Вінсент Козловський: «Фестиваль нової музики для слухача — як Ватикан для вірянина»

Фото: Сергій Горобець

Відомий польський диригент Вінсент Козловський цьогоріч став запрошеним диригентом двох масштабних фестивалів — польської «Варшавської осені» та українських «Контрастів». Відкриття першого з успіхом відбулось 17 вересня, але вже незабаром музична громадськість зможе почути диригента на українських концертах 7 та 10 жовтня. 

Рік тому ми з вами спілкувались і ви назвали концерт-закриття «Контрастів» найкращим у своєму житті. Це був чудовий концерт. Що змінилось відтоді?

Це провокативне питання… Я стараюся жити й працювати так, щоб кожен концерт проходив на найліпшому рівні. Кожного разу віддаю 150 відсотків можливого, хочу зробити кожен раз кращим із життя мого, життя виконавського і слухацького. Може, це банально, але моя відповідальність — ставитись до кожного наступного твору, як до найкращого у світі та мого улюбленого.

Однак сказати, який концерт був «найкращим», оскільки ми говоримо про мистецтво — «виміряти» образи Ван Гога чи Модільяні як на спортивних змаганнях, — неможливо. Бела Барток казав, що змагання — «для коней». Вважаю, що кожен з нас може дозволити собі глибше сприйняття мистецтва та розумну дискусію про нього.


«Коли беру новий твір у свої руки, я стаю мандрівником до незнаної країни»


Ви виконуєте музику різних стилів. Сучасну виділяєте для себе? 

Сучасна музика — це місія, і доля сучасного артиста — займатися нею. Так, щоб вона рухала цю сферу, була актуальна і якісна, аби це не був маргінес, а звична частина. Нею я займався з дитинства, першого класу музичної школи та до цієї пори стараюся пізнавати її нову, але не тільки найновішу, а й, наприклад, Лютославського. Я відчуваю, що маю чого додати від себе у ній.  

Які ваші критерії підбору творів в репертуар?

Я з величезною повагою щораз підходжу до таких справ. В наш час є багато виконань, диригентів, виконавців на всіляких інструментах, але це часто дає багато шуму і мало сенсу. Я звертаюсь до творів нових, новітніх та прагну досліджувати їх, ставати поінформованим про стилістику, техніку музикологічно. 

Знання дають можливість проникнути «в шкіру» композитора, знайти паралелі в його історії та витлумачити їх. Пізніше я перекладаю ці знання на суто музичні якості. Тоді інтерпретація стає не тільки достовірною, але й особистою, глибшою. 

Також артисту потрібно відчувати себе в обраному стилі, як риба в воді. Тоді він свою частинку інтерпретації віддає, і виходить змістовне та глибоке виконання. Так було з проєктом рік тому, «Метаморфозами», так в мене було минулого сезону, серед інших, з Гайдном. 

Мова нової музики — космополітична. Це завжди пригода. Коли я беру новий твір у свої руки, я стаю мандрівником до незнаної країни, досліджую її флору, фауну… Або ця країна може бути відома мені, але в інших контекстах: інші температури, гори, рівнини чи дерева. Знайомство з новою композицією — як пізнання нової людини.  

Фото: Grzesiek Mart

А ви дотримуєтесь тієї думки що композиторський твір оживає з виконанням, чи він народжується в авторському середовищі й потім «виходить» на сцену?

Це давня академічна дискусія. Насправді сучасний твір більше залежить від сфери концептуальної, тонкощів запису, тому що кількість інформації у творах набагато більша. Результат звуку потрібно прорахувати. Композитор це робить, а наша виконавська майстерність є в тім, щоб зрозуміти його інтенцію, і твір зазвучав так, як композитор хотів.

Музика є мистецтвом мірил. Твір починається і мусить закінчитися. Він існує стільки часу, стільки звучить, і тільки тоді ми можемо пережити його. Тому важливо чути музику наживо, бо це есенція мистецтва. Музика дає нам найкращу і найсильнішу можливість відчувати життя тут і зараз.

Що є однією з найважливіших речей у самому відкритті нового твору? Який вклад диригента та оркестрантів?

Це партнерська робота. Диригент має знати, як скласти докупи новий твір, побачити у ньому необхідні сенси. У новій музиці буває багато яскравих ефектів. Композиція не знана, а диригент як «режисер нової постановки» допомагає музикантам зрозуміти ціле і досягти його повного вираження. Їхнє завдання уже — відточувати свою звукову майстерність, але також після пояснення диригента мають інтелектуально зрозуміти, для чого це робити. Диригент може підказати, створити оптимальні умови, але сам він не грає і музикантам за реалізацію виконання належить слава більша, ніж диригенту

Майданчики сучасної музики, фестивалі — це рушійна сила мистецтва? Яка їхня роль?

Вже віддавна існує так звана festival music. Єжи Вальдорф (Jerzy Waldorff) якось говорив про те, що твір часто грають тільки на фестивалі, і потім він перестає функціонувати в музичному житті, а інші твори, «фестивальні стандарти» виконуються знову і знову всюди (наприклад, Дев’яту симфонію Дворжака можна відтворити кілька разів протягом одного вихідного дня в одному місті). Принципи цього життя загалом є дуже складними. Слухачі очікують конкретних програм.

Фестиваль нової музики — як Ватикан для вірянина, але також і гарне місце для невіруючих туристів. «Нормальний» меломан, слухач класичної музики прийде з цікавості, розширити свій кругозір. В коло слухачів входять також композитори, виконавці, музикознавці. На концерті музики сучасної простіше зустріти відомого художника. Тобто є така елітарна частина, і промоція фестивалю може також наблизити нових слухачів своїми атракційними програмами.

Фото: Сергій Горобець

Хіба це не проблема, що музикантів слухають самі музиканти? 

Не тільки. Для музикантів та художників ця нова музика може бути незрозуміла, проте вони приходять, і повинні дізнаватися про сучасну художню реальність. Кожна людина потребує освіти, розпізнавання нових речей і трендів, вартує бути свідомим учасником / творцем сучасної культури. Наприклад, на такий концерт фестивалю прийде відомий музикант, який не грає багато сучасної музики, і потім, може, візьме її у свій репертуар під час стандартного філармонійного речиталю. Це не так просто: «музиканти ходять на музикантів». На елітарність ніколи не було багато попиту.

Роль фестивалів є істотна через те, що це компендіум, площа для артистів з можливостями виконання. Бо де ще авангардовому композитору презентувати себе, як не на фестивалі музики сучасної? Йому було б теж дуже важко здійснити власний концерт. Саме на фестивалі він найбільше зацікавить своєю творчістю і покажеться сам в контексті інших нових композицій. І такі фестивалі, як «Контрасти» чи «Варшавська осінь» мають свою історію та свою марку, є дуже добрим подіумом, щоб показати творчість. Це джерело музичної культури.

У цьому році ви диригували інавгураційним концертом фестивалю «Варшавська осінь», і будете диригувати на Закритті «Контрастів». Що спільного між ними? Ви як резидент обох масштабних подій точно склали свою думку.

Подібних речей є дуже багато. Це обидва дуже відомі фестивалі, які регулярно відбуваються багато років. В їхніх країнах завдяки цьому відбуваються суттєві зміни. «Контрасти» для України й не тільки — дуже важливі. «Варшавська осінь» — з всієї Польщі та не тільки люди з’їжджаються слухати концерти.  

Кожного року фестивалі обирають актуальну головну думку, тему. Цього разу в Варшавської осені це була «імерсія», в «Контрастів» буде — past-moderne / post-moderne. Вони впливають на програмування концертів. Обидва фестивалі стараються робити так, щоб проводити настрій, ідею через кожну подію та досліджувати її. Розмовляти на цю тему, зустрічатись з композиторами, підіймати ці топіки, як на конференціях. Сама музика, врешті, без пояснення — якщо програма має належну структуру — може рухатись, показувати різні сторони, поглиблювати та «опрацьовувати» найвищі ідеї. 

Третє спільне — це багато прем’єр, національних та світових. Це особлива гордість, бо це значить що фестиваль живе і дає кошти на реалізацію нових композицій творців. На жаль, приватні інвестори в наших країнах не підтримують нову музику, що є ознакою їхнього незнання. Патронаж приватного сектору та неурядових організацій має вирішальне значення — інвестори повинні розуміти, що, підтримуючи найновішу креативність, вони демонструють свій бренд у світлі чистих інновацій, незвичайних рішень та піднесеної естетики. Просування цих подій піде на користь усім, хто займається високим мистецтвом. 

Ще подібне, що фестивалі міжнародні. Не тільки у своєму «варяться», а відбуваються на міжнародній платформі. Виконавці, композитори та слухачі з закордону приїжджають, це очевидно допомагає пізнати культуру інших країн. Побачити наше відношення до своєї культури та її цінність.

Розкажіть про концерти з вашою участю на «Контрастах» цього року. Вони відбудуться 7 та 10 жовтня.

«Меланхолійна кантата на честь львівського Моцарта» у програмі 7 жовтня — це справжній постмодерн. Як сказав композитор Богдан Сегін, «Я не міг в XXI столітті серйозно написати кантату». Це гра. Не можна свідомо назвати твір кантатою, коли ми знаємо, що то була барокова ужиткова форма з іншими функціями. Він зробив певну музичну компіляцію, Остап Сливинський створив свій текст, і використав замітки з щоденників Франца Ксавера Моцарта. Функція «Меланхолійної кантати» — через музику познайомити із творчістю і долею Моцарта. Мені дуже імпонує письмо Богдана, бо у нього є дар вжити саме те, що потрібно. Це, мабуть, дивно звучить. Але я є адептом «школи» Лютославського, який казав, що композиція — це «наука елімінацій». Відсікання всього непотрібного. Богдан справжній майстер у цій справі (і не тільки в цій!).


«Одне з найбільших досягнень Фестивалю: музиканти тут дбають про музику»


Цікаво, що на Закритті Фестивалю буде звучати твір переможця Всеукраїнського композиторського конкурсу імені Мирослава Скорика. Ви теж композитор і член журі. Як відбувався Конкурс? Яка програма Закриття?

Ідея така, щоб під час Фестивалю виконати музику всіх членів журі-композиторів. Це дуже цікава і відповідальна справа, цінна особливість, бо слухачі та учасники знатимуть, хто оцінює. Це серйозні митці. Єжи Корновіч — артдиректор Варшавської осені, дуже відомий автор. Він створив оркестрову версію твору Вітольда Лютославського Subito для скрипки з фортепіано, тож можна буде побачити, як композитор бере «в руки» музику іншого композитора.

Також Олександр Щетинський — в 1995 році він виграв II премію Конкурсу Лютославського з Флейтовим концертом, прем’єра якого тільки зараз відбудеться в Україні. Щетинський надзвичайно сильний автор, думаю, ваша композиторська зірка. Але це насправді не тільки український, а і європейський топ.

У концерті буде два солісти: український флейтист Роман Ієвський та польська скрипалька Анна Корновіч. Звучатиме Divertimento француза П’єра Віссмера, і цей твір дасть таку свіжість, наче відкрити вікна на мить після нової музики, дасть шанс перемкнути увагу і вуха. Знаєте, як буває на фестивалях нової музики — кожна композиція дуже серйозна, новаторська і змушує фокусуватись.

Також звучатиме моя «Фанфара», написана на 25 ювілей Фестивалю (коментар з цього приводу тутД. С.). 

Стосовно твору переможця. Конкурс відбувся правильно, без жодної корупції й особистих бажань. Слава оргкомітету, що ми не знали нічого і голосували таємно.

А як ви оцінюєте загалом композиторську ситуацію?

Голосування уже відбулось. Тільки скажу, що ті п’ять композицій, які отримали найвищі бали, мають дуже цікаві ідеї. 36 творів — це багато й уже певно свідчить про наявність заохочених авторів. Але треба, щоб композитори в Україні шукали самі, не тільки вірили своїм учителям. Вчителі правильні, але у своїй майстерності, не в вашій.  

Я дуже радий, що перемогла саме та партитура. Це зрілий композитор, що вміло оперує оркестровим апаратом. Я б дуже хотів, щоб Україна оцінила його, знала, що насправді на наших очах твориться особлива історія. Я думаю, що так, як про Скорика чи Станковича, через 20 років будуть розмовляти про цього композитора. Це невипадково.

Тож чекаємо «Контрастів» і оголошення імен переможців Конкурсу. 

Хочу ще сказати, що буде «Ніч Контрастів» і цікавий перформанс біля пам’ятника Моцарту 9 жовтня.  Це символічна скульптура у Львові, дуже контроверсійна, так? Хотілося б, щоб це стало традиційним місцем збору мистецького середовища. Будуть також дуже цікаві проєкти зі швейцарською та чеською музикою, абсолютно невідомі в Україні та світі загалом (світові прем’єри), камерні концерти. Рекомендую переглянути програму фестивалю — кожен знайде щось для себе, і навіть якщо піде на якийсь захід — буде дуже позитивно здивований.

А з «Контрастами» я «романсую» третій рік, і, може, це вже не романтика, а щось більше. Це для мене завше важливий і дуже емоційний пункт в сезоні. Я подружився з учасниками, організаторами, виконавцями та публікою. Коли ми творимо і переживаємо на сцені, то і слухач це відчуває. Це, я думаю, є одним з найбільших досягнень Фестивалю: музиканти тут дбають про музику. Цей Міжнародний фестиваль сучасної музики найбільший в Україні. Найважливіша подія і гордість, що я можу бути до неї причетним.


Повний розклад подій фестивалю «Контрасти» (натисніть, щоб збільшити зображення) 

 


 Читайте також: 

На Соколиних крилах львівського Алкіда

Київ Музик Фест-2021 оголосив програму. Розповідаємо про головні події фестивалю

Сьомі Дні української музики в Варшаві. Діалог на рівні високих матерій

 

 1. I am really impressed together with your writing abilities and also with the structure to your blog. Is this a paid subject matter or did you modify it your self? Anyway keep up the nice quality writing, it?s uncommon to see a nice blog like this one nowadays..

 2. Thanks for your posting. What I want to comment on is that when looking for a good on the internet electronics retail outlet, look for a web-site with total information on important factors such as the level of privacy statement, safety measures details, payment procedures, as well as other terms in addition to policies. Constantly take time to browse the help plus FAQ segments to get a better idea of how the shop functions, what they are capable of doing for you, and how you can take full advantage of the features.

 3. Thank you for another informative site. Where else could I get that type of information written in such a perfect way? I’ve a project that I am just now working on, and I’ve been on the look out for such information.

 4. Can I just say what a reduction to search out somebody who actually knows what theyre speaking about on the internet. You positively know learn how to deliver a problem to mild and make it important. Extra people must read this and understand this side of the story. I cant imagine youre no more standard because you definitely have the gift.

 5. One thing I’d really like to comment on is that weightloss program fast is possible by the correct diet and exercise. A person’s size not merely affects the look, but also the actual quality of life. Self-esteem, melancholy, health risks, plus physical abilities are damaged in extra weight. It is possible to do everything right whilst still having a gain. In such a circumstance, a condition may be the culprit. While excessive food instead of enough exercising are usually accountable, common health concerns and widespread prescriptions could greatly increase size. Kudos for your post right here.

 6. I have realized that of all types of insurance, health insurance is the most controversial because of the conflict between the insurance policy company’s duty to remain profitable and the customer’s need to have insurance plan. Insurance companies’ commissions on wellbeing plans are very low, consequently some providers struggle to make a profit. Thanks for the suggestions you share through this site.

 7. Thanks for your publication on the traveling industry. I’d personally also like to include that if you are a senior thinking about traveling, its absolutely important to buy travel cover for elderly people. When traveling, senior citizens are at biggest risk of having a professional medical emergency. Receiving the right insurance policy package for your age group can look after your health and give you peace of mind.

 8. Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely useful info specifically the remaining phase 🙂 I take care of such information a lot. I was seeking this particular information for a long time. Thank you and best of luck.

 9. Together with every little thing that appears to be developing inside this area, many of your opinions are generally very exciting. However, I am sorry, but I do not subscribe to your entire plan, all be it radical none the less. It looks to us that your opinions are actually not completely justified and in reality you are generally your self not thoroughly convinced of your assertion. In any event I did take pleasure in reading through it.

 10. Thanks for your strategies. One thing I’ve got noticed is the fact banks as well as financial institutions understand the spending patterns of consumers and as well understand that most of the people max outside their credit cards around the breaks. They properly take advantage of this fact and start flooding your inbox and snail-mail box using hundreds of no interest APR credit card offers shortly when the holiday season closes. Knowing that if you are like 98 of American public, you’ll get at the chance to consolidate card debt and move balances to 0 interest rate credit cards.

 11. Pretty element of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing on your augment and even I achievement you get right of entry to constantly fast.

 12. I have not checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 13. There are some fascinating deadlines in this article however I don?t know if I see all of them middle to heart. There may be some validity however I will take maintain opinion until I look into it further. Good article , thanks and we wish extra! Added to FeedBurner as nicely

 14. An interesting discussion is worth comment. I do believe that you ought to write more about this subject matter, it might not be a taboo matter but usually people do not speak about these subjects. To the next! All the best.

 15. I’ve learned some important things as a result of your post. I’d also like to say that there may be situation where you will get a loan and don’t need a co-signer such as a Federal Student Aid Loan. When you are getting credit through a regular loan provider then you need to be ready to have a cosigner ready to assist you to. The lenders are going to base their decision on the few elements but the largest will be your credit standing. There are some loan merchants that will additionally look at your work history and determine based on that but in most cases it will depend on your score.

 16. You actually make it seem really easy with your presentation but I in finding this matter to be really something which I believe I would by no means understand. It seems too complex and very extensive for me. I’m taking a look forward for your next publish, I will attempt to get the grasp of it!

 17. What?s Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively useful and it has helped me out loads. I hope to contribute & assist other users like its aided me. Good job.

 18. I have been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this information So i am satisfied to express that I have an incredibly excellent uncanny feeling I discovered just what I needed. I so much definitely will make certain to don?t put out of your mind this web site and provides it a glance on a constant basis.

 19. Thanks for your tips. One thing I’ve got noticed is that often banks as well as financial institutions have in mind the spending behaviors of consumers plus understand that most people max out their credit cards around the breaks. They properly take advantage of this real fact and start flooding your own inbox and also snail-mail box with hundreds of no-interest APR credit card offers shortly when the holiday season closes. Knowing that in case you are like 98 of all American open public, you’ll jump at the one opportunity to consolidate personal credit card debt and move balances for 0 interest rates credit cards.

 20. Thanks for your helpful post. Over time, I have been able to understand that the symptoms of mesothelioma are caused by the actual build up associated fluid between your lining of the lung and the upper body cavity. The ailment may start inside the chest spot and pass on to other areas of the body. Other symptoms of pleural mesothelioma cancer include weight reduction, severe deep breathing trouble, fever, difficulty swallowing, and puffiness of the face and neck areas. It needs to be noted that some people having the disease usually do not experience almost any serious signs and symptoms at all.

 21. Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 22. Thanks for your suggestions. One thing we’ve noticed is the fact that banks and also financial institutions know the dimensions and spending behavior of consumers and also understand that many people max out and about their real credit cards around the trips. They wisely take advantage of this specific fact and begin flooding ones inbox and also snail-mail box having hundreds of no interest APR card offers shortly when the holiday season finishes. Knowing that if you are like 98 of American community, you’ll jump at the possiblity to consolidate financial debt and switch balances for 0 annual percentage rates credit cards.

 23. I have been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site. Studying this information So i am glad to convey that I have a very excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed. I so much indubitably will make certain to do not overlook this web site and give it a glance regularly.

 24. I?m now not sure the place you are getting your information, but good topic. I needs to spend a while learning more or working out more. Thank you for fantastic information I used to be on the lookout for this information for my mission.

 25. Someone necessarily assist to make significantly posts I might state. That is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the analysis you made to make this actual publish extraordinary. Excellent task!

 26. The core of your writing whilst sounding reasonable in the beginning, did not work very well with me personally after some time. Somewhere within the sentences you were able to make me a believer but just for a short while. I nevertheless have got a problem with your leaps in logic and one might do well to fill in those breaks. When you actually can accomplish that, I could surely be amazed.

 27. I have discovered that intelligent real estate agents just about everywhere are Promoting. They are knowing that it’s in addition to placing a sign post in the front place. It’s really about building associations with these dealers who sooner or later will become consumers. So, after you give your time and effort to aiding these vendors go it alone : the “Law regarding Reciprocity” kicks in. Great blog post.

 28. I have discovered that smart real estate agents all over the place are Advertising. They are seeing that it’s more than simply placing a sign in the front property. It’s really with regards to building relationships with these sellers who someday will become purchasers. So, while you give your time and efforts to aiding these suppliers go it alone — the “Law of Reciprocity” kicks in. Thanks for your blog post.

 29. In these days of austerity and relative anxiety about incurring debt, most people balk resistant to the idea of using a credit card to make purchase of merchandise as well as pay for a vacation, preferring, instead to rely on the actual tried in addition to trusted approach to making transaction – cash. However, if you possess the cash on hand to make the purchase completely, then, paradoxically, that is the best time for them to use the credit card for several motives.

 30. One more thing. In my opinion that there are a lot of travel insurance sites of reliable companies that allow you to enter your trip details and acquire you the estimates. You can also purchase the particular international travel insurance policy on the web by using your credit card. All you need to do is always to enter your travel information and you can begin to see the plans side-by-side. Only find the plan that suits your allowance and needs then use your bank credit card to buy that. Travel insurance on the internet is a good way to search for a dependable company with regard to international holiday insurance. Thanks for discussing your ideas.

 31. Howdy very nice web site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful .. I will bookmark your website and take the feeds additionally?I am satisfied to find a lot of helpful info here within the submit, we want develop extra strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 32. I blog frequently and I really appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I will take a note of your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed as well.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *