. Старатись як ніколи

Того вечора публіка у Колонному залі не здогадувалася, що якість, запропонована Ансамблем, далека від досконалості. Якщо огріхи оркестру і хору ще не так було чутно пересічному слухачеві, то неоднорідний квартет солістів перебував на видноті, не завжди узгоджувався з квартетом й оркестр. Хотілося б, щоб перше слово у найменуванні Ансамбль класичної музики імені Лятошинського означало не лише музичний колектив, а й злагоджене виконання. Диригенту ж, котрий приїхав з налаштуванням на інтерпретацію, за кілька днів диво зробити було важко.

Можливо, тому хор звучав так розбалансовано, а плетиво ліній фуг перетворилося на незрозуміле місиво? Можливо, тому співак-бас не міг чисто проінтонувати у «Tuba Mirum», а тромбон у той час виконував свою партію незалежно від музичної вертикалі? Чи тому ансамблю не завжди вдавалося виконати належним чином штрихи та інші, здавалося б, дрібниці (диявол все ж криється в деталях), а романтичне вокальне трактування солістів абсолютно не відповідало виконавському стилю Реквієму Моцарта? Мабуть, тому струнна група оркестру з фальшем і тріском почала «Rex tremendae», і продовжила цю ж історію у «Recordare», заручившись асинхронністю з духовими інструментами?

І врешті, чи гідне таке виконання Героїв Небесної Сотні, до Дня пам’яті яких був присвячений концерт?

На українців чекає ще багато культурних подій. Зараз це концерти на підтримку армії. Після перемоги — будуть інші приводи та присвяти — і героям, які полягли, і цивільним громадянам, яких в агонії розстрілює російський звір. Без сумніву, будуть і концерти, спрямовані на позитивні теми — інакше не може бути. Але важливо розуміти, що українці повинні отримувати й робити якісний культурний продукт. Чим довше ми триматимемо високу культурну планку і прагнутимемо до кращих результатів, тим духовно сильнішою нацією ставатимемо.

Читайте також: 

• Українська музика лунає у світі в час війни

• Ukrainian Contemporary Music Festival розпочинається в Нью-Йорку

«Одержимі духом» української опери

 

  1. I have noticed that over the course of creating a relationship with real estate owners, you’ll be able to get them to understand that, in every real estate purchase, a fee is paid. In the end, FSBO sellers will not “save” the commission rate. Rather, they fight to win the commission by means of doing a strong agent’s work. In this, they expend their money in addition to time to accomplish, as best they might, the assignments of an real estate agent. Those obligations include getting known the home through marketing, presenting the home to prospective buyers, creating a sense of buyer desperation in order to make prompt an offer, booking home inspections, dealing with qualification checks with the loan company, supervising maintenance, and assisting the closing of the deal.

  2. This is the perfect webpage for everyone who wishes to understand this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that has been written about for a long time. Excellent stuff, just wonderful.

  3. Your style is really unique in comparison to other folks I’ve read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this blog.

  4. Thanks for the helpful article. It is also my opinion that mesothelioma has an particularly long latency time period, which means that signs and symptoms of the disease would possibly not emerge till 30 to 50 years after the original exposure to asbestos. Pleural mesothelioma, which is the most common kind and impacts the area within the lungs, could potentially cause shortness of breath, chest pains, including a persistent cough, which may lead to coughing up bloodstream.

  5. After I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Is there a way you are able to remove me from that service? Kudos.

  6. Thanks for the recommendations shared using your blog. Something else I would like to express is that losing weight is not information on going on a dietary fad and trying to get rid of as much weight as you’re able in a few days. The most effective way to lose weight naturally is by consuming it slowly but surely and following some basic suggestions which can provide help to make the most from the attempt to drop some weight. You may know and already be following these tips, although reinforcing awareness never hurts.

  7. Nearly all of whatever you say is supprisingly appropriate and that makes me ponder why I had not looked at this in this light before. This article really did switch the light on for me personally as far as this particular topic goes. But at this time there is actually one point I am not necessarily too comfy with and whilst I make an effort to reconcile that with the actual main idea of the position, permit me observe just what the rest of your readers have to say.Very well done.

  8. These days of austerity in addition to relative anxiousness about having debt, lots of people balk resistant to the idea of making use of a credit card in order to make purchase of merchandise or even pay for a holiday, preferring, instead just to rely on a tried and trusted way of making settlement – raw cash. However, in case you have the cash on hand to make the purchase in whole, then, paradoxically, that is the best time just to be able to use the credit card for several motives.

  9. I must thank you for the efforts you’ve put in penning this website. I really hope to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal website now 😉

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *