Видатний виконавець середньовічної музики Бенджамін Беґбі слухає українську класику Відомий музикант поділився своїми думками про творчість та ситуацію в Україні, яку йому вдалося побачити.

Кожен, хто цікавиться вивченням або слуханням старовинної музики, знає Бенджаміна Беґбі (Benjamin Bagby) як відомого вокаліста, арфіста і вченого. Також він є важливою фігурою в галузі середньовічного музичного виконавства вже понад 30 років. Навчався в США (Oberlin Conservatory та Oberlin College) та у Швейцарії (Schola Cantorum Basiliensis).

У 1977 році Бенджамін Беґбі разом з видатною співачкою Барбарою Торнтон (Barbara Thornton) створили ансамбль середньовічної музики «Sequentia». З того часу колектив випустив понад 30 платівок і компакт-дисків, які отримували високі нагороди від музичних критиків та журналістів: Deutsche Schallplattenpreis, Netherlands Edison Awards, French Disque d’Or, CHOC Le Monde de la Musique і Diapason d’Or. Бестселлер ансамблю, компакт-диск «Canticles of Ecstasy», розійшовся тиражем понад 500 000 копій по всьому світу та був номінований на премію «Grammy» як найкращий хоровий запис.

Бенджамін Беґбі багато писав про практику виконавства, а його статті публікувалися у виданнях «Early Music», «Early Music America», у «Performer’s Guide to Medieval Music» (IU Press) під редакцією Росса Даффіна (Ross Duffin), у «Basler Jahrbuch für Historische Musikpraxis», а також у нещодавній збірці есе «Performing Medieval Narrative».

У 2011 році пан Беґбі був запрошеним викладачем Гарвардського університету і того ж року отримав премію Говарда Майєра Брауна (Howard Mayer Brown Award) за життєві досягнення від «Early Music America». З 2005 року працює на музичному факультеті Паризького університету Сорбонни, де в межах магістерської програми викладає середньовічне музичне виконавство.

У Львові учасники ансамблю «Sequentia» виступали на закритті «XIX Міжнародного Фестивалю Давньої Музики». У їхньому виконанні звучала всесвітньо відома середньовічна музика: «Пісні середньовічного воїна» (VIII-X ст.) та «Дві сцени з епосу про Беовульфа».

Перед прослуховуванням музики Бенджамін Беґбі поділився своїми думками про творчість та ситуацію в Україні, яку йому вдалося побачити.

Яке було ваше перше враження по приїзду в Україну?

Я, звичайно, здивований, тому що в ЗМІ ми бачили картини руїн та війни, і коли я приїхав сюди, то побачив, що життя триває. Це було великим шоком. Тут ми побачили чудовий колектив, життя, енергію та позитив. Просто те, що ми зараз бачимо в цьому місті – це фантастика.

Яким був ваш перший досвід знайомства зі старовинною музикою?

Я відкрив для себе середньовічну музику в дитинстві, і мені це завжди було цікаво, але вивчати середньовічну музику в нас тоді не було можливості. Тож я мав звичайну музичну підготовку, консерваторію, класичну музику з акцентом трохи на старовинній музиці, трохи на музиці Баха та навіть більш ранньому репертуарі, і все частіше мені дозволяли вивчати середньовічну музику.

Ви маєте досвід викладання. Які принципи ви використовуєте у навчанні?

Я здебільшого навчаю співаків. Отже, принципи співу полягають у комунікативних можливостях тексту. Тому що ми не співаємо просто «а-а-а-а», ми співаємо про щось або ж розповідаємо історію. Ми, співаки, намагаємося когось переконати, запропонувати свою точку зору чи психологічну реальність. Це дуже велика робота, тому під час свого навчання я завжди намагаюся встановити зв’язок між використанням голосу та передачею тексту.

Як часто ви звертались за порадою до свого викладача після закінчення навчання?

Я вже в такому віці, що всі мої вчителі померли (сміється).

Можливо, в минулому?

Більшість моїх вчителів не дуже цікавилися цією музикою. Тому мені довелося взяти те, що я міг отримати від них, і перетворити це на щось корисне для себе. Дехто з них цікавився старовинною музикою, але іноді у них виникали ідеї, зосереджені не стільки на важливості змісту твору, скільки на його ефекті. Тобто вони працювали на зовні, а не в середину.

Яких важливих принципів ви дотримуєтеся, виконуючи та досліджуючи старовинну музику?

Для мене це про спілкування та емоції. Елементи дослідження майже всього, що пов’язано з цією музикою, проводилися ще в XIX столітті. Там насправді не так багато для дослідження; ви не знайдете нових рукописів. Можливо, є один або два ще не відкриті, але ніхто не знаходив нічого сенсаційного протягом багатьох років. Отже, насправді це не те що важливо; це те, як ці документи перетворюватимуться на етапи, як і інші процеси. Це зв’язок між музикознавством і виконавством; це не стільки дослідження, скільки робота з трансформацією, майже як алхімія, яка бере деякі символи зі сторінки, перетворює їх на звук, щоб вони мали сенс для аудиторії сьогодні.

Дякую за відповіді, а зараз я ввімкну вам українську класичну музику.

Вікторія Польова — Псалом 50

Я чую хорову музику, унісон співу, який змушує мене думати, що це літургійна музика. Можливо, православна літургія, але не обов’язково. Цей стиль запозичений з певних ортодоксальних технік співу та має таємничі якості з кластерами, малюнками з кластерів та текстом на додачу до цього. Це запозичення з якоїсь середньовічної техніки і заходу, і сходу. Я думаю, що це поєднання чи синтез, але оскільки я не міг зрозуміти текст, я навіть не почув, що це за мова.

Віталій Годзяцький — «Розрив площин»

У цій музиці є дуже важливе використання часу для мовчання. Тут чітко орудують  часом і тишею, а ритмічні елементи надзвичайно важливі, зосереджені та контрольовані. Це теж живі мовчання, але не відкриті; це тиша в часі.

Паузи у сучасній музиці дуже важливі, оскільки під час живих виступів вони є учасниками виконавського процесу та слухацького досвіду.

Борис Лятошинський — Перша прелюдія з ор.38

Це є така музика, що схожа на стиль Шопена. Адже фортепіано має свою звукову мову, що іноді передає композиційні прийоми та періоди історії музики. Я знаю, що цей твір було написано під час війни, в дуже тяжкий 1942 рік.  Це був особливо жахливий час, і я можу уявити, що це констатування того, чого ми не знаємо.

Максим Березовський — Перша симфонія

Такі композитори були всюди в Європі. Вони не сиділи в кафе з інтелектуалами, які музикували для інших музикантів. Вони працювали на аристократів, і їм доводилося виконувати розважальну музику для двору. Це була добра, фантастична музика, але вона не завжди була написана для інших музикантів і була спрямована на задоволення роботодавця.

Це концерт на відкритому повітрі для людей (концерт Kyiv Symphony Orchestra 28 червня 2021 року), які стоять навколо оркестру, створений для того, щоб насолоджуватися грою скрипалів та інших музикантів. Те, що нам подобається дивитися, — це фізичний акт відтворення музики, і це поєднується з певною святковою атмосферою та святкуванням того, що ми разом.

Ми знаємо, що культура представляє країну і використовується для підтримки різних режимів. Які основні критерії повноцінного культурного процесу в будь-якій країні, беручи до уваги ваш особистий досвід у Франції?

По-перше, коли я говорю про свій особистий досвід у Франції, дуже складно сказати «це французька музика», тому що важко сказати, хто є французом. Оскільки є багато різних типів французів, усі вони визначають себе по-різному. І ми не маємо єдиних стереотипів щодо французів чи французької культури, вона стала надзвичайно різноманітною.

Країна поглинає все більше і більше колоніального минулого та стає все більш інтернаціональною. Більше неможливо сказати, що «це французька культура». Можливо, щось більш академічне, можливо, щось більше поп-культурне, можливо, щось більш експериментальне — багато різних шарів культури. І друга річ, яка робить першу річ ще важчою для визначення, це те, що всі використовують однакові інтернет-ресурси, і через це люди до тридцяти більше не бачать щось на зразок національних кордонів. Вони живуть у просторі, який знаходиться поза державними кордонами.


Читайте також:

Євген Станкович. Вірний своєму призначенню

Італійський диригент Антоніо Греко: «У мене був лише один спосіб продемонструвати, що я дійсно з вами»

З’єднати розірвані площини. Віталій Годзяцький

22 кометарів

 1. One more thing. In my opinion that there are several travel insurance sites of dependable companies than enable you to enter your vacation details and find you the rates. You can also purchase the international holiday insurance policy online by using your credit card. All you should do should be to enter all your travel specifics and you can view the plans side-by-side. Simply find the program that suits your capacity to pay and needs and then use your bank credit card to buy them. Travel insurance on the web is a good way to begin looking for a trustworthy company with regard to international travel insurance. Thanks for sharing your ideas.

 2. Thanks a lot for the helpful write-up. It is also my belief that mesothelioma cancer has an very long latency phase, which means that warning signs of the disease might not exactly emerge right until 30 to 50 years after the original exposure to asbestos. Pleural mesothelioma, that is the most common type and impacts the area about the lungs, may cause shortness of breath, chest muscles pains, and a persistent coughing, which may cause coughing up bloodstream.

 3. I’d like to thank you for the efforts you have put in penning this website. I am hoping to see the same high-grade content by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own website now 😉

 4. I’ve learned result-oriented things through your blog. One other thing I’d prefer to say is always that newer personal computer operating systems are likely to allow more memory to be used, but they as well demand more storage simply to work. If one’s computer is not able to handle a lot more memory and the newest program requires that memory space increase, it can be the time to buy a new PC. Thanks

 5. Thank you sharing these kind of wonderful content. In addition, an excellent travel and also medical insurance system can often eliminate those fears that come with travelling abroad. A medical crisis can quickly become costly and that’s bound to quickly decide to put a financial burden on the family’s finances. Having in place the excellent travel insurance bundle prior to leaving is worth the time and effort. Thanks

 6. Thanks for your write-up on the travel industry. I will also like to include that if you are one senior taking into account traveling, it truly is absolutely crucial to buy travel insurance for golden-agers. When traveling, elderly people are at biggest risk of having a health emergency. Getting the right insurance coverage package for the age group can protect your health and provide you with peace of mind.

 7. Hello, Neat post. There is an issue along with your web site in web explorer, could test this? IE nonetheless is the marketplace chief and a large component of people will pass over your magnificent writing due to this problem.

 8. naturally like your web site but you need to check the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I?ll surely come back again.

 9. you’re truly a good webmaster. The web site loading pace is incredible. It sort of feels that you’re doing any unique trick. In addition, The contents are masterwork. you’ve done a magnificent job in this matter!

 10. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this blog. I’m hoping to check out the same high-grade blog posts from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now 😉

 11. I have figured out some essential things through your site post. One other point I would like to mention is that there are several games available and which are designed in particular for preschool age young children. They contain pattern acceptance, colors, dogs, and styles. These usually focus on familiarization as opposed to memorization. This makes children and kids occupied without having a sensation like they are studying. Thanks

 12. Someone necessarily help to make seriously articles I’d state. That is the very first time I frequented your website page and to this point? I surprised with the analysis you made to make this actual publish incredible. Great task!

 13. I blog quite often and I seriously thank you for your information. This great article has truly peaked my interest. I am going to bookmark your blog and keep checking for new details about once a week. I opted in for your RSS feed too.

 14. You really make it seem so easy with your presentation however I to find this topic to be actually one thing that I believe I might never understand. It seems too complicated and very huge for me. I’m looking ahead on your subsequent publish, I will try to get the hold of it!

 15. Thanks for enabling me to acquire new strategies about computers. I also have belief that one of the best ways to keep your laptop in prime condition has been a hard plastic-type material case, or even shell, that fits over the top of your computer. These kinds of protective gear are generally model targeted since they are manufactured to fit perfectly over the natural housing. You can buy all of them directly from the owner, or from third party places if they are readily available for your laptop, however not every laptop may have a covering on the market. Just as before, thanks for your recommendations.

 16. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am going through problems with your RSS. I don’t know why I can’t join it. Is there anybody else having the same RSS problems? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *