Музика у фільмах Федеріко Фелліні: рятівна шлюпка чи тоталітарна машина?

 

— О, ні! Тільки не кажи, що зараз буде текст про Фелліні. Скільки можна повертатися до того, про що вже говорили сотні разів?

— Так, буде. І немає ніякої проблеми в поверненні. Адже все одно знайдеться хтось, для кого ці фільми стануть відкриттям.

Приблизно такий діалог із самим собою мав відбутися, і таки відбувся, перед написанням тексту про фільми Федеріко Фелліні — одного з найвизначніших режисерів усіх часів. І це не пафосно-суб’єктивна оцінка, а факт, підкріплений найпрестижнішими нагородами: п’ятьма «Оскарами», «Золотою пальмовою гілкою», «Золотим глобусом» та іншими не менш відомими статуетками.

Фільми Фелліні давно стали класикою, їх розбирають на цитати сучасні режисери кіно та театру. Це й не дивно, адже кадри зі стрічок надовго врізаються в пам’ять. Музика Ніно Роти, що звучить у більшості фільмів режисера — окрема тема для обговорення та детальних досліджень. Однак, у творчому доробку режисера є щонайменше два фільми, які вже з перших кадрів близькі музикантам не лише з точки зору звукового наповнення, а й через їхні сюжети, — «Репетиція оркестру» та «І корабель пливе…». У цих стрічках досить багато спільного. Їхній послідовний перегляд навіть може скласти враження ідейної дилогії-антиутопії.

«Лише музика врятує нас!»

В одному із фінальних монологів стрічки «Репетиція оркестру» (1978 р.) арфістка розповідає історію, як маленький хлопчик її запитував: «Куди йде музика, коли ти перестаєш грати?»

Стрічка Фелліні, знята для телебачення, — це метафорична притча у жанрі псевдодокументального фільму. У колишній каплиці-храмі збираються оркестранти для репетиції. Журналісти беруть у них інтерв’ю. Власне, сімдесятихвилинний фільм став добіркою розповідей музикантів про свої інструменти та ставлення до музики в цілому. 

Важливим для стрічки є просторовий поділ: вся дія відбувається виключно в приміщенні каплиці, тож, оркестранти дають коментарі у присутності колег, які раз за разом включаються до дискусії. Винятком з правила стає диригент — він дає інтерв’ю у власній гримерній та, звісно, висловлює невдоволення сучасним станом справ в оркестрі. Поява профспілок та намагання пристосувати закони про працю до умов творчого процесу музикування порушує віковічні традиції, а отже й авторитет самого диригента.

Здається, зовнішній конфлікт стрічки очевидний — протистояння оркестру/народу та диригента/диктатора. Принаймні такого висновку може дійти глядач в кульмінації стрічки — бунті музикантів, котрі скидають диригентську кафедру та ставлять на її місце метроном. Утім, внутрішні мотиви повстання зароджуються значно раніше — вже у перших інтерв’ю музикантів.

Кожен оркестрант розповідає про свій інструмент не лише як про «вірного товариша» або ж наголошуючи на його звукових особливостях, а ледь не обов’язково підкреслює свою значущість та незамінність для цілого оркестру. Індивідуалістське начало кожної часточки єдиної системи стає поштовхом до її руйнації зсередини. І саме внутрішній розпад цілого з легкістю дозволяє нищівне зовнішнє вторгнення.

«Репетиція оркестру» ставить глядача перед моральним чи навіть соціально-політичним вибором. Ліві чи праві? Анархія чи диктатура? Однозначної відповіді, на жаль, не існує, і терези суспільства щоразу гойдаються на користь тих чи інших поглядів. Тож, фільм Фелліні знову й знову ставатиме актуальним. У 2020 і поготів.

Арфістці пощастило найменше — вона стала безвинною жертвою повстання. Але музика не зникла разом із нею: на руїнах каплиці оркестр продовжує грати галопоподібний мотив під керівництвом диригента чи того, ким він став.

«Чи знаєте ви, що у носорогів першокласне молоко?»

Абсурд, загравання із сприйняттям глядача, деталізація образів усіх, навіть епізодичних персонажів фільму — ось невеликий перелік характерних ознак, спільних для стрічок «І корабель пливе…» (1983 р.) та «Репетиція оркестру». Але якщо моделлю суспільства в останньому був власне оркестр — структура досить строгої та однорідної організації, то на борту корабля опиняються люди, які між собою майже нічим не пов’язані. Їхня спільна мета — віддати останню шану зірковій оперній співачці Едмеї Тотуа, розвіявши її прах біля берегів її рідного острова.

Початковий епізод фільму, його своєрідна передмова, може вважатися хрестоматійною з точки зору звукового наповнення. Глядач спостерігає німий фільм-хроніку з усіма його особливостями: монохромність, прямі погляди перехожих в об’єктив камери, інтертитри замість коментарів журналіста (хоч і дуже дивно, що він взагалі щось коментує на камеру, котра не здатна фіксувати звук). Ми чуємо лише звук «прокручування» плівки. Але несподівано серед цієї тиші з’являється побрязкування металевого ланцюга, за допомогою якого підіймають багаж на борт корабля. Згодом, слідуючи вказівці диригента, починає грати інструментальний ансамбль, щоправда, глядач фільму чує лише фортепіанний супровід — данина таперству. Зрештою, герої фільму починають співати хор із «Сили долі» Верді, під який струнким кроком підіймаються на палубу корабля, а разом із їхніми кроками зростає кольорова гама стрічки.

Така увертюра-знайомство максимально підкреслює умовність зображуваного простору. Тож, у глядача не залишається жодних сумнівів щодо метафоричності корабля — зрізу суспільства початку ХХ ст. (події фільму відбуваються у 1914 році — напередодні Першої світової війни). Важливо, що ми маємо змогу слідкувати не лише за елітарними колами, а й за робітничим класом: кухарями, кочегарами.

Музичний супровід фільму вражає своєю калейдоскопічністю: від танців із «Лускунчика» Чайковського до «Голубого Дунаю» Штрауса, від «Лебедя» з «Карнавалу тварин» Сен-Санса до «Музичного моменту» Шуберта.

Особливим проявом оперності у фільмі стають нарочиті хори усіх персонажів. Крім того, епізод порятунку сербів та шалені танці під етнічну музику ледь не всіх присутніх на кораблі — данина колоритним народним епізодам, які часто з’являються в романтичній оперній традиції. Характерне ставлення до такої диковинки висловлює один із героїв: «Вони, як акробати або мавпочки».

Фелліні і тут відводить рятівну роль музиці — корабель гине у супроводі фрагментів із опер Верді, але майже всім (очевидно, тим хто доєднався до музичного флешмобу) вдалося врятуватися. Навіть важкому бутафорному носорогу.   


У межах 50-го КМКФ «Молодість» у Музеї кіно Довженко-Центру відбудеться відкриття виставки «Сторіччя. Фелліні у світі». Під час події, 4 червня, пройде українська прем’єра анімаційного фільму «Феллінетта», яку особисто представить племінниця режисера — Франческа Фаббрі Фелліні. Стрічка увійшла до програми Міжнародного короткометражного конкурсу кінофестивалю 50-ї «Молодості».

Мандрівну виставку «Сторіччя. Фелліні у світі» у співпраці з кінофестивалем «Молодість» і за підтримки Італійського інституту культури приймає Музей кіно Довженко-Центру. Відвідувачі виставки з 5 червня по 25 липня зможуть побачити кадри й фрагменти кінофільмів, кіноафіші, листи, спільні фото Федеріко Фелліні з акторкою та коханою Джульєттою Мазіною, актором і другом Альберто Сорді, фото зі знімальних майданчиків, оригінальні кінокостюми, та бешкетні, на межі пристойного, графічні роботи, намальовані самим режисером.

Фелліні відомий на весь світ як один з найяскравіших представників італійського неореалізму, автор стрічок «8 з половиною», «Солодке життя», «Ночі Кабірії», «Амаркорд». Кінофестиваль «Молодість» щасливий під час святкування свого ювілею долучитися до ювілею видатного автора та особливо вдячний племінниці режисера, яка представить роботи свого родича та покаже на фестивалі анімаційний фільм, натхненний його малюнками.

    

94 кометарів

 1. Through my observation, shopping for technology online can for sure be expensive, nevertheless there are some how-to’s that you can use to help you get the best offers. There are continually ways to locate discount specials that could help make one to have the best technology products at the cheapest prices. Good blog post.

 2. I’ve come across that now, more and more people are increasingly being attracted to cameras and the field of photography. However, to be a photographer, you must first expend so much time period deciding the model of digicam to buy and also moving store to store just so you could possibly buy the cheapest camera of the brand you have decided to decide on. But it would not end generally there. You also have take into consideration whether you should buy a digital digital camera extended warranty. Many thanks for the good points I acquired from your blog.

 3. A person essentially help to make seriously articles I might state. This is the very first time I frequented your website page and so far? I surprised with the research you made to make this particular submit amazing. Excellent process!

 4. I have realized that over the course of constructing a relationship with real estate homeowners, you’ll be able to come to understand that, in every single real estate purchase, a commission is paid. All things considered, FSBO sellers really don’t “save” the percentage. Rather, they try to earn the commission by simply doing a great agent’s work. In completing this task, they devote their money along with time to conduct, as best they can, the assignments of an agent. Those duties include getting known the home via marketing, delivering the home to all buyers, developing a sense of buyer emergency in order to trigger an offer, organizing home inspections, handling qualification investigations with the lender, supervising repairs, and assisting the closing of the deal.

 5. We are a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site provided us with useful info to paintings on. You have performed an impressive process and our whole community can be thankful to you.

 6. I have realized that in unwanted cameras, specialized receptors help to {focus|concentrate|maintain focus|target|a**** automatically. The particular sensors regarding some surveillance cameras change in contrast, while others employ a beam with infra-red (IR) light, especially in low light. Higher specs cameras oftentimes use a blend of both methods and likely have Face Priority AF where the video camera can ‘See’ a face and focus only upon that. Thank you for sharing your opinions on this blog site.

 7. I used to be suggested this website via my cousin. I am now not sure whether or not this submit is written by way of him as no one else know such unique about my difficulty. You’re incredible! Thank you!

 8. What i don’t realize is actually how you’re not actually much more well-liked than you may be right now. You’re very intelligent. You realize therefore considerably relating to this subject, produced me personally consider it from numerous varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs excellent. Always maintain it up!

 9. The subsequent time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my option to read, however I really thought youd have one thing attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you might fix if you happen to werent too busy in search of attention.

 10. I have observed that online diploma is getting well-liked because obtaining your degree online has turned into a popular solution for many people. Many people have not really had a possible opportunity to attend a conventional college or university yet seek the increased earning potential and career advancement that a Bachelor’s Degree provides. Still other individuals might have a college degree in one training but wish to pursue another thing they now have an interest in.

 11. Through my research, shopping for consumer electronics online can for sure be expensive, although there are some guidelines that you can use to obtain the best discounts. There are often ways to discover discount specials that could help to make one to possess the best electronic devices products at the lowest prices. Interesting blog post.

 12. Another thing I have noticed is the fact for many people, poor credit is the results of circumstances over and above their control. For example they may be really saddled through an illness and because of this they have high bills going to collections. It would be due to a employment loss or inability to work. Sometimes divorce proceedings can really send the financial circumstances in an opposite direction. Thanks for sharing your ideas on this blog site.

 13. Wonderful work! This is the type of information that should be shared around the net. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my website . Thanks =)

 14. Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a weblog site? The account helped me a applicable deal. I had been a little bit familiar of this your broadcast offered vivid clear concept

 15. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it?s rare to see a nice blog like this one today..

 16. I have to thank you for the efforts you have put in penning this website. I really hope to see the same high-grade blog posts from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my very own site now 😉

 17. I have seen a lot of useful elements on your web-site about computers. However, I have got the opinion that laptop computers are still more or less not powerful adequately to be a sensible choice if you typically do tasks that require a great deal of power, like video touch-ups. But for net surfing, microsoft word processing, and majority of other popular computer work they are fine, provided you cannot mind the little screen size. Thanks for sharing your notions.

 18. Thanks for your fascinating article. One other problem is that mesothelioma is generally the result of the breathing of fibres from asbestos, which is a dangerous material. It truly is commonly witnessed among staff in the building industry with long exposure to asbestos. It could be caused by living in asbestos insulated buildings for a long period of time, Family genes plays a huge role, and some consumers are more vulnerable on the risk compared to others.

 19. One more issue is really that video gaming became one of the all-time main forms of recreation for people spanning various ages. Kids engage in video games, and adults do, too. The XBox 360 is among the favorite games systems for folks who love to have a lot of activities available to them, plus who like to play live with other people all over the world. Thank you for sharing your notions.

 20. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossips and web and this is actually annoying. A good site with interesting content, that is what I need. Thanks for keeping this web site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 21. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is excellent blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.

 22. hello there and thanks in your info ? I have definitely picked up anything new from right here. I did alternatively experience some technical points using this site, since I experienced to reload the web site a lot of occasions previous to I may get it to load properly. I were thinking about if your hosting is OK? Not that I am complaining, however slow loading cases occasions will very frequently impact your placement in google and can harm your quality score if ads and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I?m adding this RSS to my email and could glance out for a lot more of your respective exciting content. Ensure that you replace this once more soon..

 23. You’re so cool! I do not think I have read something like that before. So wonderful to discover someone with a few unique thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This web site is one thing that is required on the web, someone with a bit of originality.

 24. With everything which appears to be developing throughout this particular subject matter, a significant percentage of viewpoints are actually relatively refreshing. On the other hand, I appologize, but I can not subscribe to your whole plan, all be it stimulating none the less. It seems to us that your opinions are generally not completely justified and in simple fact you are yourself not thoroughly confident of your assertion. In any event I did enjoy looking at it.

 25. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 26. One thing I would really like to say is the fact that car insurance termination is a horrible experience and if you’re doing the best things as being a driver you won’t get one. A lot of people do have the notice that they are officially dropped by their insurance company they then have to scramble to get further insurance after having a cancellation. Affordable auto insurance rates usually are hard to get from a cancellation. Understanding the main reasons pertaining to auto insurance cancellations can help individuals prevent getting rid of in one of the most vital privileges accessible. Thanks for the ideas shared through your blog.

 27. I have learned some new things by your site. One other thing I’d really like to say is the fact that newer laptop operating systems are inclined to allow much more memory to get used, but they in addition demand more memory space simply to work. If people’s computer can not handle far more memory and the newest software program requires that ram increase, it could be the time to buy a new PC. Thanks

 28. You are so awesome! I don’t think I’ve truly read through a single thing like this before. So good to discover somebody with genuine thoughts on this subject matter. Seriously.. thank you for starting this up. This web site is one thing that is required on the internet, someone with a little originality.

 29. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 30. I’ve come across that these days, more and more people are being attracted to camcorders and the subject of images. However, like a photographer, it’s important to first invest so much time deciding the exact model of video camera to buy and moving via store to store just so you could potentially buy the most economical camera of the trademark you have decided to pick. But it won’t end generally there. You also have to take into account whether you should buy a digital digicam extended warranty. Thx for the good guidelines I accumulated from your website.

 31. Great beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 32. After I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I receive 4 emails with the same comment. Is there a means you can remove me from that service? Thanks a lot.

 33. I am extremely inspired together with your writing abilities and also with the layout in your weblog. Is this a paid theme or did you modify it your self? Either way keep up the excellent quality writing, it?s uncommon to look a nice weblog like this one these days..

 34. Hi there! I could have sworn I’ve been to your blog before but after looking at many of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I came across it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 35. The very next time I read a blog, I hope that it won’t disappoint me just as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read, however I actually thought you would have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something you could possibly fix if you were not too busy seeking attention.

 36. Thanks for your post here. One thing I would really like to say is always that most professional career fields consider the Bachelor Degree just as the entry level standard for an online degree. Though Associate Certification are a great way to start out, completing your current Bachelors starts up many doorways to various professions, there are numerous online Bachelor Course Programs available through institutions like The University of Phoenix, Intercontinental University Online and Kaplan. Another issue is that many brick and mortar institutions make available Online variants of their degree programs but generally for a considerably higher fee than the institutions that specialize in online degree plans.

 37. There are some interesting cut-off dates in this article however I don?t know if I see all of them middle to heart. There is some validity but I’ll take maintain opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want extra! Added to FeedBurner as properly

 38. Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So good to find any individual with some original ideas on this subject. realy thank you for starting this up. this web site is something that is wanted on the net, someone with somewhat originality. useful job for bringing one thing new to the internet!

 39. In 99 of all COVID 19 cases patients present with a high fever 100 102 which can last for several days taking viagra after covid vaccine My wife and I were assertive and tried every over the counter medication possible, and then, went to 4 different dermatologist for help and ended up with prescriptions that did nothing I mean nothing

 40. I would love to add when you do not surely have an insurance policy or you do not form part of any group insurance, you could well benefit from seeking the aid of a health insurance agent. Self-employed or those that have medical conditions ordinarily seek the help of an health insurance brokerage service. Thanks for your writing.

 41. We are a bunch of volunteers and opening a brand new scheme in our community. Your site offered us with useful info to paintings on. You have done a formidable job and our entire group will probably be thankful to you.

 42. I was just searching for this information for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative websites in top of the list. Normally the top websites are full of garbage.

 43. Thanks for the points you have discussed here. Something important I would like to convey is that pc memory demands generally increase along with other advances in the technologies. For instance, when new generations of cpus are introduced to the market, there is certainly usually a similar increase in the size calls for of all computer memory and hard drive space. This is because software program operated by way of these cpus will inevitably boost in power to make new technologies.

 44. Throughout the grand pattern of things you actually secure a B- for effort. Exactly where you actually lost me was in your specifics. As people say, the devil is in the details… And that couldn’t be more true at this point. Having said that, permit me reveal to you precisely what did give good results. The writing is actually really convincing which is most likely why I am taking an effort to opine. I do not make it a regular habit of doing that. Secondly, despite the fact that I can easily see a jumps in reason you make, I am not convinced of how you seem to connect your details that help to make the actual conclusion. For now I will yield to your issue but wish in the foreseeable future you actually link the facts better.

 45. Thanks for your ideas. One thing we have noticed is the fact banks along with financial institutions have in mind the spending habits of consumers and as well understand that the majority of people max out there their own credit cards around the holidays. They correctly take advantage of this kind of fact and start flooding your current inbox along with snail-mail box using hundreds of no-interest APR credit card offers just after the holiday season finishes. Knowing that should you be like 98 of American community, you’ll get at the possiblity to consolidate personal credit card debt and shift balances towards 0 interest rate credit cards.

 46. Thanks for your advice on this blog. One thing I would choose to say is the fact purchasing electronics items in the Internet is not something new. Actually, in the past decades alone, the marketplace for online electronics has grown substantially. Today, you can find practically just about any electronic gizmo and tools on the Internet, from cameras as well as camcorders to computer spare parts and game playing consoles.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *