Новий національний план музичної освіти Британії: як «сила музики змінює життя» Авторка: Інна Іванова-Рибачук

Рояль у кожну загальноосвітню школу! 

Як вам таке гасло оновленого плану музичної освіти України?

Звісно, хотілося б, але можна й посперечатися: навіщо в загальноосвітню школу рояль? Хто буде спонсором такого проєкту? Тут не в кожному музичному закладі є рояль, а ви пропонуєте ставити його в ЗОШ.

Так, видається логічним, що якісні музичні інструменти в першу чергу повинні отримувати спеціалізовані музичні навчальні заклади. Однак який відсоток дітей закінчує ці заклади? Усім відома практика: два-три роки відвідував музичну школу і на цьому закінчилась вся професійна музична освіта…

Фото: Kelly Sikkema, Unsplash

Статистика [с. 4-5, Звіт про результати аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, виділених Міністерству культури України для надання музичної освіти] каже, що на початок 2017 року в музичній сфері України функціонувало:

 • 1292 початкових мистецьких навчальних заклади (школи естетичного виховання);
 • 53 вищих навчальних заклади І–ІІ рівнів акредитації (музичні училища, коледжі мистецтв, училища культури);
 • 15 ВНЗ ІІІ–ІV рівнів акредитації (університети, академії мистецтв, академії культури та інші).

Натомість українських загальноосвітніх шкіл (візьмемо найновішу статистику) на вересень 2021 року, налічувалося 13 991. Загальна кількість учнів, на той же період, була понад 4,23 млн. Можна пофантазувати, скільки із них навчаються у спеціалізованих музичних закладах…

Виникає питання: і що? Невже кожна дитина повинна навчатися музики?

Дослідивши питання впливу музичних занять на дітей та молодь, англійці констатують, що заняття з музики на 17% підвищують когнітивні здатності людини. Що дають ці здатності? Розвиток критичного мислення, уважнішу обробку інформації, що включає такі аспекти як аналіз, оцінка і порівняння. Відповідно, людина, у якої розвинуті (і активно розвиваються) когнітивні здатності, має значні переваги у сфері освіти, добробуту та здоров’я. Ба більше, людьми, що мислять критично — не так просто керувати…

Зв’язок музики та економіки держави. Британський досвід

У 2011 році Уряд Англії провів ревізію музичної освіти своєї країни. У висновках документа вказувалося, що існують проблеми у фінансовій площині. Кожен музикант підтвердить, що музика і фінанси — мають особливо теплі стосунки й там, де є хороше фінансування — результат не забариться. Опрацювавши отримані дані, Британський Уряд прийшов до висновку, що музичну освіту потрібно терміново реформувати, бо музика для них «є наріжним каменем широкої й виваженої освіти, яку повинна отримати кожна дитина» [с. 7, The Power of Music to Change Lives]. При цьому реформи торкаються усіх рівнів: починаючи від дошкільної освіти та закінчуючи консерваторією. За отриманими рекомендаціями до 2022 року британці інвестували у сферу музичної освіти понад 710 млн фунтів стерлінгів, це 31 млрд 626 млн 950 000 грн [с. 11, там же].

Фото: Heidi Yanulis, Unsplash

Може здатися, що рояль — то інструмент не для дітей. Але, як на мене, він виховує хороший слух і вухо, що звикло до якісного — не змусити перейти на фастфуд. Британці виділили на якісні музичні інструменти для загальноосвітніх закладів 980 млн грн, це аж 326 роялів фірми Bechstein! Звісно, «не роялями єдиними», але, сам факт — усвідомлення британцями важливості реального якісного музичного обладнання для дітей і забезпечення його у необхідному обсязі — викликає щире захоплення, овації та бажання перейняти цю ідею нам, українцям, чи не так?

Музика змінює економіку держави. На цьому наполягають англійці, адже помітили прямий зв’язок: якісний розвиток музичної сфери призводить до розвитку економіки держави. У 2019 році завдяки музикантам британська економіка отримала 5,8 млрд фунтів стерлінгів (227 млрд 360 млн грн), і до пандемії Covid-19 принесла 2,9 млрд фунтів стерлінгів експорту (129 млрд 180 млн 500 000 грн) і підтримала 200 000 робочих місць. Звісно, отримавши статистичні дані англійці декларували, що музичний сектор «є життєво важливою частиною економіки Великобританії та її глобальної “м’якої сили”» [с. 7, там же].

Оновлений план музичної освіти Великобританії

Тому, цього року у день народження Джорджа Орвелла Уряд Британії презентував оновлений Національний план музичної освіти, гаслом якого є твердження: «Музика має силу змінити життя» (The power of music to change lives). Його профінансували завдяки інвестиціям платників податків та Ради мистецтв Англії. 75 млн фунтів стерлінгів — тобто, 2 млрд 940 млн грн — гроші, які Британський Уряд виділив до 2025 року, щоб стимулювати розвиток музичної індустрії. Окремо профінансоване спеціалізоване музичне обладнання [с. 3, там же] — 25 млн фунтів стерлінгів, це 980 млн грн, які виділені на те, щоб кожна дитина в Англії могла тримати в руках якісний музичний інструмент чи інше обладнання.

Система музичної освіти Британії виглядає ось так. Національний план зазначає базові елементи для усіх рівнів музичного навчання. Найважливішими є перші два, адже, від них напряму залежить подальше сприйняття (чи несприйняття) музики як важливого компонента суспільного життя.

Перший етап навчання музиці  0-5 років. За ці роки діти повинні навчитися співати ряд відомих дитячих пісень, виконувати різні ритми, читати вірші із ритмом, а також — коли це доречно — ритмічно рухатися під супровід музики.

Другий етап навчання музиці  шкільний. У ньому пропонується:

 • робота за навчальною програмою з музики;
 • впровадження інструментальних та вокальних уроків, обов’язкова участь учнів у ансамблях;
 • музичні заходи (концерти, шоу), на яких презентується все вивчене на заняттях.

Головна ціль плану — дати можливість кожному громадянину Англії, незалежно від свого статусу та можливостей навчитися співати, грати на обраному ним інструменті та створювати музику. А далі — обрати для себе: розвиватися професійно у музичній сфері чи ні. Щобільше, автори зазначають: «У нашому оновленому плані, який визначає наше бачення до 2030 року, ми робимо новий акцент на можливостях для всіх [виділено І. І.], від ранніх років до подальшої вищої освіти та кар’єри, з чіткими шляхами розвитку. У нас такі ж високі амбіції щодо дітей з особливими освітніми потребами та інвалідністю, як і до кожної дитини…» [с. 2, там же].

Англійці хочуть занурити дітей у різну музику, бо, за їхнім переконанням, на ранніх етапах (дошкільного і шкільного віку) діти повинні знайомитися з усім, що зараз існує у її світі . Дитина знайомиться із механізмами створення розмаїтої музики, випробовуючи свої композиторські здібності. Ця ідея нагадує шведський стіл: перед очима відкривається спектр всього, що можна скуштувати. Смакуєш різноманітне, але, щось — сподобається найбільше. Так і з музикою: знаєш різні напрямки й стилі «на смак», але професійно розвиваєш або просто насолоджуєшся як любитель тим, що імпонує понад усе.

Фото: Ben Mullins, Unsplash

Оновлений британський план містить позицію про тріо найважливіших складових кожного заняття з музики. Це композиція, виконання та прослуховування музичних творів. Так, учнівський репертуар повинен мати широкий діапазон: від традиційної музики Британських островів, через західну класичну, популярну, джазову і до креативних вирішень у музиці інших часів та місць! «Музична освіта має бути чимось більшим, ніж комплексом заходів. Вона повинна дати молодим людям знання і розуміння музики, з якою вони зіткнуться протягом усього життя», — переконані британці.


Яка ж ситуація з українськими освітніми програмами з музики? Що держава пропонує дітям «співочої нації»? Що/як фінансується і чи взагалі на музичну сферу виділяються кошти? Якими інструментами може оволодіти юне покоління за межами спеціалізованих музичних закладів? Про це читайте у моєму наступному огляді.


P.S.

Від 24 лютого цього року про Україну почув весь світ. Найвідомішим українським твором став не лише «Щедрик» Леонтовича, але й «Гімн України». Так, наша музична індустрія зазнала втрат, як і будь-яка інша сфера. Скільки обладнання та інструментів знищено? Скільки музикантів покинули країну (деякі назавжди)? Міністерство культури та інформаційної політики України переконане, що культура, в тому числі й музична, повинні бути включена до Національного плану відновлення країни. Заступниця міністра культури України Галина Григоренко вказала, що «саме зараз ми маємо унікальну можливість обмінятися кращими практиками й отримати консультативну допомогу партнерів». Може, прийшов час ознайомитися із практикою музичної освіти Британії, отримати консультації та втілити її у нас?

Читайте також:

• Йожеф Ермінь про Бога, композиторів та попит на українську музику

• Музичні візії поезії Михайля Семенка. Дайджест за сто років

• Ганна Гаврилець: культура планетарного значення

Цей текст створено на кошти наших читачів. Ви також можете підтримати нас підпискою на Patreon, або одноразовим переказом коштів.

 

22 кометарів

 1. Гарна, цікава стаття з нажаль купою “одруків”.
  1) “При цьому реформи торкаються усіх рівнів: починаючи від дошкільної освіти та закінчуючи консерваторією.”
  Консерваторія – старий і радянський термін. Зараз це музичні академії, що суттєво змінює “настрій” і фокус освіти – консервація чи дослідження.
  2) “Британці виділили на якісні музичні інструменти для загальноосвітніх закладів 980 млн грн, це аж 326 роялів фірми Bechstein! Звісно, «не роялями єдиними», але, сам факт…”
  Не роялями, а власне чим (?) Що закупили британці (?…) – не зрозуміло, бо напочатку цієї статті все почало вимирюватись роялями.
  3) “Головна ціль плану — дати можливість кожному громадянину Англії..”
  Тобто громадян Вельсу чи Шотландії це не стосується (?) Й не впевнений щодо вживання терміну “громадянство” щодо королівств де жителі є підданими короля/королеви.
  4) Загальне. Порівняння ‘число £ ( число ₴)’ видається м’яко кажучи не зрозумілим. В нас суттєво різні економіки – дуже все різно. То чи не коректніше було б порівнювати з умовним відсотком від ВВП чи якимись іншими більш універсальними величинами. Бо наявне порівняння не дає майже нічого як ‘багато цимфр’ і розуміння ‘ого, великі суми’ – що є не більше ніж емоціями без жодної змоги раціонально проаналізувати ці цифри і суми.

 2. The next time I read a blog, I hope that it won’t fail me just as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read through, but I really thought you would probably have something interesting to say. All I hear is a bunch of complaining about something that you can fix if you weren’t too busy seeking attention.

 3. Thanks for the posting. I have always seen that a majority of people are eager to lose weight since they wish to appear slim and also attractive. However, they do not constantly realize that there are more benefits for you to losing weight in addition. Doctors state that overweight people experience a variety of disorders that can be instantly attributed to their own excess weight. The great thing is that people who sadly are overweight plus suffering from several diseases are able to reduce the severity of their own illnesses through losing weight. You possibly can see a progressive but marked improvement with health while even a negligible amount of weight-loss is realized.

 4. These days of austerity and also relative anxiety about taking on debt, lots of people balk up against the idea of having a credit card in order to make purchase of merchandise or perhaps pay for a trip, preferring, instead only to rely on the tried as well as trusted procedure for making settlement – cash. However, if you possess the cash available to make the purchase in whole, then, paradoxically, that’s the best time for you to use the credit card for several motives.

 5. I have really learned result-oriented things as a result of your blog site. One other thing I’d like to say is that newer pc operating systems tend to allow far more memory to be utilized, but they in addition demand more memory space simply to run. If someone’s computer cannot handle far more memory as well as newest program requires that memory space increase, it might be the time to shop for a new Laptop. Thanks

 6. Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So good to find somebody with some unique ideas on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that is needed on the web, someone with a bit originality. helpful job for bringing something new to the web!

 7. Today, with the fast way of life that everyone is having, credit cards get this amazing demand throughout the market. Persons from every arena are using credit card and people who are not using the credit card have arranged to apply for just one. Thanks for revealing your ideas in credit cards.

 8. Thanks for sharing your ideas in this article. The other thing is that any time a problem takes place with a personal computer motherboard, people should not go ahead and take risk with repairing it themselves for if it is not done right it can lead to irreparable damage to the full laptop. In most cases, it is safe to approach the dealer of any laptop for that repair of that motherboard. They have got technicians who’ve an competence in dealing with notebook motherboard difficulties and can make right diagnosis and undertake repairs.

 9. Almost all of the things you mention is astonishingly appropriate and it makes me wonder why I had not looked at this in this light previously. This article really did turn the light on for me personally as far as this subject goes. Nevertheless at this time there is actually just one issue I am not really too cozy with and while I attempt to reconcile that with the central theme of the issue, allow me observe exactly what all the rest of the visitors have to say.Very well done.

 10. One more thing I would like to say is that as opposed to trying to fit all your online degree lessons on times that you complete work (since most people are worn out when they get back), try to arrange most of your lessons on the week-ends and only 1 or 2 courses in weekdays, even if it means a little time off your saturdays. This is beneficial because on the weekends, you will be far more rested along with concentrated upon school work. Thx for the different recommendations I have realized from your blog.

 11. Hi, Neat post. There is a problem with your web site in internet explorer, would check this? IE still is the market leader and a good portion of people will miss your excellent writing due to this problem.

 12. I have noticed that intelligent real estate agents just about everywhere are Advertising. They are acknowledging that it’s not only placing a sign in the front yard. It’s really concerning building connections with these sellers who someday will become buyers. So, when you give your time and energy to supporting these suppliers go it alone : the “Law involving Reciprocity” kicks in. Great blog post.

 13. Hello There. I found your blog using msn. That is an extremely neatly written article. I?ll make sure to bookmark it and return to learn more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely return.

 14. After exploring a few of the blog posts on your website, I truly appreciate your way of blogging. I saved it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please check out my website too and let me know what you think.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *