Йожеф Ермінь про Бога, композиторів та попит на українську музику Авторка: Марія Тарас

 

Фортепіано…
Це життя, це мої думки, це я.

Музикант…
Людина, яка музикою творить світ.

Авторитет…
Для мене — Бог.

Геніальний композитор…
Борис Лятошинський.

Рідний Ужгород…
Приїзд туди — момент радості.

Відпочинок…
Тільки на природі та рибалці.

Йожеф Ермінь — один із найвідоміших українських піаністів. За спиною виконавця величезний музичний досвід, а саме: співпраця з безліччю музичних фестивалів, симфонічними оркестрами, камерними ансамблями та солістами. Вражає широкий репертуар музиканта — від бароко до сучасності. Проте останнім часом Йожеф Ермінь робить особливий акцент на музиці XX століття, виконуючи твори Карлгайнца Штокгаузена, Олівʼє Мессіана. Музикант є першовиконавцем творів Євгена Станковича, Богдани Фроляк, Валентина Сильвестрова, Ігоря Щербакова та інших українських композиторів. Сьогодні в нього уродини, з нагоди яких ми поговорили з ним про роки навчання та становлення, а також про цінність української музики. Усна розмова, врешті, перетворилась на онлайн монолог — екскурс життям піаніста.

Фото: Едуард Іванюшенко

Свого часу я був вихований на аванґарді, проте зараз ціную в музиці красу. Наприклад, у творчості Олівʼє Мессіана присутній релігійний дух, у Валентина Сильвестрова — метафізична краса. Дехто вважає сучасну музику Сильвестрова банальною, але це висота. Хтось шукає нове в аванґарді, а він відійшов від нього і зробив висновок, що мелодія і гармонія — це найважливіше. Для мене така музика є продовженням лінії світла від Франца Шуберта. У ній є те, що мені необхідно — тиша і спокій. Я не люблю музику, в якій є агресія та надуманість. Я переграв музику Сильвестрова всіх періодів: раннього, періоду авангарду та сучасного періоду, який композитор називає «новий аванґардний період», тобто, це спрощення, очищення від зайвого, до якого композитор прийшов природнім шляхом. 

Для мене правдивий композитор — як мисливець на полюванні, який сидить і очікує потрібного моменту. Він повинен мати блаженний слух, щоби відчути, почути та схопити в потрібний момент і записати. Композитор — не той, що пише-компонує, а той, в кого музика народжується зсередини, коли вона диктується вищими силами. Так є у Сильвестрова. Краще зрозуміти музику композитора, звісно, допомагає знайомство з ним.

Мені дуже пощастило, бо майже все життя мої найкращі друзі були композитори не лише молодшого покоління, а й старшого. Наприклад, Анджей Нікодемович, який проживав колись у Львові, а в 1979 році переїхав в Люблін, бо його попросту вигнали через релігійні погляди: композитор був релігійною людиною і цього не приховував, ходив до церкви в часи, коли це було під забороною і переслідувалось. Була цікава історія, що до нього «приєднали» кагебіста, щоб він його «перевиховав», а вийшло навпаки (пізніше та людина написала листа Анджею Нікодемовичу і подякувала за спасіння душі). Композитор був надзвичайною людиною. Я виконавець майже всієї його фортепіанної творчості. До речі, Нікодемович — величезний друг Сильвестрова. Також близько спілкуюся з Ігорем Щербаковим, Володимиром Рунчаком, Юрієм Ланюком. Спілкування з композитором має велике значення, бо при виконанні твори стають більш правдивими.

Я вважаю, що всі композитори у цілому світі прагнуть до світла. Музика моєї дружини, Богдани Фроляк, світла. У справжнього композитора є шлях «дао», як в китайській філософії. Якщо композитор «замикається» і не має виходу, то це, як нерозв’язне рівняння в математиці. Музика — це шлях до віри, медитації. 

Любов до музики прищепив мені батько, який був музикантом (спочатку працював в Закарпатському народному хорі, а потім в Закарпатському обласному музично-драматичному театрі). Памʼятаю, як в чотири роки він купив мені акордеон на день народження та показав елементарну пісню, яку я впродовж двох днів навчився грати сам. Тато зрозумів, що я таки не безталанний і віддав мене в музичну школу у віці пʼяти років на фортепіано. Остаточно вирішив, що музика — моя професія, мабуть, в роки музичного училища (нині Ужгородський музичний коледж імені Дезидерія Задора), де моєю викладачкою була Маріанна Валковська. Саме вона змотивувала мене займатися музикою серйозно.

Ужгород — це прикордонне місто, де свого часу, дорогою, зупинялися видатні музиканти та проводили концерти. Моя викладачка водила мене на них і завжди казала: «Ти теж так зможеш, але для цього потрібно багато займатися». Це мене серйозно змотивувало. Також вона добре розумілася на тому, як займатися і допомогла віднайти «природу моєї руки». Таким чином в мене поступово формувалася думка, що треба стати піаністом.

Якби не музика, я міг би стати лікарем. На мою думку, ці професії споріднені, бо музика теж має свій лікувальний ефект, а саме заспокоює душу. Цікаво, що велика кількість митців в юному віці вагалася, котру з цих професій обрати. 

Я закінчив львівську консерваторію в класі Марії Крушельницької та обрав шлях до класу Євгенія Малініна (в аспірантурі Московської консерваторії), тому що ці педагоги — це одна школа видатного піаніста та педагога Генріха Нейгауза, який був зіркою в радянські часи та походив з України (з міста Кропивницького). В СРСР любили «забирати» найкращих з усіх республік собі «у центр». Навчання в обох викладачів проходило на найвищому рівні. Вони слугували прикладом для наслідування, бо не лише навчали, а й часто виступали в ролі виконавців. Мене це дуже стимулювало. Сама школа Нейгауза повʼязана з образною сферою, яка, в сучасному виконанні, на жаль, починає губитися.

Рівень Московської консерваторії зараз значно нижчий, ніж в радянський період, де його підтримували завдяки талантам з інших радянських республік. Талановиті викладачі емігрували на Захід ще в девʼяностих роках, коли розвалився СРСР. Львівська консерваторія завжди була на високому рівні. Узагальнюючи, можу сказати, що львівська фортепіанна школа цінна тим, що поєднала найкращі риси західної та російської шкіл.

І саме Крушельницька вплинула на моє ставлення до української музики, проте я пішов далі по хронології — виконую музику сучасних українських композиторів. Відзначу, що Марія Тарасівна у своєму класі мала індивідуальний підхід до кожного учня (підбирала різноманітні програми, виходячи з особистості людини та її особливостей). У програмі було також багато зразків європейської класичної музики. Памʼятаю, що на другому курсі виконував лише музику Бетховена, а на четвертому готувався до Всесоюзного конкурсу піаністів імені Рахманінова, тому виконував його музику. Безумовно, в класі Марії Крушельницької дуже великий акцент ставився на українській музиці. Вона саме тим і відзначилася, що пропагувала українську музику, особливо Василя Барвінського та Станіслава Людкевича

Зверніть увагу, який попит українська культура має в країнах Заходу. Вона на піку як ніколи. На мою думку, свобода — це найважливіша складова у розвитку митця. І незалежна Україна дала зовсім іншу можливість для реалізації митців, а саме свободу вибору. Тому зараз стільки молодих і талановитих композиторів!

Триває війна, але ми незважаючи ні на що виконуємо свої функції: граємо концерти, пропагуємо культуру онлайн, проводимо онлайн-фестивалі. Тобто культура все робить для того, щоб «жити». Таким чином, кожен на своєму місці має зберігати те, чим він займається. Трагедія, одночасно, є і поштовхом для створення чогось нового у мистецтві. При всьому жаху, що є, вона спонукає народитися якимось новим і зовсім фантастичним речам. Психологічно важко, але ми не зупиняємося і не складаємо руки. Як кажуть: «Музи не мовчать!».

Я викладаю у Львівській національній музичній академії імені Миколи Лисенка. В мене є студенти, які із задоволенням беруться за виконання української музики. В нас на кафедрі навіть програма підібрана таким чином, щоби обовʼязково в програмі виконувалася українська музика в хронологічному порядку. Виконують як музику давніших зразків — Миколи Лисенка, Бориса Лятошинського, Василя Барвінського, так і композиторів-сучасників — Валентина Сильвестрова, Богдани Фроляк, Мирослава Скорика та інших. Також проходить фестиваль-конкурс української музики в ЛНМА імені Миколи Лисенка, в якому беруть участь саме студенти. Недавно в стінах Львівського органного залу створили проєкт «Нова музика львівських композиторів» для молоді. Звісно, також є студенти, які проводять концерти української музики з власної ініціативи. Я вважаю, якщо людина талановита, то її обовʼязок пропагувати українське.

Читайте також:

• Олег Криса: «Якби я не поїхав в Україну зараз, то шкодував би все життя»

• Музичні візії поезії Михайля Семенка. Дайджест за сто років

• Ганна Гаврилець: культура планетарного значення

Цей текст створено на кошти наших читачів. Ви також можете підтримати нас підпискою на Patreon, або одноразовим переказом коштів.

 

 1. I have noticed that in digital cameras, unique detectors help to {focus|concentrate|maintain focus|target|a**** automatically. These sensors of some video cameras change in contrast, while others work with a beam associated with infra-red (IR) light, particularly in low light. Higher specs cameras oftentimes use a mixture of both devices and may have Face Priority AF where the camera can ‘See’ a face while keeping focused only upon that. Thanks for sharing your notions on this website.

 2. An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a bit of analysis on this. And he in truth bought me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If doable, as you turn out to be expertise, would you mind updating your blog with extra details? It is highly useful for me. Large thumb up for this weblog submit!

 3. I’ve come across that currently, more and more people are increasingly being attracted to cameras and the discipline of picture taking. However, as a photographer, you should first spend so much time deciding which model of video camera to buy and moving out of store to store just so you might buy the lowest priced camera of the trademark you have decided to settle on. But it isn’t going to end now there. You also have to consider whether you should buy a digital video camera extended warranty. Thanks a bunch for the good recommendations I acquired from your weblog.

 4. Oh my goodness! a tremendous article dude. Thank you Nevertheless I am experiencing issue with ur rss . Don?t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting an identical rss drawback? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

 5. Today, considering the fast life-style that everyone is having, credit cards get this amazing demand in the economy. Persons from every area are using the credit card and people who aren’t using the credit cards have made arrangements to apply for just one. Thanks for sharing your ideas on credit cards.

 6. I figured out more interesting things on this weight loss issue. One issue is a good nutrition is vital any time dieting. A huge reduction in fast foods, sugary meals, fried foods, sugary foods, red meat, and whitened flour products can be necessary. Holding wastes parasites, and wastes may prevent ambitions for fat loss. While particular drugs for the short term solve the issue, the terrible side effects are not worth it, and they never present more than a momentary solution. It can be a known incontrovertible fact that 95 of fad diet plans fail. Many thanks sharing your notions on this web site.

 7. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 8. I have learned some new elements from your web site about computer systems. Another thing I have always thought is that computers have become a product that each household must have for a lot of reasons. They offer convenient ways to organize homes, pay bills, shop, study, listen to music and also watch tv series. An innovative way to complete all of these tasks has been a mobile computer. These pc’s are mobile ones, small, highly effective and lightweight.

 9. I liked up to you will receive performed right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. however, you command get bought an nervousness over that you want be handing over the following. unwell undoubtedly come further until now once more as exactly the similar just about very regularly inside of case you defend this increase.

 10. Attractive part of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I?ll be subscribing on your feeds or even I fulfillment you get admission to persistently rapidly.

 11. I have seen that nowadays, more and more people are now being attracted to video cameras and the industry of digital photography. However, to be a photographer, you must first commit so much time period deciding which model of digicam to buy and also moving store to store just so you could possibly buy the most inexpensive camera of the trademark you have decided to pick out. But it isn’t going to end right now there. You also have to consider whether you should obtain a digital digicam extended warranty. Thx for the good points I acquired from your blog.

 12. I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 13. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such wonderful information being shared freely out there.

 14. Wonderful work! This is the type of info that should be shared around the internet. Shame on the search engines for not positioning this post higher! Come on over and visit my website . Thanks =)

 15. After study just a few of the blog posts in your website now, and I actually like your means of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will probably be checking back soon. Pls take a look at my site as nicely and let me know what you think.

 16. Whats up very nice site!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your web site and take the feeds additionally?I’m happy to find numerous helpful information here in the put up, we want develop more techniques in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 17. After checking out a number of the articles on your blog, I truly appreciate your technique of blogging. I book marked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Take a look at my website as well and let me know what you think.

 18. Good post. I learn something more challenging on completely different blogs everyday. It’ll always be stimulating to learn content material from other writers and observe somewhat one thing from their store. I?d want to use some with the content on my blog whether or not you don?t mind. Natually I?ll give you a hyperlink in your net blog. Thanks for sharing.

 19. I am not sure where you’re getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for wonderful info I was looking for this info for my mission.

 20. I think that a foreclosures can have a significant effect on the client’s life. Real estate foreclosures can have a 8 to few years negative relation to a applicant’s credit report. A borrower who may have applied for a mortgage or any loans for example, knows that the particular worse credit rating is, the more tricky it is to acquire a decent mortgage loan. In addition, it may possibly affect any borrower’s ability to find a reasonable place to lease or hire, if that will become the alternative property solution. Great blog post.

 21. Many thanks for your post. I’d like to say that the expense of car insurance differs from one insurance policy to another, simply because there are so many different facets which play a role in the overall cost. As an example, the brand name of the motor vehicle will have a massive bearing on the price tag. A reliable old family automobile will have a lower priced premium than just a flashy performance car.

 22. I will immediately grab your rss as I can’t find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Please let me know in order that I could subscribe. Thanks.

 23. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 24. Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks Nevertheless I am experiencing challenge with ur rss . Don?t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting equivalent rss downside? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 25. What i don’t realize is actually how you’re now not really a lot more neatly-liked than you might be right now. You are so intelligent. You know therefore significantly in relation to this topic, produced me in my view believe it from numerous varied angles. Its like men and women don’t seem to be interested until it?s something to accomplish with Woman gaga! Your individual stuffs outstanding. All the time take care of it up!

 26. Thank you sharing these kind of wonderful discussions. In addition, the ideal travel plus medical insurance strategy can often reduce those fears that come with vacationing abroad. A new medical crisis can shortly become very costly and that’s certain to quickly impose a financial burden on the family finances. Having in place the great travel insurance offer prior to setting off is well worth the time and effort. Thanks

 27. Thanks for your post. Another factor is that being a photographer includes not only issues in capturing award-winning photographs but also hardships in getting the best dslr camera suited to your needs and most especially struggles in maintaining the quality of your camera. This really is very true and obvious for those photography lovers that are in capturing the actual nature’s engaging scenes : the mountains, the particular forests, the actual wild or seas. Going to these adventurous places undoubtedly requires a digicam that can live up to the wild’s hard areas.

 28. After checking out a few of the blog posts on your web site, I really like your technique of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Take a look at my web site too and tell me how you feel.

 29. You have made some decent points there. I looked on the web for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 30. Somebody essentially help to make seriously articles I would state. This is the very first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the research you made to create this particular publish incredible. Wonderful job!

 31. Howdy! I could have sworn I’ve been to your blog before but after going through some of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly delighted I found it and I’ll be book-marking it and checking back regularly.

 32. I was just searching for this information for some time. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your website. I wonder what’s the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative websites in top of the list. Usually the top web sites are full of garbage.

 33. I have noticed that expenses for on-line degree professionals tend to be an incredible value. Like a full Bachelor’s Degree in Communication with the University of Phoenix Online consists of 60 credits with $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online comes with a Bachelors of Business Administration with a overall education course requirement of 180 units and a tuition fee of $30,560. Online studying has made getting the certification far less difficult because you can easily earn your degree from the comfort in your home and when you finish from work. Thanks for other tips I have really learned through the site.

 34. Thanks for your text. I would love to say that your health insurance agent also utilizes the benefit of the particular coordinators of a group insurance. The health insurance agent is given an index of benefits needed by somebody or a group coordinator. What a broker does is find individuals or coordinators which will best go with those wants. Then he presents his tips and if all parties agree, the actual broker formulates an agreement between the 2 parties.

 35. Aw, this was a really nice post. In concept I would like to put in writing like this moreover ? taking time and actual effort to make an excellent article? however what can I say? I procrastinate alot and under no circumstances appear to get something done.

 36. One other issue is when you are in a circumstances where you would not have a co-signer then you may genuinely wish to try to make use of all of your school funding options. You will discover many grants and other scholarships or grants that will provide you with finances to support with classes expenses. Thx for the post.

 37. One other thing to point out is that an online business administration course is designed for college students to be able to easily proceed to bachelor’s degree courses. The 90 credit education meets the lower bachelor college degree requirements and when you earn your current associate of arts in BA online, you should have access to the most up-to-date technologies on this field. Several reasons why students want to get their associate degree in business is because they may be interested in this area and want to get the general knowledge necessary before jumping right bachelor college diploma program. Thanks for the tips you provide with your blog.

 38. An intriguing discussion is worth comment. I do think that you should write more about this issue, it may not be a taboo matter but generally folks don’t speak about such subjects. To the next! Best wishes!

 39. Hi there, I think your website could be having internet browser compatibility problems. When I look at your site in Safari, it looks fine however when opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, excellent blog!

 40. Thanks for this article. I might also like to express that it can be hard if you are in school and starting out to initiate a long credit score. There are many scholars who are only trying to pull through and have an extended or favourable credit history can sometimes be a difficult element to have.

 41. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this site. I’m hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good example of it.

 42. Your style is unique compared to other people I’ve read stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *