Ніна Герасимова-Персидська: «Моє життя — це постійний рух, постійна переміна»

Ніна Герасимова-Персидська

Ніна Герасимова-Персидська (1927-2020) — видатна дослідниця старовинної та сучасної музики — у розмові з колегою Тетяною Бондаренко розповіла про своє дитинство, навчання у консерваторії та творчі пошуки. Одне з останніх інтерв’ю музикознавиці опубліковане під назвою «Спогади про майбутнє» у збірці Наукові діалоги з Н.О. Герасимовою-Персидською / редактор Ірина Тукова, 2017 рік. Публікуємо його фрагменти, які розширюють знання про життя та наукову діяльність вченої.

Дитинство

Ніяких особливих явищ у моєму дитячому житті не було, ніяких надзвичайних концертів, хоча інколи мене мама кудись водила, але я не так багато чула музики. До того ж у нас не було навіть радіо, тому я могла слухати лише те, що мама часом грала. Дитячі музичні враження, то, скоріше, були пісні. Дуже добрим голосом співав пісні мій батько, українець. Це було лише кілька разів, але запам’яталось на все життя, і то для мене надзвичайно чутлива деталь.

Крім українського папи, в мене ще були дві бабці, вони походили з півночі Литви та належали до польсько-литовської сім’ї. Обидві бабці, особливо та, що померла раніше (вона мене виховувала перших три роки), співали не тільки литовські пісні, але й також польські: дитячі, побутові. І це мені дуже запам’яталось. Запам’ятались інтонації, я пам’ятаю половину слів цих пісень. Ось такі були найзначніші мої музичні враження, крім того, що мама грала!

Ну, і потім — сидіти під роялем, коли мама грає, то було надзвичайне, найбільше задоволення: оце все гуде, так чудово. Я там зробила собі навіть хатинку. Але це такі дріб’язкові речі. Бабця мені показувала, скажімо, як танцюють мазурку, як роблять «голубці» — їх взагалі важко собі уявити! Треба підскочити і стукнути підборами, і це вже запам’ятовується, як справжня польська мазурка. Були також пісні, що їх співала моя друга бабця, яка жила довго-довго, до мого 25-річчя. Вона співала багато пісень польською мовою, українською менше, бо в Україні вона жила тільки в місті, тому не могла слухати народних пісень. Але вона співала й різні російські наспіви, бо вчилася в Петербурзі, працювала в Тифлісі, де навчилася грузинських слів, різних речень, наспівів. Ось таке було різноманіття моїх музичних вражень. Усе це добре запам’ятовувалось і було неподібним до того, що я чула навколо, коли стала трохи старшою. Може, це й був якийсь поштовх, але не думаю.

Я можу сказати, що до старовини, напевно, належить той інструмент, на якому мене вчила грати Ольга Юріївна — моя вчителька французької мови і фортепіано. Це фортепіано було таке незвичайне — я не знаю, як його назвати — невелике за шириною і довжиною із якимось дивним звуком. Але це був справжній клавішний інструмент, дуже рання його форма. На ньому не виходило робити тяглу, наспівну мелодію, але швидко грати — будь ласка. Так що можна собі уявити, як на ньому тоді грали. Моя вчителька також співала пісеньки, тому що вона була співачкою і в неї був чудовий голос. Свого часу вона закінчила Петербурзьку консерваторію.

Про навчання у консерваторії

Писали ми дипломні роботи. Це було зовсім не складно, так само як, скажімо, зараз написати курсову. Наприклад, був у мене знайомий студент, котрий мені сказав, сміючись: «Ось я мусив написати про кантату «Олександр Невський» Прокоф’єва». Але він не знав, про що писати, тому задля досягнення потрібного обсягу диплому зробив широкі поля, вузький текст і навіть картинку вклеїв, і в такому вигляді подав роботу. Тож, розумієте, це було зовсім не так, як зараз.

Взагалі неможливо порівняти те, що було тоді, із сьогоднішнім днем. Після війни не вистачало педагогів, інколи не було належної якості викладання, тому вчитись було не так вже й важко. Якось я побачила в бібліотеці дисертацію одного з моїх вчителів, що була не більшою, ніж дипломна робота. Очевидно, це пов’язано зі стрімким темпом написання наукових досліджень, і можна навіть зрозуміти, чому.

Річ у тім, що ще до війни сформувався склад видатних педагогів, але потрібні були наукові ступені. І тодішній ректор, А. М. Луфер, дуже дбав про це. Він набирав кадри, підштовхував: «Ідіть, пишіть дисертацію. Обов’язково пишіть дисертацію», — тому що розумів — потрібно мати освічені кадри в консерваторії. І на цьому фоні — початок війни, тож не всі встигли дописати, а коли повернулися до Києва, треба було захищатися достроково, тому що інакше неможливо було б викладати в консерваторії. Умови були дуже суворі.

Про Левка Ревуцького

Лев Миколайович мені майже рідня. Він був кузеном і найближчим другом батька мого чоловіка. Вони з дитинства були дружні і постійно підтримували стосунки, відвідували один одного. Мене Лев Миколайович не знав, потім, коли ми познайомилися, ставився до мене добре і радо відповідав на мої нечасті запитання. Пам’ятаю, що улюбленим твором Льва Миколайовича був Третій фортепіанний концерт С. Рахманінова, який ми разом слухали, а потім він звертав мою увагу на особливості фактури.

Лев Миколайович був добрий педагог. Він готовий був все зробити і допомогти, але ти мусиш кожного разу це з нього «витягувати». Так було, щонайменше, з теоретиками. Можливо, що з композиторами це виглядало трохи інакше. Правду кажучи, мені найчастіше доводилося сидіти і чекати, бо коли не прийду для читання частини своєї роботи, до нього все йдуть і йдуть студенти-композитори, я відчуваю себе не на місці, тому що — не композитор. І я їх пропускаю, пропускаю, так і досиджую до того часу, коли стає вже зовсім темно, і лише тоді підхожу. А Лев Миколайович був вже такий втомлений, і тут ще я до нього зі своєю роботою…

Про сучасну музику

Мушу сказати, між мною після закінчення консерваторії і мною теперішньою лежить довгий шлях. За цей час я дуже змінилась, тоді я горіла в тому, що мені було доступне, і не тому, що я не могла чогось зрозуміти, а тому, що сучасну, особливо західноєвропейську, музику складно було почути. У нас були ноти класичних і романтичних творів, але музику, яка тільки народжувалась, і яку вже почали досліджувати, треба було ще знайти. Але я спеціально не збиралась її шукати, просто в мене взагалі було якесь особливе зацікавлення новою музикою.

Після закінчення консерваторії, в той важкий час, коли я була в аспірантурі і після аспірантури, після захисту, і діти народилися, власне, до 60-х років, я викладала і мала від того задоволення, але відчувала, що мені чогось не вистачає. Деякий час я читала, багато читала, і не тільки спеціалізовану літературу. Тоді я почала щось шукати, у мене виникло таке бажання, а знайшовши, мені захотілось писати. Ось із цього все й починається, ось це і є витоки. Спочатку була «Весна священна» І. Стравінського, яка мене захопила. Я на той час не прочитала нічого суттєвого про цей твір, а, можливо, навіть не шукала. Те, про що я писала, не перечитувала, все було якось спонтанно. Я це робила не спеціально, хоча підсвідомо відчувала — мені щось потрібно.

Як на мене, дуже важливо те, що людина має якомога більше увібрати в себе нового, бо завдяки цьому накопичується запас для творчості. Не для того, щоб ви написали симфонію, ні. Але буде поштовх для нової ідеї, розгляду нового типу творчості… Необхідно насичуватись тим, що ми бачимо і чуємо навколо. Після спілкування з композиторами розумієш, наскільки вони усвідомлюють те, що потрібно зараз. Стосовно ж того, що з цього станеться в майбутньому: вийде те, що буде потрібним загалу.

Джерело: Бондаренко Т. О. Спогади про майбутнє / Т. О. Бондаренко // Науковий вісник Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського. – 2017. – Вип. 119. – С. 13-26. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nvnmau_2017_119_3.

 1. Thanks for your article. One other thing is that if you are disposing your property yourself, one of the troubles you need to be mindful of upfront is how to deal with property inspection reports. As a FSBO supplier, the key towards successfully switching your property plus saving money upon real estate agent commissions is expertise. The more you realize, the softer your sales effort will be. One area where by this is particularly important is information about home inspections.

 2. Excellent goods from you, man. I have consider your stuff previous to and you’re just extremely great. I really like what you have got right here, really like what you are stating and the way in which wherein you say it. You make it entertaining and you continue to care for to keep it sensible. I can not wait to read much more from you. This is really a wonderful site.

 3. Thanks for your information on this blog. One particular thing I would like to say is the fact purchasing gadgets items over the Internet is certainly not new. Actually, in the past ten years alone, the marketplace for online electronic products has grown a great deal. Today, you will discover practically any type of electronic gizmo and product on the Internet, including cameras along with camcorders to computer components and video games consoles.

 4. I feel this is one of the so much important information for me. And i’m happy studying your article. However want to commentary on some normal things, The web site style is great, the articles is in reality excellent : D. Excellent activity, cheers

 5. I would also like to state that most of those who find themselves without health insurance are normally students, self-employed and those that are laid-off. More than half in the uninsured are really under the age of Thirty five. They do not really feel they are requiring health insurance simply because they’re young and healthy. Their particular income is often spent on property, food, and entertainment. Many individuals that do work either full or not professional are not given insurance through their jobs so they go without as a result of rising expense of health insurance in the states. Thanks for the strategies you write about through this site.

 6. Thanks for this excellent article. Also a thing is that almost all digital cameras are available equipped with some sort of zoom lens that enables more or less of your scene to be included by simply ‘zooming’ in and out. These kind of changes in {focus|focusing|concentration|target|the a**** length usually are reflected inside viewfinder and on huge display screen on the back of this camera.

 7. Its such as you learn my thoughts! You appear to know so much about this, such as you wrote the e book in it or something. I think that you simply could do with a few p.c. to force the message home a little bit, however other than that, that is wonderful blog. A fantastic read. I will certainly be back.

 8. Great ? I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 9. One more thing. It’s my opinion that there are lots of travel insurance web-sites of reputable companies that let you enter holiday details and acquire you the quotations. You can also purchase your international holiday insurance policy on internet by using your current credit card. All that you should do is to enter your travel specifics and you can view the plans side-by-side. You only need to find the system that suits your budget and needs after which it use your credit card to buy it. Travel insurance online is a good way to start looking for a respected company regarding international holiday insurance. Thanks for sharing your ideas.

 10. you are really a good webmaster. The website loading speed is amazing. It seems that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have done a magnificent job on this topic!

 11. That is the correct weblog for anybody who needs to search out out about this topic. You realize a lot its nearly laborious to argue with you (not that I really would want?HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, simply great!

 12. One thing I have actually noticed is that often there are plenty of fallacies regarding the banks intentions when talking about property foreclosure. One fantasy in particular is always that the bank needs to have your house. The lending company wants your hard earned money, not the house. They want the amount of money they lent you having interest. Avoiding the bank will only draw the foreclosed final result. Thanks for your write-up.

 13. Furthermore, i believe that mesothelioma cancer is a unusual form of cancer that is often found in people previously subjected to asbestos. Cancerous cells form from the mesothelium, which is a safety lining that covers a lot of the body’s organs. These cells normally form inside the lining in the lungs, abdominal area, or the sac which actually encircles the heart. Thanks for revealing your ideas.

 14. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had been conducting a little homework on this. And he actually ordered me breakfast simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this topic here on your internet site.

 15. I’m very happy to discover this great site. I need to to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely liked every little bit of it and i also have you bookmarked to look at new stuff on your website.

 16. Hi, Neat post. There is a problem with your site in internet explorer, would check this? IE still is the market leader and a huge portion of people will miss your great writing because of this problem.

 17. Thanks for enabling me to get new suggestions about personal computers. I also have the belief that one of the best ways to help keep your notebook in perfect condition is with a hard plastic material case, or shell, that matches over the top of one’s computer. Most of these protective gear will be model specific since they are manufactured to fit perfectly above the natural casing. You can buy these directly from the vendor, or from third party sources if they are designed for your laptop computer, however only a few laptop may have a covering on the market. All over again, thanks for your suggestions.

 18. Today, taking into consideration the fast life style that everyone is having, credit cards have a big demand throughout the market. Persons throughout every field are using credit card and people who not using the card have prepared to apply for one. Thanks for discussing your ideas about credit cards.

 19. I have noticed that good real estate agents all around you are Marketing and advertising. They are recognizing that it’s more than merely placing a poster in the front yard. It’s really in relation to building associations with these vendors who one of these days will become buyers. So, once you give your time and efforts to helping these retailers go it alone : the “Law involving Reciprocity” kicks in. Great blog post.

 20. Thanks for the tips shared using your blog. One more thing I would like to express is that weight-loss is not information on going on a dietary fad and trying to shed as much weight as you’re able in a few days. The most effective way to burn fat is by taking it slowly and gradually and right after some basic points which can help you to make the most from a attempt to shed pounds. You may be aware and be following most of these tips, although reinforcing understanding never affects.

 21. Thanks for giving your ideas with this blog. Likewise, a misconception regarding the finance institutions intentions whenever talking about home foreclosure is that the loan company will not getreceive my installments. There is a certain amount of time that this bank is going to take payments here and there. If you are way too deep inside hole, they will commonly desire that you pay that payment in full. However, i am not saying that they will not take any sort of repayments at all. In the event you and the traditional bank can be capable to work a thing out, a foreclosure method may halt. However, should you continue to miss out on payments beneath new strategy, the home foreclosure process can just pick up exactly where it left off.

 22. Hey very cool web site!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds also?I’m happy to find a lot of useful information here in the post, we need work out more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 23. Thanks for the suggestions about credit repair on this site. A few things i would offer as advice to people is always to give up this mentality that they may buy today and pay out later. As a society we all tend to repeat this for many issues. This includes holidays, furniture, in addition to items we’d like. However, you should separate your wants from the needs. If you are working to improve your credit rating score actually you need some sacrifices. For example you may shop online to economize or you can turn to second hand retailers instead of highly-priced department stores for clothing.

 24. That is the proper weblog for anybody who needs to seek out out about this topic. You realize so much its nearly laborious to argue with you (not that I really would need?HaHa). You positively put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, just great!

 25. I have noticed that fees for online degree specialists tend to be a great value. Like a full Bachelors Degree in Communication from The University of Phoenix Online consists of Sixty credits with $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online gives a Bachelors of Business Administration with a total course requirement of 180 units and a cost of $30,560. Online degree learning has made getting the diploma far more easy because you can certainly earn your current degree in the comfort of your home and when you finish from office. Thanks for other tips I have really learned through your web site.

 26. A powerful share, I simply given this onto a colleague who was doing somewhat analysis on this. And he in fact bought me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading extra on this topic. If doable, as you change into expertise, would you thoughts updating your blog with more particulars? It’s extremely useful for me. Huge thumb up for this weblog publish!

 27. I know of the fact that now, more and more people are increasingly being attracted to video cameras and the issue of images. However, to be a photographer, you should first shell out so much time deciding the model of camera to buy and also moving store to store just so you could buy the least expensive camera of the brand you have decided to choose. But it does not end there. You also have take into consideration whether you should obtain a digital camera extended warranty. Thanks a lot for the good points I obtained from your website.

 28. Nice post. I was checking constantly this weblog and I’m impressed! Extremely helpful info particularly the last section 🙂 I take care of such info much. I used to be looking for this certain info for a long time. Thanks and good luck.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *