Way and illusions. Слухайте нову збірку музики Золтана Алмаші Автор: Оля Лозинська

 

Way and illusions українського композитора та віолончеліста Золтана Алмаші відкриває серію digital-релізів незалежного лейблу Golka Records. Альбом записано мобільною студією в готичному костелі у Львові за методикою Time Based Stereo Recording (Balance Engineer — Іван Огар). В інтерв’ю композитор розповів про твори, що увійшли до збірки.

Прелюдія

Я створив фестиваль камерної музики «Гольфстрім», в рамках якого мав сольний концерт. Саме для нього я вирішив написати п’єсу для віолончелі соло. Сам собі зробив замовлення: так і виникла «Прелюдія». В цьому творі є специфічний прийом «піцикато», який, в принципі, я не зустрічав у віолончелістів, можливо, це моє «ноу-хау». Люблю шукати на інструменті нестандартні прийоми.

«Христя, Христя»

В моєму житті багато анекдотичних ситуацій. Якось мене буквально переслідувала одна дівчина, ходила на всі мої концерти. І якось вона мені сказала: «Я режисер і виграла президентський грант, хочу поставити виставу на мотив “Повії” Панаса Мирного!». Я прочитав «Повію», перейнявся і написав цілу театральну сюїту.

Я досить довірлива людина, як виявилось. Ні-ні, вона оплатила гонорар, як і домовлялись. Щоправда, потім позичила і не повернула мені фотокамеру вартістю акурат в гонорар.

«Сюїта» (Прелюдія, Вальс, Сарабанда, Танго)

Сюїта має таємну присвяту Чернівцям. У ній душа поезій Христі Венгринюк, Ігоря Померанцева і Пауля Целана.

І ще – має таємну присвяту морю. Що спільного між морем і Чернівцями? А от що: там де зараз місто колись плавали риби. Колись були тільки поезії, а тепер є сюїта…

Починається вона нібито рівномірним рухом, але насправді rubato, щось хитає туди-сюди, наче ти добряче випив чернівецького домашнього вина, або ж пливеш на кораблі морськими хвилями.

Прелюдія, і вальс – це музика відлуння: піцикато з накладанням арко, піцикато французькою лігою, яке тягнеться і утворюється тризвук. Це цікавий процес: я просто слухав звуки. Вальс нейтральний, як інтермеццо.Тут є і Сильвестрові традиції: музика педалі та відлуння.

Сарабанда і танго – дві окремі частини, що мають зв’язок з потойбічним світом.

Танго – це жанр, в якому ерос і танатос сходяться, цей танець не лише про пристрасть, він і про смерть.

Сарабанда теж була еротичним танцем, танцем коханням. Католицька традиція зберегла його, але він отримав абсолютно іншу конотацію: як танець смерті. В Целяна є «Страшна фуга смерті», і от я міг би й написати фугу, але занадто пряма асоціація. А сарабанда і танго розширює семантичне поле.

Написання  сарабанди і танго співпало з періодом створення скрипкового концерту для Валерія Соколова. Того дня я був у поїзді й раптом отримав імпульс.  До мене часто спонтанно приходять думки, мелодії — я завжди ношу з собою блокнот. І власне процесі створення сюїти, мені запропонували концерти з моїм квартетом на фестивалі Meridian Chernovitz, присвяченому Паулю Целяну. Я підлаштував цю сюїту і справді гарно вийшло.

Ностальгія

Хоч я вважаю себе українцем і українським композитором, але моя перша мова – угорська. Завдяки угорським пісням, які співала моя бабуся, я й став композитором –– в них така енергія!

«Я покинув Батьківщину, рідну Угорщину, обернувся на півдорозі – і сльоза потекла», – фрагмент «Ностальгії».

Для мене цей реліз є певною мірою знаковим: це всі твори, які я написав для віолончелі соло протягом останніх 12 років.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *