Візіонери нового звучання

 

Ходити на «Гоголь-фест» багато років поспіль було моєю улюбленою осінньою традицією. Музичні та театральні заходи фестивалю завжди вражали нетиповістю, захоплювали та дивували. Одним з найцінніших став для мене фестиваль 2017 року через знайомство з музикою Мередіт Монк, і – найголовніше – там я вперше почула вокальний ансамбль Alter Ratio. До тієї миті я вважала, що чула достатньо і досить непогано знаю і розумію вокальну музику a cappella… Яка наївна, але приємна помилка! Враження від почутого я пам’ятаю й досі, пам’ятаю як гуглила назву колективу, як неодноразово передивлялась їх відео на ютубі. У листопаді 2018 я слухала Alter Ratio у філармонії на концерті Mariologia. Тоді знов мені здавалось, що я знаю багато, та я знов помилилась.

У перший понеділок жовтня дивного 2020 року, випала нагода вчетверте почути Alter Ratio. Ансамбль святкує свій перший справжній ювілей — 10 років творчості! Святкує знаково й красиво, з гостями й подарунками. Зі свого минулого досвіду я вже точно знаю: скільки б музики для колективів a cappella не було прослухано протягом життя, Alter Ratio — це завжди щось неочікуване, ніби відкриття нових граней давно знайомих речей. Тож відчуття наближення чогось абсолютно особливого не полишало мене від самого ранку.

Сьома година вечора, Національна філармонія України, люди в масках, але усміхнені, все ще незвична карантинна дистанція між місцями і атмосфера приємного очікування. Яскраве світло потроху згасає, на сцені з’являються музиканти. Вони одягнені дуже стримано, у довгі та щільні чорні ряси, з чого стає зрозуміло, що зараз у центрі уваги мають бути не особистості, артисти чи персонажі, а саме звучання голосу, його матерія та енергія.

Розпочинається Proverb американського композитора Стіва Райха на тексти Людвіга Вітгенштайна — твір, який унікально поєднує у собі відгомін епохи Нотр-Дам, перотінівського органуму (з його опорою на григоріанський хорал та систему ритмічних модусів) та мінімалістичні риси музики ХХ століття. Пригадую, як на першому курсі навчання у НМАУ, на лекціях з поліфонії, Ніна Олександрівна Герасимова-Персидська так піднесено і захоплено розповідала про старовинну музику XII-XIII століть, як ми слухали її: таку ще тоді для мене незвичну, але заворожуючу від найперших звуків.

Цю музику забути неможливо, і так само неможливо не розпізнати звернення саме до неї у звучанні сучасного твору. Протягом твору чергуються декілька поліфонічних епізодів у вокальних партіях та електрооргана, гармонійно і м’яко переплітаючись з патернами віброфонів. Словесне наповнення твору складає лише одне прислів’я-proverb — лише одна маленька думка, що наповнює ціле життя. Плинність та неспішне розгортання Proverb у виконанні Alter Ratio, здавалося, змусило вібрувати простір філармонічної зали натягнутими крізь століття енергіями. Твір звучав дещо повільніше, ніж відоме мені виконання The Steve Reich Ensemble, проте саме такий темп дав змогу заглибитись у слухання та повністю налаштуватись на сприйняття подальшого дійства.

Твір українського композитора Максима Коломійця Gli sguardi pigri на тексти Трістана Тцара з опери Espenbaum для жіночого ансамблю a cappella, що звучав слідом, вражав широтою діапазону та повнотою звучання ансамблю. У творі чергувались сонорні кластерні епізоди з кришталево прозорими октавними унісонами. Захоплювала неймовірна делікатна гра динамічними відтінками: від найтоншого піанісимо до потужного сплеску на максимальну звучність  у лічені секунди. Співати тихо — серйозне випробування для вокаліста, проте голоси звучали легко й вільно, майстерно маневруючи складними маршрутами нотного тексту. Після завершення твору музикознавиця Ліза Сіренко, сказала: «Складно повірити, що це взагалі співали люди». І це дійсно так: час від часу звучання голосів у слухацькому сприйнятті доходило до межі уявлення про можливості людського голосу, якоїсь миті здавалось, що звучить електроакустичний твір.

Твір німецького композитора Дітера Мака Hannanissimo увірвався у програму за принципом контрасту: раптово, різко, неочікувано, — та став абсолютною сенсацією. Це експресивний, екстремальний діалог між сопрано соло  та ударними. Особливої уваги вимагає партія сопрано. Вона насичена найрізноманітнішими та надскладними для вокаліста прийомами: раптова зміна позиції з вокальної на розмовну, різкі динамічні та регістрові перемикання, навіть імітація звучання ударних інструментів — усе це було філігранно продемонстровано Вікторією Вітренко.

У мережі є виконання цього твору Вікторією з елементами перформансу, тож можна на власні очі та вуха переконатися у неперевершеному володінні вокалісткою своїм голосом та розширенням його можливостей до нових надзвичайних безмежностей. Виконання Hannanissimo цього вечора було позбавлене перформативного елементу, проте досить виразно проступали контрастні зміни епізодів твору та діалогічність партій сопрано та ударних. 

Вікторія Вітренко

Лінію незвичайних вокальних звучань продовжив твір Landscapes для п’яти голосів української композиторки Анни Корсун. Це дивовижне шумове полотно, зіткане з додаванням шипів, свистів, гулу вітру, що імітують самі вокалісти. В момент звучання твору, спала на думку стаття музикознавиці Ірини Тукової «Звукопошукова тенденція у композиторській практиці другої половини ХХ—початку ХХІ століття», де розглянута притаманна багатьом сучасним композиторам практика вводити чи винаходити нетипові способи звуковидобування, по новому використовувати звичні ресурси. В українській музиці семидесятих-восьмидесятих років подібні явища теж зустрічались, наприклад, у опері Євгена Станковича «Цвіт папороті». Тож Landscapes є оновленим продовженням цієї лінії, та свого роду дослідженням можливостей вокального апарату людини. Цей твір можна порівняти з електроакустичною композицією, де замість засемплованих звуків — людські голоси, дихання та тонка й майстерна взаємодія виконавців у реальному часі. 

Раптово, без паузи на оплески, розпочався наступний твір. З різних кутків сцени виходили вокалісти та перкусіоністи. Чотири хористки йшли з маленькими музичними скриньками в руках, що прорізали завмерлу тишу поодиноким «дзінь!». Так – обережно – розпочалася сюїта з вистави «Іфігенія в Тавриді» українського композитора Олексія Ретинського. Це спроба реконструкції музики Давньої Греції, яка не дійшла до наших днів. Оригінальний текст трагедії Евріпіда, коментувальна роль хору, використання у його партії простих ритмічних модусів та дисонантних співзвуч змушували  слідувати замислу автора та вірити його ідеї. З балкона над сценою доносився впізнаваний з тисячі голос Назгуль Шукаєвої — унікальної вокалістки, що була спеціально запрошена до участі у концерті для виконання цього твору.

Своєрідний тембр Назгуль та її володіння рідкісними вокальними техніками, що були повною мірою продемонстровані під час виконання, ще більше занурили свідомість у вимір загадкової античності. Голос солістки був підсилений мікрофоном з додаванням невеликої кількості реверберації, що асоціативно створювало ефект присутності у старовинному амфітеатрі. Якоїсь миті здалося, що й одяг хористок (довгі чорні сукні без рукавів) своїм силуетом нагадують грецький хітон, гармонічно доповнюючи звукову та просторову реконструкцію античного театру.

У саму музичну тканину композитором були вишукано вплетені автоцитати з «Маріології» та циклу «Сни птаха», проте вони не порушили цілісності усього полотна. До кульмінації твору підвела ритмічна активізація перкусійної групи, слідом за якою звучав дивовижний сольний епізод Назгуль. Ми почули справжній горловий спів! Недосяжно низькі для жіночого голосу ноти,  що резонують особливим досить специфічним забарвленням, але —  вражають, дивують, змушують вірити у безмежність людських можливостей… Завершилась вистава як і почалась: виконавці помірно розійшлись у різні сторони сцени, до слухачів  доносились віддалені «дзінь!» музичних скриньок. Якоїсь миті здалось,  що завмер час, 3000 років стислись в одну єдину мить, та розвіялись у нестримній тиші.

Так завершився перший відділ концерту «Візіонери звуку». Оголосили антракт — 15 хвилин. Але покидати зал, виходити на вулицю чи навіть розмовляти та ділитись враженнями зовсім не хотілось. Занурення у новий і абсолютно магічний звуковий світ відчувалось настільки сильно, що мозок не готовий був розпрощатись з  ним так швидко. Хотілося думками блукати у майстерно збудованому вимірі звуку, який творився щойно людськими голосами, але був таким незвичним, невідомим, таємним до останньої миті. 

Хвилини минули непомітно.

 Другий відділ концерту, за словами Ольги Приходько, мав бути більш традиційним з точки зору музичної мови та вокальних експериментів. Вокалістки з’явилися на сцені у вишуканих вечірніх сукнях, чоловіки — в елегантних костюмах. Одразу стало зрозуміло, що звучатиме інша музика, теж нова, але нова по-інакшому. 

Відкривав другий відділ твір українського композитора Максима Шалигіна Oil upon your shore —  «Нафта на твоєму березі» — на текст, складений за мотивами лібрето Чарльза Дженсена ораторії Георга Генделя «Ізраїль в Єгипті». Композицію було створено на замовлення одного нідерландського колективу, вона торкається екологічних проблем світу: змін клімату та глобального потепління. У цьому творі особливо розкривається академічний (у найкращому розумінні слова) професіоналізм виконавців та диригентки: одночасне закінчення фрази, вступ в однаковій вокальній позиції та в одній динаміці — здавалося б, очевидні речі, але саме з таких дрібних деталей і вибудовується справжня майстерність.

Особливо символічним було завершення твору: двоє виконавців деякий час почергово клацали пальцями, неначе метроном, або секундна стрілка годинника. Так чи інакше, а асоціація з рухом часу виникає беззаперечно. Про що цей відлік? Не знаю, але нещодавно на Юніон-сквер на Мангеттені в Нью-Йорку вивісили годинник, який невпинно рахує час, що залишилися людству до екологічної катастрофи… 7 років, 101 день.

Максим Шалигін

Цикл Enigma швейцарсько-австрійського композитора Беата Фуррера. У цьому творі композитор використав тексти Леонардо да Вінчі. Загалом музична тканина твору викладена досить традиційно: ні шумів, ні криків, ні інших специфічних прийомів, але й тут присутні новітні варіанти звучання. Подекуди вокалісти промовляють слова без вокального інтонування, є різкі протиставлення між чоловічими та жіночими тембрами, між високим та низьким регістром. В цілому, твір з суто технічної точки зору здається простішим за твори, що звучали раніше. Але, знову ж таки, у простоті й ховається найвища майстерність, увага до найдрібніших, але найважливіших деталей. Саме у цьому творі слухач може почути кожен артикуляційний прийом та кожен штрих. Тож, можу сказати, Alter Ratio у кожному творі концерту показали максимум професійної майстерності, уваги до звуку та занурення у саму суть твору.

Останній твір концерту зворушливий і символічний. Це четверта частина концерту для хору a cappella Альфреда Шнітке на текст Григора Нарекаці. У тексті твору, за словами Ольги Приходько, міститься важливий сенс, який є актуальним у всі часи, та особливо у цей дивний 2020-й рік. «Ці слова про нематеріальний вид мистецтва — спів, що має стати врачуванням, ліками, можливо, для тіла, а головне — душі».  Хотілось би навести ці слова тут, адже підібрати власні, чомусь, складно…

Сей труд, что начинал я с упованьем

И с именем Твоим,

Ты заверши,

Чтоб песнопенье стало врачеваньем,

Целящим раны тела и души.

И если труд мой скромный завершится

С Твоим благословением святым,

Пусть дух господень в нем соединится

Со скудным вдохновением моим.

Тобой дарованное озаренье

Не погаси.

Мои разум не покинь,

Но вновь и вновь приемли восхваленья

От Твоего служителя.

Аминь!

 А далі — 10 хвилин невпинних овацій, квітів, подяк. Щойно завершилось щось значно більше, ніж просто концерт. Дійсно, таку подію можна порівняти з постановкою спектаклю, з прем’єрою фільму. Кожна деталь цього концерту була вивірена й продумана: від розставлення творів у програмі, до роботи майстра по світлу. Десятирічний досвід роботи Alter Ratio відзначився незабутнім концертом, важливим концертом, таким, що окрім транслювання нового звучання у музичний простір України, транслює й нові важливі сенси, які ціннісно наповнюють наше життя. Сучасна вокальна музика відкриває нові горизонти виконавської майстерності, розширює кордони сприйняття, а Alter Ratio — неперевершені візіонери нового звучання — продовжують заворожувати та дивувати.

Фінальною та до сліз зворушливою нотою вечора стало звернення одного з хористів від імені усього колективу до Ольги Приходько. Хоч ми і не знайомі з нею особисто, але, як і тоді, так і зараз, подумки, хочу доєднатись до його слів подяки — людині та педагогу, яка творить хорову музику України ХХІ століття. Дякую – безмежно і щиро!

Відеозапис концерту:

 

Автор: Марія Титова

Фото: Аліна Гармаш

Проєкт «Візіонери звуку» відбувся у співпраці з Національною філармонією України за підтримки Австрійського культурного форуму в Києві та Швейцарської мистецької ради Pro Helvetia

 1. Hi there,

  Did you get your copy of BacklinkMaker (With a Commercial & Agency Licence yet)?

  If not yet, then this is your final and last chance to get BacklinkMaker at a 1-Time Price.

  => Click Here & Grab This Now Before it goes RECURRING https://warriorplus.com/o2/a/vjrqsd/0

  Special $4 Off – ‘LINK4’ (Expires in an hour time)

  This is an irresistible offer, with BacklinkMaker you’ll be able to:

  Create Unlimited HQ Backlinks For Your Blogs, Website Etc On Autopilot
  Get Higher Rank Easily On Google, Bing & yahoo etc With No Extra Efforts
  Get Unlimited Real & Related Buyer Traffic & Sales
  Fully Autopilot.. No Manual Work
  Get Faster Indexing For Your All Webpages
  Automatic Updates With No Extra Installation Hassels
  UNLIMITED COMMERCIAL LICENCE Included
  No Limitations – Completely Free
  Sell Unlimited Backlinks & Rest Services to Earn Like The Big Boys
  No Special Skills or Experience Required
  Step By Step Training & Videos
  $200 Refund If It Doesn’t Work For You

  And much more…

  => Get Your BacklinkMaker Lifetime Account + Commercial & Agency Licence at a One-Time Price https://warriorplus.com/o2/a/vjrqsd/0

  Special $4 Off – ‘LINK4’ (Expires in an hour time)

  This is turning into monthly recurring very soon.

  BacklinkMaker is very easy to use, Trust me, once you have BacklinkMaker you’ll be able to Rank #1 On Google, Bing & yahoo etc in 3 easy steps:

  Step 1 – Login & Enter to the Friendly Dashboard

  Step 2 – Enter Your Website Or Youtube Link & Click “Get Backlinks” & DONE!

  Step 3 – BacklinkMaker Will Send Automatically Send Backlinks To The Most High Authority Websites

  150 TOP Agency Owners, Marketers & more than 2000 customers have started making money with BacklinkMaker.
  Till Now BacklinkMaker Has Successfully Sent 18M+ Real & High Quality Backlinks To Customers Website, Blogs & Youtube Channels.
  IT’S HUGE!!

  => Grab BacklinkMaker At The Lowest Price Now For Lifetime https://warriorplus.com/o2/a/vjrqsd/0

  Special $4 Off – ‘LINK4’ (Expires in an hour time)

  To Your Success,

 2. Struggling to get your website to rank higher?

  Download this NEW 1 Click SEO Plugin for WordPress.
  It will get you 1000s of backlinks on AutoPilot and Help Rank your site higher.
  http://moretrafficforyourwebsite.com/

  Ranking is HARD
  You have to right content add images, videos, and then create 100s of backlinks to rank your site higher
  Thats is what everyone does.
  Building Backlinks is the hardest part of ranking your site, (and the most boring too)

  But the fact is backlinks are the MOST Essential elements of SEO.
  More backlinks equals Higher Google Ratings.

  There is NOW a way to automate this Backlink Process.
  http://moretrafficforyourwebsite.com/

  Build backlinks Automatically To Rank Your Site Much Higher!
  Have backlinks built automatically to every post on your site.
  Slide to the top of Google!

  ITS NOW POSSIBLE To Build Backlinks Automatically…
  Find out about this ONE CLICK SOLUTION to build 1000s of backlinks to your site to get higher rankings.
  http://moretrafficforyourwebsite.com/

 3. Hi there,

  Today, My friends Akshat & Jaideep has released another premium Software that can get you Unlimited Backlinks for your website & Youtube Channel With the push of a button – without any manual work.

  Yes, you read that right.

  You Can Now Easily Get Unlimited HQ Backlinks & Real Buyers Traffic … With Commercial EVEN FOR A LIFETIME!!

  => Click Here to Get It Now Before Deal Ends https://warriorplus.com/o2/a/vjrqsd/0

  Special $4 Off – ‘LINK4’ (Expires in an hour time)

  Let me introduce you to BacklinkMaker…
  “Award Winning” Software Gets You UNLIMITED REAL BACKLINKS & FREE BUYER TRAFFIC On Autopilot With Zero Monthly Fee
  +
  “Guaranteed” Rank Your Site on Top of Google, Yahoo & Bing…

  How cool is that?

  Now you won’t have to pay for Backlinks & Other SEO Services On Other Online Platforms Like Fiverr, Upwork etc

  So let me ask you…

  Aren’t you tired of Spending 1000’s Of Dollars for getting non related backlinks or fake traffic even ?

  Thanks to the brand new AI-powered software BacklinkMaker you’ll get Unlimited Backlinks & Real Human Traffic to your website & Youtube channels.

  This is a professional cloud-based platform that comes with a Commercial.

  For Evergreen Income WITHOUT Any Special Skills, Experience, Or Learning Curve.

  => Grab BacklinkMaker With Exclusive Bonuses Now https://warriorplus.com/o2/a/vjrqsd/0

  Special $4 Off – ‘LINK4’ (Expires in an hour time)

  This is an irresistible offer, with BacklinkMaker you’ll be able to:

  Create Unlimited HQ Backlinks For Your Blogs, Website Etc On Autopilot
  Get Higher Rank Easily On Google, Bing & yahoo etc With No Extra Efforts
  Get Unlimited Real & Related Buyer Traffic & Sales
  Fully Autopilot.. No Manual Work
  Get Faster Indexing For Your All Webpages
  Automatic Updates With No Extra Installation Hassels
  UNLIMITED COMMERCIAL LICENCE Included
  No Limitations – Completely Free
  Sell Unlimited Backlinks & Rest Services to Earn Like The Big Boys
  No Special Skills or Experience Required
  Step By Step Training & Videos
  $200 Refund If It Doesn’t Work For You

  And much more…

  => Get Your BacklinkMaker Lifetime Account + Commercial Licence at a One-Time Price https://warriorplus.com/o2/a/vjrqsd/0

  Special $4 Off – ‘LINK4’ (Expires in an hour time)

  This is turning into monthly recurring very soon.

  BacklinkMaker is very easy to use, Trust me, once you have BacklinkMaker you’ll be able to Rank #1 On Google, Bing & yahoo etc in 3 easy steps:

  Step 1 – Login & Enter to the Friendly Dashboard

  Step 2 – Enter Your Website Or Youtube Link & Click “Get Backlinks” & DONE!

  Step 3 – BacklinkMaker Will Send Automatically Send Backlinks To The Most High Authority Websites

  150 TOP Agency Owners, Marketers & more than 2000 customers have started making money with BacklinkMaker.
  Till Now BacklinkMaker Has Successfully Sent 18M+ Real & High Quality Backlinks To Customers Website, Blogs & Youtube Channels.
  IT’S HUGE!!

  => Get Your BacklinkMaker Lifetime Account + Commercial Licence at a One-Time Price https://warriorplus.com/o2/a/vjrqsd/0

  Special $4 Off – ‘LINK4’ (Expires in an hour time)

 4. Hi there,

  Today, My friends Akshat & Jaideep has released another premium Software that can get you Unlimited Backlinks for your website & Youtube Channel With the push of a button – without any manual work.

  Yes, you read that right.

  You Can Now Easily Get Unlimited HQ Backlinks & Real Buyers Traffic … With Commercial EVEN FOR A LIFETIME!!

  => Click Here to Get It Now Before Deal Ends https://warriorplus.com/o2/a/vjrqsd/0

  Special $4 Off – ‘LINK4’ (Expires in an hour time)

  Let me introduce you to BacklinkMaker…
  “Award Winning” Software Gets You UNLIMITED REAL BACKLINKS & FREE BUYER TRAFFIC On Autopilot With Zero Monthly Fee
  +
  “Guaranteed” Rank Your Site on Top of Google, Yahoo & Bing…

  How cool is that?

  Now you won’t have to pay for Backlinks & Other SEO Services On Other Online Platforms Like Fiverr, Upwork etc

  So let me ask you…

  Aren’t you tired of Spending 1000’s Of Dollars for getting non related backlinks or fake traffic even ?

  Thanks to the brand new AI-powered software BacklinkMaker you’ll get Unlimited Backlinks & Real Human Traffic to your website & Youtube channels.

  This is a professional cloud-based platform that comes with a Commercial.

  For Evergreen Income WITHOUT Any Special Skills, Experience, Or Learning Curve.

  => Grab BacklinkMaker With Exclusive Bonuses Now https://warriorplus.com/o2/a/vjrqsd/0

  Special $4 Off – ‘LINK4’ (Expires in an hour time)

  This is an irresistible offer, with BacklinkMaker you’ll be able to:

  Create Unlimited HQ Backlinks For Your Blogs, Website Etc On Autopilot
  Get Higher Rank Easily On Google, Bing & yahoo etc With No Extra Efforts
  Get Unlimited Real & Related Buyer Traffic & Sales
  Fully Autopilot.. No Manual Work
  Get Faster Indexing For Your All Webpages
  Automatic Updates With No Extra Installation Hassels
  UNLIMITED COMMERCIAL LICENCE Included
  No Limitations – Completely Free
  Sell Unlimited Backlinks & Rest Services to Earn Like The Big Boys
  No Special Skills or Experience Required
  Step By Step Training & Videos
  $200 Refund If It Doesn’t Work For You

  And much more…

  => Get Your BacklinkMaker Lifetime Account + Commercial Licence at a One-Time Price (LINK)
  Special $4 Off – ‘LINK4’ (Expires in an hour time)

  This is turning into monthly recurring very soon.

  BacklinkMaker is very easy to use, Trust me, once you have BacklinkMaker you’ll be able to Rank #1 On Google, Bing & yahoo etc in 3 easy steps:

  Step 1 – Login & Enter to the Friendly Dashboard

  Step 2 – Enter Your Website Or Youtube Link & Click “Get Backlinks” & DONE!

  Step 3 – BacklinkMaker Will Send Automatically Send Backlinks To The Most High Authority Websites

  150 TOP Agency Owners, Marketers & more than 2000 customers have started making money with BacklinkMaker.
  Till Now BacklinkMaker Has Successfully Sent 18M+ Real & High Quality Backlinks To Customers Website, Blogs & Youtube Channels.
  IT’S HUGE!!

  => Get Your BacklinkMaker Lifetime Account + Commercial Licence at a One-Time Price https://warriorplus.com/o2/a/vjrqsd/0

  Special $4 Off – ‘LINK4’ (Expires in an hour time)

 5. Are you tired of struggling to get your website to rank higher in search engine results? Our backlink software can help!

  Our software makes it easy to build high-quality backlinks to your website, which can help improve your search engine rankings and drive more traffic to your site.

  Some of the key features of our software include:

  Automated backlink building: Our software can help you build hundreds of high-quality backlinks to your website with just a few clicks.

  Comprehensive reporting: Our software provides detailed reports on the backlinks you’ve built, so you can track your progress and see how your website is performing.

  Easy customization: You can customize the backlinks you build to suit your specific needs and goals.

  If you’re ready to boost your search engine rankings and drive more traffic to your website, give our backlink software a try. Click the link below to learn more and get started today!

  Get Started https://warriorplus.com/o2/a/vjrqsd/0

  Sincerely,
  [Blessing]

 6. Are you tired of struggling to get your website to rank higher in search engine results? Our backlink software can help!

  Our software makes it easy to build high-quality backlinks to your website, which can help improve your search engine rankings and drive more traffic to your site.

  Some of the key features of our software include:

  Automated backlink building: Our software can help you build hundreds of high-quality backlinks to your website with just a few clicks.

  Comprehensive reporting: Our software provides detailed reports on the backlinks you’ve built, so you can track your progress and see how your website is performing.

  Easy customization: You can customize the backlinks you build to suit your specific needs and goals.

  If you’re ready to boost your search engine rankings and drive more traffic to your website, give our backlink software a try. Click the link below to learn more and get started today

  Get Started https://warriorplus.com/o2/a/vjrqsd/0

  Sincerely,
  [Blessing]

 7. Hey,

  I hope this email finds you well. I just wanted to let you know about a game-changing marketing platform that I’ve been using called GrooveFunnels.

  With GrooveFunnels, you can create professional-grade landing pages, sales pages, and entire websites without any coding or design skills. Plus, it comes with a suite of powerful marketing tools like email marketing, webinars, affiliate management, and more.

  I’ve been blown away by the results I’ve seen since starting to use GrooveFunnels. My conversion rates have skyrocketed and I’ve been able to scale my business faster than ever before.

  If you’re tired of struggling with complicated and expensive marketing tools, give GrooveFunnels a try. You won’t be disappointed.

  Click here to get started with GrooveFunnel: https://groovepages.groovesell.com/a/piiUBnyUYZvy

 8. Hi there,

  Today, My friends Akshat & Jaideep has released another premium Software that can get you Unlimited Backlinks for your website & Youtube Channel With the push of a button – without any manual work.

  Yes, you read that right.

  You Can Now Easily Get Unlimited HQ Backlinks & Real Buyers Traffic … With Commercial EVEN FOR A LIFETIME!!

  => Click Here to Get It Now Before Deal Ends https://warriorplus.com/o2/a/vjrqsd/0

  Special $4 Off – ‘LINK4’ (Expires in an hour time)

  Let me introduce you to BacklinkMaker…
  “Award Winning” Software Gets You UNLIMITED REAL BACKLINKS & FREE BUYER TRAFFIC On Autopilot With Zero Monthly Fee
  +
  “Guaranteed” Rank Your Site on Top of Google, Yahoo & Bing…

  How cool is that?

  Now you won’t have to pay for Backlinks & Other SEO Services On Other Online Platforms Like Fiverr, Upwork etc

  So let me ask you…

  Aren’t you tired of Spending 1000’s Of Dollars for getting non related backlinks or fake traffic even ?

  Thanks to the brand new AI-powered software BacklinkMaker you’ll get Unlimited Backlinks & Real Human Traffic to your website & Youtube channels.

  This is a professional cloud-based platform that comes with a Commercial.

  For Evergreen Income WITHOUT Any Special Skills, Experience, Or Learning Curve.

  => Grab BacklinkMaker With Exclusive Bonuses Now https://warriorplus.com/o2/a/vjrqsd/0

  Special $4 Off – ‘LINK4’ (Expires in an hour time)

  This is an irresistible offer, with BacklinkMaker you’ll be able to:

  Create Unlimited HQ Backlinks For Your Blogs, Website Etc On Autopilot
  Get Higher Rank Easily On Google, Bing & yahoo etc With No Extra Efforts
  Get Unlimited Real & Related Buyer Traffic & Sales
  Fully Autopilot.. No Manual Work
  Get Faster Indexing For Your All Webpages
  Automatic Updates With No Extra Installation Hassels
  UNLIMITED COMMERCIAL LICENCE Included
  No Limitations – Completely Free
  Sell Unlimited Backlinks & Rest Services to Earn Like The Big Boys
  No Special Skills or Experience Required
  Step By Step Training & Videos
  $200 Refund If It Doesn’t Work For You

  And much more…

  => Get Your BacklinkMaker Lifetime Account + Commercial Licence at a One-Time Price https://warriorplus.com/o2/a/vjrqsd/0

  Special $4 Off – ‘LINK4’ (Expires in an hour time)

  This is turning into monthly recurring very soon.

  BacklinkMaker is very easy to use, Trust me, once you have BacklinkMaker you’ll be able to Rank #1 On Google, Bing & yahoo etc in 3 easy steps:

  Step 1 – Login & Enter to the Friendly Dashboard

  Step 2 – Enter Your Website Or Youtube Link & Click “Get Backlinks” & DONE!

  Step 3 – BacklinkMaker Will Send Automatically Send Backlinks To The Most High Authority Websites

  150 TOP Agency Owners, Marketers & more than 2000 customers have started making money with BacklinkMaker.
  Till Now BacklinkMaker Has Successfully Sent 18M+ Real & High Quality Backlinks To Customers Website, Blogs & Youtube Channels.
  IT’S HUGE!!

  => Get Your BacklinkMaker Lifetime Account + Commercial Licence at a One-Time Price https://warriorplus.com/o2/a/vjrqsd/0

  Special $4 Off – ‘LINK4’ (Expires in an hour time)

  If you get BacklinkMaker during the special launch period, you’ll get the following bonuses for no extra cost:

  MazeMaker OTO1 + Reseller – WORLD’S FIRST Cloud Based 1-Click Puzzle & Maze Book Creator Platform Along With 1 Million+ Pre Made Puzzles & Mazes With PLR Licence

  FunnelJam OTO1 + Reseller- Brand new, drag n’ drop page builder that builds stunning websites, sales pages, powerful sales funnels, memberships landing pages, blogs & email marketing campaign in minutes with no skills required!

  DriveJam OTO1 + RESELLER- DriveJam can be said as the world’s most secure and fastest loading servers are ready to store your unlimited data

  GraphEzy With OTO1 + Reseller- Simple Canva Like App With New Technology Creates & Sells Unlimited Jaw Dropping Designs, Video, Logos & Banners

  EZY360 With OTO1 + Reseller- WORLD’S FIRST Builder Platform To Create Unlimited Stunning Videos + Thousands Of Pre Made Video Templates With Unique Inbuilt Video & Image Editor

  BacklinkMaker AppBuilder Edition With OTO1 + Reseller- The World’s First Mobile App Builder Allows You To Turn Your Existing Website into a Lightning Fast Future Ready Mobile App

  BacklinkMaker Logo Generator Tool- A premium tool that helps you create beautiful, unique Logos/Icons for your business and your clients’ business.

  But remember after this week, BacklinkMaker will turn into a recurring subscription.
  So act fast and get your account at the lowest price ever.

  To Your Success,

 9. Finally, Create Your Own Automated Movie Website And Get Paid Via Movie Affiliate Marketing

  Just 1 click launches your very own Netflix/Primevideo-like website

  Activate your website instantly in 270+ different movie categories
  Over 1,000,000+ Live TV channels running across 370+ different niches

  Start earning from the fastest growing trend of 2022- Movie Affiliate Marketing

  Create NETFLIX/AMAZON PRIME Like Website for Clients & Customers

  Newbie friendly. Very Easy, Even a 13-year-old can do it

  HURRY NOW & GET STARTED : https://warriorplus.com/o2/a/b6ycqb/0

  3 Easy Steps Launches Your Movie Website

  Step 1 – Login
  Login to SiteMoviePro cloud based App

  Step 2 -Choose
  Choose Your Desired Niche…

  Step 3 – Enjoy
  Watch as the app instantly creates a completely automated Netflix/Primevideo-Like Movie Affiliate Websites in 60 seconds

  GET STARTED : https://warriorplus.com/o2/a/b6ycqb/0

 10. The top Website Owners & Digital Marketers in the world are using BacklinkMaker for Getting Traffic & Backlinks to boost their sales online.

  Now you have an opportunity to join them, improve your Google Rank & Get 10X Traffic with a new AI-based app called BacklinkMaker.

  => The Cart is Open… Go Fast & Secure Your Earlybird Access to BacklinkMaker Now https://warriorplus.com/o2/a/vjrqsd/0

  Special $4 Off – ‘LINK4’ (Expires in an hour time)

  With BacklinkMaker, you can get Unlimited Backlinks for your websites & Youtube channels and also same time you can generate unlimited real traffic for boosting your sales & Revenue

  BacklinkMaker is very easy to use, Trust me, once you have BacklinkMaker you’ll be able to Rank #1 On Google, Bing & yahoo etc in 3 easy steps:

  Step 1 – Login & Enter to the Friendly Dashboard

  Step 2 – Enter Your Website Or Youtube Link & Click “Get Backlinks” & DONE!

  Step 3 – BacklinkMaker Will Send Automatically Send Backlinks To The Most High Authority Websites

  => Grab BacklinkMaker With Exclusive Bonuses Now https://warriorplus.com/o2/a/vjrqsd/0

  Special $4 Off – ‘LINK4’ (Expires in an hour time)

  You are getting BacklinkMaker with a free commercial licence so you can send Backlinks to your clients websites Or Youtube Channels as well

  And start generating an evergreen income WITHOUT any hard work.

  Here’s the BEST part:

 11. Many ‘gooroos’ like to talk about how easy affiliate marketing is …
  But the reality is there a LOT of moving parts to get right.

  It’s why there are SO MANY products, softwares & tools on the subject.

  30K Copy & Paste System is brand new & the most complete affiliate solution
  I’ve ever seen. Here’s a summary of what’s included:

  Powerful, push-button bonus page creator. This lets you instantly create
  stunning bonus pages that look as good as the ones run by 7 figure
  marketers … with all the bells & whistles including scarcity timers

  CHECK IT OUT ON : https://warriorplus.com/o2/a/fw1fws/0

  INCLUDED hosting. This is a HUGE money & time saver. Every bonus
  page you create is hosted FOR YOU on premium servers

  Massive vault of 100+ premium bonuses. You’ll never run out of quality giveaways to maximize conversions on your promos

  30+ DFY affiliate marketing campaigns. These ‘best of the best’ campaigns have been hand-created by the vendors. Each includes an evergreen, top-converting product; custom bonus page & bonuses; AND full sequence
  of promo emails

  Step by step, industry-leading training on how to make the highest commissions in the shortest time

  INCLUDED free traffic methods. Perfect for beginners AND seasoned marketers looking for even higher results

  Multiple powerful bonuses, including live master training with a legendary super affiliate [only available during launch week]

  There’s proof of results all over the page.

  Personally, I’m surprised this package includes EVERYTHING for one low price.
  They could easily have split this into multiple programs & sold them separately …

  If you’ve ever wanted to make more commissions in less time …

  GET STARTED NOW : https://warriorplus.com/o2/a/fw1fws/0

 12. If you’re a small business owner, you know how important it is to make the most of your marketing budget. That’s where GetResponse comes in.

  GetResponse is an affordable email marketing tool that’s perfect for small businesses. With GetResponse, you can:

  Create professional-looking emails in minutes with customizable templates
  Automate your email campaigns and save time
  Analyze your results and make data-driven decisions
  Integrate with other tools you use, like social media and ecommerce platforms
  Don’t miss out on the benefits of GetResponse. Click the link below to learn more and sign up for a free trial.
  Get Started With Get Response: https://www.getresponse.com?a=Qvg9Ynfcka

 13. Hi there,

  Look, I have nothing against online hobbyists who surf pages looking for freebies for fun, with no plan of actually really making $ online..

  If they want to stack up endless amounts of worthless freebies on their computer and never actually do anything with them, that’s fine.

  However, those are not the type of people I want to get my programs and offers in front of.

  If you’re like me, you want to get your links in front of people who are serious buyers, and who are looking to take action on whatever it is you have to offer.

  That’s why I like The Click Engine.

  I’m getting real buyer traffic 100% on autopilot every single month.

  Have you watched this short 3 minute video explaining how it works yet?

  Here’s the link https://warriorplus.com/o2/a/p3qglj/0

  Thanks.

 14. If you own a website and you’re struggling with
  Ranking high – you need one thing….

  MORE BACKLINKS.

  =>> Introducing – WP Backlink Machine 2.0

  https://warriorplus.com/o2/a/m8pcyf/0

  A brand new wordpress plugin that automatically
  Builds 100s and 1000s of backlinks for your site.

  Having more backlinks with the right keywords
  Can rank you higher in Google, Bing & Yahoo.

  No more hiring expensive SEO agencies.

  No more begging bloggers for backlinks.

  No more manual hard work needed.

  Now you can add 100s of backlinks to every
  Single blog post you have, every page, every article
  On your site.

  =>> Just Add Backlink Machine to Your Site

  And Start using it today.

  Your NEW 1-Click Solution to building backlinks
  Without any worry, without hard work.

  If you’d like to increase the amount of
  Traffic, get more rankings for your sites
  Then this software is perfect for you.

  =>> Download WP Backlink Machine Now

  https://warriorplus.com/o2/a/m8pcyf/0

  And install it on unlimited wordpress sites.

  Cheers
  Munch

 15. Hi there,

  Are you tired of spending hours editing your videos? Do you wish there was a faster and more efficient way to get your video content out to your audience?

  Well, I have some exciting news for you. I just discovered an AI video software that is revolutionizing the way we edit and create videos.

  With this software, you can easily create professional-quality videos in a fraction of the time it would take you to do it manually. The AI technology does all the heavy lifting for you, allowing you to focus on the creative aspects of your video.

  But don’t just take my word for it. Check out this software for yourself and see how it can transform your video editing process.

  https://warriorplus.com/o2/a/zj1kr8/0

  I highly recommend giving it a try – you won’t be disappointed.

  Thanks,

 16. My friend Ankur just released a brand new SEO plugin
  that can get you 100s of Backlinks for your website
  With the push of a button – without any manual work.

  Yes – I know building backlinks is the hardest part of SEO.

  That is why this plugin is so amazing…

  =>> DOWNLOAD IT FROM HERE https://warriorplus.com/o2/a/m8pcyf/0

  Now you can get your website ranked faster.

  Backlinks have been the most important SEO factor
  For rankings since the beginning of search engines.

  But to get backlinks, website owners normally have to hire
  SEO agencies and spend thousands of dollars.

  NOT ANYMORE.

  Now all you have to do is…

  Step1 – Install this plugin on every WordPress site you have.

  Step 2 – Enter the KEYWORD you want backlinks for
  And hit PUBLISH on your new blog post or article.

  Step 3 – DONE…. A number of backlinks will be
  automatically built for you from a network
  of over 10,000 websites.

  Less effort and more results is what I love
  and this plugin does exactly that for you…

  =>> Download The Unlimited Sites License Now

  https://warriorplus.com/o2/a/m8pcyf/0

  And start building 1000s of backlinks to your site
  And rank higher in Google.

  Cheers
  MUNCH

 17. Let me introduce you to BacklinkMaker…
  “Award Winning” Software Gets You UNLIMITED REAL BACKLINKS & FREE BUYER TRAFFIC On Autopilot With Zero Monthly Fee
  +
  “Guaranteed” Rank Your Site on Top of Google, Yahoo & Bing…

  How cool is that?

  Now you won’t have to pay for Backlinks & Other SEO Services On Other Online Platforms Like Fiverr, Upwork etc

  So let me ask you…

  Aren’t you tired of Spending 1000’s Of Dollars for getting non related backlinks or fake traffic even ?

  Thanks to the brand new AI-powered software BacklinkMaker you’ll get Unlimited Backlinks & Real Human Traffic to your website & Youtube channels.

  This is a professional cloud-based platform that comes with a Commercial.

  For Evergreen Income WITHOUT Any Special Skills, Experience, Or Learning Curve.

  => Grab BacklinkMaker With Exclusive Bonuses Now == https://warriorplus.com/o2/a/llp836/0

  Special $4 Off – ‘LINK4’ (Expires in an hour time)

  This is an irresistible offer, with BacklinkMaker you’ll be able to:

  Create Unlimited HQ Backlinks For Your Blogs, Website Etc On Autopilot
  Get Higher Rank Easily On Google, Bing & yahoo etc With No Extra Efforts
  Get Unlimited Real & Related Buyer Traffic & Sales
  Fully Autopilot.. No Manual Work
  Get Faster Indexing For Your All Webpages
  Automatic Updates With No Extra Installation Hassels
  UNLIMITED COMMERCIAL LICENCE Included
  No Limitations – Completely Free
  Sell Unlimited Backlinks & Rest Services to Earn Like The Big Boys
  No Special Skills or Experience Required
  Step By Step Training & Videos
  $200 Refund If It Doesn’t Work For You

  And much more…

  => Get Your BacklinkMaker Lifetime Account + Commercial Licence at a One-Time Price == https://warriorplus.com/o2/a/llp836/0

 18. Hi,

  Are you STILL STRUGGLING to
  generate enough traffic for your
  offers & nothing seems to work?

  Increased competition, high ads
  costs, over-saturation, all play on the
  fact that you can’t get any traffic.

  But there is one solution that is
  working LIKE CRAZY in 2022!

  There is a BRAND NEW video
  method that’s SHY, introvert and
  LAZY people are using..

  ..to generate MILLIONS of visitors
  every month, making $20-$100k/m.

  ==> Want to know what they’re
  doing & how to TAP into it? Go here.. https://warriorplus.com/o2/a/zj1kr8/0

  There is a new wave of videos that
  are generating millions of visitors..

  – without all the usual hassles
  – without camera, without voice,
  without video editing
  – without you doing anything at all

  And with this new tool called
  “VidTsunami” you can create
  these kind of videos in 3 simple
  steps and 5 min..

  Then rank your video on Page #1
  using their Video Ranking Cheat
  Sheet and start getting traffic
  and sales.

  This has just launched for a LOW
  ONE TIME PRICE for next few days only:

  ==> Grab your copy here now before
  the price goes up again.. https://warriorplus.com/o2/a/zj1kr8/0

  Let me know your results with it.

  To your success,

 19. The top Website Owners & Digital Marketers in the world are using BacklinkMaker for Getting Traffic & Backlinks to boost their sales online.

  Now you have an opportunity to join them, improve your Google Rank & Get 10X Traffic with a new AI-based app called BacklinkMaker.

  => The Cart is Open… Go Fast & Secure Your Earlybird Access to BacklinkMaker Now https://warriorplus.com/o2/a/vjrqsd/0
  Special $4 Off – ‘LINK4’ (Expires in an hour time)

  With BacklinkMaker, you can get Unlimited Backlinks for your websites & Youtube channels and also same time you can generate unlimited real traffic for boosting your sales & Revenue

  BacklinkMaker is very easy to use, Trust me, once you have BacklinkMaker you’ll be able to Rank #1 On Google, Bing & yahoo etc in 3 easy steps:

  Step 1 – Login & Enter to the Friendly Dashboard

  Step 2 – Enter Your Website Or Youtube Link & Click “Get Backlinks” & DONE!

  Step 3 – BacklinkMaker Will Send Automatically Send Backlinks To The Most High Authority Websites

  => Grab BacklinkMaker With Exclusive Bonuses Now https://warriorplus.com/o2/a/vjrqsd/0
  Special $4 Off – ‘LINK4’ (Expires in an hour time)

  You are getting BacklinkMaker with a free commercial licence so you can send Backlinks to your clients websites Or Youtube Channels as well

  And start generating an evergreen income WITHOUT any hard work.

  Here’s the BEST part:

  If you get BacklinkMaker during the special launch period, you’ll get the following bonuses for no extra cost:

  MazeMaker OTO1 + Reseller – WORLD’S FIRST Cloud Based 1-Click Puzzle & Maze Book Creator Platform Along With 1 Million+ Pre Made Puzzles & Mazes With PLR Licence

  FunnelJam OTO1 + Reseller- Brand new, drag n’ drop page builder that builds stunning websites, sales pages, powerful sales funnels, memberships landing pages, blogs & email marketing campaign in minutes with no skills required!

  DriveJam OTO1 + RESELLER- DriveJam can be said as the world’s most secure and fastest loading servers are ready to store your unlimited data

  GraphEzy With OTO1 + Reseller- Simple Canva Like App With New Technology Creates & Sells Unlimited Jaw Dropping Designs, Video, Logos & Banners

  EZY360 With OTO1 + Reseller- WORLD’S FIRST Builder Platform To Create Unlimited Stunning Videos + Thousands Of Pre Made Video Templates With Unique Inbuilt Video & Image Editor

  BacklinkMaker AppBuilder Edition With OTO1 + Reseller- The World’s First Mobile App Builder Allows You To Turn Your Existing Website into a Lightning Fast Future Ready Mobile App

  BacklinkMaker Logo Generator Tool- A premium tool that helps you create beautiful, unique Logos/Icons for your business and your clients’ business.

  But you need to hurry as the Early Bird discount is expiring a few hours from now.

  => Get Your BacklinkMaker Lifetime Account + Commercial Licence at a One-Time Price https://warriorplus.com/o2/a/vjrqsd/0
  Special $4 Off – ‘LINK4’ (Expires in an hour time)

  To Your Success,

 20. Do you love listening to music? Do you have a favorite genre or artist you would like nothing more than to stream 24/7? If so, then I think we can help each other out.

  Introducing… SpotiCash! It’s a revolutionary software that pays users real cash for streaming their favorite songs! You won’t believe how easy it is – just get the software, start listening and get real cash!

  I’m sure you’re like most people and are always looking for ways to make a little extra cash. Wouldn’t it be great if there was an easy way to make some money? Let’s talk.

  I would love to hear what you think, so let me know if you want to start earning.

  GET STARTED == https://warriorplus.com/o2/a/x6vb80/0

 21. I am Introducing YouTube SEO Masterclass
  Proven Step by Step Strategy, That You Can Implement Right Now, to Rank Your Videos in the First Page of YouTube in 2022.
  Unleash a Tidal Wave of YouTube Views & Subscribers, WITHOUT ANY YouTube SEO Experience.
  Learn the BEST strategies & tricks to optimize your YouTube videos from beginning to end. Rank higher on search results!
  It doesn’t matter if you don’t have any tech skills or any previous creator/marketing experience. Everything you need to know is provided step-by-step in this training program.

  Become a Consistent Action Taker!
  Learn and Work at Your Own Pace with this program!

  Check it out here — https://warriorplus.com/o2/a/hhl66w/0

 22. Hi there,

  Today, My friends Akshat & Jaideep has released another premium Software that can get you Unlimited Backlinks for your website & Youtube Channel With the push of a button – without any manual work.

  Yes, you read that right.

  You Can Now Easily Get Unlimited HQ Backlinks & Real Buyers Traffic … With Commercial EVEN FOR A LIFETIME!!

  => Click Here to Get It Now Before Deal Ends — https://warriorplus.com/o2/a/llp836/0

  Let me introduce you to BacklinkMaker…
  “Award Winning” Software Gets You UNLIMITED REAL BACKLINKS & FREE BUYER TRAFFIC On Autopilot With Zero Monthly Fee
  +
  “Guaranteed” Rank Your Site on Top of Google, Yahoo & Bing…

  How cool is that?

  Now you won’t have to pay for Backlinks & Other SEO Services On Other Online Platforms Like Fiverr, Upwork etc

  So let me ask you…

  Aren’t you tired of Spending 1000’s Of Dollars for getting non related backlinks or fake traffic even ?

  Thanks to the brand new AI-powered software BacklinkMaker you’ll get Unlimited Backlinks & Real Human Traffic to your website & Youtube channels.

  This is a professional cloud-based platform that comes with a Commercial.

  For Evergreen Income WITHOUT Any Special Skills, Experience, Or Learning Curve.

  => Grab BacklinkMaker With Exclusive Bonuses Now — https://warriorplus.com/o2/a/llp836/0

 23. Hey,

  It’s a FACT that YouTube is the
  HOTTEST traffic platform right now..

  Fame, money, freedom – you can
  have it all. But it’s a LOT OF HARD WORK!

  Isn’t it?

  Buying costly equipments, be good
  camera, record video, edit it, publish it,
  market it.. and then do it every
  single day..

  ..and YET waiting for months to start
  getting little views and FAIL!

  What if there is an EASIER WAY??

  ==> Go here to see what I am talking about..

  https://warriorplus.com/o2/a/t6953l/0

  There is a SECRET way of generating
  MILLI0NS of views, raking in 10,000s of
  dollars in commissions, sponsorships,
  product sales..

  There is a NEW WAVE of videos
  that are generating MILLIONS of traffic..
  WITHOUT all the usual hassles –
  WITHOUT YOU DOING ANYTHING AT ALL!

  And with the help of VidTsunami,
  you can create videos in no time without
  ever having to be on camera or spend
  money on expensive editing tools!

  Worried about traffic? Don’t because..

  With their SPECIAL VIDEO TRAFFIC
  CHEATSHEET you can now start ranking
  your videos in no time and start
  generating buyer traffic instantly…

  One of their beta-tester generated over
  174k visitors in 28 days from YouTube..

  ==> SEE IT IN ACTION HERE & GET
  STARTED RIGHT AWAY..

  https://warriorplus.com/o2/a/t6953l/0

  Let me know your results with it.

 24. The top Website Owners & Digital Marketers in the world are using BacklinkMaker for Getting Traffic & Backlinks to boost their sales online.

  Now you have an opportunity to join them, improve your Google Rank & Get 10X Traffic with a new AI-based app called BacklinkMaker.

  => The Cart is Open… Go Fast & Secure Your Earlybird Access to BacklinkMaker Now — https://warriorplus.com/o2/a/llp836/0

  With BacklinkMaker, you can get Unlimited Backlinks for your websites & Youtube channels and also same time you can generate unlimited real traffic for boosting your sales & Revenue

  BacklinkMaker is very easy to use, Trust me, once you have BacklinkMaker you’ll be able to Rank #1 On Google, Bing & yahoo etc in 3 easy steps:

  Step 1 – Login & Enter to the Friendly Dashboard

  Step 2 – Enter Your Website Or Youtube Link & Click “Get Backlinks” & DONE!

  Step 3 – BacklinkMaker Will Send Automatically Send Backlinks To The Most High Authority Websites

  => Grab BacklinkMaker With Exclusive Bonuses Now (LINK)

  Special $4 Off – https://warriorplus.com/o2/a/llp836/0

  You are getting BacklinkMaker with a free commercial licence so you can send Backlinks to your clients websites Or Youtube Channels as well

  And start generating an evergreen income WITHOUT any hard work.

 25. The top Website Owners & Digital Marketers in the world are using BacklinkMaker for Getting Traffic & Backlinks to boost their sales online.

  Now you have an opportunity to join them, improve your Google Rank & Get 10X Traffic with a new AI-based app called BacklinkMaker.

  => The Cart is Open… Go Fast & Secure Your Earlybird Access to BacklinkMaker Now >>> https://warriorplus.com/o2/a/zplwq4/0
  Special $4 Off (Expires in an hour time)

  With BacklinkMaker, you can get Unlimited Backlinks for your websites & Youtube channels and also same time you can generate unlimited real traffic for boosting your sales & Revenue

  BacklinkMaker is very easy to use, Trust me, once you have BacklinkMaker you’ll be able to Rank #1 On Google, Bing & yahoo etc in 3 easy steps:

  Step 1 – Login & Enter to the Friendly Dashboard

  Step 2 – Enter Your Website Or Youtube Link & Click “Get Backlinks” & DONE!

  Step 3 – BacklinkMaker Will Send Automatically Send Backlinks To The Most High Authority Websites

  => Grab BacklinkMaker With Exclusive Bonuses Now >>> https://warriorplus.com/o2/a/zplwq4/0
  (Expires in an hour time)

  You are getting BacklinkMaker with a free commercial licence so you can send Backlinks to your clients websites Or Youtube Channels as well

  And start generating an evergreen income WITHOUT any hard work.

  Here’s the BEST part:

  If you get BacklinkMaker during the special launch period, you’ll get the following bonuses for no extra cost:

  MazeMaker OTO1 + Reseller – WORLD’S FIRST Cloud Based 1-Click Puzzle & Maze Book Creator Platform Along With 1 Million+ Pre Made Puzzles & Mazes With PLR Licence

  FunnelJam OTO1 + Reseller- Brand new, drag n’ drop page builder that builds stunning websites, sales pages, powerful sales funnels, memberships landing pages, blogs & email marketing campaign in minutes with no skills required!

  DriveJam OTO1 + RESELLER- DriveJam can be said as the world’s most secure and fastest loading servers are ready to store your unlimited data

  GraphEzy With OTO1 + Reseller- Simple Canva Like App With New Technology Creates & Sells Unlimited Jaw Dropping Designs, Video, Logos & Banners

  EZY360 With OTO1 + Reseller- WORLD’S FIRST Builder Platform To Create Unlimited Stunning Videos + Thousands Of Pre Made Video Templates With Unique Inbuilt Video & Image Editor

  BacklinkMaker AppBuilder Edition With OTO1 + Reseller- The World’s First Mobile App Builder Allows You To Turn Your Existing Website into a Lightning Fast Future Ready Mobile App

  BacklinkMaker Logo Generator Tool- A premium tool that helps you create beautiful, unique Logos/Icons for your business and your clients’ business.

  But you need to hurry as the Early Bird discount is expiring a few hours from now.

  => Get Your BacklinkMaker Lifetime Account + Commercial Licence at a One-Time Price >>> https://warriorplus.com/o2/a/zplwq4/0
  Special $4 Off (Expires in an hour time)

  To Your Success

 26. Hey,

  It’s a FACT that YouTube is the
  HOTTEST traffic platform right now..

  Fame, money, freedom – you can
  have it all. But it’s a LOT OF HARD WORK!

  Isn’t it?

  Buying costly equipments, be good
  camera, record video, edit it, publish it,
  market it.. and then do it every
  single day..

  ..and YET waiting for months to start
  getting little views and FAIL!

  What if there is an EASIER WAY??

  ==> Go here to see what I am talking about..

  https://warriorplus.com/o2/a/t6953l/0

  There is a SECRET way of generating
  MILLI0NS of views, raking in 10,000s of
  dollars in commissions, sponsorships,
  product sales..

  There is a NEW WAVE of videos
  that are generating MILLIONS of traffic..
  WITHOUT all the usual hassles –
  WITHOUT YOU DOING ANYTHING AT ALL!

  And with the help of VidTsunami,
  you can create videos in no time without
  ever having to be on camera or spend
  money on expensive editing tools!

  Worried about traffic? Don’t because..

  With their SPECIAL VIDEO TRAFFIC
  CHEATSHEET you can now start ranking
  your videos in no time and start
  generating buyer traffic instantly…

  One of their beta-tester generated over
  174k visitors in 28 days from YouTube..

  ==> SEE IT IN ACTION HERE & GET
  STARTED RIGHT AWAY..

  https://warriorplus.com/o2/a/t6953l/0

  Let me know your results with it.

 27. I’ll be really quick here.

  The Lifetime Access + Special “UNLIMITED COMMERCIAL & AGENCY LICENSE” on BacklinkMaker is going down in few hours (Trust me you’ll never get this deal again anywhere)

  => Get BacklinkMaker on Discounted Price (LINK)

  Special $4 Off – https://warriorplus.com/o2/a/llp836/0

  Make sure you don’t miss it when you still have a chance to get it at a huge discount price.

  Once the timer hits ZERO the price of BacklinkMaker would turn back to its original price at $97/Month (Right Now $17 For LifeTime + Unlimited Commercial License)

  This is an irresistible offer, with BacklinkMaker you’ll be able to:

  Create Unlimited HQ Backlinks For Your Blogs, Website Etc On Autopilot
  Get Higher Rank Easily On Google, Bing & yahoo etc With No Extra Efforts
  Get Unlimited Real & Related Buyer Traffic & Sales
  Fully Autopilot.. No Manual Work
  Get Faster Indexing For Your All Webpages
  Automatic Updates With No Extra Installation Hassels
  UNLIMITED COMMERCIAL LICENCE Included
  No Limitations – Completely Free
  Sell Unlimited Backlinks & Rest Services to Earn Like The Big Boys
  No Special Skills or Experience Required
  Step By Step Training & Videos
  $200 Refund If It Doesn’t Work For You

  And much more…

  => Get Your BacklinkMaker Lifetime Account + Commercial License at a One-Time Price

  Special $4 Off – https://warriorplus.com/o2/a/llp836/0

  To Your Success,

 28. Are you tired of struggling to get your website to rank on Google? Do you want to drive more traffic to your site and increase your online visibility?

  We have the solution for you! Our new backlink software is designed to help you build high-quality, authoritative backlinks to your website. This will not only improve your search engine rankings, but also establish your website as a trusted resource in your industry.

  Our software is easy to use and includes a range of features, including:

  A backlink tracker to monitor the progress of your link-building efforts
  A link-building strategy tool to help you create a customized plan
  A competitor analysis tool to see how your backlink profile compares to your competitors’
  And much more!
  Don’t miss out on this opportunity to boost your search engine rankings and drive more traffic to your website. Try our backlink software today and see the difference it can make for your business.

  Click Here https://warriorplus.com/o2/a/vjrqsd/0

  Sincerely,

 29. Hey Guys,

  You won’t believe what I managed to secure for you…

  As most online marketers (myself included) you’re probably paying each month or each year ridiculously high fees for online hosting that’s sub-par, slow and keeps crashing.

  FACT: hosting is one of the biggest expenses for online marketers, and
  expensive fees are the #1 reason why many give up quickly or never even start.

  -> This here puts an end to it! https://warriorplus.com/o2/a/dzqbc1/0

  WHAT? Enterprise-level hosting for a one-time fee?

  YES – cloud hosting for life with just one small payment, that still gives you 100% uptime, blazingly fast loading times, SUPERIOR service and the best possible support Internet Marketers wish for…

  PrimeHost 2.0 is the next step in cloud hosting. A revolution like no other that enables you to enjoy:

  [+] Blazing Fast loading websites than ever before
  [+] 100% uptime with fr-ee SSL encryption built-in
  [+] Unlimited sites, email accounts & more
  [+] Next-Generation Control Panel
  [+] Fr-ee one-click WordPress installer
  [+] 24/7 support from marketing gurus

  … and here’s the kicker: you get all of this, for LIFE, with
  just ONE time low fee today:

  -> Get started now (available ONLY during early bird!) https://warriorplus.com/o2/a/dzqbc1/0

  There’s not really much I can say about this other than – GET IT! I’m sure you can see the huge value in it.

  It’s the same package huge corporations are offering and charging you hundreds of dollars a year.

  Except this one is better in every way:

  [+] Unlimited bandwidth
  [+] 24/7 premium support
  [+] faster loading websites

  Let’s not kid ourselves: you know you’re getting this. It’s what’s called in the industry as a “complete no-brainer”.

  So why not get it now while the early bird is live?

  You’d be virtually stealing it – it’s that affordable!

  In fact, wait till you see the price – you get lifetime hosting for LESS than what you previously used to pay for one month of service!

  -> Click here now to claim yours! https://warriorplus.com/o2/a/dzqbc1/0

  To your success,

 30. Hi there,

  Today, My friends Akshat & Jaideep has released another premium WORLD’S First MJML Based Email, Voice & Video Marketing Autoresponder With Inbuilt SMTP To Boost Email Delivery, Click and Open Rates Instantly

  Yes, you read that right.

  You can now Send Not Only Email Campaigns but also Video & Voice Campaigns Too With Unlimited Leads & Sendings.. (No Review Process For New Accounts)

  => Click Here & Send Your First Voice, Email Or Video Campaign Now https://warriorplus.com/o2/a/qkvkqh/0
  Special $4 Off – ‘BEAR4’ (Expires in an hour time)

  Let me introduce you to MailBear…

  WORLD’S First MJML Based Email, Voice & Video Marketing Autoresponder With Inbuilt SMTP To Boost Email Delivery, Click and Open Rates Instantly

  How cool is that?

  Now you won’t have to pay for expensive Autoresponders platforms like Aweber, Getresponse, Active Campaign, Mailchimp or any other site.

  So let me ask you…

  Are you tired of Sending same old boring Email Campaigns ?

  Thanks to the brand new AI-powered software MailBear.. It combines the power of E-mail Marketing, Voice Marketing & Video Marketing to get best results from one easy-to-use dashboard

  => Watch a 60 Sec Demo Video of MailBear https://warriorplus.com/o2/a/qkvkqh/0
  Special $4 Off – ‘BEAR4’ (Expires in an hour time)

  MailBear is loaded with awesome features like:

  Professional & Fully Cloud-Based Platform
  Send Unlimited Video, Voice & Email Campaigns
  99.9% Open Rate + Inboxing Assurance
  Play Videos & Voices Inside The Email
  Turn Your Autoresponder Into An Video Autoresponder
  80+ Major Autoresponders Integration
  Inbuilt SMTP & Dedicated API For Higher Inboxing
  DFY 50+ Inbuilt Templates
  Upload Unlimited Videos Inside Your Autoresponder
  Upload Unlimited List & Subscribers
  Single Optin/ Double Optin Support
  Send Unlimited Campaigns With ZERO Restrictions
  COMMERCIAL LICENCE Included
  No Limitations – Completely Free
  Sell Unlimited Campaigns & Earn Like The Big Boys
  No Special Skills or Experience Required
  Step by Step Training
  And much more…

  => Get Your MailBear Lifetime Account + Commercial License at a One-Time Price https://warriorplus.com/o2/a/qkvkqh/0
  Special $4 Off – ‘BEAR4’ (Expires in an hour time)

  This is turning into monthly recurring very soon.

  Trust me, once you have MailBear you’ll be able to Start Your Own Video, Voice & Email Marketing Agency In 3 Simple Steps

  Step 1: Login To Members Area

  Step 2: Upload Unlimited leads or our in-built optin forms and proceed to create highly profitable email campaigns.

  Step 3: Make Limitless profits with those profitable Video, Voice or Email campaigns you just sent.

  over 150 TOP Agency Owners, Email Marketers & more than 2000 customers have shifted to MailBear for Higher Delivery & Open Rates.
  Till Now MailBear Has Sent Over 1 Million Campaigns With 99% Inbox Rate In Any Niche..
  IT’S HUGE!!

  => Get Your MailBear Lifetime Account + Commercial License at a One-Time Price https://warriorplus.com/o2/a/qkvkqh/0
  Special $4 Off – ‘BEAR4’ (Expires in an hour time)

 31. Simply wish to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply great and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 32. Hey Friend,,

  Do you know that Aweber, Getresponse, Active Campaign, Mailchimp are charging between $50 to $299 per month for sending limited campaigns with low open rates..?

  And even they will block your account anytime with silly reasons..

  BUT!!
  Today, My friends Akshat & Jaideep has released another premium WORLD’S First MJML Based Email, Voice & Video Marketing Autoresponder With Inbuilt SMTP To Boost Email Delivery, Click and Open Rates Instantly

  With MailBear, you replace all of the memberships and it doesn’t charge you a hefty recurring amount. No need to mess up with limited credits

  Sounds interesting?
  => Click Here & Send Your First Video, Voice & Email Campaign Now https://warriorplus.com/o2/a/qkvkqh/0
  Special $4 Off – ‘BEAR4’ (Expires in an hour time)

  WORLD’S First MJML Based Email, Voice & Video Marketing Autoresponder With Inbuilt SMTP To Boost Email Delivery, Click and Open Rates Instantly

  Here’s why you can’t miss it-
  Professional & Fully Cloud-Based Platform
  Send Unlimited Video, Voice & Email Campaigns
  99.9% Open Rate + Inboxing Assurance
  Play Videos & Voices Inside The Email
  Turn Your Autoresponder Into An Video Autoresponder
  80+ Major Autoresponders Integration
  Inbuilt SMTP & Dedicated API For Higher Inboxing
  DFY 50+ Inbuilt Templates
  Upload Unlimited Videos Inside Your Autoresponder
  Upload Unlimited List & Subscribers
  Single Optin/ Double Optin Support
  Send Unlimited Campaigns With ZERO Restrictions
  COMMERCIAL LICENCE Included
  No Limitations – Completely Free
  Sell Unlimited Campaigns & Earn Like The Big Boys
  No Special Skills or Experience Required
  Step by Step Training
  And much more…

  => Get Your MailBear Lifetime Account + Commercial License at a One-Time Price https://warriorplus.com/o2/a/qkvkqh/0
  Special $4 Off – ‘BEAR4’ (Expires in an hour time)

  I am not finished yet… If you get MailBear during the special launch period, you’ll get the following bonuses for no extra cost:
  CourseBear : It’s A 3-Click Software That Creates “Udemy Like Website” With 1000+ Done-For-You Ready To Sell Courses In 50+ Niches!
  TravelBear + Whitelabel License : First-to-market 1-click app that creates a completely automated travel affiliate website in less than 60 seconds. You can sell your visitors your own products or affiliate offers

  NewsBear + Whitelabel License : Our best drag and drop News Website Builder and online News website maker software to help you Create a NEWS website for free in minutes.

  BacklinkBear OTO1 + Reseller : World’s First Fully Cloud Based Platform Gets You UNLIMITED REAL HQ BACKLINKS & FREE TRAFFIC That Ranks Instantly On Google Page #1

  FlipBear OTO1 + Reseller : WORLD’S FIRST Amazing 3D/Animated FlipBook & Article Creator Cloud Based Platform Along With Millions Of Pre Made eBooks With PLR Licence

  ContentBear OTO1 + Reseller : It’s is a Brand New Cloud A.I CopyWriter that Creates High Converting Marketing Copies like…Sales Letters, VSL Scripts, Email Swipes, Blog Posts and much much more In Just 3 simple steps.

  VidBear OTO1 + Reseller – Turn Your Old Boring Video A Brand-New Breathtaking Video + 100+ Pre Made Video Templates

  ToonBear OTO1 + Reseller- The WORLD’S FIRST AI-Based Platform To Create Unlimited Animated Videos

  GraphicBear With OTO1 + Reseller- New Technology Creates & Sells Unlimited Jaw Dropping Designs, Video, Logos & Banners

  AppBear With OTO1 + Reseller- The World’s First Mobile App Builder Allows You To Turn Your Existing Website into a Lightning Fast Future Ready Mobile App

  But remember after this week, Mailbear will turn into a recurring subscription.
  >> So act fast and get your account at the lowest price ever. https://warriorplus.com/o2/a/qkvkqh/0

  To Your Success,

 33. Thanks for the concepts you are giving on this site. Another thing I’d like to say is that often getting hold of copies of your credit history in order to look at accuracy of each detail would be the first action you have to carry out in credit repair. You are looking to thoroughly clean your credit report from dangerous details flaws that screw up your credit score.

 34. Hi,

  Just noticed a few grammar errors on your website theclaquers.com

  Grammatical errors can create a negative impression on your visitors and may affect the credibility of your brand. Therefore, I wanted to offer my help in correcting these errors.

  I have created a document that highlights all the errors I have found on your website and included suggestions for corrections. You can access the document by clicking on this link : http://bit.ly/3XtyOvb

  If you like my effort you can just reply me a thank you email 🙂

  Best Regards

 35. Unlock the Secrets to Skyrocketing Your Online Sales and Traffic with BacklinkMaker – The AI-Based App Used by Top Website Owners and Digital Marketers!

  >> https://bit.ly/3JhOYn0

  Are you tired of struggling to get traffic and backlinks for your website or YouTube channel? Look no further! BacklinkMaker is the solution you’ve been searching for. With this powerful AI-based app, you can easily get unlimited backlinks and real, targeted traffic to boost your sales and revenue.

  Don’t just take our word for it – join the ranks of the world’s top website owners and digital marketers who are already using BacklinkMaker to dominate Google, Bing, and Yahoo search results. And now, you can too.

  >> https://bit.ly/3JhOYn0

  In just three easy steps, you can be on your way to ranking #1 on Google:

  Log in and enter the friendly dashboard
  Enter your website or YouTube link and click “Get Backlinks” – it’s that simple!
  BacklinkMaker automatically sends backlinks to the most high authority websites.
  But that’s not all – with your purchase, you’ll also receive a commercial license, allowing you to offer these services to your clients and generate an evergreen income without any additional work on your part.

  Don’t miss out on your chance to access BacklinkMaker at a special, one-time price – the early bird discount expires soon!

  Get your BacklinkMaker lifetime account + commercial license at a discounted price
  >> https://bit.ly/3JhOYn0

  Special $4 Off – ‘LINK4’ (Expires in an hour time)

 36. Thanks for your publication. What I want to say is that while looking for a good on the net electronics store, look for a web page with full information on critical indicators such as the privacy statement, security details, payment guidelines, along with terms as well as policies. Usually take time to look into the help and FAQ segments to get a far better idea of how the shop functions, what they can perform for you, and exactly how you can make best use of the features.

 37. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *