Книжка Гарнонкурта «Музика як мова звуків» українською: що з того?

«Musik als Klangrede» стала першою книжкою австрійського музиканта Ніколауса Гарнонкурта (Зальцбург, 1983). Це збірка його доповідей та лекцій на різні теми: місце старовинної музики у концертному житті нашого часу, традиції виконання старої музики, практичні поради щодо техніки гри, використання старовинних інструментів, різності стилів тощо. Коло питань широке, а подана інформація тим цінніша, що підкріплена практикою — досвідом гри ансамблю «Concentus Musicus Wien», заснованого самим Гарнонкуртом. Книга мала чималий резонанс і швидко поширювалася країнами Європи: скоро вона стала доступною французькою (1984), англійською (1988), угорською (1989), польською (1995) мовами тощо. 

20 років тому, на початку 2002-го,  світ побачило українське видання цієї праці під назвою «Музика як мова звуків», а 24 лютого у конференц-залі готелю «Хімік» в місті Суми відбулася її презентація. На той час це було чи не єдине вичерпне джерело українською мовою, присвячене історично поінформованому виконавству. З нагоди річниці цієї події поговоримо з Орестом Ковалем, Ігорем Приходьком та Анною Гадецькою про те, як готувався вихід цієї книжки і як вона вплинула на українське музичне середовище. 

Орест Коваль — органіст, організатор фестивалів Bach-fest, автор і куратор проєкту 

На початку 2000-х попадає мені в руки ксерокопія книжки Гарнонкурта польською мовою. Гай-гай, я ж 20 років цією проблематикою цікавлюся, а тут він все виклав в одному місці! Треба, аби ця книжка з’явилася в Україні. Я з кимось з музикантів поділився тою ідеєю, а мені у відповідь кажуть, що у Вінниці є Георгій Курков, котрий вже її перекладає. Я зв’язався з ним, і ми вирішили об’єднати зусилля. Георгій закінчив переклад, далі редагування: Наталія Кашкадамова (піаністка і музикознавиця, професорка Львівської національної музичної академії — М.Г.) узяла першу частину, я — другу. 

Я дуже скрупульозно ставився до слів, ми з Курковим постійно узгоджували переклад термінів. Там дуже багато треба було знати мов: французьку, німецьку, англійську, італійську, і на додачу специфічна музична термінологія. У цьому ми із західноєвропейською традицією трохи розходимося, тому перекласти дослівно було недоречно, треба було адаптувати. Ще одна проблема — Курков добре володіє польською мовою і насичував текст полонізмами. Словом, марудний був процес.

Разом з тим треба було знайти фінансування. Звернувся зразу у посольство Австрії — мовляв, австрійський музикант Ніколаус Арнонкур має книжку про те, як виконувати старовинну музику, а я б хотів, щоб і в Україні до неї зверталися, нею користувалися. Мене вислухали, а тоді фраза: «Може, ви маєте на увазі нашого Гарнонкурта?» Певна річ, це Лотарингія (Ніколаус Гарнонкурт походить із лотаринзького дворянського роду д’Арнонкурів-Унферцагтів, а його мати – австрійка, графиня фон Меран з роду Габсбургів Лотаринзьких — М.Г.), де вживані французька й німецька мови. Прізвище пишеться на французький лад, але австрійці вимовляють його так.  

Врешті, посольство погодилося фінансувати видання: ми уклали угоду, що вони доручають видрукувати книжку українською мовою і купують 200 екземплярів. А скільки ми видрукуємо насправді — то вже таке питання. На реалізацію проєкту дали 1000$. Отож, виходить, розрахунок посольства такий: 200 примірників по 5$ за кожен. В мене ж вийшло 500 екземплярів по два долари за кожен. Це на ті гроші десь 10 грн було. 

Один з бізнесменів звернувся до мене з проханням — хотів представити свою компанію на котромусь солідному проєкті в Сумах. Якраз готувалася презентація видання, і я запропонував йому долучитися. Власне презентація складалася з обговорення книжки у першій половині дня і концерту ввечері. Завдяки тому бізнесмену мали ще й ледь не королівські умови на презентації: з різних регіонів України з’їхалися люди, які цікавилися старою музикою, усі були забезпечені необхідним, обговорення відбувалося у хорошому приміщенні.

На презентацію був запрошений Ігор Приходько. Щоправда, він не зміг приїхати, але прислав відгук. Один з абзаців того відгуку був про мову — мовляв, книжку читатимеш з цікавістю, а не зі словником. 

Ігор Приходько — кандидат мистецтвознавства, професор Дніпропетровської академії музики ім. м. Глінки, автор відгуку на український переклад книжки Гарнонкурта

Це була подія, яку майже ніхто не помітив. Орест попросив мене допомогти з розповсюдженням книги і надіслав 20 примірників. Декілька я передав у бібліотеки, а з того, що залишилося, продати вдалося два. З історично інформованим виконавством у нас тоді була катастрофа — воно просто не сприймалося у музичних колах, і Гарнонкурт був абсолютно невідомою фігурою. Кому не розкажу про книгу, чую у відповідь: хто це такий, нащо це потрібно, при чому тут Моцарт до бароко, це ж віденський класик (у Гарнонкурта є думка, що Моцарт — бароковий композитор). Збагнувши, який я недотепа, мені натомість читали лекції з історії музики… Проблеми із сприйняттям цієї книжки виникали неймовірні. Колись Юрій Шевельов писав про три біди української нації. Одна з них — провінційність — мабуть, найстрашніша, і от тоді я з нею зіткнувся у всій її повноті.

З часом книжка Гарнонкурта відкрила очі на ті речі, про які раніше не замислювалися: до прикладу, питання строю. Але не варто думати, що всі швидко прийняли його ідеї і стали адептами історично інформованого виконавства. У цій країні завжди так: рідко які зміни трапляються швидко. А до того треба згадати неідеальну систему музичної освіти, де певні речі вимагаються задля формальності. Студенти часто не розуміють, для чого їм робити те чи те. Так само і з цією книжкою: її вплив стане помітний лише тоді, коли у молодих музикантів буде час для її читання і усвідомлення, навіщо до цього потрібно звертатись.

Скоро після українського з’явилося російськомовне видання (так само зусиллями Ореста Коваля — М.Г.) — очевидно, розраховане на ширше коло читачів не тільки з України. Орест зрозумів, що українською небагато людей читатиме. Але даруйте, є книжка Йозефа Хоминського «Історія гармонії і контрапункту» у перекладі Леоніда Грабовського. Колись це був єдиний підручник на весь совєцький союз, у якому містилися відомості про середньовічну музику — і дивним чином тоді геть усі, включно з Москвою, Новосібірськом чи Свєрдловськом, вивчили українську мову, щоб могти цю книжку прочитати. Чомусь з Гарнонкуртом вирішили, що українську ніхто не зрозуміє, тож вирішили зробити російськомовне видання. І воно почало розходитися аж бігом. У Петербурзі на російський переклад Гарнонкурта відреагували миттєво і з захопленням.

Оскільки мій відгук на книжку надрукували як вступне слово у російськомовному перекладі, і це було єдине вказане прізвище, мені почали приписувати це видання. Хоча насправді я просто знав, що воно готується, але ніяким чином не був до того долучений. За два роки по виходу книжки ми зустрілися з Орестом у Ніни Олександрівни (Герасимової-Персидської — М.Г.) на конференції «Звуки і знаки». Поговорили про російське видання, про те, скільки я мав проблем із моїм надрукованим відгуком. Якби його публікацію узгодили, я б прибрав деякі речі: у Москві на мене дуже образилися за те, що я написав про Холопова («Окремо варто відмітити питання музичної системи та строю, викладені у манері, не надто звичній для вітчизняного музикознавства, позаяк воно орієнтується радше на Холопова, а не на Рімана. Саме тут найдужче вчувається, що писав це музикант-практик із солідною теоретичною підготовкою, а не “чистий” теоретик, звільнений від виконання музики» — цитата із відгука Ігоря Приходька, переклад з російської мій — М.Г.). Так чи так, але я не відмовляюся від тих слів — я справді так думаю.

Зараз «Музика як мова звуків» є крайньою музикознавчою книжкою, перекладеною українською. Натомість ми чомусь досі неохоче сприймаємо напрацювання європейського музикознавства. А якщо і сприймаємо, то лише тоді, коли та чи та праця буде перекладена російською. Узяти б того ж Гардінера — на нього звернули увагу після того, як його «Music in the Heaven`s Castle» вийшла російською. Переклад, до речі, Насонова, який щось переклав, а щось перебрехав. І ось таким шляхом ця робота доходить нарешті до українського читача, цим він і задовольняється. Неприємно, але якщо ми не усвідомимо реального стану речей, просто так краще не стане.

Анна Гадецька — культурологиня, співзасновниця та програмна директорка Open Opera Ukraine:

На момент виходу книжки я навчалася в Академії (Національна музична академія України — М.Г.). Оскільки ще з першого курсу мала щастя спілкуватися з людьми, які професійно займалися старовинною музикою, то чула прізвище Гарнонкурта і розуміла, що це щось приблизно як для християнства — отці церкви. На той момент існував польський переклад, до якого я особисто не мала доступу — лише чула відгуки: це те, що, без перебільшення, перевертає світ, це як Грааль чи священне знання. 

З моменту, коли почала читати книжку «Музика мовою звуків» і дотепер я переконана, що це одна з небагатьох книг про музику, яка містить ретельно вивірений погляд музиканта-практика: розумного, досвідченого і при цьому абсолютно безстрашного. Подумати лишень: це сьогодні ми маємо уявлення, як підходити до старовинної музики, як її виконувати. Але колись нічого цього не було. І саме Гарнонкурту вдалося вибудувати чітку систему уявлень і підходів до її розуміння, попередньо відкинувши існуючу на той час традицію, бо вона, вочевидь, не дає зрозуміти щось важливе у музиці. Це підхід дуже сміливої людини. 

Київ початку 2000-х років — це простір переважно російськомовної культури, принаймні мені так виглядало. Поява українського перекладу не сприймалась як щось особливе, книжка просто з’явилася доступною мовою. Згодом перевагу надавали російському перекладу, який з’явився трохи пізніше. Російськомовні книжки були в пріоритеті — тепер я відзначаю це з жахом. Мова тоді не була важливою. Якогось національного самоствердження за появою українського перекладу не відчувалося. 

На початку викладацької діяльності в Академії я давала читати книжку Гарнонкурта студентам-виконавцям. Ото було здивування від того, який світ існує, як можна по-інакшому мислити, по-інакшому грати. А скільки раптом імен нових виринуло! Хто до того згадав би хоч одну оперу Люллі?

Вчергове дивуюся прозорливості, чи краще — системності підходу Ореста Романовича. То був дуже мудрий крок — перекласти саме цю книжку українською. Врешті це змінило всю спільноту, хай і поступово. Добре мати в культурі такий текст доступним, щоби усі могли його прочитати, незалежно від знання інших мов. «Музика як мова звуків» одразу давала великий обшир різних традицій бароко, слугувала музикантам своєрідним компасом і багато в чому не втратила актуальності. 

***

Справді, книжка стала джерелом ледь не ексклюзивної інформації. Тим часом у Західній Європі історично інформоване виконавство стало новою нормою і захоплювало все більше музикантів та слухачів. Поява книжки Гарнонкурта українською, зокрема, дозволила нашим музикантам теж долучитися до цього руху: виникали ансамблі старої музики, зазвучали твори, які до цього в Україні майже не виконувалися, активізувалися науковці. Стара музика стала природною частиною концертного життя в Україні: з’явилися фахові виконавці, зацікавлена публіка. А з часом музиканти досягли такого рівня майстерності, що вільно могли інтегруватися до західноєвропейського музичного життя. Звісно, в Україні люблять стару музику!

Р.S. від Ореста Коваля: 

Через деякий час мені Володимир Хромченко, органіст з Ялти, запропонував видати книжку Гарнонкурта російською, бо і по Росії вона теж легко розійдеться. Я узявсь перекладати, мені з тим Василь Чубур (письменник, перекладач із Сум — М.Г.) допомагав. Спасибі і Йоганесу Трумеру — це органіст і пастор із Грацу, який товаришував із Гарнонкуртом. Він знав, що я працюю над перекладом, і привіз мені німецькомовне видання в Суми — щоби мені звіряти не з польським виданням, а з оригіналом. 

У той час музиканти з України часто їздили на конференції зі старої музики то в Москву, то в Петербург, крутилися у тих колах. То завдяки особистим контактам книжка по Росії справді розійшлася. У Московській консерваторії вона продавалася у крамничці, у Гнєсінку попала через наших музикантів, які там вчилися. Частина тиражу поїхала у Нижній Новгород, частина — в Петербург.

Раз так сталося, що в Петербурзі в котромусь музичному магазині моя знайома натрапила на останній випуск журналу «Старинная музыка». Надибала там  на рецензію про книгу Гарнонкурта «Музыка языком звуков», щось писалося на кшталт: «Неймовірно цінна книга для музичної культури росії, що перевернула усе бачення про стару музику. Велика дяка від російської музичної спільноти харківському музикознавцю Ігорю Приходьку, який своїм коштом видав цю книжку». От і маєш. А так склалося, що книжка паспортизації не має, єдине вказане прізвище —  Приходька, бо його відгук про цю книжку я помістив на початку. Його в тих колах знали, то й книжку приписали йому. 

Пізніше зі мною зв’язалися з Петербурга. Хотіли ще раз видати книжку, то просили дозволу скористатися моїм перекладом. Я не заперечував, а тільки попросив 20 авторських екземплярів. Їх це влаштувало, уклали договір. Я їм сказав, куди переслати книжку на Бєлгород, а звідти знайомі б привезли. Вони книжку видали, радо прислали мені фотографії обкладинки і що всередині зазначено: «Переклад російською Ореста Коваля». А я і в руках не тримав тієї книжки: зв’язувався, щоб отримати свої примірники, а мені все казали, що ті-то, з ким зразу домовлялися, там вже не працюють, інші хтось обіцяли десь з якогось складу дістати мої примірники й таки вислати. Бо ж по контракту домовлялися! Тоді вони мені у грудні знов телефонують, щоб ще раз перевидати. Гаразд, тільки мені б отримати мої авторські екземпляри ще ті! Ну вони знов пообіцяли, що вишлють. А тоді 2022 рік, то мені вже нічого від них не треба більше.  


Читайте також:

Музичні візії поезії Михайля Семенка. Дайджест за сто років

Музика Джеймса Джойса

«Танґо смерті» Юрія Винничука: зберігаючи пам’ять поколінь

 1. Неточного передано прізвище австрійського музиканта французького походження – треба Арнонкур

 2. One more thing I would like to convey is that in lieu of trying to match all your online degree training on times that you finish work (since the majority people are worn out when they get back), try to find most of your instructional classes on the week-ends and only one or two courses for weekdays, even if it means a little time off your end of the week. This is beneficial because on the weekends, you will be extra rested and also concentrated for school work. Thanks a lot for the different points I have discovered from your web site.

 3. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such great information being shared freely out there.

 4. I have mastered some new things from your internet site about personal computers. Another thing I’ve always imagined is that laptop computers have become an item that each residence must have for many people reasons. They offer convenient ways to organize the home, pay bills, go shopping, study, tune in to music and even watch tv shows. An innovative strategy to complete every one of these tasks is to use a notebook computer. These desktops are mobile ones, small, potent and portable.

 5. Thanks for expressing your ideas. I would also like to mention that video games have been actually evolving. Modern tools and enhancements have helped create genuine and fun games. These types of entertainment games were not really sensible when the actual concept was first being experimented with. Just like other designs of technological innovation, video games also have had to advance via many ages. This itself is testimony on the fast continuing development of video games.

 6. We are a group of volunteers and starting a brand new scheme in our community. Your site provided us with helpful information to work on. You’ve done a formidable job and our whole neighborhood can be thankful to you.

 7. Thx for your post. I want to comment that the expense of car insurance varies widely from one coverage to another, since there are so many different facets which contribute to the overall cost. One example is, the brand name of the car will have a large bearing on the price tag. A reliable old family car or truck will have a more affordable premium over a flashy fancy car.

 8. Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I?ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast.

 9. I have observed that over the course of creating a relationship with real estate homeowners, you’ll be able to come to understand that, in every single real estate exchange, a percentage is paid. Ultimately, FSBO sellers will not “save” the payment. Rather, they try to win the commission through doing a great agent’s task. In doing this, they expend their money in addition to time to carry out, as best they will, the responsibilities of an broker. Those assignments include revealing the home by means of marketing, introducing the home to buyers, developing a sense of buyer urgency in order to induce an offer, scheduling home inspections, handling qualification checks with the lender, supervising maintenance, and assisting the closing of the deal.

 10. Along with the whole thing which appears to be developing within this particular area, all your points of view are somewhat radical. Nevertheless, I am sorry, but I do not give credence to your entire idea, all be it exciting none the less. It looks to me that your remarks are not entirely justified and in reality you are yourself not really wholly confident of the point. In any event I did take pleasure in looking at it.

 11. Excellent beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your web site, how could i subscribe for a weblog website? The account helped me a appropriate deal. I have been a little bit acquainted of this your broadcast provided vibrant clear idea

 12. Excellent goods from you, man. I have consider your stuff prior to and you’re just too wonderful. I really like what you have acquired right here, certainly like what you’re stating and the way in which by which you assert it. You make it entertaining and you still care for to stay it smart. I cant wait to learn far more from you. This is actually a tremendous site.

 13. http://freekatsearch.com http://hellheaven.pl http://benmeirovitz.com http://tyxynk.com http://hushsmsapk.com http://mebleinfor.pl Other concerns are made
  also; FM music stations hardly ever relay breaking information except
  it’s an occasion of grave national concern, though native climate warnings are relayed when in effect (both
  in the form of updates offered by an on-staff anchor or
  disc jockey , an emergency alert system or by means
  of an audio simulcast of a tv station which maintains a contractual partnership with a radio outlet).
  http://bdswebwizard.com http://pmcrockland.com http://collectivemx.com http://donnawhitefornchouse.com http://ecceo13-iof.org http://africanclub25society.com

 14. I have really noticed that credit restoration activity ought to be conducted with tactics. If not, you will probably find yourself causing harm to your positioning. In order to grow into success fixing your credit ranking you have to make sure that from this minute you pay your complete monthly dues promptly prior to their booked date. It really is significant simply because by certainly not accomplishing so, all other moves that you will take to improve your credit standing will not be efficient. Thanks for revealing your thoughts.

 15. Thanks for the something totally new you have unveiled in your short article. One thing I would really like to touch upon is that FSBO connections are built over time. By introducing yourself to the owners the first saturday their FSBO is usually announced, prior to masses start out calling on Monday, you build a good association. By sending them tools, educational materials, free records, and forms, you become the ally. By taking a personal interest in them in addition to their circumstances, you generate a solid relationship that, most of the time, pays off if the owners opt with a realtor they know and also trust – preferably you.

 16. The next time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I do know it was my option to learn, however I really thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you possibly can repair for those who werent too busy in search of attention.

 17. Good post right here. One thing I’d like to say is that often most professional fields consider the Bachelor’s Degree just as the entry level standard for an online degree. While Associate Certification are a great way to start out, completing your current Bachelors opens many good opportunities to various occupations, there are numerous online Bachelor Diploma Programs available via institutions like The University of Phoenix, Intercontinental University Online and Kaplan. Another issue is that many brick and mortar institutions present Online types of their degree programs but commonly for a considerably higher price than the institutions that specialize in online degree programs.

 18. I was very pleased to find this site. I wanted to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely loved every bit of it and I have you saved to fav to check out new stuff in your blog.

 19. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something not enough men and women are speaking intelligently about. I am very happy I stumbled across this during my search for something concerning this.

 20. Thank you for sharing excellent informations. Your website is so cool. I’m impressed by the details that you?ve on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply could not come across. What a great web site.

 21. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 22. Its like you read my mind! You appear to understand so much approximately this, like you wrote the book in it or something. I feel that you simply could do with some percent to force the message house a little bit, however instead of that, this is fantastic blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 23. I do enjoy the manner in which you have presented this specific issue plus it does offer me some fodder for thought. On the other hand, from just what I have observed, I just simply wish when other opinions stack on that people remain on issue and in no way start upon a soap box of the news of the day. Yet, thank you for this outstanding piece and while I can not really go along with this in totality, I respect your point of view.

 24. Thanks a lot for the helpful article. It is also my opinion that mesothelioma has an very long latency interval, which means that indication of the disease may well not emerge right until 30 to 50 years after the 1st exposure to mesothelioma. Pleural mesothelioma, that is the most common variety and has effects on the area throughout the lungs, could cause shortness of breath, torso pains, plus a persistent coughing, which may bring on coughing up blood vessels.

 25. Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don?t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting an identical rss downside? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

 26. Thanks for the helpful post. It is also my opinion that mesothelioma has an extremely long latency phase, which means that symptoms of the disease won’t emerge until finally 30 to 50 years after the first exposure to mesothelioma. Pleural mesothelioma, which can be the most common variety and impacts the area across the lungs, might cause shortness of breath, upper body pains, including a persistent coughing, which may cause coughing up bloodstream.

 27. Thx for your post. I’d prefer to comment that the tariff of car insurance varies greatly from one coverage to another, given that there are so many different facets which play a role in the overall cost. For example, the make and model of the car or truck will have an enormous bearing on the fee. A reliable ancient family car or truck will have a more affordable premium over a flashy expensive car.

 28. you’re actually a just right webmaster. The website loading velocity is amazing. It sort of feels that you are doing any unique trick. Also, The contents are masterwork. you have performed a fantastic task in this subject!

 29. Good post. I study one thing more challenging on different blogs everyday. It’s going to always be stimulating to learn content from different writers and follow just a little one thing from their store. I?d favor to use some with the content on my weblog whether or not you don?t mind. Natually I?ll give you a link on your internet blog. Thanks for sharing.

 30. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So good to seek out anyone with some unique thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this website is one thing that’s needed on the internet, somebody with somewhat originality. helpful job for bringing one thing new to the internet!

 31. A few things i have observed in terms of computer system memory is always that there are specific features such as SDRAM, DDR and the like, that must match the features of the mother board. If the pc’s motherboard is kind of current and there are no main system issues, improving the ram literally requires under an hour or so. It’s one of several easiest pc upgrade types of procedures one can picture. Thanks for discussing your ideas.

 32. Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely great. I actually like what you have acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it wise. I cant wait to read far more from you. This is really a terrific web site.

 33. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such wonderful info being shared freely out there.

 34. I am not sure where you’re getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for excellent information I was looking for this info for my mission.

 35. The next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, nonetheless I genuinely thought you would have something interesting to say. All I hear is a bunch of complaining about something that you can fix if you weren’t too busy seeking attention.

 36. Good day! I could have sworn I’ve been to your blog before but after browsing through many of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly pleased I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 37. I have observed that in cameras, unique detectors help to {focus|concentrate|maintain focus|target|a**** automatically. Those sensors with some cameras change in contrast, while others work with a beam with infra-red (IR) light, specifically in low lighting. Higher specs cameras at times use a mixture of both programs and might have Face Priority AF where the dslr camera can ‘See’ any face and focus only upon that. Thank you for sharing your opinions on this blog.

 38. Thank you for this article. I would also like to say that it can be hard if you are in school and just starting out to establish a long credit history. There are many learners who are just simply trying to live and have a lengthy or beneficial credit history can often be a difficult point to have.

 39. One thing is that often one of the most widespread incentives for using your card is a cash-back or perhaps rebate offer. Generally, you’ll get 1-5 back for various acquisitions. Depending on the card, you may get 1 back again on most purchases, and 5 in return on buying made on convenience stores, filling stations, grocery stores and also ‘member merchants’.

 40. Many thanks for this article. I’d also like to mention that it can often be hard when you are in school and just starting out to establish a long history of credit. There are many college students who are simply just trying to pull through and have a good or favourable credit history can often be a difficult matter to have.

 41. One thing I would like to reply to is that fat burning plan fast can be carried out by the correct diet and exercise. A person’s size not just affects appearance, but also the actual quality of life. Self-esteem, melancholy, health risks, plus physical capabilities are disturbed in putting on weight. It is possible to make everything right and at the same time having a gain. Should this happen, a problem may be the root cause. While an excessive amount food instead of enough workout are usually to blame, common medical conditions and widely used prescriptions can greatly enhance size. Thanks for your post in this article.

 42. Magnificent items from you, man. I have take into account your stuff prior to and you’re simply too magnificent. I really like what you have obtained here, certainly like what you’re stating and the best way during which you assert it. You’re making it entertaining and you continue to care for to stay it smart. I can’t wait to read much more from you. This is actually a tremendous website.

 43. Thanks for your article. One other thing is when you are marketing your property by yourself, one of the concerns you need to be cognizant of upfront is just how to deal with home inspection records. As a FSBO supplier, the key towards successfully shifting your property and also saving money in real estate agent commission rates is understanding. The more you recognize, the better your sales effort will be. One area where by this is particularly critical is home inspections.

 44. Hi there, simply turned into alert to your blog thru Google, and found that it’s truly informative. I?m gonna be careful for brussels. I?ll be grateful in the event you continue this in future. Numerous other folks will likely be benefited out of your writing. Cheers!

 45. Thanks for sharing your ideas. Another thing is that students have an alternative between national student loan along with a private student loan where it can be easier to select student loan debt consolidation loan than over the federal education loan.

 46. The core of your writing while appearing agreeable at first, did not really work very well with me after some time. Someplace throughout the paragraphs you managed to make me a believer but only for a very short while. I however have got a problem with your jumps in assumptions and one would do nicely to fill in all those breaks. In the event you actually can accomplish that, I would definitely be amazed.

 47. One thing I’d prefer to say is the fact that before acquiring more laptop or computer memory, look at the machine directly into which it will be installed. Should the machine is usually running Windows XP, for instance, the actual memory ceiling is 3.25GB. Using over this would simply constitute just a waste. Make sure that one’s motherboard can handle the upgrade amount, as well. Interesting blog post.

 48. wonderful post, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not notice this. You must continue your writing. I am sure, you have a great readers’ base already!

 49. May I just say what a comfort to find an individual who truly knows what they’re talking about on the internet. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people must read this and understand this side of your story. I can’t believe you’re not more popular given that you certainly possess the gift.

 50. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am having difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t subscribe to it. Is there anybody getting the same RSS issues? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanks.

 51. Today, with all the fast way of living that everyone leads, credit cards get this amazing demand throughout the economy. Persons throughout every area of life are using the credit card and people who not using the credit cards have arranged to apply for one in particular. Thanks for expressing your ideas about credit cards.

 52. fantastic post, very informative. I ponder why the opposite experts of this sector do not notice this. You must proceed your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 53. Can I simply say what a aid to search out someone who really is aware of what theyre speaking about on the internet. You positively know how you can bring a problem to gentle and make it important. More people must learn this and understand this side of the story. I cant consider youre not more widespread since you undoubtedly have the gift.

 54. One more thing. I think that there are numerous travel insurance web pages of dependable companies that let you enter a trip details to get you the insurance quotes. You can also purchase the actual international travel insurance policy online by using your credit card. All that you should do would be to enter all your travel specifics and you can view the plans side-by-side. You only need to find the system that suits your budget and needs and after that use your credit card to buy the item. Travel insurance on the web is a good way to do investigation for a respectable company to get international travel insurance. Thanks for expressing your ideas.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *