Свобода бути музиканткою: розмова з Анною Дзялак-Савицькою

Українка, для якої Європа — рідний дім, бо живе тут з юнацьких років. Блискуча музикантка — учениця іменитих педагогів, лавреатка міжнародних конкурсів, яка активно концертує різними країнами світу. Швейцарсько-українська скрипалька Анна Дзялак-Савицька про музичну освіту в Швейцарії та Україні, організацію музичних проєктів, способи реалізації музиканта в Швейцарії.

Фото: Міла Порицька

Анно, ви ведете активну концертну діяльність, викладаєте і організовуєте певні музичні події. Ясно, що у всіх цих сферах діяльності не можна встигати однаково: щось домінує, щось відходить на другий план. Як воно у вас співвідноситься?

Перш за все, за фахом я скрипалька, тобто основне моє заняття — грати на скрипці. Іншим сферам допоміг карантин. Тоді був варіант нити: нас вдома двоє скрипалів, двоє концертуючих музикантів, які втратили можливість працювати як зазвичай, тому було особливо складно. Звісно, є онлайн-концерти — це плюс, але це абсолютно не те! Коли тобі кажуть, що публіка, для якої граєш, отам в екранчику, і нема аплодисментів опісля… Все-таки сцена — це особливий вид наркотику. То від початку карантину ми полежали на дивані якихось пару тижнів, а тоді вирішили, що так далі не можна, і записалися на курс дитячого музичного виховання.

Овва!

Простого хобі ми не змогли собі знайти. Але це достатньо серйозно було — тринадцять місяців інтенсивної роботи онлайн: сім місяців навчання, решта — практика. Перед тим як тебе допускають до музичної частини, ти мусиш знати психологію трьохліток. Працюєш з психологами, лікарями щодо структури тіла, функціонування дитячих ручок, реакцій, особливостей поведінки, спілкування з батьками, розв’язування конфліктних ситуацій… Не з легких робота, але вона цікава. У мене є невеличка група, і щосереди я туди ходжу просто як для саморозвитку, для нового досвіду. Найменшому в групі — три роки, найстаршій дівчинці — чотири з половиною. Уф, іноді вони бувають досить з характером.

2022 рік, Анна Дзялак-Савицька зі своїми учнями 3-літками

Мені здається, що музику треба викладати всім дітям, щоб для них вона була таким же звичним моментом, як кухонька, книжечки, потяги, равлики. Хіба музичний інструмент не така ж цікава забавка?

У нас в Україні, напевно, прекрасна система навчання, бо учні десятирічок — це направду прекрасні діти, вони добре грають. Все, що не десятирічка — то по-всякому…

Від чого це залежить?

Як кого навчили. Викладачі в простих музичних школах не завжди мають час на додаткову освіту, на якісь семінари… Я спостерігаю за своїми друзями, які викладають в Україні, то вони щоразу мають збирати певні папери — для чого вони їм насправді? Я не знаю, який це має сенс… У Швейцарії є можливість постійно ходити на ті чи інші курси (і не за всі гроші світу). Приміром, якщо тобі цікава ритміка — ти можеш узяти курс ритміки. І ніхто тобі не скаже: ти скрипаль — навіщо ти тут? Бо ти хочеш просто зрозуміти, бо, певно, відчуваєш свою ваду педагогічну і не вмієш донести ритм так, як би того хотілося. Тут більш вільно. Але в цьому є і мінуси — занадто гнучко, бракує дисципліни.

Це так — багато хто з швейцарців самі зізнаються, що якісь вони надто неуважні…

Бо їм до якогось віку дають бути дітьми. Спускають щось на самоплив.

Але ж ви не тільки з маленькими дітками працюєте?

Ні, в мене є і доросліші учні. Із задоволенням вчу і старших – я люблю, коли в них прекрасні програми. Але щодо українських дітей — вони інколи бояться розкритися на уроці, бояться іноді перейняти інакшу точку зору, бо тоді, можливо, в Україні їм доведеться переробляти це знов і грати так, як від них вимагають там. Я з цим стикалася, на жаль. Коли ти пропонуєш замінити редакцію на Bärenreiter або Henle (відомі німецькі видавництва, що друкують уртексти музичних творів від бароко до раннього модернізму — М. Г.), чуєш у відповідь: «Але вчителька дала ці ноти, у вчительки там своя аплікатура і вона сказала грати тільки так». Кажеш, що це не підходить, це несучасно, що так давно ніхто не грає. «Так, я розумію, але ж мені доведеться перевчати знову назад»…

Але який тоді сенс їхати сюди вчитись?

Важке питання. Знаєте, якби з нуля відправити всіх вчитися за кордон — в різні країни, аби не було одного: австрійського, німецького чи французького методу, а так, щоб всі повчилися десь. І отримали би цю свободу мислення, що можна над чимось (та сама редакція) подумати. Навіть не обов’язково сліпо робити так, але наважитися і дозволити собі бути інакшим… І вже тоді молода плеяда викладачів може виховати чудових нових музикантів — без стереотипів, без «підвищення кваліфікацій», без «атестацій», без «заслужених/ народних». Без таких речей — які, напевно, вирішують пошук педагога..

А тут, в Швейцарії, що визначає вибір викладача?

Для молодих людей — кількість підписників у соцмережах. У Цюриху троє чинних професорів (викладачів класу скрипки у ZHdKZürcher Hochschule der Künste, вищому музичному навчальному закладі Цюриха. — М. Г.) — це росіяни Ілья Ґрінґольц, Сєрґєй Малов і Алєксандр Сітковєцкій. Так от Ґрінґольц, приміром, має коло семи тисяч підписників. Ясно, що це потужний піар і ZHdK теж, бо серед тих підписників — молодь з усього світу.

А взяти б навпаки Кавакоса (Леонідас Кавакос — грецький скрипаль, диригент, професор Fachhochschule Nordwestschweiz — Політехніки Північно-західної Швейцарії — М. Г.). Кавакос — геній. Він дуже знаний скрипаль саме завдяки своєму особистому відчуттю музики. Він ось такий, який є — самородок. І з учнями працює не на швидкий результат, а заради ідеї, заради музики. У нього престижно вчитися, люди хочуть до нього йти. Він з повагою ставиться до студента. І він так само працює з дітьми 10–12 років. Сам Кавакос, професор, не цурається роботи з дітьми, навіть якщо хтось має не дуже добру підготовку. У нас би сказали: «Ти що, отак підеш до професора грати?» А той би, може, і хотів, щоб було менше пафосу.

З чоловіком, Якубом Дзялаком

Обидвоє моїх синів — не музиканти. Як би ми не хотіли, у природи було своє на думці… Ми чесно старалися з ними займатися, але — ні, ні з одним не склалось. Вони грають для себе, вони розуміють, що ми робимо, підтримують нас, ходять на концерти — та й по всьому. Старший син вчився у ґімназії на музичному профілі. У тата, каже, не може більше вчитися, тато дуже строгий, тому він перейшов на джазове фортепіано. Його вчителем був швейцарець, який ходив у шкіряних штанах — і син від цього вчителя шаленів. Той йому давав слухати музику від Арети Франклін до якихось старих платівок, розказував про Бронкс, Гарлем (райони в Нью-Йорку, відомі своїми джаз-клубами, де виконувалися латинський джаз і соул відповідно — М. Г.), змушував його писати цифровки, компонувати якісь п’єси.

Але і в них раз на квартал діти мусіли іти в філармонію або в оперний театр. Вони вивчали певну тему, а тоді всі разом йшли: визначали дрескод, школа викупляла достойні місця для всіх учнів. І це незалежно від того, на якій музиці ти спеціалізуєшся. Я дуже поважаю, коли школи заохочують до культури слухання музики.

Ви працюєте і з дітьми, для яких музика слугує для загального розвитку, і з такими, які хочуть серйозно пов’язати життя з музикою. Підхід до одних та інших не може бути однаковим. Як ви собі формулюєте, чому важливо навчити в тому й тому випадку? 

В першому разі треба мати на думці, що вимирає публіка в залах.

Наче мамонти… 

Перепрошую за прямий вислів. Але скрізь публіка — старшого віку, і людьми середнього чи молодого віку не збалансована.

Так, але я пояснювала собі це соціальною спрямованістю в роботі музичних інституцій пільги для старших, абонементи… 

Ні, на концерти ходять люди, які звикли це робити, для яких музика — самоочевидна компонента у житті суспільства, частина їхнього виховання. Багато дітей-швейцарців тому і грають на музичних інструментах, що цього вимагає бабця, яка й оплачує уроки. І діти кажуть, що того не хочуть, але хоче бабця, а раз бабця заплатила — мусиш ходити… Це не дуже правильний підхід — чи буде тоді дитина справді любити музику? Але якщо вона з нею буде рости змалечку, це буде для неї природнім. Ось в мене в групі (трьохліток — М. Г.) є діти, які вже починають сприймати того самого Моцарта. І сприймають по-різному: комусь не подобається зовсім, хтось може слухати виключно твори для духових… У Швейцарії перше, що питають у дитини: яку емоцію ти відчуваєш від прослуханої музики? Навіть маленьку дитину заохочують подумати.

Ті, хто навчаються в мене як скрипалі-солісти, теж поділяються на тих, хто добре грає, але не має за мету стати музикантами. Батьки все-таки упереджені щодо професії музиканта — вони б хотіли, аби дитина нормальному чомусь навчилася: економіст, програміст… Тому діти охоче грають, але вони не впевнені, чи підуть далі у музику. Є діти, які дуже хочуть стати скрипалями, навіть без зайвих здібностей, без яскравого таланту, але дуже працездатні. І третя група — діти, які планують своє майбутнє як музикантів, які через п’ять років хочуть вчитися у ZHdK, а в 15 років бути прикріпленим за професором. Тоді стараємося працювати у зв’язці з тамтешнім професором, щоби мати раз у раз консультації.

Певний час я працювала на Дору Шварцберґ у Віденському університеті, до минулого серпня. Але цього року я відмовила — ми почали займатися своєю академією (IMA Virtuosos, — М. Г.). Я вчилася у Дори до 2005 року, з часом почала їй допомагати: коли вона їздила на свої гастролі, треба було придивлятися за її учнями. І сам Віденський університет якось запросив на їхню літню школу ISA — Internationale Sommerakademie. Я сама там вчилася, і вони, бува, запрошують таких ISA Heroes —  ніби ми спершу самі там вчилися, а тепер там і викладаємо. До речі, моя колега звідти приїжджала сюди на ІМА вчити віолончелістів. Це Віда Вуїч — сербка, активна професорка Віденського університету.

Відень і досі столиця багатонаціональної Австро-Угорщини?

Так, це відчувається. У Відні були всі: румуни, угорці, серби — мультикультурне місто, різні мови чуєш. А тут як почала у школі працювати, то довелося вивчити місцеву, швейцарську.

Скільки мов ви знаєте?

Сім. Українська, польська, російська, німецька, англійська, швейцарська (я б її вважала окремою мовою, бо і в написанні, і в усьому дуже вже від німецької відрізняється), сербська, менше словенська і румунська — читаю, на слух розумію.

Часто буваєте в Україні?

По справах. Спершу була літня школа Dora Schwarzberg Summer Academy, яку робила я сама. Але оскільки запрошена була іменита Дора Шварцберґ, на мене уваги ніхто не звертав. І добре, бо найбільші організаторські помилки, які можна було зробити, я зробила у перші два-три роки. Зрозуміла, що без команди, без соцмереж не буде діла. Окрім того, я хочу працювати з молодими людьми, які дихають вільно. Мені цікава їхня думка. Зараз у мене в команді дівчата, які в минулому вчилися на музиканток, але кинули свою справу, бо для своїх викладачів вони були «глухі й ні на що не здатні». То вони пішли вчитися у бізнес-школи. А сентимент до музики в них лишився, і тепер працюємо з ними разом.

Прикро, що в нас не вчать музичних менеджерів — це б розв’язало стільки проблем. Студенти б уникали травматичного досвіду на виконавських спеціальностях, зразу йдучи в ту галузь, яка їм цікава. 

Так. У Цюриху є CAS-Musikmanagement (Certificate of Advanced Studies — сертифікат про післядипломну освіту, дворічне навчання за обраними курсами без одержання фінальної оцінки. — М. Г.). На такій програмі можеш навчитися з нуля: від того, щоб відкрити двері і сказати: «Добрий день, що я можу для вас зробити?», до запуску Arena Zürich для 20 тисяч людей. Можеш собі набрати кредити, слухати лекції, скласти екзамени… Якби я мала більше часу, напевно, подалася б на цю програму. Особливо з першим локдауном, коли з’явилася думка, що карантин може бути довгим і що, можливо, наша професія взагалі мутує в якусь невідому сторону. Чимось таким я би займалась.

Я-бо маю три роки навчання на менеджменті. Без диплому, інакше не витягнула б грошима. У тоді мене хворіла мама (Наталія Швець-Савицька — музикознавиця, докторка мистецтвознавства, професорка Львівської консерваторії — М. Г.). Певна річ, всі проєкти зупинилися. Усе, що робили 7–8 років тому, лягло, бо коли маєш хворих людей вдома — не можеш ніяк інакше. Я пішла з деяких сцен, скасовувала свої виступи, бо знала: щомісяця хіміотерапія, я мала бути у Львові. Марку (молодший син Анни — М. Г.) тоді було два роки. Це був тяжкий період… Але я працювала у стіл, усі ідеї фіксувала і складала по папках в комп’ютері. Що могли — грали, бо треба було заробляти гроші: і на своє життя, на школу дітям. Якось воно все наче і було, просто не дихало так, як хотілося б. А зараз — якийсь час пройшов, діти більші — можна дозволити собі реалізувати щось із задуманого.

Від початку війни ви організовуєте чимало благодійних концертів. Що це для вас: волонтерство? Як ви бачите своє місце під час війни?

Я заробляю гроші іншим шляхом: у нас є учні, школа, концерти. Багато колег питають, що ми маємо з того, що влаштовуємо стільки благодійного, невже можна дозволити собі грати таку кількість концертів? Так, можна, це і так моя робота — грати на скрипці. Чи я заграю на два концерти більше в місяць, чи ні —погоди не зробить. Але є свої нюанси. Наприклад, якщо ти анонсуєш концерт для збору коштів на армію, як правило, тобі ніхто не дасть зал або дасть за велику оренду. Тут треба знати, кому можна сказати правду, що ти хочеш зібрати кошти на, приміром, тепловізор. Є таке, коли кажуть: грайте, але гроші лишаються у Швейцарії, у швейцарських фондах, що допомагають Україні: якийсь Хрест — в них тут є і синій, і білий, і який хочеш. Ми співпрацюємо з Олею Кричинською — вона піаністка, працює у Київській десятирічці з духовиками, а тепер і волонтерка. Вона підтримує ГО «Валькірія», які збирають для хлопців на різні штуки, це справді велика волонтерська організація. І вона дозволила прикриватися її ім’ям — тобто ми збираємо гроші на піаністку Олю Кричинську. Ми допомагаємо піаністці, вона допомагає війську, але тут нас ніхто зайвого не питає.

А багато у вас вже відбулося таких концертів?

Від початку війни десь 18. Не на всіх збирали кошти — якісь були безкоштовні, для переселенців. Як правило, ми вибираємо невеликі міста — там не так переповнені зали і люди не пересичені такими подіями. Кантони Турґау, Арґау — для них це передовсім важлива культурна подія, вони уперше почули українську музику. Тут, до речі, є проблема: багато хто хоче зіграти Скорика — гаразд, а от Станковича… Швейцарці не люблять таку музику — це факт. Їм тяжко таку програму висидіти, до того ж, треба знати, хто такий Станкович. Хоча Соня Сульдіна приїжджала з Берну і грала абсолютно авангардні речі, Сильвестрова… Я думала, що для публіки це буде катастрофа, а все минулося на «ура», бо ми їм пояснювали, що музика зараз звучатиме приблизно так, як зараз виглядає наша країна. Тобто модерація у таких випадках дуже багато значить. Я не думаю, що це волонтерство. Хоча це, може, й таким терміном називається.

Яка музика тоді виконувалася?

Українські музиканти інколи дивувалися: навіщо грати тільки українську музику? Чого не поєднати її ще з чимось. Я принципово стояла на тому, щоб хоч в березні пограти тільки українське. А вже потім — гаразд, міксувати.

Зараз стільки сутичок щодо репертуару… Замість того, щоб сваритися і доводити, чому чи за яких умов можна/ не можна грати російську музику, треба просто грати більше українського. То для чого зчиняти непотрібний ґвалт? Тяжко, нелегко для музиканта раптом зробити програму на речиталь без російської музики, бо існував стандартний «джентльментський» набір. Мусіли грати з чоловіком дуетом, чоловік захворів — я граю з піаністкою сама. Що можна зробити за два дні — «рускає, рускає, рускає»… Ні, все, ми беремо щось інше. Можливо, треба просто мати великий репертуар або навчитися іншим творам, українським. Я навіть зараз з української музики багато що для себе відкриваю, мені цікаво. Вчу твори фактично з нуля.

Можливо, не треба казати, що українська музика — ніяка, бо її просто мало грають. «Ніяка» — бо незнана. «Мелодію» Скорика знають усі, вона прекрасна, але вона ж не єдина. Одна моя студентка жартувала: «А! У нас в Україні її на весілля і на похорон грають!» Та ба, так і є: навіть тут практично всі швейцарці знають цю «Мелодію». Але нічого, гратимемо їм всякого іншого українського…

Читайте також:

Олег Криса: «Якби я не поїхав в Україну зараз, то шкодував би все життя»

Скрипалька Анастасія Полуденна: «Поки ми не пройдемо курс лікування, — у нас алергія на російську культуру»

Латвійський композитор Петеріс Васкс: «Найпопулярніший твір у нас — Гімн України»

Цей текст створено на кошти наших читачів. Ви також можете підтримати нас підпискою на Patreon, або одноразовим переказом коштів.

 

Теги:

 1. Excellent goods from you, man. I’ve be aware your stuff prior to and you’re just too magnificent. I really like what you have received here, certainly like what you’re stating and the way in which wherein you assert it. You make it entertaining and you still care for to stay it wise. I cant wait to read much more from you. This is really a wonderful site.

 2. I have witnessed that sensible real estate agents everywhere you go are Promoting. They are recognizing that it’s more than simply placing a sign in the front yard. It’s really regarding building associations with these suppliers who sooner or later will become customers. So, whenever you give your time and effort to encouraging these sellers go it alone : the “Law associated with Reciprocity” kicks in. Thanks for your blog post.

 3. Once I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a remark is added I get four emails with the identical comment. Is there any way you’ll be able to remove me from that service? Thanks!

 4. It’s the best time to make some plans for the long run and it is time to be happy. I have learn this submit and if I may just I want to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you could write subsequent articles relating to this article. I desire to read even more issues approximately it!

 5. Hey very nice site!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your blog and take the feeds also?I’m glad to find numerous useful information here in the submit, we need develop extra techniques on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 6. After study a number of of the weblog posts on your web site now, and I actually like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site record and might be checking back soon. Pls try my website as effectively and let me know what you think.

 7. Thanks for helping me to get new tips about computer systems. I also contain the belief that certain of the best ways to maintain your mobile computer in perfect condition is with a hard plastic case, or shell, which fits over the top of one’s computer. These kinds of protective gear are generally model precise since they are manufactured to fit perfectly above the natural outer shell. You can buy them directly from the vendor, or via third party places if they are intended for your laptop computer, however don’t assume all laptop may have a spend on the market. Yet again, thanks for your guidelines.

 8. I cherished as much as you will obtain performed proper here. The cartoon is attractive, your authored subject matter stylish. however, you command get bought an impatience over that you would like be turning in the following. in poor health no doubt come more earlier once more as exactly the similar nearly a lot steadily inside case you shield this increase.

 9. One other issue is when you are in a circumstance where you would not have a cosigner then you may want to try to make use of all of your financing options. You’ll find many funds and other scholarships or grants that will provide you with money to support with education expenses. Thanks a lot for the post.

 10. Thanks for your article. I would also like to say this that the very first thing you will need to accomplish is check if you really need repairing credit. To do that you will have to get your hands on a replica of your credit report. That should never be difficult, since the government necessitates that you are allowed to be issued one absolutely free copy of the credit report per year. You just have to inquire the right men and women. You can either read the website for that Federal Trade Commission or contact one of the leading credit agencies immediately.

 11. Thanks for the suggestions you have provided here. One more thing I would like to express is that computer memory needs generally increase along with other advancements in the technological innovation. For instance, whenever new generations of processors are brought to the market, there is certainly usually an equivalent increase in the size and style demands of both the personal computer memory and hard drive space. This is because the software program operated by means of these cpus will inevitably boost in power to make new technological know-how.

 12. I’ve learned some important things via your post. I’d also like to convey that there is a situation where you will make application for a loan and do not need a cosigner such as a U.S. Student Support Loan. But if you are getting a loan through a standard loan provider then you need to be made ready to have a co-signer ready to assist you. The lenders will certainly base any decision over a few aspects but the most significant will be your credit ratings. There are some loan merchants that will additionally look at your job history and make up your mind based on this but in most cases it will be based on on your ranking.

 13. I have been browsing online greater than three hours lately, but I never found any fascinating article like yours. It?s lovely worth sufficient for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made excellent content as you probably did, the net will likely be a lot more helpful than ever before.

 14. I seriously love your website.. Pleasant colors & theme. Did you create this web site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own personal website and would love to find out where you got this from or exactly what the theme is named. Many thanks.

 15. I don?t even know how I stopped up here, however I believed this post was great. I don’t recognise who you’re however definitely you’re going to a well-known blogger in the event you are not already 😉 Cheers!

 16. One thing is one of the most frequent incentives for making use of your credit cards is a cash-back or perhaps rebate supply. Generally, you get 1-5 back on various acquisitions. Depending on the card, you may get 1 in return on most buying, and 5 back on buying made in convenience stores, filling stations, grocery stores plus ‘member merchants’.

 17. I have discovered some important matters through your blog post. One other point I would like to say is that there are several games on the market designed particularly for toddler age little ones. They include pattern acknowledgement, colors, wildlife, and forms. These generally focus on familiarization rather than memorization. This makes children and kids occupied without experiencing like they are studying. Thanks

 18. Thanks for the publish. My partner and i have constantly seen that most people are desirous to lose weight simply because they wish to show up slim along with attractive. However, they do not constantly realize that there are additional benefits just for losing weight as well. Doctors insist that over weight people are afflicted with a variety of ailments that can be instantly attributed to their excess weight. Thankfully that people who are overweight and suffering from a variety of diseases can help to eliminate the severity of their own illnesses through losing weight. It’s possible to see a continuous but marked improvement with health when even a slight amount of fat loss is attained.

 19. Thanks for the post. My partner and i have generally observed that most people are eager to lose weight simply because they wish to appear slim along with attractive. Having said that, they do not always realize that there are more benefits for you to losing weight also. Doctors say that fat people are afflicted with a variety of conditions that can be instantly attributed to their own excess weight. Thankfully that people who definitely are overweight along with suffering from several diseases are able to reduce the severity of the illnesses by simply losing weight. You are able to see a progressive but notable improvement with health when even a small amount of weight-loss is accomplished.

 20. Good post made here. One thing I would really like to say is the fact most professional domains consider the Bachelors Degree just as the entry level requirement for an online education. Though Associate College diplomas are a great way to get started on, completing a person’s Bachelors opens up many doorways to various jobs, there are numerous internet Bachelor Course Programs available coming from institutions like The University of Phoenix, Intercontinental University Online and Kaplan. Another thing is that many brick and mortar institutions give Online types of their certifications but usually for a significantly higher price than the firms that specialize in online college diploma plans.

 21. Thanks for sharing your ideas here. The other element is that every time a problem arises with a laptop or computer motherboard, people should not consider the risk with repairing that themselves for if it is not done properly it can lead to permanent damage to the full laptop. It is almost always safe just to approach the dealer of that laptop for that repair of motherboard. They’ve already technicians who definitely have an skills in dealing with laptop motherboard problems and can carry out the right prognosis and accomplish repairs.

 22. One thing I have actually noticed is the fact there are plenty of misguided beliefs regarding the banking companies intentions any time talking about foreclosures. One fable in particular is the fact that the bank prefers to have your house. The lender wants your hard earned cash, not your own home. They want the bucks they lent you along with interest. Staying away from the bank will draw any foreclosed summary. Thanks for your article.

 23. I?m impressed, I have to say. Actually rarely do I encounter a weblog that?s each educative and entertaining, and let me let you know, you have hit the nail on the head. Your idea is excellent; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I’m very blissful that I stumbled across this in my search for something referring to this.

 24. Interesting blog post. Some tips i would like to contribute is that personal computer memory must be purchased but if your computer can no longer cope with anything you do by using it. One can deploy two RAM boards containing 1GB each, in particular, but not one of 1GB and one having 2GB. One should look for the maker’s documentation for own PC to make sure what type of ram is required.

 25. I have observed that online education is getting favorite because accomplishing your college degree online has changed into a popular choice for many people. A huge number of people have never had a possible opportunity to attend a traditional college or university but seek the improved earning possibilities and career advancement that a Bachelors Degree offers. Still other individuals might have a qualification in one field but would want to pursue a thing they now develop an interest in.

 26. I loved as much as you will obtain performed proper here. The cartoon is attractive, your authored subject matter stylish. however, you command get got an nervousness over that you want be turning in the following. in poor health no doubt come more before once more since precisely the same just about a lot often inside of case you defend this hike.

 27. I do believe all of the ideas you have offered on your post. They are really convincing and can definitely work. Still, the posts are very brief for novices. May you please extend them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 28. Thanks for your posting. I have generally seen that almost all people are desperate to lose weight when they wish to appear slim and also attractive. Nonetheless, they do not often realize that there are additional benefits for you to losing weight additionally. Doctors assert that fat people are afflicted by a variety of health conditions that can be instantly attributed to their own excess weight. The good thing is that people who definitely are overweight in addition to suffering from different diseases can reduce the severity of the illnesses by means of losing weight. It is possible to see a steady but marked improvement with health when even a slight amount of fat loss is reached.

 29. Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Extremely helpful information specially the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this certain info for a very long time. Thank you and best of luck.

 30. Hi, Neat post. There’s a problem with your website in internet explorer, would check this? IE still is the market leader and a huge portion of people will miss your magnificent writing because of this problem.

 31. Thanks for sharing your ideas with this blog. Additionally, a myth regarding the financial institutions intentions while talking about foreclosed is that the standard bank will not have my installments. There is a certain quantity of time in which the bank will need payments occasionally. If you are very deep in the hole, they’re going to commonly demand that you pay the actual payment fully. However, i am not saying that they will not take any sort of installments at all. In the event you and the financial institution can have the ability to work one thing out, this foreclosure procedure may stop. However, in the event you continue to skip payments wih the new approach, the property foreclosure process can pick up where it was left off.

 32. http://stolpo.pl http://swissies.pl http://luxuryartcinema.pl http://yaymicro.pl http://kb-direct.pl http://xnova-24.pl This service might embody material from Agence France-Presse (AFP), APTN, Reuters,
  AAP, CNN and the BBC World Service which is copyright and can’t be reproduced.

  http://mamy-publikacje.pl http://meblelobos.pl http://medicalcom.pl http://warnstam.org http://powloki.com.pl http://catapultconsultingsolutions.com

 33. Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I?ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 34. Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Extremely helpful information specifically the last part 🙂 I care for such information much. I was looking for this certain information for a very long time. Thank you and best of luck.

 35. One other thing to point out is that an online business administration course is designed for learners to be able to without problems proceed to bachelor degree courses. The Ninety credit education meets the lower bachelor college degree requirements when you earn your own associate of arts in BA online, you should have access to the latest technologies in this particular field. Some reasons why students are able to get their associate degree in business is because they’re interested in the field and want to have the general instruction necessary ahead of jumping right bachelor diploma program. Thx for the tips you actually provide inside your blog.

 36. Hello there! This post could not be written any better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I am going to send this information to him. Fairly certain he’ll have a great read. I appreciate you for sharing!

 37. Thanks for the ideas you have provided here. Additionally, I believe there are numerous factors that will keep your insurance premium lower. One is, to consider buying vehicles that are from the good directory of car insurance corporations. Cars which can be expensive tend to be at risk of being stolen. Aside from that insurance is also good value of your vehicle, so the costlier it is, then the higher this premium you pay.

 38. I?ll right away seize your rss feed as I can not in finding your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Kindly permit me recognize so that I may subscribe. Thanks.

 39. Good day very nice site!! Man .. Beautiful .. Wonderful .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally?I am happy to find a lot of helpful information right here within the post, we need work out extra strategies on this regard, thank you for sharing. . . . . .

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *