Notes From Ukraine. Той самий та інший концерт через 100 років

Фото: Український інститут

Відлуння несхожих одна на одну «щ» та ряхтіння вишиванок: на розі 57–ї і 7–ї біля Карнегі Голу в Нью-Йорку давно не було так по-українськи, як минулої неділі. Втім, це мало нагадувало закритий діаспорянський захід, що спало на думку спершу. Й одягнений у мереживну сорочку Тімоті Снайдер, котрий спішно прямував до концертної зали, а також Мартін Скорсезе, що розповідав про Олександра Довженка зі сцени легендарного залу, лише переконували у цьому враженні. Така обстанова стала  можливою завдяки концерту «Notes From Ukraine», що відбувся 4 грудня у Карнегі Гол з ініціативи Ukrainian Contemporary Music Festival, Українського інституту, Razom for Ukraine та допомоги багатьох інших. 

Може здатися, що на дев’ятий місяць повномасштабного вторгнення визнання й увага до здобутків української культури нам не має бути вдивовижу. Однак, у мультикультурній Америці, а тим паче в Нью-Йорку — міста нащадків репресованих етнічних і расових груп, емігрантів з менш розвинених економічно країн, біженців війн XX і XXI століття — отримати особливе ставлення саме до твоєї історії досить важко. Саме тому варто говорити про проєкт «Notes from Ukraine», котрий привернув значну увагу до історичного повернення всесвітньо відомого «Carol of Bells» як «Щедрика» через 100 років після його прем’єри на сцені Карнегі Гол. 

За сторіччя з моменту північноамериканської прем’єри української щедрівки, відбулося багато, та не змінилося фактично нічого. Чому так і якою постала українська музична культура для відвідувачів Карнегі Голу — спробуємо поміркувати.


«…сторіччя тому куратори Української Республіканської Капели називали її «культурною армією», а «музичною армією» капелу охрестили закордонні медіа»


Культурна пропаганда 1919–1922 супроти культурної дипломатії 2022

Запланований два роки тому, концерт до 100–річчя північноамериканської прем’єри «Щедрика» Миколи Леонтовича був покликаний повернути на сцену Карнегі відому американцям «Carol of Bells» як українську щедрівку. Пісня, що насправді стерпіла культурне привласнення Штатами, й досі залишається однією з найвпізнаваніших символік національного бренду України. А завдячувати цьому маємо концертним гастролям Української Республіканської Капели, що були здійснені під час протистояння Української народної республіки більшовицькій владі. Вичерпно про це пише дослідниця Тіна Пересунько у книзі «Культурна дипломатія Симона Петлюри: “Щедрик” проти “русского мира”. Місія Капели Олександра Кошиця (1919–1924)» [1].

Коли у березні цього року в комунікації українських інституцій та медіа з’явився вислів «культурний фронт», воно здавалося «винаходом» нашого часу. Утім вже сторіччя тому куратори Української Республіканської Капели називали її «культурною армією», а «музичною армією» капелу охрестили закордонні медіа. Створена у 1919 році Музичним відділом Міністерства народної освіти та мистецтв з ініціативи Головного Отамана УНР Симона Петлюри, вона виконувала функцію «культурно-національної пропаганди» й до січня 1921 року фінансувалася за кошти держави. Впродовж чотирьох років гастролей колектив Олександра Кошиця проніс українську хорову музику світом через не менше 600 концертів понад 50 містами Західної Європи і 150 містами Північної та Південної Америки. 

Попри відсутність інституційної підтримки сьогодні, діяльність українських музикантів та колективів буквально повторює історію міжнародного представництва Української Республіканської Капели, що навіть виникає відчуття дежавю. У 1921–1924 музиканти переказували гроші на українську армію, як це роблять артисти сьогодні. Основним завданням досі є протистояння російській пропаганді шляхом презентації самобутності української культури.

«Коли Вас будуть інтерв’ювати, — пише Симон Петлюра, — незамітно говоріть: “українська музика – пісня “незалежна” – “своя” – “непохожа” – “своєрідна” – є частиною незалежної України» [Пересунько, 228].

Й урешті, українська музика й нині презентує країну на історично значущих дипломатичних заходах: Паризька мирна конференція тоді і саміт НАТО цього року. Виступ хору під час конференції мав «улегшить і прочистить атмосферу упередження» [Пересунько, 8], адже вирішувалося питання легітимізації Української народної республіки. Щоправда, тоді країни західного світу не підтримали Україну у виборюванні незалежності так, як сьогодні.

Ну і власне наближаючись до концерту «Notes From Ukraine», останнє, на що хочеться звернути увагу — відмінності у репертуарній політиці культурних амбасадорів тоді і сьогодні. Той самий історичний концерт Капели Олександра Кошиця в Карнегі Гол відбувся вже тоді, коли хор вийшов з-під опіки УНР та став співпрацювати з американським імпресаріо Максом Рабіновим. Відповідно його досвіду роботи з російським балетом й оркестром балалаєчників, кардинально змінилися концертні програми й капели. Як би не було парадоксально, але на афіші виступу тоді вже Української національної капели, окрім хорової музики українських композиторів, можна побачити й сольну музику російських. Виконували — сопрано Петроградської опери Ода Слободская та сопрано Московської опери Ніна Кошиць (племінниця диригента). 

Таким чином з початку гастролей Америкою культурний бренд України почав розмиватися, поряд зі згадками капели з’являються вислови «Russian vocal art», «Little russia» та схожі [Пересунько, 28]. Те, що стало неприпустимим у культурній дипломатії для українських музикантів сьогодні — а саме участь в концертних програмах з російською музикою та виконавцями — часом було не уникнути музичним амбасадорам сторіччя тому. На щастя, певна частина преси звертали увагу саме на українську частину програми, яка продовжувала звучати на нових концертних майданчиках Північної та Південної Америк. Так само і куратори «Notes from Ukraine» випустили цей елемент зі, свого роду, реконструкції славнозвісного концерту. Й, безсумнівно, змінилося не лише це.

Той самий концерт 100 років потому

Наче посланням у пляшці Українська Республіканська Капела стала для України сторіччя тому перед неуспіхом вже тоді отримати незалежність. Розкорковуючи її сьогодні ми маємо контекст — що резонує нам зараз, музику — шановану дослідниками та виконавцями, а також ідею — презентацію сучасної хорової музики. Працюючи з, до певної міри, історичним матеріалом, «Notes from Ukraine» вдалося витримати баланс між цими складовими та розгерметизувати українську музику, додавши дрібку американської культури.

Шануючи спадщину капели Кошиця, першу частину концерту організатори присвятили частковому відтворенню програми 100–річної давнини. Починаючи з її точки відліку — української традиційної пісні («Ой як же було ізпрежди віка») — й продовжуючи різдвяним ірмосом XIV–XVI століття були показані давні витоки української культури. Хорові мініатюри Якова Яциневича, Миколи Лисенка, Ганни Гаврилець, Кирила Стеценка і Дениса Січинського, що звучали далі, презентували практику багатоголосної обробки народної пісні в романтичному дусі — власне ту, що свого часу виконував колектив Олександра Кошиця. 

Відчуваючи попит на автентику — історично поінформоване виконавство як професійної музики минулого, так і фольклору — чути хорові обробки традиційної музики було досить незвично. Щонайменше, це тригерить травматичний досвід споглядання діяльності Народних, Національних і Заслужених у вишиванках-віночках-шароварах — архаїзм совєтської доби геттоїзованого мистецтва республік. Утім, у 1919–1924 це ще не набуло такого значення.

Існує думка, що невеличкі обробки народних пісень, котрі можна було вивчити усно, були чи не єдиною можливістю для композиторів зберегти українську хорову культуру після Валуєвського циркуляра та Емського указу (простіше, заборони публікувати українською). Ставлячись до таких хорових мініатюр як до частини історії, часової капсули, перша частина концерту набуває сенсу і нині. Тоді послідовним є й участь представників діаспори тут — співачки Марічки Марчик, Української капели бандуристів Північної Америки (диригенти Олег Махлай, Роман Пачашинський), Українського хору «Думка» Нью-Йорку (Василь Гречинський).

Розмаїття сучасної хорової музики натомість віддали на поталу молодим — українському дитячому хору «Щедрик» (диригентка Маріанна Сабліна). І ніде правди діти, їхній виступ був найочікуванішим тут, а виконання — більш ніж гідне сцени Карнегі Гол. Поява хору «Щедрик» у першому відділі була обрамлена творами «Somewhere in my memory» Джона Вільямса та жаданим «Щедрик / Carol of Bells» (музика Миколи Леонтовича, обробка Пітера Вільховського) в компанії двох інших хорів. Обидві пісні разом звучать у стрічці «Сам удома», що резонує зимово-різдвяній тематиці концерту. Поміж ними — різнобарвні за стилістикою хорового письма твори Ганни Гаврилець, Вікторії Польової та Валентина Сильвестрова. Складні й вишукані за гармонією, динамікою їх юні хористи співають досконало та навіть напам’ять.

Другий відділ за участю київського хору «Щедрик» та нью-йоркського хору «Trinity Wall Street» (диригентка — Даніела Канділларі) реалізував чи не основну ідею культурної дипломатії, а саме діалогу, взаємоінтеграції. І перші два твори наочно показали, що українсько-американський діалог триває вже давно, з історії написання «Summertime» Джорджем Гершвіним, яку витончено на концерті заспівала американська оперна співачка Джанай Брюггер. Подейкують, що композитор надихнувся українською піснею «Ой ходить сон» як раз під час відвідування одного з концертів Капели Кошиця. Ця пісня звучала в програмі першого концерту у Карнегі Гол в аранжуванні Василя Барвінського та Олександра Кошиця, а також цього разу в обробці Сари Мартінез і виконанні «Trinity Wall Street» українською мовою. 

Наступний резонанс відбувся між сонористично-мінімалістичними композиціями «Blessing» українсько-нідерландського композитора Максима Шалигіна та «Lux aerumque» американця Еріка Вітакера. Його підхопили «Warm-Up» Леонарда Бернстайна та «The Noel Consort» Святослава Луньова, об’єднані за принципом, до певної міри, вірності традиційним гармоніям та насиченість технічними виконавськими викликами. Насамкінець куратори концерту залишили твір «Довго / Slowly», написаного у колаборації композитора з Нью-Джерсі Тревора Венстона і харківського поета Сергія Жадана, що прозвучав у виконанні хорів «Щедрик» та «Trinity Wall Street». Пасивно-агресивний, розпачливий й трагічний посил знайшов досить світле втілення в музиці. Але цим не завершився концерт — після тривалих оплесків і скандування «Щедрик! Щедрик!» слухачі випросили омріяний біс, і на цей раз виконання було в самісіньке серце. 

Відеозапис концерту

***

Складно уявити кращий час в Нью-Йорку для такого концерту. Вже з листопада прикрашений Macy’s, розставлені горщики «tis the season of giving» для благодійності на свята, Мерая Кері і Франк Сінатра звучать в кожній кав’ярні. «Notes of Ukraine» з наскрізною темою зимових свят та колаборацією з американськими артистами втілює важливу ідею інтеграції, з якою варто підходити до презентації української культури у світі й спіткати долю залишитися особливими й екзотичними. І доки в Італії слухають про божевільного царя-вбивцю, а в Мет-Опері ставлять оперу про виправдання кримінальних вчинків аморальністю суспільства — українці несуть світло й щедрують. (Хоча без «смерті ворогам» не обійшлося, теж хором.) 

Хорова культура українців — явище насправді репрезентативне, таке що властиво нашій пісенній традиції, увібрало школу західноєвропейського письма, а головне, є доказом тривалої історії існування самобутньої культури. Одначе, стіни Карнегі Гол будуть пам’ятати не лише це, але й знати, що в цієї культури є майбутнє. Воно в тих воїнах, котрим уся зала Карнегі аплодувала стоячи, воно в дитячому хорі, які достойно тримають стрій як з хором «Київ», так і з ансамблем «Alter Ratio». Було б добре українській музиці повертатися на цю сцену ще, але може все ж раніше, ніж через 100 років.

[1] Пересунько Тіна. Культурна дипломатія Симона Петлюри: «Щедрик» проти «русского мира». Місія Капели Олександра Кошиця (1919–1924). Київ. Видавничий дім «АртЕк», 2019. 312 с.


Читайте також:

Музикознавиця Лія Бетстоун про Ukrainian Contemporary Music Festival і концерт Notes from Ukraine

«Страшна помста» Євгена Станковича: Credo, ergō sum?

«Будинок “Слово”. Нескінчений роман» — фільм про нездійснене майбутнє. Розмова із Аллою Загайкевич

 1. I have observed that over the course of creating a relationship with real estate homeowners, you’ll be able to come to understand that, in most real estate financial transaction, a commission is paid. Finally, FSBO sellers don’t “save” the commission payment. Rather, they try to win the commission by way of doing an agent’s job. In this, they spend their money plus time to carry out, as best they could, the responsibilities of an agent. Those tasks include disclosing the home by way of marketing, introducing the home to all buyers, making a sense of buyer desperation in order to make prompt an offer, preparing home inspections, dealing with qualification assessments with the loan company, supervising maintenance, and aiding the closing.

 2. What?s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It absolutely helpful and it has aided me out loads. I’m hoping to contribute & assist different customers like its helped me. Good job.

 3. Thanks for discussing your ideas here. The other factor is that whenever a problem appears with a pc motherboard, persons should not consider the risk connected with repairing it themselves because if it is not done properly it can lead to permanent damage to the full laptop. Most commonly it is safe to approach any dealer of your laptop for the repair of its motherboard. They have got technicians with an expertise in dealing with notebook motherboard problems and can have the right analysis and execute repairs.

 4. I do not even know how I finished up right here, but I believed this publish used to be great. I don’t know who you are however certainly you’re going to a famous blogger for those who aren’t already 😉 Cheers!

 5. One other thing I would like to express is that as opposed to trying to suit all your online degree tutorials on days that you finish work (as most people are fatigued when they return home), try to arrange most of your sessions on the week-ends and only a couple of courses for weekdays, even if it means a little time away from your weekend break. This is really good because on the week-ends, you will be a lot more rested plus concentrated for school work. Thanks for the different guidelines I have mastered from your weblog.

 6. I would also love to add that when you do not already have got an insurance policy or perhaps you do not take part in any group insurance, you could possibly well benefit from seeking assistance from a health insurance professional. Self-employed or people who have medical conditions typically seek the help of any health insurance brokerage service. Thanks for your text.

 7. Many thanks for this article. I’d personally also like to express that it can often be hard while you are in school and merely starting out to establish a long credit rating. There are many individuals who are merely trying to live and have an extended or positive credit history can sometimes be a difficult point to have.

 8. Unquestionably consider that which you stated. Your favourite justification seemed to be at the internet the simplest thing to consider of. I say to you, I definitely get irked even as other folks consider worries that they just do not know about. You controlled to hit the nail upon the top as neatly as outlined out the whole thing with no need side effect , people could take a signal. Will likely be again to get more. Thank you

 9. Excellent goods from you, man. I’ve consider your stuff prior to and you are simply too excellent. I really like what you’ve got right here, certainly like what you’re saying and the way in which during which you are saying it. You make it entertaining and you continue to care for to keep it smart. I can’t wait to read much more from you. That is actually a wonderful web site.

 10. Wonderful items from you, man. I have take into accout your stuff prior to and you’re simply too excellent. I really like what you have bought right here, really like what you are saying and the way by which you say it. You are making it entertaining and you still care for to stay it smart. I can’t wait to read far more from you. That is really a great web site.

 11. Thanks for discussing your ideas. I would also like to state that video games have been actually evolving. Better technology and innovative developments have made it easier to create sensible and fun games. These kinds of entertainment games were not really sensible when the real concept was first of all being tried. Just like other areas of electronics, video games as well have had to evolve by way of many ages. This itself is testimony towards fast growth of video games.

 12. I have seen many useful points on your web-site about computer systems. However, I’ve the viewpoint that notebooks are still more or less not powerful adequately to be a option if you generally do things that require lots of power, including video enhancing. But for website surfing, word processing, and a lot other common computer functions they are all right, provided you do not mind the little screen size. Thank you sharing your notions.

 13. Thanks for your publication. What I want to say is that when you are evaluating a good internet electronics store, look for a site with total information on key elements such as the personal privacy statement, protection details, any payment procedures, along with other terms as well as policies. Often take time to see the help along with FAQ sections to get a greater idea of the way the shop will work, what they are capable of doing for you, and just how you can make the most of the features.

 14. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve found It absolutely useful and it has aided me out loads. I hope to contribute & assist other users like its helped me. Great job.

 15. There are certainly a whole lot of particulars like that to take into consideration. That may be a great level to convey up. I provide the thoughts above as common inspiration however clearly there are questions just like the one you bring up the place the most important factor might be working in sincere good faith. I don?t know if finest practices have emerged round things like that, but I am certain that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls really feel the affect of just a moment?s pleasure, for the remainder of their lives.

 16. Can I just say what a reduction to seek out somebody who truly knows what theyre speaking about on the internet. You definitely know how you can convey a difficulty to mild and make it important. More individuals have to read this and perceive this side of the story. I cant believe youre not more well-liked because you undoubtedly have the gift.

 17. One more thing I would like to talk about is that in place of trying to fit all your online degree lessons on days that you finish work (since the majority of people are worn out when they get back), try to have most of your instructional classes on the weekends and only 1 or 2 courses on weekdays, even if it means a little time away from your end of the week. This pays off because on the weekends, you will be a lot more rested and also concentrated in school work. Thx for the different recommendations I have acquired from your weblog.

 18. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had been conducting a little homework on this. And he in fact bought me breakfast because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this issue here on your site.

 19. Its such as you learn my thoughts! You seem to know a lot about this, like you wrote the ebook in it or something. I believe that you just can do with some p.c. to pressure the message home a bit, however instead of that, this is wonderful blog. A fantastic read. I’ll certainly be back.

 20. Thanks for your publication. One other thing is that often individual states in the United states of america have their particular laws that affect householders, which makes it very hard for the our lawmakers to come up with a brand new set of recommendations concerning property foreclosure on homeowners. The problem is that each state features own laws which may have interaction in an undesirable manner when it comes to foreclosure guidelines.

 21. Thank you a bunch for sharing this with all folks you actually know what you’re speaking approximately! Bookmarked. Kindly also visit my web site =). We can have a hyperlink change arrangement between us!

 22. Thanks for some other informative web site. Where else may I am getting that kind of info written in such an ideal method? I’ve a undertaking that I’m just now working on, and I have been at the look out for such info.

 23. Thank you for sharing excellent informations. Your site is very cool. I’m impressed by the details that you?ve on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and just could not come across. What an ideal site.

 24. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 25. Thanks for your useful post. In recent times, I have been able to understand that the particular symptoms of mesothelioma are caused by your build up of fluid between lining of your lung and the torso cavity. The condition may start inside the chest spot and multiply to other parts of the body. Other symptoms of pleural mesothelioma cancer include losing weight, severe inhaling trouble, nausea, difficulty swallowing, and puffiness of the face and neck areas. It really should be noted that some people with the disease don’t experience virtually any serious signs and symptoms at all.

 26. One more thing is that when evaluating a good online electronics shop, look for online shops that are consistently updated, keeping up-to-date with the most up-to-date products, the very best deals, along with helpful information on services and products. This will make certain you are doing business with a shop which stays over the competition and provides you things to make intelligent, well-informed electronics purchases. Thanks for the vital tips I have learned from your blog.

 27. A few things i have continually told folks is that when searching for a good internet electronics shop, there are a few variables that you have to think about. First and foremost, you need to make sure to discover a reputable and also reliable shop that has received great reviews and rankings from other shoppers and market sector advisors. This will make sure that you are getting through with a well-known store that delivers good assistance and aid to its patrons. Many thanks for sharing your thinking on this blog site.

 28. Thanks for your posting. One other thing is that individual states in the United states of america have their unique laws in which affect people, which makes it quite hard for the our lawmakers to come up with the latest set of rules concerning foreclosure on house owners. The problem is that a state offers own laws and regulations which may work in an unwanted manner in relation to foreclosure procedures.

 29. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

 30. Thanks for revealing your ideas. A very important factor is that learners have an option between national student loan along with a private student loan where it’s easier to go with student loan online debt consolidation than through the federal education loan.

 31. Thanks for any other informative website. The place else may just I am getting that type of info written in such an ideal approach? I have a challenge that I am just now working on, and I’ve been at the glance out for such info.

 32. I figured out more a new challenge on this weight loss issue. One issue is that good nutrition is especially vital while dieting. A big reduction in bad foods, sugary foodstuff, fried foods, sugary foods, red meat, and white-colored flour products might be necessary. Holding wastes bloodsuckers, and wastes may prevent targets for losing belly fat. While a number of drugs briefly solve the situation, the horrible side effects usually are not worth it, and in addition they never offer more than a short-term solution. It can be a known undeniable fact that 95 of celebrity diets fail. Thanks for sharing your opinions on this site.

 33. Aw, this was a really nice post. In concept I would like to put in writing like this moreover ? taking time and actual effort to make an excellent article? but what can I say? I procrastinate alot and certainly not seem to get something done.

 34. Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks Nevertheless I’m experiencing problem with ur rss . Don?t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

 35. Good post here. One thing I would like to say is the fact that most professional career fields consider the Bachelors Degree just as the entry level requirement for an online certification. Although Associate Certification are a great way to get started, completing the Bachelors starts up many doorways to various occupations, there are numerous internet Bachelor Diploma Programs available from institutions like The University of Phoenix, Intercontinental University Online and Kaplan. Another issue is that many brick and mortar institutions make available Online variants of their diplomas but normally for a substantially higher payment than the corporations that specialize in online education programs.

 36. I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something which too few folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy I came across this during my search for something relating to this.

 37. I have observed that over the course of developing a relationship with real estate entrepreneurs, you’ll be able to get them to understand that, in every single real estate deal, a commission is paid. Finally, FSBO sellers never “save” the percentage. Rather, they try to earn the commission by way of doing a strong agent’s job. In the process, they expend their money plus time to perform, as best they are able to, the jobs of an representative. Those tasks include exposing the home by means of marketing, showing the home to willing buyers, creating a sense of buyer emergency in order to trigger an offer, making arrangement for home inspections, handling qualification assessments with the bank, supervising maintenance, and facilitating the closing.

 38. In my opinion that a property foreclosures can have a major effect on the debtor’s life. Home foreclosures can have a Seven to ten years negative effects on a client’s credit report. A borrower who has applied for a mortgage or any loans even, knows that a worse credit rating will be, the more difficult it is to get a decent bank loan. In addition, it could affect a new borrower’s capability to find a decent place to let or rent, if that turns into the alternative housing solution. Thanks for your blog post.

 39. Thanks for your article. One other thing is the fact that individual American states have their own laws which affect people, which makes it quite hard for the Congress to come up with a new set of rules concerning foreclosure on homeowners. The problem is that a state possesses own regulations which may have interaction in an unfavorable manner in terms of foreclosure procedures.

 40. One thing is that one of the most typical incentives for making use of your credit card is a cash-back or perhaps rebate provision. Generally, you’ll have access to 1-5 back for various buying. Depending on the card, you may get 1 again on most expenses, and 5 in return on expenditures made going to convenience stores, gasoline stations, grocery stores as well as ‘member merchants’.

 41. I know of the fact that today, more and more people are increasingly being attracted to cams and the discipline of digital photography. However, as a photographer, you should first commit so much of your time deciding which model of camera to buy plus moving from store to store just so you could buy the lowest priced camera of the brand you have decided to select. But it doesn’t end there. You also have to consider whether you should buy a digital dslr camera extended warranty. Thanks a bunch for the good tips I gathered from your site.

 42. Attractive element of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get in fact loved account your weblog posts. Any way I will be subscribing in your augment or even I achievement you get entry to persistently quickly.

 43. Thanks for the ideas you discuss through this site. In addition, a lot of young women who seem to become pregnant tend not to even aim to get medical health insurance because they fear they would not qualify. Although many states today require that insurers give coverage in spite of the pre-existing conditions. Costs on these guaranteed programs are usually greater, but when taking into consideration the high cost of medical care it may be your safer way to go to protect the financial future.

 44. I’m so happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 45. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this website. I’m hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming also. In fact your creative writing skills has encouraged me to get my own web site now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

 46. One thing I would really like to say is before purchasing more personal computer memory, look at the machine into which it is installed. In the event the machine can be running Windows XP, for instance, the memory threshold is 3.25GB. Applying a lot more than this would purely constitute a new waste. Be sure that one’s mother board can handle an upgrade quantity, as well. Thanks for your blog post.

 47. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and amusing, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something not enough folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this during my hunt for something regarding this.

 48. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 49. Thanks for the suggestions you reveal through this blog. In addition, a lot of young women who seem to become pregnant don’t even make an effort to get health care insurance because they worry they probably would not qualify. Although many states now require that insurers present coverage regardless of pre-existing conditions. Charges on these types of guaranteed options are usually bigger, but when thinking about the high cost of medical treatment it may be a safer approach to take to protect your financial potential.

 50. You are so interesting! I do not suppose I’ve read through a single thing like that before. So great to find another person with unique thoughts on this issue. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is one thing that is required on the web, someone with some originality.

 51. I have noticed that credit repair activity needs to be conducted with techniques. If not, you will probably find yourself endangering your standing. In order to be successful in fixing your credit ranking you have to ascertain that from this moment in time you pay all your monthly fees promptly prior to their scheduled date. It’s really significant since by not really accomplishing that, all other actions that you will choose to adopt to improve your credit position will not be effective. Thanks for discussing your thoughts.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *