IMA Virtuosos: що планувалося і що реалізувалося

Фото: Христина Марцінковська

Літня музична академія IMA Virtuosos — швейцарсько-український проєкт для дітей та молоді, які прагнуть удосконалити свої виконавські навички. Та й не тільки виконавські. Проєкт вперше тривав з 25 червня по 5 липня у Цюриху і завершився фінальним концертом у містечку Бюлах.

До участі в Академії були запрошені юні музиканти від 6 до 24 років — як солісти (виконавці на фортепіано, скрипці, віолончелі та флейті), так і камерні ансамблі. Сама програма передбачала індивідуальні заняття з викладачем і події, спрямовані на загальний розвиток учасників — театральні тренажі, лекції з авторського права, особистого бренду, з історії української музики тощо. Чому саме такий формат і як готувалася Академія, розповість ініціаторка проєкту Анна Дзялак-Савицька.

Praeludium

«Ми почали працювати з листопада-грудня (2021 року — М. Г.) в абсолютно нормальному темпі, орієнтуючись на липень, на Україну, на учнів різних рівнів. Але прийшло 24 лютого — і все. Ми заморозили проєкт і вирішили, що, на жаль, нічого не можемо зробити. Аж доки випадково місцева влада Цюриха не запропонувала до нашого розпорядження віллу — абсолютно безоплатно. Як для Швейцарії — це винятковий випадок! І ось у нас на все є п’ять тижнів. Хіба ми встигнемо все організувати? Аж Христя (Христина Марцінковська — асистентка Анни у проєкті ІМА VirtuososМ. Г.) мені каже: «Чого не зможемо? Давайте, виклик — наше все!» Певна річ, що будуть недопрацювання, але! Для музичних майстеркласів до нас їде близько 25-ти дітей зі Львова, Вінниці, Чернігова, Харкова, Одеси, Ірпеня.  Хіба це вже не результат?

IMA Virtuosos. Учасники Академії
Учасники Академії

На цій віллі (Muraltengut, що на західному березі Цюриського озера — М. Г.) 17 років не було жодного майстеркласу. А саме тут ми колись з Якубом (Якуб Дзялак — скрипаль, засновник музичної школи Dzialak & Sons, чоловік Анни Савицької — М. Г.) вчилися у Владіміра Співакова, це було його місце праці. Сюди ж займатися із учнями приїздив Рудольф Бухбіндер: він був не сам, там було декілька великих музикантів. Аж ось спонсорка цих майстеркласів померла і все припинилося. Згодом там проводили конкурс Migros Kulturprozent (Migros — найбільша мережа супермаркетів у Швейцарії, яка вкладається також і в культурні проєкти: утримує музей сучасного мистецтва у Цюриху, організовує музичні конкурси — М. Г.). Один з таких конкурсів на цій віллі виграв піаніст Андрій Драган, який цьогоріч запрошений до викладання в Академії. А зараз музичні майстеркласи у Muraltengut’i цим проєктом продовжуємо ми — можливо, це має якесь значення і для міста.

Щодо участі швейцарських дітей, то для них червень — зарано, бо ще тривають шкільні заняття. Подавали заявки до участі декілька швейцарців, але вони не отримали від школи звільнення на весь тиждень, бо зараз якраз час контрольних робіт. То виходить, що ІМА Virtuousos — український проєкт на швейцарській території.

IMA Virtuosos. Якуб Дзялак і Анна Савицька з ученицями
Якуб Дзялак і Анна Савицька з ученицями

Музикантів до викладання в IMA Virtuosos підбирали ретельно[1]. У нас буде хороший скрипаль Бартек Ніжьол — концертмейстер Оперного театру в Цюриху. Він сам по собі прекрасний музикант, виграв Конкурс Венявського ще в ті часи, коли це було дійсно складно (1988 рік, молодша група — М. Г.). Ну і Рудольф Кульман, останній учень Яші Хейфеца. Просто йому пограти — це вже щось… Враховуючи, що всі погодилися працювати з учнями без оплати, бо для кожного педагога в ІМА їхня робота є даниною тим дітям, які приїдуть.

Для мене музика — це більше, ніж просто грати на своєму інструменті. Тому, крім занять з фаху, передбачена і культурна програма. Буде відкрита лекція юристки з захисту авторського права, приїде експертка по медіакомунікаціях. Це нові речі, які тепер просто необхідні. Ще буде Аделіна Єфіменко читати лекцію про українську музику. Я цього дуже хотіла. Вона вчилася колись у мами (Наталії Швець-Савицької — докторки мистецтвознавства, професорки Львівської консерваторії — М. Г.), тепер же — активний професор Вільного університету в  Мюнхені. Це буде онлайн-подія, аби більше охочих могло долучитися. Для нас цьогорічна Академія — це передовсім експеримент. Треба спробувати: може, буде катастрофа, а може, все вийде чудесно».

Fuga

Заняття з учнями і справді проходили чудесно, якби тільки мимоволі не порівнювалися підходи до навчання маленьких музикантів у Швейцарії і в Україні. Порівняння це не завжди було на користь другої.

Перше, що видавало хиби українського підходу, — це програми. Діти подеколи мали заскладні твори, у яких найпершою задачею було виграти усі складнощі, прописані у нотах. Яка за цим стоїть задача? Аби дитина чимскоріше опанувала техніку. Тут же узяти до порівняння, як працювала зі своїми учнями сербська віолончелістка Віда Вуїч. Хлопці спокійно грали посильного їм Баха, не удаючи із себе ніяких вундеркіндів-віртуозів. У висліді вони мали час, щоб поговорити про те, як добувати з інструмента звуки різної якості, чим відрізняється звучання барокової музики, і — о диво — учні грали Баха вдумливо, вслухаючись у кожен звук. З-під їхніх смиків звучала-таки музика, а не просто окремі звуки у правильний момент часу. Але хіба можна з маленьким пуцьвірінком говорити про такі специфічні речі, коли він ще не всі гами переграв?

Доконана правда (але така прикра!), що українці не говорять англійською. Сумно, коли поляк Бартек Ніжел з перфектною англійською й німецькою мішав докупи усі слов’янські мови, які знав, аби порозумітися з українцями. Гаразд, виходить так собі. Тоді якщо вдатися не до словесної мови, а до музичної, того, що окреслює певний сенс у музиці, бо ж це така річ, що не потребує перекладу, позаяк зрозуміла всім! «Ну-бо, зіграй це, наче полонез».

Гарна спроба, але які уявлення в української дитини про полонез? Наче вона у вільний час слухає полонези і чітко може собі в одну секунду пригадати звучання цього танцю. Це, певно, у вас тут учні-виконавці усвідомлюють жанр, стилістику певного твору, що грають, а в нас передовсім — правильна аплікатура, чистота інтонації. Не те, щоб це не важливо у навчанні музиканта — зовсім ні, але не лише роботою над технікою навчання має вичерпуватися. 2:0.

IMA Virtuosos. Заняття Якуба Дзялака, концертмейстер — Анна Горобець
Заняття Якуба Дзялака, концертмейстер — Анна Горобець

Протягом Академії IMA Virtuosos відбулося два концерти, на яких виступали самі учасники. Звучала різна музика у всякому виконанні: хтось грав краще, хтось грав гірше, хтось перехвилювався — звична ситуація! Але що примітно — це те, з яким теплом швейцарці приймали юних музикантів. Хоча публіки було небагато, але вона вболівала за кожного і кожного наділяла щирими оплесками. Діти мило соромилися від такої бурхливої реакції, ніяковіли. Ось приблизно у такій атмосфері тутешні учні освоюють той чи той інструмент: усі підтримують їх безмежно, заохочують продовжувати музикування, обсипають компліментами. Для українських дітей така реакція на їхню гру ще не є звичною. А втім, правда і в тому, що важко було не відреагувати на історії про учасників Академії, переказані зі сцени Анною Савицькою. Хоча б про те, як всім миром шукали двом дівчаткам скрипки в Швейцарії, аби вони і тут могли продовжувати музикування. Бо ж рятуючися в березні із Ірпіня, вони не взяли інструменти з собою…


Окремий блок подій IMA Virtuosos — онлайн-лекції з тем, що не стосувалися безпосередньо виконавства: функціонування авторського права, формування особистого бренду, дещо з історії української музики. Запрошуючи експертів із цих галузей, організатори мали благородну мету — дати дітям практичні знання у сфері реального існування виконавського мистецтва у сучасних умовах. І збагатити їх як музикантів, озвучивши певні базові речі, що стосуються історії вітчизняної музики. Втім активність на подібних лекціях виявляли не діти, бо ж хоча онлайн-зустрічі були цікаві та інформативні, та чи на дітей орієнтовані?

Так, на лекції з авторського права дітей було присутньо небагато — само по собі тема зустрічі звучить мудровано для дитини. Таємниче авторське право, з яким вона ще, певно, не стикалася. На лекції експертка Юлія Іськова розповідала, у яких випадках необхідно захищати інтелектуальну власність автора, як регулюються правовідносини між автором і виконавцем, як успадковуються авторські права тощо. Проговорювалися базові питання, наводилися цікаві приклади з широкої практики експертки — без сумніву це корисно знати! Єдине питання: де-таки у всьому цьому знаходиться дитина дванадцяти років, яка щойно навчилася грати сонату Моцарта №16 до мажор?..

IMA Virtuosos. Після заключного концерту в Бюлаху
Після заключного концерту в Бюлаху

Продовжувала серію онлайн-подій лекція Аделіни Єфіменко з назвою «Контрасти історії української музики». Озвучено було чимало фактів про українську музику від барокових часів дотепер, згадувалися найвидатніші твори наших композиторів. Та мені впадав у вічі знайомий до болю ще із часів мого шкільництва стиль у розповіді лекторки. Такий, коли говориться про загрожений стан української музики, яка, попри всі утиски з боку центральної влади, все ж існує. І хіба за таку життєздатність не варто цю музику любити?

Ніколи я, дитина Незалежності, будучи у такому віці, що й зараз ці учні, не відчувала гостро загроженості української музики. Усе це було таким абстрактним, позаяк довкола мене — незалежна Українська держава, яка захищає українську культуру на офіційному рівні. А відтак і подвиг цих музик, які творили всупереч всьому, не сприймався так близько до серця. Бо чи здатна дитина десяти років уповні зрозуміти, наскільки скрутні були обставини існування української культури, спричинені імперською політикою Габсбургів та Романових? І чи повинна осягнути це зараз? Хіба саме розуміння суспільно-політичного контексту може викликати інтерес учнів до української музики?

Загалом Академія IMA Virtuosos відбулася вельми успішно. І супроти всіх дрібних недоліків, організатори IMA Virtuosos досягли свого: у всіх причетних лишився приємний післясмак від події, а учні вже питали, коли Академія буде наступного разу. Хіба це не показник?

 

[1] До викладання в IMA Virtuosos запрошено направду чудових музикантів та педагогів. Це скрипалі Рудольф Кульман (Швейцарія), Бартек Ніжьол (Польща-Швейцарія), Якуб Дзялак (Польща-Швейцарія), Анна Дзялак-Савицька (Україна-Швейцарія), Богдана Півненко (Україна), піаністи Костянтин Товстуха (Україна-Швейцарія), Андрій Драган (Україна-Швейцарія) та флейтистка Марія Берегова (Україна).

Цей текст створено на кошти наших читачів. Ви також можете підтримати нас підпискою на Patreon, або одноразовим переказом коштів.

 

51 коментар

 1. You really make it appear so easy together with your presentation however I in finding this topic to be actually something which I believe I’d by no means understand. It seems too complex and very extensive for me. I am taking a look ahead on your subsequent put up, I will attempt to get the grasp of it!

 2. I simply couldn’t depart your site before suggesting that I really loved the usual information an individual supply for your visitors? Is gonna be again incessantly in order to inspect new posts

 3. I have noticed that over the course of constructing a relationship with real estate homeowners, you’ll be able to get them to understand that, in every single real estate transaction, a fee is paid. Eventually, FSBO sellers tend not to “save” the percentage. Rather, they fight to earn the commission simply by doing the agent’s task. In doing this, they expend their money along with time to execute, as best they might, the jobs of an agent. Those duties include displaying the home through marketing, showing the home to prospective buyers, making a sense of buyer emergency in order to make prompt an offer, scheduling home inspections, handling qualification inspections with the lender, supervising fixes, and aiding the closing of the deal.

 4. Thanks for your handy post. In recent times, I have been able to understand that the symptoms of mesothelioma are caused by a build up of fluid involving the lining in the lung and the chest muscles cavity. The disease may start from the chest vicinity and propagate to other areas of the body. Other symptoms of pleural mesothelioma include weight-loss, severe respiration trouble, vomiting, difficulty ingesting, and inflammation of the neck and face areas. It needs to be noted that some people living with the disease will not experience just about any serious symptoms at all.

 5. Wonderful paintings! This is the type of info that are supposed to be shared across the web. Disgrace on Google for now not positioning this publish upper! Come on over and discuss with my website . Thank you =)

 6. I have observed that in unwanted cameras, specialized devices help to {focus|concentrate|maintain focus|target|a**** automatically. Those sensors of some surveillance cameras change in in the area of contrast, while others employ a beam involving infra-red (IR) light, especially in low light. Higher specification cameras sometimes use a combination of both systems and may have Face Priority AF where the video camera can ‘See’ any face and focus only in that. Thanks for sharing your notions on this website.

 7. you’re really a good webmaster. The site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve done a wonderful job on this topic!

 8. I cherished up to you will obtain carried out proper here. The cartoon is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you want be turning in the following. sick definitely come further before again since precisely the same nearly very frequently inside case you defend this hike.

 9. What i do not understood is actually how you are not really much more well-liked than you might be now. You’re so intelligent. You realize thus considerably relating to this subject, made me personally consider it from numerous varied angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it is one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs great. Always maintain it up!

 10. Thank you, I have recently been looking for information about this subject for a while and yours is the greatest I have came upon till now. However, what about the conclusion? Are you positive concerning the source?

 11. Thanks for the suggestions you have contributed here. One more thing I would like to mention is that personal computer memory specifications generally rise along with other advances in the technologies. For instance, any time new generations of processor chips are made in the market, there’s usually a corresponding increase in the dimensions preferences of both laptop or computer memory and also hard drive space. This is because the software program operated simply by these cpus will inevitably surge in power to leverage the new technologies.

 12. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who was doing a little homework on this. And he actually ordered me lunch because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this issue here on your web site.

 13. Thanks for discussing your ideas. I’d also like to express that video games have been ever evolving. Today’s technology and inventions have made it easier to create sensible and enjoyable games. Most of these entertainment games were not actually sensible when the actual concept was being attempted. Just like other designs of electronics, video games also have had to develop via many ages. This is testimony for the fast growth of video games.

 14. One other thing I would like to state is that in lieu of trying to suit all your online degree lessons on times that you finish off work (as most people are fatigued when they get back), try to receive most of your lessons on the saturdays and sundays and only a couple courses in weekdays, even if it means a little time off your weekend break. This is beneficial because on the saturdays and sundays, you will be far more rested and concentrated with school work. Thanks a bunch for the different ideas I have acquired from your site.

 15. Excellent items from you, man. I’ve consider your stuff previous to and you are just too fantastic. I actually like what you’ve received here, really like what you’re stating and the best way by which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I can’t wait to learn much more from you. This is really a great web site.

 16. Thanks a lot for the helpful content. It is also my belief that mesothelioma has an extremely long latency period of time, which means that warning signs of the disease won’t emerge until eventually 30 to 50 years after the 1st exposure to asbestos fiber. Pleural mesothelioma, which can be the most common type and has an effect on the area round the lungs, may cause shortness of breath, torso pains, and also a persistent cough, which may produce coughing up our blood.

 17. Today, considering the fast life style that everyone is having, credit cards have a huge demand throughout the economy. Persons throughout every area are using the credit card and people who are not using the credit card have prepared to apply for just one. Thanks for giving your ideas in credit cards.

 18. I believe that avoiding packaged foods could be the first step in order to lose weight. They may taste great, but packaged foods contain very little nutritional value, making you try to eat more only to have enough strength to get through the day. If you are constantly having these foods, switching to grain and other complex carbohydrates will assist you to have more energy while having less. Interesting blog post.

 19. Thank you for another great article. Where else could anybody get that type of information in such a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I’m on the look for such information.

 20. Many thanks for sharing these types of wonderful content. In addition, the right travel and medical insurance program can often ease those concerns that come with touring abroad. A medical crisis can in the near future become extremely expensive and that’s sure to quickly set a financial weight on the family finances. Putting in place the great travel insurance deal prior to setting off is well worth the time and effort. Thanks

 21. Thanks for your blog post. Some tips i would like to contribute is that personal computer memory has to be purchased if the computer still cannot cope with anything you do by using it. One can deploy two good old ram boards containing 1GB each, by way of example, but not one of 1GB and one having 2GB. One should check the maker’s documentation for the PC to make sure what type of memory is required.

 22. Thanks for these tips. One thing I should also believe is always that credit cards giving a 0 rate often lure consumers in zero interest, instant approval and easy online balance transfers, but beware of the number one factor that is going to void your own 0 easy streets annual percentage rate and also throw you out into the poor house rapid.

 23. One more important component is that if you are an older person, travel insurance regarding pensioners is something you must really contemplate. The mature you are, the harder at risk you happen to be for allowing something bad happen to you while in most foreign countries. If you are not covered by a few comprehensive insurance plan, you could have a few serious troubles. Thanks for giving your suggestions on this blog.

 24. You are so interesting! I do not suppose I have read anything like this before. So good to find another person with a few genuine thoughts on this issue. Seriously.. thanks for starting this up. This website is one thing that’s needed on the internet, someone with a little originality.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *