Українську оперу «Chornobyldorf» покажуть в Роттердамі

Попри війну, артисти української опери Chornobyldorf відновили репетиції та збираються презентувати свою роботу в Роттердамі вже в травні. Цим виступом команда планує розпочати європейські гастролі. Мета поїздки — заявити про карколомні зміни, які зараз переживає українське мистецтво, і в черговий раз нагадати світу: війна триває.

Через евакуацію артисти опери розділені між трьома країнами й щонайменше шістьма містами. Частина колективу перебуває в Україні, деякі учасники — в Німеччині, Франції, Італії. Однак відстань не завадила їм розпочати активну підготовку до гастролей. Команда відновлює репетиції у Києві. Згодом планує зустрітися повним складом у Відні.


Ілля Разумейко, композитор та режисер опери Chornobyldorf, співзасновник лабораторії Opera Aperta«Ця війна має на меті не лише фізичне знищення міст, людей. Це намагання вбити нашу культуру. Те, про що ми читали у підручниках з історії ще в школі зараз відбувається в реальності. Останні 300 років справжньою ціллю росії було знищення української ідентичності. І зараз ми як митці маємо показувати всьому світу, що Україна — незалежна держава зі своєю унікальною музикою, театром, мовою, з чудовим молодим поколінням художників».

За словами Романа Григоріва (композитор та режисер опери Chornobyldorf, співзасновник лабораторії Opera Aperta), живі зустрічі дуже важливі, бо до опери приєдналися нові артисти. Для них написані нові вокальні партії та репліки, тож «прожити» їх варто зі сцени: «Жанр opera aperta перекладається як “відкритий твір”. Ним і є Chornobyldorf. Тому ми можемо вдосконалювати його з кожною прем’єрою і вносити невеликі зміни й за формою, і за змістом окремих новел».

Чому Chornobyldorf — це не про Чорнобиль, і де тут про війну?

Сумнозвісна доля ЧАЕС сформувала у культурі відомі багатьом наративи про «світ після катастрофи». Слідом за десятками документальних фільмів, книгою Світлани Алексієвич «Чорнобильська молитва» та серіалом від НВО, здавалося б, годі й шукати інших зрозумілих асоціацій.

Однак композитори Роман Григорів та Ілля Разумейко вирішили додати до цього переліку своє бачення постапокаліптичного сюжету — через сучасну драматургію. Поєднавши історії двох атомних електростанцій — Чорнобиля та Цвентендорфа — автори створили археологічну оперу Chornobyldorf. За сюжетом, нащадки людства, які пережили техногенні, епідемічні та кліматичні катастрофи, будують постапокаліптичне поселення на руїнах атомної станції. Блукаючи різними локаціями, вони знаходять артефакти нової матеріальної й нематеріальної культури та намагаються відтворити загублений світ за допомогою перформансів-ритуалів.

Ілля Разумейко та Роман Григорів
Ілля Разумейко та Роман Григорів

З якими «артефактами» ми матимемо справу після війни?

Боротьба триває, але вже зараз з’являються дискусії: якою буде наша культура й Україна загалом? Після перемоги нам дістануться зруйновані міста, і ми ніби повернемось у постапокаліптичний світ, щоб згадати те, що було до цієї війни, відбудувати те, що матимемо, і щоб створювати новий світ.

Автори твору наголошують: опера — не про ЧАЕС як таку, а про життя після «великого вибуху». Хоча за сюжетом прив’язка до атомних станцій все ж таки є. Один перформанс відзняли в Зоні відчуження. Ще одну новелу зафільмували на березі Каховського водосховища, навпроти атомної станції в Енергодарі. Блокада російськими загарбниками українських АЕС вкотре нагадала світу про ядерну загрозу. Тому композити хочуть розширити ці новели та в оновленій опері більше говорити про ці ландшафти та про небезпеку, яку несе блокада атомної станції у Запорізькій області.

Прем’єра оновленої версії Chornobyldorf відбудеться 23 травня в Роттердамі на відкритті O.Festival. Восени оперу планують показати в Австрії, Англії та Болгарії.

Також 22 травня у Роттердамі Ілля та Роман зіграють окремий твір — п’єсу «Маріуполь», яка була написана за два дні до російського вторгнення. Композитори хочуть поєднати музику з відеорядом реальних злочинів, скоєних окупантами в Маріуполі. Цим перформансом автори прагнуть показати іноземним глядачам, з якими наслідками війни стикнулися тисячі українців.

Читайте також: 

Де шукати сучасну оперу? #9: Роман Григорів, Ілля Разумейко | Nova opera та «Чорнобильдорф»

«Чорнобильдорф» — нова опера старого світу

 Відкритий лист музикознавчої спільноти України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *