Як звучить Львівська національна філармонія 

Впродовж трьох місяців, з 2 квітня незмінно стабільно проходить унікальний проєкт “Звучання Львівської філармонії”. Його не лякають карантинні підйоми та спади, мінливі інформаційні процеси та культурне життя країни – чи його примарне існування. Багатовимірність проєкту вражає: виконавці отримують можливість не сходити зі сцени, а львів’яни принагідно слухають класичну музику, що лунає із вікон будівлі та транслюється онлайн. Цей проєкт розпочався завдяки ініціативі музикантів – і не всі із них працюють в установі, але всім небайдужа її доля. Він продовжується, долучаючи все більшу кількість філармонійного товариства. Те, що такі речі – не тільки колосальний досвід, а й серйозний розрахунок на майбутнє, свідчать зацікавленість та професійний рівень організаторів. Про внутрішні процеси проєкту, що наприкінці червня добігає кінця, ми спитали Богдана Сегіна (комерційний директор з питань розвитку сучасної музики у Львівській національній філармонії, відповідальний секретар ЛОНСКУ), який першим подав ідею такого формату та його однодумців – Юрія Булку та Сергія Горобця. Які завдання у них – дізнаємось із бесіди.

Онлайн-концерт #25 Ткачик&Саєнко, 14.05

Як відбувається процес трансляції? 

Юрій Булка: концерт існує відразу у двох вимірах — це трансляція онлайн (відео + аудіо) і подача звукового сигналу на вулицю Чайковського.

Сергій Горобець: Ми працюємо з мінімальним набором технічних засобів і маємо свою авторську систему, як ми робимо трансляцію, яка має елемент живої імпровізації. Зараз у нас є два основні простори — це концертний зал і камерна сцена.

Особливості кухні часом такі, що ми сидимо разом з музикантами, на відстані 2 метрів, а одна камера, статична, за якою немає оператора, може бути розміщена на відстані 30-ти сантиметрів до музиканта. В нас нема переговорної частини, ми працюємо в режимі тиші. Тому маємо систему знаків для комунікації під час трансляції. І саме фільмування, динамічна камера, на якій я працюю, чимось схоже на джаз і базується на імпровізаційній манері. Можна працювати по партитурах, мати виписані сценарії, що і як ми знімаємо, але нам подобається зараз робити це таким чином.

Юрій: наші корені – в мистецтві. Я мислю як музикант, Сергій як художник. Моя роль є більш технічною, я опікуюсь самою трансляцією, налаштуванням відповідного програмного забезпечення, сервера, мережевого з’єднання. За освітою я музикознавець. Я люблю технології, програмування, але для мене це завжди підпорядковано якійсь творчій ідеї.

Ви є свідками виконавського процесу. Які відчуття від належності до нього і власне його творення?

Юрій: в трансляції є щось магічне. Є пустий зал, ти сидиш сам, і Сергій, музиканти, музика, простір. Всі ми розуміємо, що є публіка, але фізично ми її не бачимо, і в тому є момент перебування наче за ширмою, ми не бачимо тих, до кого ми говоримо. Кожен музикант, музикантка по-своєму це відчувають, але нам казали, що в цих умовах виникає особлива концентрація. Коли ми робили трансляції зі концертного залу, то ми «розвернули» сцену інший бік і слухачі й слухачки бачать глядацький зал очима музикантів.

Сергій: …наче вони в оркестрі сидять.

Юрій: …ніби ми з музикантами разом на сцені, це створює щось особливе для нас, бо ти сидиш, бачиш ту темряву залу, і воно нагадує атмосферу концертів Pro et Contra, які подібно відбуваються. Всі на сцені — а за нею — безодня пустих глядацьких крісел. 

Онлайн-концерт до Дня Європи, “Маленька урочиста меса” Дж. Россіні, 16.05

Яким ви бачите подальше, посткарантинне життя мистецьких установ?

Юрій: Це складне питання. Передбачати майбутнє завжди складно.

Але ви маєте корисний досвід для “майбутнього”. 

Юрій: Досвід використати ми можемо, сподіваюся, що використаємо. Зараз все так змінилось завдяки цій ситуації, що сама думка про повернення, вона виглядає… Мені самому складно уявити, як це буде відбуватися. Підозрюю, що коли нам дозволять зробити концерт з публікою, прийде дуже багато людей. Але знову ж таки, я підсвідомо відчуваю, що це не буде те, що до карантину. Музика буде звучати та слухатись по-іншому тепер, ніж було до цього. 

Богдан Сегін: до карантину відношення керівництва нашої філармонії до того, як вівся філармонійний YouTube-канал і його наповнення було доволі опосередковане. Ми знали, що він є і використовували для наповнення промо-роликами поточних концертів чи фестивалів, час від часу завантажували якісь відео з концертів, які не завжди відповідали певним якісним технічним критеріям. Однак він залишався невпорядкований і не велася жодна статистика. Це було пов’язано з тим, що головний акцент робився на концертну діяльність із живим контактом з публікою. У нашої філармонії (зрештою, як і у будь-якої іншої державної концертної інституції) діяльність зосереджувалася на плануванні концертного сезону, організації фестивалів, гастролей, плануванні оренд тощо. Установа перебувала у постійному творчо-виробничому процесі й подекуди робочий тиждень міг тривати всі 7 днів без вихідних. Наприкінці минулого 2019-го року ми навіть відзначили свою тисячну концертну подію. І настав карантин – все відмінилося: сезонні концерти, гастролі, оренди… Це вплинуло на фінансову ситуацію, адже філармонія перестала отримувати дохід з концертної діяльності. 

У цей момент відбулася переоцінка сприйняття цифрової реальності та пошуки власних шляхів до так званої діджиталізації власного творчо-виробничого процесу. Нам вдалось доволі оперативно і швидко знайти і зайняти свою нішу в цьому масовому потоці цифрової інформації, якою наповнилися YouTube, соціальні мережі та інші медіаресурси. Все наявне філармонійне і наше приватне обладнання: відеокамери, комп’ютери, комутація, елементи сценографії та освітлення – все пішло в роботу для того, щоб створити новий тип концертної діяльності філармонії, який направлений на “віддаленого” глядача. Дуже сильною мотивацією для нас стала позиція музикантів, які з великим ентузіазмом відгукнулися на наші пропозиції організувати їхні виступи в онлайн форматі. Керівництво філармонії прийшло до усвідомлення того, що відтепер і надалі філармонія буде активно розвивати і вдосконалювати тему онлайн-трансляцій, навіть після того, як будуть зняті всі карантинні обмеження.

Онлайн-концерт  #41 «Флейта & Арфа & Фагот»

Результат глобальних трансформацій став відчутним доволі швидко. За два місяці зросла кількість підписників філармонійного YouTube-каналу практично на 200% і тепер він є впорядкованим і значно цікавішим для його відвідувачів. Те ж саме і з сторінкою у Facebook, ми ведемо онлайн відео трансляції синхронно і там. В планах філармонії закупівля нового обладнання для того, щоб була можливість покращити процес трансляцій, зокрема в той період, коли нам рано чи пізно вже дозволять проводити концерти при певній кількості глядачів в залі.

Юрій: але ми не знаємо, коли це відбудеться — повернення публіки в зал. Коли ми будемо продовжувати, то треба буде знову розвертати нашу “студію” в інший бік. Робити трансляцію зі сторони глядацького залу

Сергій: …це нова схема. Один етап буде закритий, розпочнеться новий.

На тему досвіду: особисто для мене це звичайний процес останні три роки. Ми з Юрком займаємось ще відеоартом для фестивалів, для авторських проєктів, концертів, згадаю знову Pro et Contra формат, створення анімаційного відеоарту… Я ще займався сценографією на LvivMozArt’i останні два роки, також робив там зйомки. Кожен проєкт — це досвід, і тут важливо бути гнучкими, могти знаходити нестандартні рішення.

Богдан: ще один важливий момент: над всіма процесами ми працюємо спільно з музикантами.

Сергій: і директор дуже підключився, тобто Володимир Степанович на деяких концертах буквально був режисером: “от ви виходите, а тут ви – не йдіть одразу, пів кроку”. Настільки всі долучені в тому процесі!

Юрій: І тут треба наголосити на тому, що багато людей в філармонії до цього долучаються, і без участі кожної людини це не могло б відбутися. Банально навіть коли йде трансляція, ми робимо їх на дві платформи, я сиджу вже на сцені з музикантами, коли ми запускаємо трансляцію, наші колеги з рекламного відділу на кожній з платформ реагують і відповідають на коментарі. Це командна робота. Вона спирається не на накази зверху, а на ініціативу: хтось каже: “Давайте я допоможу. Треба прийти раніше? давайте це зроблю я”. І це одна з речей, яка мене мотивувала тут працювати. Ми багато робимо, бо в нас є мотивація це робити. Не тому, що це наш обов’язок, а наше особисте розуміння.

Богдан: Так. Юрко правильно сказав. Ми всі могли спокійно піти “в простій”, засісти по домівках, ні про що не думати, окрім домашніх справ, отримувати дві третини зарплати, дочекатись відпустки, а далі – невідомість… Однак вдома не сиділось (сміється – ред.) і захотілося використати бажання творити, ставлячи перед собою і вирішуючи нові технічні завдання для створення нового формату творчого процесу.

Онлайн-концерт #42 KUSHNIR. Pulse Session 12.06

Юрій: на частині концертів ми залучали Остапа Мануляка як звукорежисера, на частині був Мар’ян Лесюк, який працює в філармонії. Ми говоримо про камери, світло і так далі, але все-таки звук є основним, і без якісного звуку картинка нічого не варта. 

І немає права на помилку?

Юрій: Ми живемо в дуже унікальний історичний момент, потім, думаю, ми будемо згадувати його як щось особливе, дивитись на це з віддалі часу. Зрештою, ніхто не знає, яка буде динаміка цієї хвороби, але в житті людей культури це теж особливий момент, неоднозначний, і в кожній кризі настає елемент відродження. Ми оптимістично налаштовані, і завжди варто шукати, що ми можемо зробити корисного, що знайти нового. 

Богдан: Ключова відмінність культурної сфери сучасного життя є така, що цифрові технології дають можливість зберігати те, що зараз робиться, оскільки ми робимо не просто архівний запис, а відеотрансляцію, яка твориться на живо і залишається в інтернеті.

Я повернусь до того, яка була раніше позиція філармонії: акцент робився виключно на архівуванні. Під певні проєкти спеціально могло знаходитися фінансування, щоб робити відеозапис. Також доволі часто робилися аудіозаписи, це все були так звані архівні записи, які подекуди викладалися в мережу, але головним чином копіювалося на диск і клалися “до шухляди”. Тепер все, що ми робимо, робиться для загальної доступності, для переглядів і слухання або під час трансляції, або після її завершення, адже ці матеріали залишаються на філармонійних інтернет-ресурсах.

На перших онлайн концертах ми постійно наголошували: “Ви ж розумієте – другого дубля не буде”. Природно, що це викликало додаткові хвилювання у артистів, адже мало в кого з них був вже подібний попередній досвід. Напевно, це також є новою ознакою нашого часу, коли мистецький продукт потрапляє до нас у первинній якості без постпродакшену.

Юрій: Звісно, ми ж могли б просто зробити запис заздалегідь, і якщо якісь технічні проблеми, то зробити другий «дубль». Але це не цікаво! Коли ти граєш наживо, ти граєш наживо. Це якась метафізика, її нічим не заміниш.

Богдан: резюмуючи: на цьому етапі ми можемо лише мріяти, що філармонія матиме змогу робити такі якісні трансляції, які до пандемії відбувалися у відомих світових концертних залах. На даний час у нас ще триває процес напрацювання досвіду. І коли відкриють наш Концертний зал, ми сподіваємось, що робота над вдосконаленням процесу онлайн-трансляцій буде продовжуватися для того, щоб кінцевий результат ставав ще якіснішим.

Юрій: і треба згадати ініціативу самих музикантів – бо без них би нічого не було. Ті короткі відео, які вони знімали з дому. Ми це робимо тому, що є музиканти.

Богдан: ініціативність виконавців підтверджується ще й тим, що на даний час вже є значно більше від них пропозицій виступати в нашому форматі, ніж ми можемо забезпечити. На початку липня ми робимо перерву і до початку серпня трансляцій не буде. Ну а серпень – виглядає на те, що буде доволі активний.

Ви бачите реакцію людей, які випадково почули трансляції на вулиці, а також відгуки на проєкт онлайн. А коли буде повернення у нову реальність, то чи зміниться сприйняття музики публікою, як гадаєте?

Богдан: вулиця реагує залежно від репертуару. У цю неділю був дитячий концерт, люди після кожного твору аплодували та чекали наступного. Десь місяць тому була одна пара слухачів, яка прийшли з рибацькими кріслами, сідали і чемно слухали концерт, потім аплодували, зібрались і пішли собі далі по своїх справах.

Коли я транслював в записі сучасну музику, окремі твори, концерти з Фестивалю “Контрасти” або композиторських майстер-класів COURSE, то з глядачами було складніше. Однак я розумію, що тут йдеться про аспекти сприйняття. Перший – це живі люди, випадкові перехожі, які не слідкують за нашими анонсами в фейсбуці. Деколи приходили мої знайомі поцікавитися, що ж у нас тут таке коїться.

Другий аспект – наша інформаційна політика, нова, яка скерована не на продаж квитків та наповнення глядацького залу, а на існування в інформаційному просторі мистецької установи, яка продовжує функціонувати, працювати, адаптувалась до нових реалій і дає якісний мистецький продукт. І тут я бачу доволі стрімкий прогрес. Коли б я не запустив подію на Facebook, – наприклад, о сьомій ранку – і на вечір кількість переглядів може сягати до 4-х тисяч. Щоб мати таку кількість переглядів раніше, потрібно було спеціально купувати рекламу. Зараз це питання відпало. Є момент спраглості суспільства до мистецьких подій, і те, що ми пропонуємо, резонує з потребами суспільства. Наші експерименти з контентом (до прикладу нещодавно у нас виступав зі своїм електронним сетом аудіоартист KUSHNIR, а деякий час тому Остап Мануляк виконував власну електронну музику) розширює коло наших глядачів і пояснює, що ми не зайняли якусь одну певну позицію стосовно програми концертів. Також ми вишукуємо нові філармонійні простори для трансляцій. Декілька днів тому, наприклад, львівська флейтистка Наталія Кожушко-Максимів виступала на сходовому майданчику 4-го поверху службових сходів з відкритими дверима балкону, який виходить у внутрішній дворик. Одна камера стояла прямо над виконавицею, інша прямо на сходах на відстані одного метра, а в кадрі періодично з’являлися львівські дахи і захмарене небо.

І Сергій ось говорив за світло, але не сказав про те, наскільки видозмінився інтер’єр нашої Камерної сцени. Тепер вона перетворилася на справжній телемайданчик. 

Сергій: “Чорний павільйон” (сміється – ред.).

Богдан: Що буде, коли прийдуть глядачі, ми ще до кінця не знаємо. Ми можемо робити зональну розсадку в глядацькому залі, а, можливо, доведеться переформатовувати партер у трансформер, знімаючи глядацькі крісла взагалі. Як тільки дозволять принаймні 50 людей запускати в глядацький зал, тоді й будемо вирішувати. 

Богдан: Львів – здається, чи не єдине місто в Україні, яке ще на самому початку карантину публічно заявило про готовність фінансово підтримувати культуру. У травні наша філармонія отримала ґрант для створення чотирьох онлайн-трансляцій в рамках реалізації свого проєкту “Звучання Львівської філармонії”, який переміг на конкурсі експрес-ідей програми «Львів 2020: Фокус на культуру». Фінансування відбувається коштом, виділеним із бюджету Управління Культури департаменту розвитку Львівської міської ради.

 

Фото – Сергій Горобець, Мар’яна Гусяк

 

 1. great post, very informative. I ponder why the other specialists of this sector don’t notice this. You must continue your writing. I am sure, you’ve a great readers’ base already!

 2. One thing I want to discuss is that fat reduction plan fast can be carried out by the proper diet and exercise. Your size not simply affects the look, but also the complete quality of life. Self-esteem, melancholy, health risks, plus physical capabilities are impacted in an increase in weight. It is possible to just make everything right and still gain. If this happens, a problem may be the offender. While excessive food and not enough work out are usually to blame, common health conditions and trusted prescriptions can easily greatly help to increase size. I am grateful for your post in this article.

 3. Yet another thing I would like to mention is that instead of trying to accommodate all your online degree training on days that you end work (considering that people are worn out when they return), try to find most of your instructional classes on the week-ends and only 1 or 2 courses in weekdays, even if it means taking some time off your saturday and sunday. This pays off because on the week-ends, you will be a lot more rested along with concentrated in school work. Thanks a lot for the different tips I have acquired from your web site.

 4. Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you Nevertheless I’m experiencing challenge with ur rss . Don?t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss drawback? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 5. In line with my research, after a foreclosed home is offered at a sale, it is common for any borrower to still have a remaining unpaid debt on the financial loan. There are many loan companies who try to have all costs and liens paid off by the up coming buyer. Having said that, depending on specific programs, regulations, and state guidelines there may be some loans which aren’t easily solved through the transfer of financial loans. Therefore, the responsibility still falls on the debtor that has received his or her property in foreclosure process. Thank you sharing your thinking on this web site.

 6. It is appropriate time to make some plans for the long run and it’s time to be happy. I’ve read this put up and if I may I desire to counsel you some interesting things or advice. Perhaps you could write next articles relating to this article. I wish to read even more things approximately it!

 7. I beloved as much as you’ll obtain carried out proper here. The cartoon is attractive, your authored subject matter stylish. however, you command get got an impatience over that you would like be delivering the following. unwell undoubtedly come more until now again as exactly the similar nearly very incessantly within case you defend this hike.

 8. Definitely believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 9. One more thing I would like to state is that in place of trying to fit all your online degree lessons on days and nights that you end work (since the majority of people are exhausted when they get home), try to have most of your instructional classes on the week-ends and only a few courses in weekdays, even if it means taking some time away from your end of the week. This pays off because on the saturdays and sundays, you will be much more rested as well as concentrated in school work. Thanks a lot for the different suggestions I have discovered from your blog site.

 10. I just could not leave your website prior to suggesting that I actually loved the standard information a person supply to your visitors? Is gonna be back often to inspect new posts

 11. I have seen a great deal of useful points on your website about computers. However, I have the opinion that netbooks are still less than powerful adequately to be a good option if you frequently do things that require loads of power, including video croping and editing. But for website surfing, microsoft word processing, and the majority of other prevalent computer functions they are perfectly, provided you do not mind your little friend screen size. Thank you sharing your opinions.

 12. This is the perfect webpage for everyone who would like to find out about this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that’s been written about for years. Great stuff, just great.

 13. Someone essentially help to make severely posts I’d state. That is the first time I frequented your website page and up to now? I amazed with the research you made to create this particular submit amazing. Great process!

 14. The next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me just as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, nonetheless I truly believed you’d have something useful to say. All I hear is a bunch of whining about something you can fix if you weren’t too busy looking for attention.

 15. I’ve come across that now, more and more people are now being attracted to digital cameras and the area of picture taking. However, like a photographer, you should first devote so much period deciding which model of digital camera to buy along with moving store to store just so you could possibly buy the least expensive camera of the brand you have decided to pick. But it would not end generally there. You also have to think about whether you should buy a digital video camera extended warranty. Thanks a bunch for the good recommendations I received from your web site.

 16. Someone essentially help to make significantly articles I’d state. That is the first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the analysis you made to create this particular post incredible. Magnificent job!

 17. Thanks for the suggestions you have provided here. Moreover, I believe there are many factors which keep your car insurance premium lower. One is, to contemplate buying autos that are inside good listing of car insurance businesses. Cars which might be expensive are usually more at risk of being lost. Aside from that insurance coverage is also in line with the value of your car, so the more pricey it is, then higher this premium you only pay.

 18. Thanks for sharing superb informations. Your site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just could not come across. What a great site.

 19. Via my research, shopping for electronic devices online can for sure be expensive, although there are some tips that you can use to acquire the best deals. There are often ways to find discount deals that could help make one to come across the best consumer electronics products at the lowest prices. Thanks for your blog post.

 20. Thanks for these pointers. One thing I also believe is that often credit cards offering a 0 rate often bait consumers with zero rate, instant approval and easy online balance transfers, however beware of the real factor that will certainly void your 0 easy neighborhood annual percentage rate and to throw one out into the very poor house quickly.

 21. Unquestionably imagine that which you stated. Your favorite justification appeared to be at the net the easiest thing to be mindful of. I say to you, I certainly get irked while other folks consider worries that they plainly do not recognize about. You controlled to hit the nail upon the highest and also outlined out the whole thing without having side-effects , other folks can take a signal. Will likely be again to get more. Thank you

 22. Thanks for your post. What I want to comment on is that when looking for a good on the web electronics retail outlet, look for a web site with comprehensive information on critical indicators such as the privacy statement, protection details, any payment methods, along with terms and policies. Generally take time to see the help as well as FAQ sections to get a better idea of how a shop is effective, what they are able to do for you, and how you can make the most of the features.

 23. Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Extremely useful information specially the last part 🙂 I care for such info a lot. I was looking for this particular information for a long time. Thank you and good luck.

 24. Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I will return once again since I bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

 25. Excellent items from you, man. I’ve understand your stuff prior to and you’re just too great. I really like what you have obtained here, really like what you’re saying and the way through which you are saying it. You’re making it entertaining and you still care for to stay it wise. I can not wait to learn far more from you. This is actually a tremendous website.

 26. you are really a just right webmaster. The web site loading velocity is incredible. It seems that you’re doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece. you have performed a magnificent task on this topic!

 27. Thanks for the ideas shared in your blog. One more thing I would like to talk about is that losing weight is not information on going on a dietary fad and trying to lose as much weight as possible in a few months. The most effective way to lose weight is by acquiring it little by little and obeying some basic recommendations which can help you to make the most from a attempt to slim down. You may know and be following a few of these tips, but reinforcing awareness never does any damage.

 28. You actually make it appear so easy along with your presentation however I to find this matter to be actually something which I feel I’d never understand. It kind of feels too complex and very broad for me. I’m looking ahead for your subsequent submit, I?ll attempt to get the grasp of it!

 29. Hello there! I could have sworn I’ve been to this site before but after looking at a few of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly happy I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently.

 30. Thanks for the useful information on credit repair on this site. The things i would advice people would be to give up a mentality that they can buy at this moment and pay later. Like a society we all tend to do that for many issues. This includes getaways, furniture, along with items we really want to have. However, you’ll want to separate a person’s wants from the needs. While you are working to raise your credit ranking score you have to make some trade-offs. For example you may shop online to save cash or you can go to second hand retailers instead of expensive department stores intended for clothing.

 31. Parainfluenza Canina Vivo Parvovirus Canino Inattivato I07AH02 Cimurro Parainfluenza, Vivi Adenovirus Parvovirus, Inattivati I07AH03 Cimurro Vivo Parvovirus Vivo Coronavirus Inattivato I07AH04 Cimurro Adenov Parvov Parainfl, Canini Vivi Coronav similar to viagra

 32. I must thank you for the efforts you’ve put in penning this blog. I really hope to see the same high-grade content from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal site now 😉

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *