Композитор трилера «Пік страху» Олександр Чорний про створення саундтреку Який сенс робити вкладення в німецьку економіку, якщо я можу бути корисним українській економіці та розвивати культуру тут, в Україні?, — Олександр Чорний

Після завершення чергового локдауну, в український прокат вийшов фільм Станіслава Капралова «Пік страху», що став результатом співпраці України, США та Іспанії. Стрічку придбав найбільший американський дистриб’ютор Lionsgate та ще понад тридцять країн світу. Попри касову спрямованість фільму та типові для жанру трилера сюжетні кліше, стрічка заслуговує уваги щонайменше своєю красивою картинкою гірських пейзажів та вигадливою звуковою доріжкою. Про роботу над саундтреком у фільмі розповів композитор Олександр Чорний.

Я вже встиг подивитися фільм «Пік страху» (в оригіналі Let it snow — О. О.). Певно, більшою мірою ми сьогодні будемо розмовляти про цей фільм, але до того потрібно зробити певну преамбулу, тому що є кілька питань, які мене зацікавили, щонайменше, в твоїй позиції. Найперше — чому ти обрав повернутися в Україну, щоб тут працювати, маючи можливість залишатися в Німеччині?

Це, до речі, дуже пов’язано з «Піком страху», тому що робота над ним почалася на початку 2019 року. Я якраз ненадовго приїхав до Києва на Envision Sound, до літа ще вчився в Берліні. У мене була така кількість українських проєктів, що просто не залишалося вибору, як повернутися сюди та робити їх. Звичайно, в Німеччині можна знайти замовлення. Я встиг зробити декілька треків для рекламних роликів з берлінською агенцією, щоправда, робота ця не була легкою: я повинен був чітко слідувати референсній музиці і робити одразу декілька різних версій треку.

В цілому, пошук проектів у Німеччині все  ж таки потребує постійного налаштування контактів, часу, щоб познайомитися з потрібними режисерами, продюсерами, відвідувати всі фестивалі та конференції. Цього часу в мене не було. Тому прийняв рішення, що буде комфортніше і зручніше працювати над нашим продуктом, розвивати його.

Але в Берліні в тебе був оперний проєкт в Deutsche Oper. Чому б не продовжувати і далі в тому ж дусі?

Це був дуже складний проєкт, дуже швидкий: все робилося за три місяці. Кількість проєктів, що була в Україні, — незрівнянно більша, ніж моя завантаженість в Німеччині. Я б просто не зміг поєднувати і те, і те. Таким чином, повернувся в Україну.

А фінансова сторона? В Україні ж значно менші гонорари.

Звичайно, в Німеччині гонорари більші, але й податки також більші, і життя дорожче. Який сенс робити вкладення в німецьку економіку, якщо я можу бути корисним українській економіці та розвивати культуру тут, в Україні? Це моя громадянська позиція: не тільки про навантаженість, але й про бажання допомогти українському кінематографу та розвивати його.

Ти вчився в Київській консерваторії на композиторському факультеті, в Берліні також вчився на композитора. Де вчать на кінокомпозиторів?

В Потсдамі. Там є кіноакадемія, в яку я планував вступати після закінчення навчання у берлінській школі. Я навіть писав професору і отримав від нього схвальний відгук. Щоправда, навчання там триває аж три роки. Якраз тоді, коли я повернувся в Україну, почалася вся ця коронавірусна історія.

Тож, в цьому сенсу вже не було: карантин, проєкти, навантаження і таке інше… Якщо говорити про навчання кінокомпозитора в Німеччині, — то це дві кіноакадемії: в Баден-Вюртемберзі і Потсдамі. Але в них свої нюанси. Це не мейнстрим, як Нью-Йоркська академія, а більшою мірою орієнтація на європейський кінематограф та авторське кіно.

Чи може будь-який академічний композитор стати кінокомпозитором?

Думаю, що так. Такі приклади є. Кінокомпозитору буде складно стати академічним композитором, а навпаки — таке нерідко трапляється.

Якщо брати до уваги кіно середини ХХ ст., багато-хто з академічних композиторів ішов у кіно для того, щоб заробляти. Вони цього не цуралися. Чи актуальна сьогодні ця історія? Чи справді в кіно можна більше заробити?

На Заході — так.

А в нас?

У нас — так вже точно можна більше заробити, бо в нас немає ринку академічної композиції як такого. Якщо, наприклад, в Західній Європі і в Америці є дотаційні програми, дуже багато фестивалів, багато грошей вкладається в академічну музику, то в нас взагалі нічого не вкладається, тож і порівнювати нічого.

Олександр Чорний на «Київ Музик Фесті-2020»

Фільм «Пік страху» — твій дебют у повнометражному кіно. До цього в тебе були короткометражки і серіали. Твій дебютний проєкт, в якому ти головний композитор, — він і перший успішний український фільм, який продається в максимальну кількість країн. В українському кіно подібного прикладу, здається, досі не було. Розкажи, яким чином тобі вдалося потрапити до цього проєкту.

Все почалося з Envision Sound. У лютому 2019 року я приїхав на дуже круті курси, і моя професорка Алла Леонідівна Загайкевич познайомила мене із творчою командою, яка, як виявилося, шукала композитора на свій повний метр. Таким чином, я виявив бажання зробити тестову музику, щоб вони вирішили, взяти мене на цей проєкт чи ні. Тестові треки сподобалися і режисеру, і продюсерам. Там я познайомився і з Валерієм Хілобоком — провідним українським саунддизайнером.

Ми з ним разом працювали над музичним оформленням, він мені також багато чого радив щодо саундтреку і зробив класні ambiences, які дуже органічно працюють з музикою. Я поїхав в Берлін і почав роботу над цим повним метром. Пам’ятаю, що це було літо, я ходив в клас, де в нас проходили лекції. Там було дуже гаряче. Я записував звуки роялю, над яким знущаються всі композитори: такий собі рояль для експериментів. Таким «потом і кров’ю» робилася музика до цього фільму.

Тобто до фільму, який є зимовим, ти писав музику серед спеки.

Так, це такий парадокс, але мені здається, що щось з цього та і вийшло.

Розкажи, як насправді відбувається співпраця режисера і композитора. Станіслав Капралов (режисер стрічки — О. О.) тобі давав читати сценарій, розповідав ідею чи ти вже отримав відзнятий матеріал, з яким і працював?

Це розпочалося ще тоді, коли не було ніякого матеріалу, але був сценарій, ідея, уявлення режисера, яким цей фільм повинен бути. Були також його приклади музики, хоча до цього фільму чітких референсів не було. Стас — дуже крутий режисер, він знає, чого хоче, дуже грамотно направляє композитора. З ним ми вирішили робити атональну, але разом з тим, доволі сучасну історію з електронікою та атмосферними дронами.

У фільмі велика кількість візуальних референсів, щонайменше, до Кубрика та Хічкока. Під час роботи над музикою ти їх також зчитуєш. Чи спрацьовують вони для тебе як необхідність робити референси у музиці? Бо контраст спокійної та красивої картинки та напруженої музики був, наприклад, у  «Сяйві» Кубрика. 

Звичайно, намагався нічого не цитувати, але працюючи над таким жанром кіно, завжди є ризик направити себе в такий дещо стереотипний формат. Я шукав можливість, як можна визирнути за рамки цього формату і зробити щось індивідуальне. Звичайно, там є і глісандуючі струнні…

От, власне, щодо кліше. З одного боку — це моветон, з іншого — вимоги жанру, оскільки це касовий фільм на продаж. Як уникнути у фільмі жаху/трилері скрімерів?

До речі, у цьому фільмі скрімери досить цікаві (сміється). Так, у мейнстрімному кіно складно уникнути скрімерів. А у Стаса була ціль зробити саме мейнстрімне кіно, що не властиво для українського кінематографа. Але музично я намагався відійти від кліше і розробити такий сплав мейнстрімного та артового.

На академічну музику ти також спирався. Сонористичні та алеаторичні епізоди часто трапляються в саундтреці. Деякі фрагменти взагалі могли б бути завершеним твором.

Коли я бачив цей сетинг снігів, відкритого простору, якого дуже багато у фільмі, я думав, як зробити музику більш клаустрофобічною, задля досягнення контрасту картинки і музики. Щоб це зробити, я намагався якнайбільше дестабілізувати висоту тонів.

Тут дуже багато нестабільних висот, які створюють для слухача дискомфорт замкненого простору. Ці сонористичні та спектральні речі — це мої інструменти досягнення клаустрофобічної атмосфери, і як результат – ці відкриті локації зазвучали по-новому, якось інакше.

Ти користувався виключно акустичними інструментами чи електроніка також залучалася?

Там є електроніка, семпли також є, наприклад, оркестр — це семпли. Основний масив був записаний фортепіано, гітарою, електрогітарою і скрипкою. Вся ця акустика оброблялася різними способами. Я полюбляю гранулярну обробку, тож дуже багато гранулярних речей було в цьому фільмі.

Де відбувався запис?

Це повністю домашній запис. Я записував у себе вдома та в консерваторії в Берліні.

Щодо саунддизайну. Ти вже трішки згадував цей момент. У фільмі є цікаві речі переходів саунддизайну в музику. Як відбувалася ось ця синхронізація із саунддизайнером?

По-перше, це крутий саунддизайнер Валерій Хілобок, який також вів курс по саунддизайну на Envision Sound. Ми зустрічалися з ним та режисером і думали над рішеннями по звуку у фільмі. Таким чином, наша спільна і його самостійна робота зміксувалися. Потім віддали це все в Нью-Йорк, де вже фінально зводили весь звук так, як потрібно: у великому спеціально облаштованому кінозалі у форматі Dolby.

Чи присутні у фільмі foley-artists, і як ти з ними взаємодіяв?

Так, у фільмі дуже багато foley, але я з foley-артистами не контактував. А ось із саунддизайнером ми розробляли нюанси по ambience. Він динамічний, змінюється разом з музикою чи навіть провокує музику на зміни. Це органічний саунддизайн.

У фільмі є певні стани, які закріплені за певним простором. Ці стани супроводжуються різною музикою. Розкажи про них.

Можна чітко розділити музику на лейттембри. Це монокіно однієї героїні, але в неї є різні стани, які відбиваються у музиці. Наприклад, гранульоване фортепіано — це лірична тема в моєму прочитанні. Але ця тема не дуже закріплюється.

У фільмі є сцена, де героїня блукає горами, також звучить ця гранулярна тема, але я відходив від стану головної героїні і входив у таку абстракцію мого та режисерського сприйняття цієї сцени. Це був своєрідний єдиний момент комфорту в цих горах, тож ця тема пасувала йому якнайкраще.

Музика створює настрій всього фільму. А як було тобі дивитися фільм без музики? У тебе немає відчуття страху, і ти його маєш створити.

Це головна проблема кінокомпозитора, коли він отримує чисте полотно. Це такий період фрустрації, який треба подолати  та перейти в стан певних напрацювань, які розвиваються. Але щоб напрацювання були, потрібно спочатку придумати самому цей музичний світ, який має свої правила.

Наприклад, тут я почав розвивати ідеї клаустрофобічності та нестабільності, про які вже згадував. Це органічно виросло у повний твір. Звичайно, були якісь перероблення. Це процес нелінійний. Але, зрештою, ми прийшли до фінальної точки, в якій знаходиться фільм.

Олександр Чорний на «Київ Музик Фесті-2020»

У фільмі є кілька цитат. Зрештою, неадаптована назва апелює до пісні Let it snow, яка кілька разів звучить протягом стрічки. Це твоя ідея чи все ж режисера?

Ні, не моя. Можливо, режисера або продюсерів — точно не знаю. Ця пісня звучить як виняток з правила. Її поява у фільмі дуже симетрична: в самому початку, двічі посередині та наприкінці стрічки, вона живе своїм життям, дещо відокремленим від самого саундтреку.

Трішки про етнічність. Ти темброво обігруєш грузинські мотиви. Це твоя інтенція чи також завдання режисера?

Єдиний момент, коли це була грузинська тема — це був переспів грузинського хору. Щодо саундтреку загалом, мабуть, цей колорит був, бо я використав струнні інструменти нестандартним способом, що вони звучали з етнічною атмосферою. Ідея з дудуком належить Валерію Хілобоку, саме він розробив декілька ambiences на дудуку та дуже невловимо розставив його в музичних атмосферах.

Як ти вважаєш, робота кінокомпозитора — це більше свобода чи несвобода, якщо порівнювати з академічним композитором?

Це залежить від продюсерів та режисера. Деякі дуже добре знають, що вони хочуть та не допускають іншого. Є режисери, які встановлюють референси при монтажі кіно, їм подобається та музика, яка була в референсі, і нічого вже не здатне перекрити її . Я думаю, що це все ж таки свобода. Як композитор сам розробляю світ цього фільму, сам себе ставлю в ці рамки, але в них  можу робити все, що захочу.

А чи немає відчуття обмеженості певним хронометражем, що тобі потрібно вкластися в ці секунди?

Це проблема, звісно. Крім цього, часто буває, що фільм трохи перемонтується, і музику теж треба правити. Але якщо брати до уваги, що дедлайни теж дуже жорсткі, набагато жорсткіші, ніж в академічній музиці, то не залишається часу з цього приводу турбуватися. Ти маєш щось робити — і просто це робиш. Тож, на прокрастинуючі та філософські питання щодо свободи чи несвободи просто немає часу.

Після цього фільму в тебе була робота в серіалі «Сага». Чим для тебе відрізняється робота в повному метрі і в серіалі?

Напевно, тим, що фільм — більш компактне та концентроване творіння, а серіал поділений на декілька серій — це також впливає на музику, музичний сторітелінг. Для мене серіал — це прогресуюче. Я не роблю одразу все, певний  відрізок часу йде на розуміння, куди рухається музика. У фільмі ти маєш одразу знати, що потрібно. В цьому випадку серіал простіший від повного метра, бо останній містить набагато концентрованіші образи та висловлювання. 

Чи можеш поділитися планами на майбутнє у сфері кіномузики?

Минулого року я закінчив роботу над ще одним українсько-американським трилером.Коронавірус дуже сильно вплинув на терміни виробництва фільмів, тож багато серіалів та повнометражних фільмів перенесли мало не на рік. Проте, я, мої колеги та продакшн-компанії налаштовані оптимістично — через рік очікуємо бум кіно в Україні

 

 1. Also a thing to mention is that an online business administration diploma is designed for college students to be able to easily proceed to bachelors degree programs. The Ninety credit education meets the other bachelor college degree requirements then when you earn your own associate of arts in BA online, you will get access to the newest technologies in such a field. Several reasons why students have to get their associate degree in business is because they can be interested in this area and want to obtain the general knowledge necessary before jumping into a bachelor education program. Thanks alot : ) for the tips you really provide in the blog.

 2. I have realized that car insurance corporations know the autos which are susceptible to accidents along with other risks. Additionally, these people know what sort of cars are prone to higher risk and the higher risk they’ve already the higher the premium rate. Understanding the very simple basics involving car insurance will assist you to choose the right type of insurance policy that can take care of your needs in case you happen to be involved in an accident. Many thanks for sharing the actual ideas on your own blog.

 3. Thanks for your post on this blog site. From my own personal experience, occasionally softening upwards a photograph could possibly provide the digital photographer with an amount of an inspired flare. Oftentimes however, this soft cloud isn’t precisely what you had under consideration and can frequently spoil an otherwise good image, especially if you consider enlarging it.

 4. By my investigation, shopping for electronic devices online may be easily expensive, nevertheless there are some principles that you can use to help you get the best deals. There are often ways to uncover discount discounts that could help make one to ge thet best consumer electronics products at the lowest prices. Thanks for your blog post.

 5. I am not sure where you’re getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for magnificent info I was looking for this info for my mission.

 6. Hello there, simply changed into alert to your blog via Google, and found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels. I will be grateful if you happen to proceed this in future. Numerous people might be benefited out of your writing. Cheers!

 7. Yet another thing to mention is that an online business administration course is designed for students to be able to efficiently proceed to bachelors degree education. The 90 credit education meets the other bachelor education requirements and once you earn your associate of arts in BA online, you will possess access to the latest technologies on this field. Some reasons why students have to get their associate degree in business is because they are interested in this area and want to get the general education necessary just before jumping in a bachelor education program. Thanks alot : ) for the tips you provide in your blog.

 8. Thanks for your handy post. As time passes, I have been able to understand that the actual symptoms of mesothelioma cancer are caused by your build up of fluid relating to the lining of your lung and the torso cavity. The infection may start inside chest spot and multiply to other areas of the body. Other symptoms of pleural mesothelioma cancer include weight reduction, severe inhaling and exhaling trouble, nausea, difficulty taking in food, and inflammation of the face and neck areas. It needs to be noted that some people with the disease will not experience almost any serious signs and symptoms at all.

 9. Thanks for your information on this blog. A single thing I want to say is that often purchasing consumer electronics items on the Internet is not new. In fact, in the past few years alone, the marketplace for online consumer electronics has grown substantially. Today, you will discover practically any type of electronic tool and other gadgets on the Internet, from cameras and camcorders to computer pieces and gambling consoles.

 10. Thanks a lot for sharing this with all people you really recognise what you’re speaking about! Bookmarked. Kindly also seek advice from my website =). We could have a hyperlink trade agreement between us!

 11. According to my study, after a in foreclosure home is marketed at a bidding, it is common to the borrower in order to still have any remaining unpaid debt on the personal loan. There are many creditors who aim to have all costs and liens paid by the up coming buyer. Nevertheless, depending on particular programs, polices, and state legislation there may be many loans which are not easily settled through the exchange of loans. Therefore, the responsibility still remains on the borrower that has had his or her property in foreclosure process. Many thanks for sharing your ideas on this blog.

 12. Thanks for the post. My partner and i have continually observed that many people are eager to lose weight simply because they wish to look slim plus attractive. On the other hand, they do not constantly realize that there are additional benefits to losing weight additionally. Doctors declare that overweight people are afflicted by a variety of illnesses that can be perfectely attributed to the excess weight. Thankfully that people who’re overweight and suffering from different diseases are able to reduce the severity of their own illnesses by losing weight. It is possible to see a continuous but noticeable improvement with health while even a moderate amount of weight-loss is realized.

 13. Thanks for the new things you have exposed in your writing. One thing I’d like to touch upon is that FSBO relationships are built over time. By launching yourself to the owners the first few days their FSBO is announced, prior to masses get started calling on Thursday, you build a good network. By sending them equipment, educational materials, free reviews, and forms, you become a good ally. Through a personal desire for them as well as their predicament, you create a solid interconnection that, in many cases, pays off in the event the owners opt with a realtor they know along with trust — preferably you.

 14. Thanks for your intriguing article. Other thing is that mesothelioma cancer is generally brought on by the inhalation of dust from mesothelioma, which is a cancer causing material. It’s commonly found among individuals in the structure industry that have long experience of asbestos. It’s also caused by moving into asbestos covered buildings for years of time, Family genes plays a huge role, and some folks are more vulnerable to the risk as compared with others.

 15. I?m not certain the place you’re getting your information, but great topic. I must spend some time studying much more or understanding more. Thank you for wonderful information I used to be searching for this info for my mission.

 16. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such great info being shared freely out there.

 17. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you finding the time and energy to put this informative article together. I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 18. I?ve been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Studying this information So i am glad to exhibit that I have an incredibly excellent uncanny feeling I came upon just what I needed. I so much no doubt will make sure to don?t overlook this website and provides it a look regularly.

 19. Thanks for your helpful article. Other thing is that mesothelioma is generally attributable to the inhalation of fibres from asbestos fiber, which is a positivelly dangerous material. It can be commonly found among employees in the structure industry that have long contact with asbestos. It is caused by residing in asbestos protected buildings for an extended time of time, Your age plays a huge role, and some individuals are more vulnerable towards the risk when compared with others.

 20. I?ve been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Reading this information So i?m happy to convey that I’ve an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most certainly will make sure to don?t forget this website and give it a look on a constant basis.

 21. I beloved as much as you will receive performed proper here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. however, you command get bought an impatience over that you wish be handing over the following. unwell indisputably come further beforehand once more as precisely the similar nearly very frequently inside of case you protect this hike.

 22. Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 23. I have learned result-oriented things by your weblog. One other thing I would like to say is always that newer laptop or computer operating systems have a tendency to allow additional memory to be played with, but they also demand more ram simply to function. If one’s computer can’t handle far more memory and the newest software program requires that storage increase, it usually is the time to shop for a new Laptop or computer. Thanks

 24. It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 25. Great blog right here! Additionally your web site so much up fast! What host are you the usage of? Can I am getting your associate link in your host? I desire my site loaded up as quickly as yours lol

 26. Thanks for your valuable post. Through the years, I have come to understand that the particular symptoms of mesothelioma are caused by the particular build up connected fluid regarding the lining of the lung and the chest muscles cavity. The condition may start within the chest vicinity and spread to other areas of the body. Other symptoms of pleural mesothelioma include fat loss, severe respiration trouble, vomiting, difficulty taking in food, and irritation of the neck and face areas. It really should be noted that some people having the disease usually do not experience just about any serious signs and symptoms at all.

 27. We are a group of volunteers and starting a brand new scheme in our community. Your web site provided us with valuable info to paintings on. You have performed a formidable activity and our entire community can be thankful to you.

 28. I’m more than happy to uncover this website. I want to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it and I have you book marked to check out new things on your website.

 29. Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 30. The very next time I read a blog, Hopefully it won’t fail me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, but I genuinely thought you would probably have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something that you could possibly fix if you weren’t too busy seeking attention.

 31. Magnificent items from you, man. I have bear in mind your stuff previous to and you are just too fantastic. I really like what you’ve bought right here, certainly like what you’re stating and the way in which in which you are saying it. You are making it entertaining and you continue to take care of to stay it wise. I can not wait to learn much more from you. This is really a wonderful site.

 32. I do love the manner in which you have framed this problem plus it really does offer me personally a lot of fodder for thought. However, coming from just what I have witnessed, I simply wish when the reviews stack on that men and women stay on issue and don’t start upon a soap box regarding some other news of the day. Yet, thank you for this exceptional point and although I do not really concur with the idea in totality, I value the perspective.

 33. I am extremely inspired together with your writing skills as neatly as with the structure for your weblog. Is this a paid topic or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is uncommon to see a nice blog like this one today..

 34. Thanks for the post. I have usually noticed that the majority of people are needing to lose weight because they wish to show up slim plus attractive. On the other hand, they do not continually realize that there are many benefits for you to losing weight additionally. Doctors insist that over weight people have problems with a variety of diseases that can be perfectely attributed to their own excess weight. The great news is that people who sadly are overweight along with suffering from a variety of diseases are able to reduce the severity of the illnesses by losing weight. You’ll be able to see a continuous but noted improvement with health if even a negligible amount of fat loss is achieved.

 35. Today, with the fast life style that everyone is having, credit cards get this amazing demand throughout the market. Persons coming from every discipline are using the credit card and people who not using the credit cards have prepared to apply for one. Thanks for sharing your ideas in credit cards.

 36. Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I am going to come back once again since I bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

 37. I have noticed that online education is getting common because attaining your college degree online has developed into popular solution for many people. Numerous people have never had a possible opportunity to attend a normal college or university nonetheless seek the elevated earning possibilities and a better job that a Bachelor Degree gives. Still others might have a qualification in one field but would wish to pursue something they now have an interest in.

 38. I feel this is among the so much vital info for me. And i’m satisfied reading your article. But want to remark on some common issues, The web site taste is great, the articles is really excellent : D. Just right activity, cheers

 39. Thank you for every other informative site. Where else may I am getting that type of info written in such a perfect way? I’ve a mission that I’m just now running on, and I’ve been at the glance out for such info.

 40. Thanks for your beneficial post. As time passes, I have come to be able to understand that the actual symptoms of mesothelioma cancer are caused by the particular build up of fluid involving the lining of your lung and the upper body cavity. The condition may start within the chest place and distribute to other body parts. Other symptoms of pleural mesothelioma cancer include fat reduction, severe inhaling and exhaling trouble, vomiting, difficulty taking in food, and swelling of the face and neck areas. It ought to be noted that some people living with the disease don’t experience virtually any serious signs and symptoms at all.

 41. Hello there! I could have sworn I’ve visited this web site before but after browsing through some of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely happy I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *