Джаз і класика: точки перетину Фото: Альона Гаста

Джазова музика в Україні на даний час — цілком самостійний, розвинутий феномен. Вона звучить на багатьох тематичних фестивалях, широко представлена у численних проєктах, існує та активно розвивається на локальних платформах у різних містах України. Перетин джазової та академічної музики на одній сцені трапляється не так часто, адже для широкого кола слухачів ці дві сфери музичної культури є настільки різними та самостійними, що їх поєднання видається достатньо проблематичним. Чи дійсно це так? Чи, можливо, точки перетину все ж існують?

Цьогоріч у програмі Київ Музик Фесту, окрім традиційних для нього симфонічних, хорових та камерних концертів, можна було зустріти геть нетиповий, а саме — «Jazz Kolo | Джазове прочитання української класики». Тож  у слухачів була нагода стати свідками цікавого взаємопроникнення джазу в академічну музику (і навпаки). 

Jazz Kolo — це проєкт українського бас-гітариста й композитора Ігоря Закуса, що виник у 2007 році та мав на меті об’єднання українських музикантів, а також підтримку й  розвиток джазової імпровізаційної музики. За роки існування Jazz Kolo було створено низку аудіо та відео записів програм авторської музики, організовано декілька міжнародних проєктів та проведено декілька всеукраїнських молодіжних конкурсів. У проєктах Jazz Kolo беруть участь найвідоміші джазові музиканти України й цього року їх можна було побачити та почути на концерті у рамках «Київ Музик Фесту».  

Для створення програми «Джазове прочитання української класики» піаністи обрали твори українських композиторів та зробили власні аранжування. У світовій музичній практиці таке явище є досить популярним, звернення до відомих зразків академічної музики та створення їх аранжувань зустрічається у творчості відомих джазменів — Дюка Еллінгтона, Арта Тейтума, Вейна Шортера та багатьох інших. Українські джазові музиканти часто звертаються до фольклору та створюють джазові інтерпретацій саме традиційної музики. Тож виникнення програми «Джазове прочитання української класики» можна вважати новою сторінкою і для українського джазу, і для академічної музики. 

Усі аранжування, що звучали на концерті, були зроблені для тріо у складі: фортепіано, бас-гітара (Ігор Закус) та ударні (Павло Галицький). Першим номером ми почули «Ноктюрн» Михайла Калачевського в обробці Руслана Болатова — клавішника-піаніста, джазового композитора та аранжувальника. Головним виразовим елементом у цьому творі, безумовно, є мелодія, у якій відчутно простежується зв’язок з мелодизмом українських ліричних пісень. У оновленій джазовій версії ця провідна риса була підкреслена завдяки ускладненню гармонічної мови, появою специфічної та характерної для джазової музики свінгової ритміки, а також появою імпровізації, що певною мірою відштовхнулася від основної теми твору, розвиваючи її у новому ключі. 

Руслан Болатов

Два наступні аранжування були зроблені на твори Бориса Лятошинського — класика української музики ХХ століття. Павло Шепета — джазовий піаніст, композитор та аранжувальник — обрав Прелюдію ІІ, ор. 44, h-moll. Цей твір навіть у новій інтепретації впізнається з першого ж акорду — недарма великий мажорний септакорд й називають іменною гармонією Бориса Лятошинського. Окрім впізнаваної дисонантної гармонії твору дуже виразною є мелодія, що також близька до фольклорних джерел. У аранжуванні Павла Шепети вона набула нового тембрального втілення — після проведення її у партії фортепіано вона виникає у бас-гітари. Імпровізація так само почергово з’являлася у фортепіано та басу й в обох випадках була близькою до основної теми прелюдії, надаючи їй нових інтонаційних зворотів, але не змінюючи її первинного образу та загального епічного характеру. Це аранжування, мабуть, з усієї програми є найближчім до оригінального тексту. Можна казати, що ми почули джазову баладу, в основі якої міцно стоїть Прелюдія Лятошинського.

Павло Шепета

«Мелодію» для скрипки та фортепіано Бориса Лятошинського обрав для свого аранжування Олексій Боголюбов — джазовий піаніст та композитор. Тут відчутний зовсім інший підхід до роботи з оригінальним текстом твору, піаніст переосмислив твір у новому ключі. «Мелодія» Лятошинського набула рис віртуозного джазового твору. Великий імпровізаційний фортепіанний вступ підвів до виразної ритмізованої лінії баса, на який наклалася основна тема твору. Подальший розвиток був насичений віртуозними імпровізаціями соліста з потужною кульмінацією. Початковий дещо меланхолійний образ твору Лятошинського у цьому аранжуванні набув яскравих барв у новому гармонічному та ритмічному контекстах. 

Олексій Боголюбов

Наступним прозвучало аранжування  джазової піаністки, аранжувальниці, композиторки, викладачки на джазовій кафедрі у КМАМ ім. Глієра Наталії Лебедєвої. Для своєї інтерпретації вона обрала «Елегію» Івана Карабиця. Такий вибір особливо цікавий, адже сам композитор вважав цей твір джазовим (у 1984 році Іван Карабиць створив три програмні джазові мініатюри: «Елегія», «День за днем» та «Самотність»). Звісно, підходи академічного та джазового композитора до створення музики сильно різняться, втім власне авторське визначення твору як джазового дає слухачу підстави шукати певні інтонаційні, гармонічні та ритмічні риси джазової стилістики. У своєму аранжуванні Наталія Лебедєва чуйно слідує за ходом думок автора, яскраво акцентуючи його ідеї. Перша частина твору близька до оригінального тексту, а у середній частині з’являється новий ритмо-метричний каркас, на якому розгортається вишукана імпровізація піаністки. У репризі синтезуються ідеї попередніх частин: до авторської інтонаційної моделі додаються ритмічні пошуки аранжувальниці.

Наталя Лебедєва

Олександр Малишев — джазовий піаніст, клавішник та аранжувальник — представив свою інтерпретацію «Пісні» Ревуцького. Зберігаючи первинний образ та характер оригінальної ліричної мініатюри, у творі відчутно проступали риси джазового музикування, а саме — імпровізаційність та комунікативність. Виразний діалог імпровізацій фортепіано і баса у своїй основі спирався на оригінальну тему, не трансформуючи, а, скоріше, певним чином розвиваючи її.

Наступне аранжування можна назвати кульмінацією усього концерту, адже для слухачів у новому ключі розгорнулась не мініатюра, а масивне драматичне полотно. Ілля Єресько — джазовий піаніст, композитор, засновник першого в Україні сальса-бенду Dislocados — презентував свою інтерпретацію «Української поеми» для скрипки та фортепіано Євгена Станковича. Наскрізний розвиток твору супроводжувався поступовим наростанням та ускладненням засобів музичної виразності. Крізь віртуозні імпровізації піаніста у вступі подекуди проступали інтонаційні обриси оригінального твору, але значно сильніше прослідковувалися саме джазові елементи ритму та гармонії. Зі вступом ритм-секції (бас-гітара та барабани) розпочався новий етап розвитку з дещо відчутним колоритом латиноамериканського джазу. У такому ж ключі відбувалося подальше розгортання твору, щільно насичене фортепіанними пасажами з вкрапленнями виразних басових фраз на інтонаціях оригінального твору.

Завершальним номером концерту стало аранжування фортепіанної мініатюри Миколи Лисенка «Сумний спів», яке створив Андрій Показ — джазовий та академічний піаніст. Центральний ліричний образ твору Лисенка є основним імпульсом усього розвитку: у фортепіанному вступі  ми чуємо головну тему твору, з якої й проростає далі увесь музичний розвиток. Головний образ не трансформується, але завдяки засобам, властивим джазовій музиці, він гіперболізується, сягаючи високого рівня драматизму.

Після завершення концерту з голови довго не йшла думка: «Важко згадати, на якому ще концерті можна було б одночасно почути стільки джазових піаністів». Мабуть, це унікальне явище не лише для «Київ Музик Фесту», а й взагалі. Варто сказати, що піаністи, аранжування яких ми почули у програмі «Джазове прочитання української класики», — справжні професіонали, котрі з повагою поставилися до відомих творів. Усі інтерпретації дуже індивідуальні та особливі, але у кожній з них можна впізнати початкове зерно, з якого вони виникли. Не відхиляючись принципово від головного образу твору, піаністи (кожен своїм способом) відшукали можливість збагатити та прикрасити джазовими засобами твір, підкреслити, увиразнити чи розкрити його нові грані. 

На початку цієї статті ми запитували себе — чи можливі точки перетину між українською академічною музикою та джазом. Цей концерт постає яскравим підтвердженням можливості та навіть необхідності цього перетину. Такий синтез здатен збагатити одразу обидві сторони: через класику відкрити цікавість до джазу і його виразових можливостей, а також зворотнім чином — через джазові інтерпретації відкрити для слухачів та виконавців твори українських класиків: Калачевського, Ревуцького, Лисенка, Карабиця та багатьох інших. Можливо, для когось зі слухачів, саме цей концерт і стане імпульсом до пошуку і відкриття нової української музики.

Запис концерту:

І на останок (bonus-track):

У відкритому доступі на ютубі є студійний запис майже усієї програми, а також фільм, де аранжувальники діляться своїми враженнями від музики та роботи над інтерпретаціями. Також у фільмі можна почути коментарі відомих музикознавиць — Ірини Тукової та Маріани Копиці.


Читайте також:

На крилах свіжості: квінтет IMAGOjazz презентує дебютний альбом «ISA»

Камерне осердя Двадцять сьомих Контрастів

• «Вишиваний. Король України» — сучасній класичній опері в Україні бути. Але як?..

 1. It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!

 2. One other thing to point out is that an online business administration training is designed for people to be able to easily proceed to bachelor degree education. The 90 credit diploma meets the other bachelor college degree requirements and when you earn your current associate of arts in BA online, you will have access to the most up-to-date technologies with this field. Several reasons why students have to get their associate degree in business is because they may be interested in this area and want to find the general instruction necessary ahead of jumping right bachelor college diploma program. Thanks alot : ) for the tips you provide in your blog.

 3. I found your blog web site on google and check a number of of your early posts. Proceed to maintain up the very good operate. I just extra up your RSS feed to my MSN News Reader. Searching for ahead to reading more from you later on!?

 4. I was just seeking this information for some time. After 6 hours of continuous Googleing, finally I got it in your website. I wonder what is the lack of Google strategy that don’t rank this type of informative web sites in top of the list. Usually the top sites are full of garbage.

 5. hello!,I like your writing so so much! percentage we keep up a correspondence extra approximately your post on AOL? I require an expert on this house to resolve my problem. Maybe that’s you! Looking ahead to look you.

 6. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I?ll try to get the hang of it!

 7. Attractive component to content. I just stumbled upon your site and in accession capital to say that I get in fact enjoyed account your weblog posts. Any way I?ll be subscribing for your augment or even I achievement you get admission to constantly fast.

 8. you’re really a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any unique trick. Also, The contents are masterwork. you have done a excellent job on this topic!

 9. Pretty great post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have really loved browsing your weblog posts. After all I will be subscribing in your rss feed and I hope you write once more soon!

 10. you are actually a good webmaster. The web site loading pace is incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a fantastic job in this matter!

 11. Simply wish to say your article is as astounding. The clearness on your put up is simply nice and i could think you’re an expert in this subject. Fine together with your permission allow me to clutch your RSS feed to stay updated with coming near near post. Thank you 1,000,000 and please continue the rewarding work.

 12. Hello, Neat post. There is an issue with your web site in internet explorer, would test this? IE nonetheless is the marketplace leader and a big part of folks will miss your excellent writing due to this problem.

 13. One thing I’d really like to say is always that car insurance canceling is a horrible experience and if you’re doing the suitable things as being a driver you’ll not get one. Some people do receive the notice that they are officially dumped by their insurance company they then have to scramble to get more insurance from a cancellation. Low cost auto insurance rates usually are hard to get after having a cancellation. Knowing the main reasons with regard to auto insurance cancellations can help motorists prevent burning off one of the most significant privileges available. Thanks for the ideas shared through your blog.

 14. http://skwlegal.com.pl http://likeplus.waw.pl http://rosequarterdevelopment.org http://adoptastate.org http://mamy-publikacje.pl http://mainejug.org Stations are additionally cautious about what tales are
  relayed throughout play-by-play broadcasts of skilled and college sports, as these are the
  applications most listened to on radio, so breaking news coverage is restricted to solely commercial breaks.
  http://casasantuariosc.com http://rocela.pl http://elkbuntu.net http://mna-sf.org http://samanthasmithphoto.com http://gazetastonoga.pl

 15. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is excellent blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.

 16. Heya i?m for the primary time here. I found this board and I to find It truly useful & it helped me out much. I’m hoping to present something back and aid others like you helped me.

 17. I have really learned newer and more effective things through your blog post. One more thing to I have recognized is that generally, FSBO sellers will certainly reject you actually. Remember, they might prefer not to use your solutions. But if you actually maintain a stable, professional connection, offering assistance and remaining in contact for about four to five weeks, you will usually have the capacity to win a conversation. From there, a house listing follows. Thank you

 18. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both educative and amusing, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something that too few folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I stumbled across this during my search for something concerning this.

 19. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 20. One thing is the fact that one of the most prevalent incentives for making use of your cards is a cash-back or perhaps rebate provision. Generally, you’re going to get 1-5 back upon various expenses. Depending on the cards, you may get 1 in return on most expenditures, and 5 back again on buying made using convenience stores, gas stations, grocery stores in addition to ‘member merchants’.

 21. May I simply just say what a relief to discover somebody that actually understands what they’re discussing on the net. You certainly realize how to bring an issue to light and make it important. A lot more people must check this out and understand this side of your story. It’s surprising you are not more popular because you most certainly have the gift.

 22. I have realized that online degree is getting popular because getting your degree online has developed into a popular alternative for many people. A huge number of people have never had a possible opportunity to attend a normal college or university however seek the improved earning possibilities and career advancement that a Bachelors Degree gives you. Still others might have a qualification in one training but would choose to pursue a thing they already have an interest in.

 23. Today, with the fast lifestyle that everyone is having, credit cards have a huge demand in the economy. Persons throughout every arena are using the credit card and people who aren’t using the credit card have lined up to apply for one in particular. Thanks for revealing your ideas in credit cards.

 24. Another thing is that while looking for a good online electronics retail outlet, look for web shops that are constantly updated, always keeping up-to-date with the newest products, the most effective deals, plus helpful information on products. This will make sure that you are dealing with a shop that stays over the competition and give you what you should need to make intelligent, well-informed electronics acquisitions. Thanks for the significant tips I’ve learned from your blog.

 25. I?ve been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Reading this information So i?m happy to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make sure to don?t forget this site and give it a look on a constant basis.

 26. Thanks for your posting. I would like to comment that the very first thing you will need to carry out is determine if you really need repairing credit. To do that you simply must get your hands on a duplicate of your credit file. That should really not be difficult, because government necessitates that you are allowed to be issued one no cost copy of the credit report annually. You just have to consult the right folks. You can either browse the website for the Federal Trade Commission or maybe contact one of the main credit agencies directly.

 27. I would like to thnkx for the efforts you’ve put in writing this site. I’m hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming also. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own web site now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a great example of it.

 28. Thanks for your thoughts. One thing I’ve got noticed is the fact that banks in addition to financial institutions really know the spending routines of consumers and understand that most of the people max away their own credit cards around the holiday seasons. They prudently take advantage of that fact and start flooding your current inbox as well as snail-mail box with hundreds of Zero APR credit cards offers shortly when the holiday season finishes. Knowing that in case you are like 98 of all American public, you’ll hop at the opportunity to consolidate credit card debt and transfer balances for 0 APR credit cards.

 29. Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I am impressed by the details that you?ve on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just couldn’t come across. What an ideal website.

 30. Having read this I believed it was very informative. I appreciate you spending some time and effort to put this content together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 31. I have come to understand that charges for internet degree specialists tend to be a great value. Like a full Bachelor’s Degree in Communication from The University of Phoenix Online consists of 60 credits from $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online comes with a Bachelors of Business Administration with a full study course element of 180 units and a worth of $30,560. Online learning has made getting the degree been so detailed more than before because you may earn your current degree from the comfort of your abode and when you finish from office. Thanks for other tips I have really learned from your web-site.

 32. Good day! I could have sworn I’ve been to this blog before but after looking at some of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I came across it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *