Бортнянський проти імперії в «Скорбній симфонії» Косача: художня вигадка чи історична правда? Авторка: Наталія Носаченко

Юрій Косач перетворює директора придворної капели, поважного цензора, успішного композитора імперії та сім’янина на митця, зануреного в глибоку депресію, відлюдника, що самотою живе в злиднях. 

Яких фактів життя композитора торкнулась літературна містифікація — читайте далі.

Про автора

Юрій Косач (1908–1990) — майстер української історичної прози. Його твори відкривають сторінки з життя видатних постатей нашого минулого: серед них художники, письменники й музиканти. 

Тексти небожа Лесі Українки видавалися переважно за кордоном, адже більшу частину життя він провів в еміграції. В Україні якщо й публікувались, то не найліпші, до того ж зі значними скороченнями. Сьогодні на полицях книгарень читач не знайде повного зібрання творів автора, але може прочитати романи «День гніву» (1948), «Сузір’я лебедя» (1983), «Чортівська скеля» (1983-84), «Володарка Понтиди» (1987), а також коротку прозу, зокрема повісті та оповідання в збірці «Сеньйор Ніколо» від «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГИ». 

Юрій Косач

Драми Юрія Косача, на жаль, не так просто відшукати, як прозу. З близько двадцяти написаних п’єс надруковано лише чотири: «Облога» (1943), «Дійство про Юрія Переможця» (1947), «Кортез і безталанна» (1998), а також «Скорбна симфонія», яка була віднайдена Марком Робертом Стехом в Нью-Йорку і вперше опублікована в часописі «Кур’єр Кривбасу» десять років тому. Жодне із названих джерел більше не перевидається, тому доведеться рушати за ними в бібліотеку. 

Безґрунтярство Бортнянського

«Скорбна симфонія» — це драма в трьох діях, що є альтернативною біографією Дмитра Бортнянського. В п’єсі відірваний від світу Бортнянський не прагне кар’єри, слави чи нагород, а мріє лиш повернутись на українську землю. Вже багато років на його полицях лежить незавершена партитура симфонії. В ній вчувається  «крик і шарлат <…> все луни, луни. І брязкоти кайдан, страшний цей спів кайдан». В ній втілена скорбота автора за знищення Гетьманщини, за поневолення українського народу. 

Звичайно, симфонія, так само як і більшість фактів та персонажів з драми, є вигадкою Косача. З її допомогою автор розмірковує над питанням національного самовизначення людини, що покинула батьківщину обравши шлях кар’єри. На противагу Артему Веделю, який пов’язав своє життя з Україною, Дмитро Бортнянський обрав дорогу професійного росту на чужині. Виїхавши, він втратив зв’язок з місцем, де народився і виріс, він залишився «без ґрунту», втім, так само як і Юрій Косач. 

Ідея самоідентифікації людини в еміграції, пізнання себе через своє минуле, збереження чи не збереження власного «я» проявляються і в інших творах письменника, наприклад в повісті про гоголівську «двоїсту душу», чи про мандри Антіна Лосенка. Тема безґрунтянства є характерною для письменства 30-40-х років ХХ століття.  Вона знаходить яскраве втілення в романі Віктора Домонтовича, що так і називається — «Без ґрунту» (1948).

Окрім драми, у Косача є ще оповідання «Великдень Бортнянського» (1942), де йдеться про гостини композитора в будинку Моцарта. Сьогодні його можна прочитати в зібранні повістей та оповідань від «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГИ», проте в скороченому вигляді та під іншим заголовком — «Уривок симфонії». 

Косачів погляд 

Події драми «Скорбна симфонія» розгортаються 1812 року, в час наполеонівських війн. Бортнянському шістдесят один рік. Він живе у столиці російської імперії та мріє про визволення свого народу.

За сюжетом композитор розлучений з дружиною Агафією Федорівною. Їхній син Олександр — старшина гвардії. «Про мене говорять іноді, ну, як це — без душі, мовляв», — каже він. І дружина, і син переймаються лише статками, все чекають від Бортнянського грошей. Недаремно композитор мовить про сина: «Дивіться, викапана матінка». На що пані Бортнянська відповідає: «Ми люди як люди». 

Насправді ж дружину композитора звали Ганна Іванівна і вони ніколи не були розлучені. Син Олександр справді був поручником, проте як позашлюбна дитина був усиновленим паном Вершеневським, прізвище якого і носив. Окрім сина, є відомості про трьох позашлюбних доньок Дмитра Бортнянського, а також про його опікунство над дівчинкою Юлією. 

Героїв драми можна поділити на тих, хто розуміє скорботу Бортнянського — земляки, і тих, хто ніколи її не зрозуміє — люди імперії, поціновувачі слави та грошей. Якщо дружина і син стають на бік влади, то на боці свободи — земляк із Чернігівщини Лука Гнатович. Він доглядає за композитором. Олександр називає Луку і батька якобінами, мазепинцями, бо вони мріють про воскресіння Гетьманщини. Крім Луки Гнатовича, композитора підтримує лікар Андрій Амодик з Харкова та Пан у киреї, який брав участь у повстанських рухах за Україну. 

Жінкам в п’єсі віддано роль або мрії (Україна) або долі (Петербург). Княжна Дараган (Алі Емет) — землячка з Чернігівщини. Як донька імператриці Єлисавети й козака Олекси Розума, вона прагне стати королевою України. Для Бортнянського княжна була відсвітом «якоїсь глибезно захованої мрії <…> далеке сяйво, заграва». Щоправда, композитор для неї лиш інструмент творення власної слави, тому мрія Бортнянського згасла. Цей персонаж є історичною постаттю. Він зустрічається в повісті Юрія Косача «Запрошення на Цитеру», йому ж присвячений роман «Володарка Понтиди».

Пані в чорному — зла доля Бортнянського, спокуса, не мрія. Саме вона заманює митця з теплої Італії до холодного та чужого Петербурга. Лише Санька кріпачка з-під Василькова, що грає в трактирі на арфі, виявляється справжньою мрією, уособленням України для Бортнянського. «Так нас закатували. Душу нашу закатували», — звіряється вона.

Чорне і біле

П’єса будується на протиставленнях: теперішнє-минуле, Україна-імперія, божественне-земне, духове-матеріяльне. Зіставляються в п’єсі пори року, відрізки доби, явища природи. Це головні символи, що виражають глибокі переживання героя, перехід від молодості до старості. 

В спогадах про юність Бортнянського «рвучка гриміла весна» за вікном Італії та в його душі. Датується спогад 1774 роком і прив’язаний до прем’єри у Болонії опери «Алкід». Тоді ж, за сюжетом, Пані в чорному сповіщає композитору, що час повертатись в Петербург. Насправді ж, за документами, прем’єра опери відбулась 1778 у Венеції, а в столицю імперії Бортнянський повернувся наступного 1779 року. 

Тепер дійсність музиканта темна й похмура. На зміну короткотривалій весняній юності приходить довга і холодна зима. Замість сонця за порогом сніг, мжичка, туман. Коли ж Бортнянський сідає писати симфонію, шумить гроза і віє вітер. Композитор мешкає в бідному кварталі на четвертому поверсі тісного будинку. Квартиру називають голубником, горищем. В реальному житті Дмитро Бортнянський володів будинком в найпрестижнішому районі на вулиці Мільйонній.

В спогадах драми митця згадують соняшним, весняним, геленянином з благословенної землі, в сьогоденні називають причинним, чудним, «не від мира сього», тим, хто «пішов у тінь, у присмерк».  Петербург для Бортнянського — золота клітка: «Зверху граніт, а там трясавиця. Пропащий город, страшний город», — каже він, — «Опар кругом і опирі», живе «серед каміння й людей кам’яних». Україну ж звуть Елладою, Аркадією. Митець воліє вирватись з пастки імперії й врешті йому це вдається: він прямує додому. 

Наостанок

Не збереглось точних фактів, що Бортнянський ще раз побував в Україні. Залишились легенди. Немає Скорбної симфонії, окрім єдино збереженої Концертної. Не було бідності, самотності, творчих негараздів. Причиною, чому Юрій Косач за основу переосмислення взяв пізній період життя Бортнянського, може бути те, що після 1800 року композитор дійсно писав менше музики. Косач прив’язав це з тугою за батьківщиною, хоч зменшення творчої продуктивності скоріше було зумовлено завантаженням адміністративними обов’язками та зміною ролі церкви в імперії. 

Юрій Косач обдумує і переакцентовує ціннісні пріоритети в біографії Дмитра Бортнянського, розставляє світоглядні межі між українським народом та імперією, окреслює проблему безґрунтярства, і разом з тим, підкреслює вписаність української музичної культури в європейську спадщину. Це привід відкрити драму Косача і драму Бортнянського для нас заново.

Читайте також:

• Про тих, хто здатний зрушити мури музикою. Музичні притчі Іллі Гурніка

• «Амадока» мовою сучасної академічної музики

• Іван Малкович: Яксунині береги музики

Цей текст створено на кошти наших читачів. Ви також можете підтримати нас підпискою на Patreon, або одноразовим переказом коштів.

 

 1. Thanks for this wonderful article. One more thing to mention is that most digital cameras arrive equipped with the zoom lens so that more or less of a scene being included by way of ‘zooming’ in and out. These kind of changes in {focus|focusing|concentration|target|the a**** length are reflected inside viewfinder and on substantial display screen on the back of the exact camera.

 2. Thank you for sharing superb informations. Your web-site is very cool. I’m impressed by the details that you?ve on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and just could not come across. What a great web-site.

 3. great post, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not notice this. You should continue your writing. I’m sure, you have a great readers’ base already!

 4. I have realized that car insurance businesses know the vehicles which are at risk from accidents along with other risks. In addition, they know what kind of cars are prone to higher risk and the higher risk they’ve got the higher the premium price. Understanding the very simple basics regarding car insurance just might help you choose the right kind of insurance policy that could take care of your family needs in case you get involved in an accident. Thanks for sharing a ideas for your blog.

 5. Thanks for your text. I would also like to say that your health insurance brokerage also works for the benefit of the particular coordinators of the group insurance coverage. The health insurance professional is given a list of benefits looked for by a person or a group coordinator. What any broker does indeed is look for individuals or even coordinators which best fit those desires. Then he shows his tips and if all parties agree, the broker formulates a binding agreement between the two parties.

 6. Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your weblog posts. In any case I?ll be subscribing in your feed and I’m hoping you write once more very soon!

 7. One thing I’ve noticed is that often there are plenty of misguided beliefs regarding the banking institutions intentions when talking about property foreclosures. One myth in particular is the bank wishes to have your house. The bank wants your money, not the house. They want the amount of money they lent you along with interest. Averting the bank will undoubtedly draw a new foreclosed summary. Thanks for your article.

 8. May I just say what a relief to uncover a person that genuinely understands what they are talking about on the web. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. More people must look at this and understand this side of the story. I was surprised that you’re not more popular since you surely have the gift.

 9. What i do not understood is in fact how you are now not actually a lot more smartly-appreciated than you may be now. You are so intelligent. You recognize thus significantly in terms of this topic, made me personally believe it from numerous various angles. Its like women and men aren’t fascinated until it is one thing to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs excellent. All the time deal with it up!

 10. I believe that avoiding highly processed foods would be the first step to lose weight. They can taste excellent, but ready-made foods include very little nutritional value, making you take more just to have enough power to get throughout the day. For anyone who is constantly taking in these foods, switching to cereals and other complex carbohydrates will let you have more vitality while ingesting less. Thanks alot : ) for your blog post.

 11. Someone necessarily lend a hand to make seriously articles I would state. That is the first time I frequented your web page and so far? I surprised with the analysis you made to make this actual post extraordinary. Excellent activity!

 12. Thanks for the concepts you discuss through this blog. In addition, lots of young women who seem to become pregnant do not even make an effort to get medical insurance because they are full of fearfulness they probably would not qualify. Although a lot of states now require that insurers give coverage no matter what about the pre-existing conditions. Charges on these guaranteed programs are usually higher, but when considering the high cost of medical care bills it may be any safer route to take to protect your financial potential.

 13. One thing is that if you find yourself searching for a education loan you may find that you will need a cosigner. There are many situations where this is correct because you should find that you do not possess a past credit score so the mortgage lender will require that you have someone cosign the borrowed funds for you. Interesting post.

 14. One other thing is that an online business administration course is designed for individuals to be able to effortlessly proceed to bachelor degree programs. The Ninety credit education meets the other bachelor college degree requirements then when you earn your current associate of arts in BA online, you should have access to up to date technologies with this field. Some reasons why students would like to get their associate degree in business is because they may be interested in the field and want to obtain the general knowledge necessary just before jumping in to a bachelor college diploma program. Thanks for the tips you really provide in your blog.

 15. Thanks for these pointers. One thing I additionally believe is that credit cards supplying a 0 rate often bait consumers along with zero monthly interest, instant acceptance and easy internet balance transfers, however beware of the number one factor that can void your current 0 easy neighborhood annual percentage rate and throw one out into the bad house rapidly.

 16. I?ve been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this sort of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Studying this information So i am satisfied to show that I have an incredibly good uncanny feeling I discovered just what I needed. I such a lot for sure will make sure to don?t forget this web site and provides it a glance regularly.

 17. Hey very nice site!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your web site and take the feeds also?I’m happy to find numerous useful information here in the post, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 18. Can I simply just say what a comfort to discover a person that truly understands what they are talking about on the web. You certainly understand how to bring a problem to light and make it important. More people have to look at this and understand this side of your story. I can’t believe you aren’t more popular because you surely have the gift.

 19. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and engaging, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something which too few folks are speaking intelligently about. I am very happy that I found this in my search for something relating to this.

 20. Right here is the perfect site for anybody who wishes to understand this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that has been discussed for decades. Excellent stuff, just great.

 21. hey there and thank you for your information ? I have certainly picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this site, as I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective exciting content. Ensure that you update this again very soon..

 22. I’ve learned many important things as a result of your post. I will also like to convey that there can be situation in which you will apply for a loan and never need a cosigner such as a U.S. Student Aid Loan. But when you are getting that loan through a classic bank or investment company then you need to be ready to have a cosigner ready to assist you. The lenders may base any decision using a few factors but the largest will be your credit history. There are some financial institutions that will furthermore look at your work history and come to a decision based on that but in many instances it will hinge on your rating.

 23. Thanks for your write-up. I would also like to remark that the very first thing you will need to do is to see if you really need credit restoration. To do that you have got to get your hands on a duplicate of your credit report. That should not be difficult, since the government makes it necessary that you are allowed to receive one no cost copy of your actual credit report each year. You just have to consult the right individuals. You can either read the website for that Federal Trade Commission or maybe contact one of the major credit agencies right away.

 24. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one today..

 25. It is indeed my belief that mesothelioma is actually the most fatal cancer. It has unusual traits. The more I look at it the greater I am assured it does not work like a true solid human cancer. If perhaps mesothelioma can be a rogue viral infection, then there is the chance for developing a vaccine and offering vaccination for asbestos uncovered people who are really at high risk with developing long run asbestos associated malignancies. Thanks for giving your ideas about this important ailment.

 26. Thanks for the interesting things you have uncovered in your short article. One thing I’d like to reply to is that FSBO connections are built as time passes. By releasing yourself to owners the first saturday and sunday their FSBO is definitely announced, before the masses start off calling on Mon, you develop a good association. By sending them equipment, educational resources, free reviews, and forms, you become a strong ally. By subtracting a personal desire for them along with their problem, you make a solid relationship that, most of the time, pays off once the owners opt with an agent they know as well as trust — preferably you.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *