Кармелла Цепколенко: Композитор або робить два кроки вперед — або крок назад, щоб сподобатись публіці

Твори однієї із найвідоміших українських композиторок, учасниці численних міжнародних форумів, фундаторки та Голови правління Міжнародної громадської організації Асоціація Нова Музика — Української секції Міжнародного товариства сучасної музики та засновниці знаного фестивалю сучасної музики в Одесі вкотре звучатимуть на Київ Музик Фесті — 27 вересня і 3 жовтня. Напередодні ми поспілкувались із Кармеллою Цепколенко про її хобі, публіку, нездійснені перформанси та місію митця-композитора у суспільстві.

Вас знають як композиторку, організаторку Міжнародного фестивалю сучасної музики, людину, колосально працездатну, яка постійно в пошуку та пізнанні нового. Як ви все встигаєте? Звідки черпаєте натхнення?

На карантині, окрім того, що я писала багато музики та багато творів закінчила, вирішила зайнятись одним хобі: вигадувала образи і з каміння робила статуетки. Морські — маленькі, великі. Хотілось творити, бо усю весну ми сиділи вдома. А взагалі працюємо цілою сім’єю: чоловік, син, невістка. І є дуже талановиті композитори, мої учні-студенти, з якими спілкувались онлайн. Таке скрушне перебування я придумала скрасити скульптурками.

В напрямку останніх технологій

Щойно, наприклад, я отримала листа від викладачки Київської академії, її аспірантка пише досліджує використання альта як інструмента соло і в команді з іншими інструментами. Взагалі всі цікавляться сучасною музикою, особливо музиканти, які пишуть дисертації (сміється). Це тепер стало модно: писати на сучасні теми, аналізувати твори сучасних композиторів. А мої студенти вже давно виховуються виключно в такому напрямку останніх технологій композиторської техніки. Вони з початку й до кінця фестивалю («Два дні та дві ночі нової музики в Одесі» — Д. С.) біля мене та повинні все відслухати — і це для них дуже важливий досвід. Я вважаю, що викладання у цей час — це саме слухання музики.

Як ви оцінюєте орієнтованість молодого покоління, аудиторії загалом на сучасну музику?

У нас не було ніколи нарікань на публіку. Ще 26 років тому наша зала була цілком заповнена! Люди сиділи, лежали, їх не пускали до залу й тому подібне. Потім ми перейшли до філармонії — а це ж найбільший зал в Україні на 1200 місць… І точно в ньому не можна побачити переповненості. Однак на сьогодні це було ще й як на руку: всі вільнесенько могли сидіти через крісло — між іншим, людей було багато (йдеться про проведення фестивалю 5-6 вересня цього року — Д. С.). По-перше, це люди, які вже виросли на фестивалі, бо почали з молодих років приходити до нас. Вони в буквальному сенсі звикають, і потім без цієї нової музики просто не можуть існувати! Це наче тобі в кров вливають щось нове, енергійне… І  я переконана, що це повинно стати модою. Модою слухати і сприймати нове!

Кармелла Цепколенко зі студентами

«2 дні і 2 ночі нової музики» та «Київ Музик Фест»

Київ Музик Фест я надзвичайно люблю, і виконують мене там з першого року. Порівняти 2д2н із КМФ просто неможливо: в нас в Одесі тільки один майданчик, максимум два — Велика зала та фоє філармонії. Київ Музик Фест має багато майданчиків:  від Малого залу консерваторії (де приблизно 60 персон) до величезних потужних залів. Це й дуже різні фестивалі, бо КМФ трошки вийшов з наших пленумів, які були в ті радянські часи, коли проходили по 2-3-4 концерти на день. Це чудово, я не вважаю, що треба змінювати той традиційний формат, який знайшов для себе Київ Музик Фест. Наш же фестиваль — нонстоп, який продовжується 48 годин. Його головна ідея — зробити єдиний твір, зі своєю драматургією, кульмінаційними моментами та спадами. Це така собі симфонія чи роман, але є ще одна важлива риса, яка відрізняє 2д2н від інших. Наші слухачі дивляться на все, що на сцені та беруть в цьому участь. Фестиваль представляє палітру сучасної музики останніх 20-30 років. А на КМФ ви можете послухати й класичну музику ХІХ та XVIII сторіч. 

Розкажіть більше про твори, які цьогоріч будуть на Київ Музик Фесті.

Перший твір, який прозвучить 27 вересня, «Блукання у просторі трикутника» — пов’язаний з астрономією, кодами Всесвіту. Він був написаний на замовлення одного дуже модного ансамблю, який проіснував 2 чи 3 роки. Там були три персони: скрипка, альт та віолончель. Вони також спілкувались з цікавим перкусійником, Славіком Стаховим (Україна-Німеччина). І твір писався для такого складу — маримба у ньому соліст, головний сенс цього трикутника, до якого приєднуються три інші персоналії-інструменти. Був один художник, який навіть намалював такий трикутник, у якому всі вони мають місце. Є іще такий філософ і філолог Костянтин Кедров. Він аналізує коди Всесвіту: є двійкові, трійкові (якраз трикутник), це все історія людської культури. І у «Блуканні» якраз протиставлення соліста-маримбіста до трьох інших. У партитурі промальовані зміни цього розкладу: буває так, що кожен з музикантів по черзі опиняється в центрі. Але на фестивалі ми почуємо версію для фортепіано. 

Онлайн-історія

Онлайн? Це просто смішно. Ми робили минулого літа онлайн-фестиваль наживо і все транслювалось онлайн. У нас цьогоріч приїхало мало музикантів, але ми міксували живий концерт з відео, які знайшли в архівах, і всі були в захопленні. Колись були платівки, але хіба це можна порівняти… Є такі процеси, які не відчуваються онлайн: реакції, емоції, що об’єднують людей, — тоді справді народжуються нові твори! Я за живі концерти. Тільки коли чуєш наживо, це зовсім по-іншому: космос, а не нудні реалії, які завжди з тобою.

Кармелла Цепколенко на Київ Музик Фесті-2019
Фото: Ельза Жеребчук

«Паралелі», камерна симфонія №1 (1990)

Твір для фортепіано і струнних мені замовив ансамбль «Київська камерата», коли там керівником був чудовий скрипаль Аркадій Винокуров. Перша частина у ньому йде без диригента. Після неї концертмейстер оркестру кладе свою скрипку на стілець, вирішуючи, що він гідний кращого, і стає за пульт. Знаєте, це болюча тема, тому що кожен оркестрант впевнений, що впорається без диригента, а кожен диригент своєю чергою вважає, що він головний. Проведемо паралель з фільмом Фелліні «Репетиція оркестру» — цей задум ліг в основу мого процесу написання твору. По-друге, це ідея вождизму: у тих, хто хоче бути не тільки лідером, а перебільшує свої повноваження, починається параноя, як це було у Сталіна…

Як же я це втілила в життя? Друга частина стартує з дуже механічної музики: вона доводить до того, що піаніст перебиває оркестр і грає своє соло. Зрештою, він ображається на всіх (адже фортепіано — це уже оркестр!) грюкає кришкою і виходить з залу. У третій частині всі залишаються уже без піаніста, і протест проти диригента розпочинається у концертмейстерів: вони починають виходити з-за пультів. Друга скрипка, альт, віолончель сідають позаду. І ось коли у четвертій частині ввесь оркестр залишається без головних концертмейстерів, починається «тупізм». Оркестранти грають унісони, наприкінці просто по всіх регістрах — звідти й назва «Паралелі». А в останній п’ятій частині настає покаяння. Альтист встає і грає таке соло, у якому просить пробачення за все, що зроблено. За ним і концертмейстери починають також грати — десь там на задніх стільцях, адже винні. Тож закінчується все нормально: музика налагоджується. 

Проте тільки один раз, на початку 2000-х у Базелі, було виконано так. Я завжди писала цей сценарій і оприлюднювала його. Але не всі музиканти, на жаль, можуть пройтись по залу і сісти не в оркестр. Починається  невдоволення. Люди спокійно можуть добре грати, але пройтись, бути в перфомансі — це величезна проблема. Мій сценарій вийшов з того, що був Аркадій, який хотів і пограти, і подиригувати. Тому я придумала це надзвичайне для нього — а він потім емігрував. Прем’єра була з Ігорем Андрієвським — він також вставав і диригував, але «проходів» не було. Тож про другу версію: це просто музика. Багато разів було просто так. І на Київ Музик Фесті також буде так.

Врешті, я думаю, слухачам ці сценарії не такі й важливі. І впевнена: у кожному творі й з минулих століть були такі програми, просто вони не оприлюднювались — може, й не варто цього робити? Тепер останні мої симфонії називаються Симфонія №4, Симфонія №5… Там я не розкриваю програму. 

Зліва направо: Ганна Гаврилець, Кармелла Цепколенко, Володимир Зубицький, Мар’яна Копиця

Яким чином відбувається ваш процес написання твору?

Ось вам два приклади замовлення (а замовлення — дуже важливо для композитора). Ці замовлення були не грошима — хоч і такого я багато писала, а замовлення музиканта: тут сама його постать впливає і відіграє цінну роль. Наприклад, коли я писала для одного німецького ансамблю, то мені хотілось бачити їхні обличчя і перед собою я тримала фотокартки. Іноді ти відчуваєш бажання писати десь дуже глибоко у підсвідомості. Від музики відчуваєш насолоду — і страждання також може бути насолодою, коли ти відчайдушно шукаєш, не знаходиш, і тоді настає такий особливий емоційний сплеск… Ось мої останні твори, це німецькі проєкти з Гізеллою Вайман (відома мисткиня, художниця, фотографка). Перша робота з нею — Кухонна симфонія, коли жінки-композиторки вибирали, про що писатимуть: ланч, аперитив, вечерю, сніданок… І ми робили рецепт, писали музику, використовували інструменти, які запропонувала Гізелла, поряд із каструлями, виделками та ложками. У Берліні він відбувся, до коронавірусу. Другий проєкт, дуже цікавий, це «Сад композиторок», через Covid ще не здійснився. Кожна повинна була вибрати чотири-три рослини та вибудувати з ними певну концепцію. Я сконцентрувалась на порах року: хризантема — зимова квітка, троянда присутня у всіх частинах, фіалки влітку і навесні — мімоза. Це твір для сопрано, мецо сопрано та альта, я назвала його «Subrosa», а у простому перекладі з латини — «в таємниці». 

Бути композитором — це бути частиною міцних міжнародних творчих зв’язків цілої спільноти. Вас часто виконують за кордоном. Чи хотілось вам коли-небудь покинути локальний вимір України?

Я завжди хотіла бути в Україні. Ось порахувала, що загалом 5 років жила не в Україні. Так, по п’ять-сім місяців були гранти, різноманітні стипендії. Мої дідусь і бабуся — емігранти з турецької Вірменії за часів геноциду. Я пам’ятаю дідуся (мені було 14 років, коли він помер), він завжди з жахливим акцентом говорив, що емігрант — це людина другого сорту. Хоча за часів Російської імперії все було чудово: він закінчив київську фундуклеївську гімназію, був непманом. Я також відчувала: хоч і знаю німецьку мову, але закордоном ти займаєш чуже місце. Ти ж не будеш просто сидіти, ти повинен працювати, писати музику, твою музику замовляти повинні. Тому ніколи не було навіть найменшої думки, щоб все полишити. 

Провали Бетховена, Моцарта — це нормальне явище

Музика потрібна всім, тому що вона є в космосі. Коли не було у нас ні живопису, ні архітектури, ні розмови, — слів ще не було, а музика вже була. Але вона є і мусить бути сутністю кожної людини. Сучасна людина зовсім не відчуває сучасного мистецтва. Так було завжди: і у XVIII, XIX сторіччях. Можемо згадати провали Бетховена, Моцарта — це нормальне явище. Якщо сучасне будуть сприймати добре, значить, воно написане мовою, яка для всіх приваблива і доступна. Повинно бути так: митці мусять йти трохи forward, а не тягнути всіх назад до того, що й так всі звикли чути. Композитор або робить два кроки вперед, або крок назад, щоб сподобатись публіці.

 

Програма фестивалю «Київ Музик Фест-2020»

(клікайте на зображення для збільшення)

Підписуйтеся на сторінку Київ Музик Фесту у Фейсбуці.

Фестиваль відбувається за підтримки Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти.

71 коментар

 1. I have seen that intelligent real estate agents everywhere you go are Promoting. They are acknowledging that it’s not just placing a sign in the front area. It’s really concerning building interactions with these suppliers who at some time will become purchasers. So, whenever you give your time and effort to helping these suppliers go it alone : the “Law associated with Reciprocity” kicks in. Thanks for your blog post.

 2. Bu yazımızda sizlere bedava pubg mobile facebook 2023, twitter, gmail hesabı ve play games hesabı vereceğiz.
  Ücretsiz Pubg Mobil Hesap – Pubg hesabı ile pubg üst seviye, bedava oyun gibi kelimeleri aramanıza gerek yok.
  Çünkü sizlere skinli bedava pubg mobile hesapları,
  bedava rp ve elite royale passlı pubg hesapları için bedava şifreler vereceğim..

  Oyunun dünya çapında yaklaşık 3,2 milyon çevrimiçi oyuncusu
  var. Oyuncuların bazı avantajlardan yararlanabilmesi için Pubg’de ücretsiz olarak
  Unknown Cash (Uc) almanız gerekir. Bulunduğum pubg
  mobile’da sizler için olabildiğince çok UC ve free pass royale hesabı bulmaya çalıştım ve sizlerle paylaşmak istedim.
  Pubg Mobile’da ücretsiz UC Czars yazımızda sizlere ücretsiz Pubg mobile hesabı
  hediye edeceğim. Verdiğim hesaplara yakından bakarsanız Facebook Pubg Mobil Hesaplarını da göreceksiniz.

  Bedava Pubg Mobile Hesap

 3. Pubg Mobile bedava hesapları 2023 (güncellendi); Oyun severler tarafından büyük bir ilgi ile oynanan pubg her geçen gün oyuncu sayısını
  arttırmaktadır. Dünyanın en popüler mobil oyunlarından biri olan Pubg mobile, 200 milyondan fazla
  oyuncuya sahiptir. Oyuna birkaç kez giren ve artık oynamayan oyuncular var,
  ancak birçoğu oynuyor.

  Burada sizlere daha önce kullanılmış Pubg Mobile 2023
  bedava hesapları ve Pubg Mobile 2023 bedava hesapları vermeye çalışacağım yazımızda pubg
  oynayıp oyundan ayrılan kişilerin hesapları yer almaktadır.

  Gerçek zamanlı bir çevrimiçi telefon oyunu olan Pubg Mobile’da
  UC puanları, değerli silahlar ve değerli eşyalar almak zor ve pahalı bir iştir.
  Bu yazımda sizlere oyuna daha iyi bir konumdan giriş yapmanızı sağlayacak bedava pubg mobile
  hesabı ve bedava pubg mobile hesabı vereceğim.

  Yabancı forumlardan aldığım bedava pubg mobile hesapları arasında 600
  UC’li Pubg Free hesabı var. Her ay düzenli olarak güncelleyeceğim
  mobil için ücretsiz Pubg hesaplarından kendinize bir hesap edinebilirsiniz.

  Daha önce bu pubg mobile oynamış ve hesabını satın almış kişilerin oyundan ayrıldığı pubg mobile hesapları listemizde bulabilirsiniz.
  Bazı ücretsiz pubb mobil hesapları UC içerir. Bu UC’leri uygun gördüğünüz şekilde kullanabilirsiniz.

  Bedava Pubg Mobile Hesap

 4. Bedava Pubg Mobile hesap 2023 ile ilgili yazımız ile karşınızdayız.
  Mobil oyunlar, çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin herkesin ilgisini çeken, çağımızın en popüler aktivitelerinden biri haline geldi.
  İnternet çağında yaşadığımız için her gün yeni oyunlar
  piyasaya çıkıyor. Pubg Mobile böyle bir oyundur.

  Bu oyun çıktığı günden beri her gün milyonlarca oyuncu tarafından oynanmaktadır.
  Hala herkesin oynadığı en popüler oyunlardan biridir.
  Yazımızda bu oyunu daha önce oynamış ve artık sıkıldığı için bırakan oyuncuların ücretsiz Pubg Mobile hesaplarını topladık.

  Özellikle Twitter’da ücretsiz Pubg Mobile hesapları mevcuttur.
  Bu hesapları güncel tutuyor ve sizler için paylaşıyoruz.
  Aralarında epeyce hesap var. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra yorum kısmından görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

  Bedava Pubg Mobile Hesap

 5. Bugün sizlere Bedava Pubg Mobile hesapları 2023 veriyoruz; Herkesin çok sevdiği ve şimdiden dünya çapında 200
  milyon indirmeye ulaşan pubg mobile’da sizlere ücretsiz hesaplar vereceğiz.

  Pubg Mobile 2023 Ücretsiz Hesaplar ve Pubg Mobile 2023 Ücretsiz
  Hesaplar herkesin güvendiği güncel listeleri vermeye çalışacağım.
  Daha önce oyunu oynayıp da artık sıkılanlar veya
  oynamak istemeyenler için ücretsiz Pubg Mobile
  hesapları yazımızda. Pubg Mobile da en az hesap
  hacklemek veya UC yüklemek kadar pahalı, bu yazımızda size vereceğimiz hesaplar ile başlarda sorun yaşamadan oyunun keyfini sonuna kadar
  çıkarabileceksiniz.

  Yerel ve yurt dışı forumlarda hem UC hesapları hem de ücretsiz hesaplar
  var, bu yazıda tüm hesapları paylaşacağız ve güncelleyeceğiz.
  Giriş yapamadığınız hesaplar varsa, yorumlarda bize bildirin, yeni
  hesaplar ekleyelim.

  Bedava Pubg Mobile Hesap

 6. Ücretsiz PUBG mobil hesaplari 2023 Son zamanların en popüler ve popüler oyunlarından biri olan PUBG için ücretsiz mobil hesapları sizler için topladık.
  Oyundan çok eğlenin.

  Ücretsiz PUBG Mobil Hesapları

  Her geçen gün güncellenen ve geliştirilen PUBG Mobile
  oyununun kullanıcı sayısı artmakta ve bu kadar fazla kullanıcı arasında kendini göstermek biraz daha zor hale
  gelmektedir. Bu son derece rekabetçi oyunda becerilerinizi daha iyi sergilemek için PUBG Mobile hesaplarından birine
  kaydolarak istediğiniz teçhizatı, kostümleri,
  silah tasarımlarını ve kıyafetleri alabilirsiniz.
  Biz de oyundan aldığınız keyfi artırmak için ücretsiz olarak
  alabileceğiniz PUBG Mobile hesaplarını araştırdık
  ve birleştirdik.

  Ücretsiz Pubg Mobile Hesap</a

 7. Ücretsiz Pubg mobil hesapları 2023 Dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan Pubg Mobile, telefonunuzda oynayabileceğiniz çevrimiçi çok oyunculu bir oyundur.
  Tamamen ücretsiz olarak indirilebilir. Oyun ayrıca değerli eşyalar da satıyor.

  UC parası kullanarak çeşitli teçhizat ve teçhizat satın alabilirsiniz.
  Bu değerli eşyalardan bazıları, aylık olarak gelen mevsimlik ürünler ve silahlardır.

  Ücretsiz PUBG Mobile hesapları, Android ve IOS fark etmeksizin PUBG Mobile uygulamalarında kullanılabilir.

  Ancak ne yazık ki, bu hesapları kullanan web sitelerinin birçoğundaki hesaplar çalışmıyor.
  Enbilgin.net ekibi olarak paylaştığımız hesapları paylaşmadan önce mutlaka kontrol ederiz.
  PUBG Mobile hesap şifreleri bazen abonelerimiz tarafından değiştirilmektedir.
  Ancak böyle bir durumla karşılaşırsanız lütfen bu yazıyı sosyal ağlarda paylaşın ve bu sayfanın alt kısmından istek oluşturun. Doğrulama tamamlandıktan sonra ekibimiz size çalışan bir PUBG Mobile hesabı gönderecektir.

  Ücretsiz Pubg Mobile Hesap

 8. ücretsiz pubg mobile hesapları 2023 güncel listelemelerle ulaşabilirsiniz.
  Pubg Mobile 2023 hesapları ile ilgili ücretsiz yazımızı okumaya
  devam ederek bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

  Ücretsiz Pubg Mobil Hesapları 2023

  Dünyanın en popüler oyunlarından biri olan Pubg Mobile oyunu her geçen gün yeni güncellemeler ve
  yeniliklerle daha popüler hale geliyor. Her yaş grubundan milyonlarca kişi tarafından oynanan bu oyunu
  ücretsiz olarak telefonunuza ve bilgisayarınıza
  indirip oynayabilirsiniz. Oyuna sıfırdan başlamak bazen zor olabiliyor
  bu yüzden bazı kişiler ücretsiz pubg mobile hesapları arayarak oyuna daha
  kazançlı başlamak istiyor.

  Ücretsiz Pubg Mobil Hesapları 2023

 9. Pubg Mobile Bedava Hesap Facebook 2023 arayan arkadaşlarımız için bu yazımışda bedava pubg mobile hesap facebook dağıtıyorum.

  Sende ücretsiz olarak Pubg Mobile Bedava Hesap Facebook hesabı arıyorsan hemen burada ki hesapları kullanabilirsin. Lütfen hesapları para ile
  satmayın burası Pubg Mobile Bedava Hesap Facebook platforumudur ticaret hane
  değildir. Hesapları kullanın ve eğlencenin doruklarına çıkın.

  Pubg Mobile Bedava Hesap Facebook

 10. Bedava Free Fire Hesap garena Free Fire 2023; Bu hayatta kalma oyunu dünyada çok popüler.
  Her gün birçok kişinin oynamaya başladığı bu
  oyun aynı zamanda birçok youtuber tarafından önerilen oyunlardan biridir.

  Pubg Mobile benzeri bu oyunda güzel bir şekilde evlenmek isteyenler ücretsiz
  Free Fire hesapları arıyor.

  Bu yazımda sizlere ücretsiz Free Fire hesaplarının listesini vermeye çalışacağım.
  Yabancı bir forumdan aldığım bu hesapları kullanabilirsiniz.
  Hesap alamıyorsanız yorum kısmından yazabilirsiniz.

  Bedava Free Fire Hesap

 11. Bedava Free Fire Hesap 2023, Free Fire son zamanlarda Twitch
  ve DLive yayıncıları tarafından oynandığından dolayı oldukça fazla popülerlik kazanmıştır.
  Bu kadar popülerlik nedeniyle birçok oyuncu zamanını söz konusu oyunu oynayarak geçirmeye başladı.
  PUBG Mobile’a çok benzeyen bir oyunun diğer oyunlara göre birçok avantajı olduğu söylenebilir.

  İlgili oyundaki oyuncu sayısı her geçen gün artsa da bu yönde hesap açmak zorlaşmaktadır.
  İçeriğimizde hesap oluşturma süreci
  ile uğraşmak zorunda kalmamanız için size ücretsiz Free Fire hesapları veriyoruz.
  İşte ücretsiz Free Fire hesapları:

  Free Fire hesapları tamamen yasal yollardan alınmış olup sizlere ücretsiz olarak sunulmaktadır.
  Tüm hesapları dilediğiniz gibi kullanabilir ve oyun içerisinde
  güzel vakitler geçirebilirsiniz.

  Garena Free Fire Caesar Ücretsiz Hesaplar Güvenli mi?

  Free Free Fire Caesar hesapları gerçek kişiler tarafından oluşturulduğundan bir süre sonra hesap kapatma,
  ban gibi durumlarla karşılaşmanız pek olası değildir.
  Bu nedenle, hiçbir şekilde endişelenmenize gerek yok.
  Öte yandan alınan hesapların güvenliği tamamen size bağlıdır.
  Bu nedenle hesap edindikten sonra e-posta adresiniz ve şifreniz
  gibi önemli bilgileri değiştirmeniz ve diğer kişilerin erişimini
  kaldırmanız gerekmektedir.

  Bedava Free Fire Hesap

 12. Bedava Free Fire Hesap 2023’te listelenen tüm Free Fire Hesapları
  rastgele özelliklere sahiptir. Genelde iyi bir derecelendirmeye sahip olan bu hesaplar tamamen ücretsiz olarak sizlere sunulmaktadır.
  Gün içinde ziyaretçilerimiz tarafından Free Fire Ücretsiz Hesaplar alınsa bile merak etmeyin. Çünkü bu hesaplar her gün güncellenerek
  sizlere sunulacaktır. Hesapları kontrol ettikten sonra hesapların tükendiğini düşünüyorsanız
  yorum yazarak hesap talebinde bulunabilirsiniz. Ekibimiz sizinle bir gün içinde
  iletişime geçecektir.

  Free Fire Ücretsiz hesap oluşturucu

  Sitemizin sunduğu bu program ile kendinize özel bir hesap
  oluşturabilirsiniz. Lütfen üreticinin, jeneratör başlatıldığında
  hesabı veya şifreyi kırmaya çalışmayacağını unutmayın. Ücretsiz Hesap üreticisi, satın aldığımız bazı hesapları saklar, böylece her kullanıcıya özel bir
  hesap gösterilir. Üretici günde en fazla 150 hesap görüntüleyebilir.
  Size üst düzey ve önerilen bir hesap sunmuyor. Size kaydettiğimiz hesapları rastgele gösterir.
  İyi bir tane almak için Free Fire Özel Hesaplarını görüntüleyebilirsiniz.

  bedava hesap olarak gelen ihtiyaçları karşılamak için Free Fire Bedava
  Hesaplar yayınladık. Bu hesaplar sadece sitemiz adına kullanıcılardan satın alınmıştır!
  Hiçbir şekilde şifre kırma ya da yasa dışı bir olay söz konusu değildir.

  Bedava Free Fire Hesap 2023

 13. Bedava Free Fire Hesap Facebook 2023 hesapları ile oynayacağınız bu Free Fire oyununun neden benzerlerine göre daha fazla tercih edildiğini, nasıl bu
  kadar meşhur bir oyun haline geldiğini, neden Free Fire hesapları ile Free Fire oynamalıyız hakkında biraz bilgi vereyim.
  Pubg Mobile gibi çok güçlü bir rakibi varken.

  Free Fire hesapları ile oynayabileceğiniz Free fire oyunu 2017 yılında çıkmış, 111 Dots Studio tarafından geliştirilmiş ve Garena tarafından yayınlanmış, Pubg ve Pubg Mobile gibi çok güçlü rakiplerine
  üstünlük sağlamayı başarmıştır. O dönemde bu kadar çok free fire oynanmasının sebebi Pubg ve Pubg Mobile oyunlarının sistem gereksinimlerinin yüksek olması nedeniyle herkesin oynayamamasıydı.

  Free Fire oyununa benzeyen Pubg oyunu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz PUBG UC Bedava Kodlar yazımızı ziyaret
  edebilirsiniz. Hal böyle olunca Free Fire oyunu muadillerine göre daha
  fazla tercih ediliyor ve Free Fire hesapları bu kadar
  beğenildiği için irdeleniyor.

  Bedava Free Fire Hesap Facebook

 14. Bedava Free Fire Hesap 2023 ve Tsars with Diamonds hesapları

  Free Free Fire hesapları. Buradaki hesaplar yabancı ve yerli forumlardan toplanır.

  Bu hesapları kullanarak Free Fire oyununu oynayabilirsiniz, kimseye satış yapmayın. Hesapları güncel tutabilmemiz için hesabı olan arkadaşlar
  lütfen yorum kısmında aldığı hesabı belirtiniz.
  Bu şekilde Free Fire ücretsiz oyuncuları en son gelişmelerden haberdar olabilir.

  Free Fire, birçok oyuncu tarafından oynanan Pubg Mobile benzeri
  bir oyundur. Buradaki hesaplardan birini değerlendirme amaçlı kullanabilirsiniz.
  Ancak oyunda dereceli bir sistem olduğu için ciddi bir şekilde oynayacaksanız kendi hesabınızı oluşturmanızı tavsiye ederiz.

  Bedava Free Fire Hesap

 15. Bedava Free Fire Hesapları 2023 Free Accounts Free Fire, Garena Free Fire, 111 Dots Studio
  tarafından geliştirilen ve Android ve iOS için Garena tarafından yayınlanan şifreli bir çevrimiçi çok
  oyunculu hayatta kalma oyunudur. 2019 yılının en çok indirilen mobil
  oyunu oldu. Dilerseniz bilgisayarınızda da oynayabilirsiniz.
  Takım ve tekli modlarda oynamanın heyecanını doyasıya yaşayabilirsiniz.

  Bir öneri olarak, kendi başınıza sıfırdan bir hesap açmayı seçerseniz, bunun daha karlı
  ve daha güvenli olacağını belirtmekte fayda olduğunu düşünüyoruz.

  Free Fire çevrimiçi bir aksiyon oyunudur. Free Fire hesabı
  Bu oyunu ücretsiz oynamanıza izin veren hesaplar var. Sitemizdeki ücretsiz
  hesaplara erişmek son derece kolaydır.
  Çoğu kullanıcı için, ücretsiz bir Fire hesabına ücretsiz erişim elde
  etmek çok önemlidir. Fire Game Free Hesabına sitemizden ücretsiz
  olarak erişebilirsiniz. Hazır girişler ve şifreler web sitemizde mevcuttur.
  Ancak free fire free hesap açmak mümkündür. Free Fire,
  açık bir hesapla oynamakta serbesttir.
  Sitemiz oyun severler için oldukça faydalı olacaktır.
  Oyunlar, web sitemizden satın alınabilen ücretsiz hesaplarla oynamak için ücretsiz olacaktır.
  Free fire için bedava hesap arıyorsanız sitemizi ziyaret etmelisiniz.

  Bedava Free Fire Hesapları

 16. Ücretsiz Free Fire Hesap 2023 (ücretsiz hesap şifreleri).
  Free Fire hesaplarına sahip olmak, birçok insanın istediği şeydir çünkü dış görünüm fiyatlarının çok yüksek olduğunu zaten biliyoruz ve önce elmasları
  toplamamız gerekiyor. Pekala, satın almak isteyenler için beyler bu makaleyi sonuna kadar okuyun.

  Serbest atışa genel bakış

  Garena Free Fire tarafından yayınlanan bu oyun, Android veya iOS kullanıcıları tarafından çok
  beğeniliyor, ayrıca Free Fire her ay her zaman etkinlikler veya turnuvalar düzenliyor.

  Bu oyunda size silah görünümleri, karakterleri havalı yapan paketler
  gibi çeşitli ilginç öğeler sunulacak ve hepsini elde etmek
  için çok fazla elmasa sahip olmanız gerekiyor.

  Ücretsiz Free Fire Hesap

 17. I know of the fact that today, more and more people will be attracted to cameras and the issue of pictures. However, being a photographer, you should first devote so much time frame deciding the exact model of digicam to buy and also moving out of store to store just so you could buy the most economical camera of the brand you have decided to settle on. But it does not end just there. You also have to consider whether you can purchase a digital video camera extended warranty. Many thanks for the good guidelines I gained from your website.

 18. Free Fire Ücretsiz Hesaplar 2023 Paylaşılmıştır.
  Ücretsiz bir Free Fire hesabına sahip olmak, birçok insanın istediği
  bir şeydir. Çünkü kostümlerin çok pahalı olduğunu zaten biliyoruz ve
  önce elmasa ihtiyacımız var. Sonraki adımları
  isteyenler için bu makaleyi sonuna kadar okuyun. Free Fire
  oyunları bugün hala popüler çünkü her gün 100 milyondan fazla oyuncu bu oyunu aktif olarak oynuyor.
  Garena’nın piyasaya sürdüğü oyun, Android veya iOS kullanıcıları arasında oldukça popüler.
  Free Fire ayrıca her ay etkinlikler veya turnuvalar düzenlemektedir.
  Bu yazı https://websesi.com/ adresinden alınmıştır.
  Kaldırılamaz, değiştirilemez ve yasal haklara sahiptir.

  Bu oyunda silah görünümleri, havalı karakter çantaları gibi her türlü havalı eşyayı göreceksiniz.
  Onları almak için çok fazla elmasa ihtiyacın var. Normal şartlar altında, tam
  oyun hesabına sahip bir oyuncuya Free Fire oyuncusu da denilebilir.
  Çünkü tüm oyuncuların ilk sezondan bu sezona kadar tam teşekküllü bir elit geçişi yok.
  Free Fire hesapları son zamanlarda yaygınlaştı. Kullanılmayan free firepower hesaplarının o hesabı ücretsiz olarak alabildiği aktarılıyor.
  İşte tüm hesapların tek bir listesi: Bu makale Ücretsiz Hesap Bilgileri’nden alınmıştır.

  Kaldırılamaz, değiştirilemez ve yasal haklara sahiptir.

  Ücretsiz Free Fire Hesapları

 19. I have observed that in the world these days, video games are classified as the latest trend with kids of all ages. There are times when it may be extremely hard to drag your son or daughter away from the video games. If you want the very best of both worlds, there are plenty of educational activities for kids. Thanks for your post.

 20. Free Fire Bedava Hesap 2023 | Garena ve Gizyazı hesabı.
  Bu içeriğimizde sizlere free fire oyunu ve bedava hesaplar hakkında bilgiler vereceğiz.

  Serbest atış, çok iyi olmasına rağmen popüler bir oyundur.

  Birçok insan serbest atış oynarken çıldırır ve daha
  fazla hata yapar. Onlardan biri olmayın ve endişelenmeden güzel oynamaya çalışın. Bu neden? Bu sayede free fire turnuvalarında para ya da değerli
  hediyeler kazanabilirsiniz. Gerçekten değerli bir şey kazanmak istiyorsanız, önce turnuvaya
  girmeli ve kazanmalısınız. Bunun için sıkı antrenman yapmanız gerekiyor.

  Free Fire Bedava Hesap

  Yakında size free fire oyunu hakkında daha fazla bilgi göndereceğiz.
  Ücretsiz hesap almadan önce bu bilgilerle daha güçlü bir oyuncu
  olabilirsiniz. Bu sayede ücretsiz hesabınızı güçlendirebilir, turnuvalara katılabilir
  ve ödüller kazanabilirsiniz. Oyun hakkında fazla bir bilginiz
  yoksa lütfen aşağıdaki yazıları dikkatlice okuyunuz.
  Bu şekilde asla kafanız karışmaz.

  Free Fire Bedava Hesap

 21. bedava ücretsiz free fire hesap 2023 hesap dağıtıyoruz.
  İstediğiniz gibi kullanabilirsiniz bedava free fire hesapları.

  Biz ücretsiz bir şekilde insanlara yardımcı olmak amacı ile kar gütmeden free fire 2023 hesap veriyoruz.
  Sende eğer bedava free fire hesapları 2023 arıyorsan buradan alıp kullanabilirsiniz.

  Lütfen hesaplarımızı para ile satmaya çalışmayın tamamen ücretsiz free
  fire hesap 2023 amacı ile kurulmuştur.

  Free Fire Hesapları

 22. By my examination, shopping for electronic products online can for sure be expensive, however there are some tips that you can use to obtain the best bargains. There are usually ways to discover discount promotions that could make one to ge thet best technology products at the cheapest prices. Great blog post.

 23. I have come to understand that expenses for online degree gurus tend to be an incredible value. For example a full College Degree in Communication with the University of Phoenix Online consists of 60 credits with $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online makes available Bachelors of Business Administration with a overall study course requirement of 180 units and a tariff of $30,560. Online learning has made getting your diploma so much easier because you can earn your current degree through the comfort of your abode and when you finish from office. Thanks for other tips I have certainly learned through your website.

 24. Thanks a lot for the helpful content. It is also my opinion that mesothelioma has an particularly long latency period, which means that warning signs of the disease may not emerge right until 30 to 50 years after the original exposure to asbestos. Pleural mesothelioma, that’s the most common sort and has effects on the area about the lungs, might cause shortness of breath, torso pains, along with a persistent coughing, which may bring on coughing up our blood.

 25. I have discovered some important matters through your blog post post. One other stuff I would like to talk about is that there are several games that you can buy which are designed particularly for toddler age young children. They include pattern acknowledgement, colors, animals, and patterns. These usually focus on familiarization as an alternative to memorization. This keeps little kids occupied without having a sensation like they are studying. Thanks

 26. One thing is that when you find yourself searching for a education loan you may find that you will want a co-signer. There are many scenarios where this is true because you will find that you do not have a past credit ranking so the loan provider will require that you’ve someone cosign the credit for you. Great post.

 27. I do like the manner in which you have framed this specific matter plus it does provide me personally a lot of fodder for consideration. However, because of what I have experienced, I basically hope as the reviews pack on that individuals keep on issue and don’t start on a soap box of the news of the day. Still, thank you for this outstanding point and though I can not go along with this in totality, I regard your viewpoint.

 28. Hamilelik virüsü hamile kadınları nasıl etkiler?

  Hamilelik virüsü, bir takım komplikasyonlara yol açabileceğinden hamile kadınlar için ciddi
  bir sorundur. Virüsle hamile kalmak düşük, erken doğum ve doğum kusurları riskini artırır.
  Bazı durumlarda virüs, annenin ölü doğumuna ve hatta ölümüne neden olabilir.
  Virüsün hamileliğin ilk üç ayında doğmamış bir bebeğe geçmesi daha olasıdır, bu nedenle hamile kadınların kendilerini ve bebeklerini virüsten korumak için adımlar atması önemlidir.

  Bu, hamile kalmadan önce aşı yaptırmayı ve virüs bulaşmış olabilecek kişilerle temastan kaçınmayı içerir.
  Hamile kadınların virüsle hamile kalmanın olası riskleri
  hakkında doktorlarıyla konuşmaları da önemlidir.

  alkol fetüsü nasıl etkiler

 29. hello there and thank you on your information ? I?ve definitely picked up something new from right here. I did however experience some technical points using this web site, as I skilled to reload the site many times prior to I could get it to load properly. I had been puzzling over in case your web hosting is OK? No longer that I’m complaining, but slow loading cases instances will very frequently affect your placement in google and can injury your high quality score if ads and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Anyway I?m including this RSS to my email and can glance out for much extra of your respective fascinating content. Ensure that you replace this again soon..

 30. Thanks for your fascinating article. One other problem is that mesothelioma is generally brought on by the inhalation of fibres from asbestos, which is a positivelly dangerous material. It can be commonly noticed among staff in the structure industry that have long contact with asbestos. It can be caused by living in asbestos protected buildings for an extended time of time, Genetics plays an important role, and some consumers are more vulnerable towards the risk than others.

 31. An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who was doing a little research on this. And he actually bought me dinner because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this issue here on your blog.

 32. Thanks for the recommendations shared in your blog. Another thing I would like to convey is that losing weight is not supposed to be about going on a fad diet and trying to lose as much weight as possible in a few days. The most effective way to shed weight is by using it slowly but surely and obeying some basic suggestions which can allow you to make the most from your attempt to drop some weight. You may know and already be following many of these tips, however reinforcing awareness never affects.

 33. Thank you for sharing excellent informations. Your web site is very cool. I am impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a perfect website.

 34. Hello there, simply became alert to your blog thru Google, and located that it is truly informative. I am going to watch out for brussels. I will appreciate if you proceed this in future. A lot of other people will probably be benefited out of your writing. Cheers!

 35. I?m impressed, I must say. Actually hardly ever do I encounter a blog that?s both educative and entertaining, and let me inform you, you could have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the problem is something that not enough individuals are speaking intelligently about. I am very glad that I stumbled throughout this in my search for one thing regarding this.

 36. Good article. It is rather unfortunate that over the last years, the travel industry has had to take on terrorism, SARS, tsunamis, bird flu, swine flu, as well as first ever true global economic collapse. Through everything the industry has really proven to be solid, resilient as well as dynamic, acquiring new methods to deal with difficulty. There are usually fresh problems and the possiblility to which the industry must yet again adapt and reply.

 37. Thanks for your post. One other thing is when you are selling your property alone, one of the concerns you need to be mindful of upfront is when to deal with home inspection records. As a FSBO owner, the key about successfully shifting your property plus saving money on real estate agent income is awareness. The more you are aware of, the easier your home sales effort will probably be. One area that this is particularly significant is inspection reports.

 38. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossips and web and this is really frustrating. A good website with exciting content, this is what I need. Thank you for keeping this site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 39. I have realized some new issues from your web page about pc’s. Another thing I have always believed is that computers have become an item that each residence must have for several reasons. They provide convenient ways to organize households, pay bills, shop, study, focus on music and in many cases watch shows. An innovative method to complete these tasks has been a computer. These computer systems are mobile ones, small, powerful and easily transportable.

 40. Thanks for your article. What I want to point out is that when you are evaluating a good on the internet electronics store, look for a site with complete information on critical indicators such as the security statement, basic safety details, any payment procedures, along with terms and policies. Constantly take time to look into the help along with FAQ pieces to get a superior idea of the way the shop operates, what they are capable of doing for you, and just how you can make best use of the features.

 41. naturally like your web-site but you need to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to tell the truth nevertheless I?ll definitely come back again.

 42. Thanks for the auspicious writeup. It in reality used to be a leisure account it. Look advanced to more brought agreeable from you! However, how could we be in contact?

 43. I have learned some considerations through your blog post post. One other subject I would like to state is that there are lots of games out there designed specially for preschool age kids. They include things like pattern identification, colors, animals, and models. These commonly focus on familiarization as an alternative to memorization. This will keep little children occupied without experiencing like they are studying. Thanks

 44. Howdy! This blog post could not be written much better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I will send this article to him. Fairly certain he’s going to have a very good read. I appreciate you for sharing!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *