Колумбіана української Терри Ми ще ніколи не були собою. Максим Рильський

 

Російсько-українська війна спричинила рефлексії багатьох українських авторів на майданчиках різних видів мистецтва. Регулярні згадки у літературі, що описує тревел-поетику Донбасу, фільми з артефактичною цінністю зображення місцевості та людей на ній, — це не все. Тема «Дикого Поля» віддзеркалюється й у персоналіях, так чи інакше причетних до його теперішнього становища на мапі. Роблячи цю мапу музично культурною, «Молода опера» (як формація чи проєкт?) присвятила «співаку і воїну Василеві Сліпаку та всім захисникам України» твір Ukraine — Terra Incognita.

Одразу скажу: задум справи, що віддає данину людині мистецтва, яка залишила світову кар’єру, щоб захистити свою землю і можливість вільно на ній творити, померла за це, заслуговує на резонанс суспільства та серця кожного громадянина зокрема. Натхненні численними згадками (а одна з частин проєкту була презентована 24 серпня), лункі коментарі в дусі «це нова “Весна священна!”» звучали й на остаточній прем’єрі 14 жовтня. Втім, гляньмо на сам opus, віднявши від загальної суми деякі безперечно вартісні сторони його мітологічності. 

Дано: «Людям, здатним відчути!»

Адже ходять легенди, що взявши за основу будь-якого твору ідею патріотизму, до вашої карми додається +100, а професійний рівень сторони не лише ідейної, а музично «технологічної» сам собою починає зашкалювати? Можливо, збоку так видається тим, хто творить та підживлює ці міфи, підтримує апріорі через наявність ідеологічного тригера. А що, як міфи оживають тільки в одному сенсі, одному вимірі? Це було б надто великою небезпекою, яку доводилось оминати каравелі Колумба (a.k.a. Уляна Горбачевська — авторка ідеї, режисерка та співачка) або/та меншою мірою Магеллана (a.k.a. Марія Олійник). Детальніше про ідею сюжету — тут, бо тим часом Ukraine — Terra Incognita конструювала надбудови PR-меседжів про чуттєві значення «десятків світлих і щирих людей», які працювали над нею, про «міфи оживають посеред нас» та «саме через пісні можна зрозуміти, що таке Україна». Це сентиментальні вигуки у вдячний простір охочих приймати (зовсім не маніпуляції) національну ідею за єдино-правильно-чинну та втілену схвально через сам факт втілення. 

Уляна Горбачевська

Але онлайн-прем’єра точно «шкварила байдужість на вогні», користуючись ще однією цитатою Симоненка, і вперто створювала дощові хмарища питань, що ніяк не осядуть на голови хедлайнерів українського культурного життя. Власне, це не владні керманичі, а самі автори, що заганяють себе в українськість позірну, створюючи інфоприводи та граючи в моральний камертон. І чи актуально говорити тільки про пісні як основне багатство народу? Чи не є це прагненням спростити сутність, поширюючи її тільки «людям, здатним відчути»? Що це — ще один український міф — тоді як боротися за його ореальнення? І чому його звуть оперою? 

Відняти: Український міф

І каравела прямувала через хащі української пісні, щедро приправляючи її майже ритуальними танцями. Саме тому одне з перших правдивих визначень цієї опери пов’язане з домінуванням режисерської ролі — що не є новацією. Але «сучасна і вишукана», як зазначено, опера-міф стала ще однією жанровою дефініцією в українській музиці. Можливо, навіть ошукана — особливим термінологічним підбором. Чому стільки слів тут присвячено довколишній оболонці, середовищу існування твору ще до його функціонального знайомства зі світом, себто виконання? Перебуваючи в мильній бульбашці онлайну, маємо насолоджуватися красивими промоцією, відеоартом, футурокостюмами-трансформерами. І навіть збереження автентичної манери співу — в тому випадку, коли онлайн заявляє про вільне ними володіння (іще в серпні воно було недостатньо вільне, між іншим) стає неочевидною втіхою, але й ознакою нової сутності опери. 

Оперу створено за принципами українського поетичного кіно — і в ній справді є його наративи. Через кожну з частин блискавкою проходять пори року, стани свідомості, цінності Міфу (До того ж «Міф» — позивний українського солдата Василя Сліпака). Опера поєднується з іншим стилем, що навіть переважує — фольком. Тож у «Міфі роду», першій частині ми чуємо здебільшого веснянки, що слугують символічною основою, народженням нового — як і у початку календарного року, який колись стартував навесні. Всіляко закликаючи «Міф дому», другу частину гурт дівчат та хлопців разом з оркестром Ukrainian Festival Orchestra розпочав з ефектного перформансу, контрастом до якого стали колискові. І далі й далі, вглиб масштабного дійства, де синкретизм фольклору диктував сюжет та жанр, лунали весільні, ліричні, рекрутські пісні… 

А посестрою опери-міфу за часом виступила (також за підтримки УКФ) опера «Ніч», відома дослідженням не-фольк-пісні «Ніч яка місячна». І явними стали відмінності: а саме, наприклад, відсутність у ній такого клану меломанів, який зібрала довкола себе Terra. Українська народна пісня в останній показана у своєрідній суміші з симфонічною музикою і постає вкинутою у, на перший погляд, незвичне середовище, ще й огорнуте фрі-джазом — тобто імпровізаційністю. Вона ж, своєю чергою, є тотожною для фольклору, адже варіантність, імпровізаційність — це й так питомі його риси. Фрі-джаз, скоріше, допомагає згладити невідомість чи неточність уявлення того, як об’єднати ці народні пісні у виконавському та нотаційному дискурсах. 

І наголошуючи на концепції основоположної української пісні, автори подають її наче абсолют нового, явленого нам вперше (ледь не вперше розшифрованого). Справді, українські пісні в опері — нове та оригінальне явище (не ті пісні, що Котляревського-Лисенка). З музичного боку — це плетиво з пісень обрядового та позаобрядового значення, підкріплене оркестром, із більш сучасними мовними засобами, разом з двома сольними інструментами — саксофоном та перкусією. Вагому роль грає голос Уляни Горбачевської, яка для проєкту і стала уособленням фольклорної Terra Incognita, що відкривається слухачам. Лейттемброва система у творі збережена: сопрано/саксофон — Залізне Серце, перкусії — Степ, жіночі голоси — Рід, Любов, чоловічі голоси — Воїни, оркестр — Дім. Інтонаційної драматургії в опері бракує: власне, опираючись на фольклор, віднайти її важко. Тому вона другорядна через сюжет, який визначають пісні, їхня монтажність появи. Та й епіка у відсутності прямих колізій твору підтверджується через міф. Але справжня постоперність визначається уже оперним «міфом», який нелегко подолати — міфом віри в професійну кореляцію ідеї та жанрового втілення. Про що тоді ця опера і чому вона потрібна? Одна з відповідей — на це є запит: фольк набирає обертів, опера набирає обертів, Україна (і любов до її осмислення), сподіваюсь, теж… Позаяк і міф всередині себе логічний, але обмежений архаїчністю дихотомій добра і зла, схвальності та заперечення, для презентації культури країни цей твір має неабияке дискусійне значення. Питання «чи підтримувати традиції» у теперішньому часі повинно поставати разом із критичним осягненням якості їхнього синтезу у мистецькому продукті «для ідентифікації». За антропологом та етнографом Клодом-Леві Стросом, міф дає модель для вирішення певної суперечливості.

Залишилось: Чекати 

І тому «передати куті меду», згідно з народною приказкою, у цьому випадку дорівнює передати народній музиці славних сенсів, одягнувши в шати опери — застосувавши неоперний спів, «розладнаний» сюжет, сценічний простір як перформативний… Твір Ukraine — Terra Incognita рефлексує над неоміфом: крізь атрибутивність цього явища для сучасної культури до його становлення та пізнання на ґрунті українства. Оповідаючи про «фольклорну» світобудову емоційно-чуттєвими образами, молода опера тільки рушає в плавання. «Молода опера» (як і Колумб) віднайшла дещо інше. 

  1. What?s Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It positively useful and it has helped me out loads. I hope to give a contribution & assist other customers like its aided me. Great job.

  2. Thanks for revealing your ideas with this blog. As well, a misconception regarding the lenders intentions while talking about home foreclosure is that the loan company will not getreceive my payments. There is a certain quantity of time which the bank will need payments here and there. If you are far too deep inside the hole, they’ll commonly desire that you pay the particular payment fully. However, i am not saying that they will not take any sort of repayments at all. Should you and the bank can seem to work a little something out, the foreclosure method may stop. However, when you continue to miss payments wih the new strategy, the foreclosures process can just pick up from where it was left off.

  3. Thanks for your strategies. One thing we’ve noticed is the fact that banks as well as financial institutions understand the spending patterns of consumers as well as understand that plenty of people max out their cards around the vacations. They prudently take advantage of that fact and start flooding your inbox along with snail-mail box having hundreds of 0 APR card offers shortly after the holiday season ends. Knowing that in case you are like 98 of the American public, you’ll soar at the one opportunity to consolidate personal credit card debt and shift balances towards 0 rate credit cards.

  4. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

  5. In this great design of things you get an A just for effort. Where you lost everybody was in all the details. As they say, the devil is in the details… And it couldn’t be much more true in this article. Having said that, allow me say to you just what exactly did deliver the results. Your article (parts of it) is definitely really engaging which is most likely the reason why I am making the effort to comment. I do not really make it a regular habit of doing that. 2nd, whilst I can see a jumps in logic you come up with, I am not necessarily convinced of how you seem to connect the ideas which inturn produce the actual conclusion. For now I will, no doubt subscribe to your issue but trust in the future you actually link your dots much better.

  6. Having read this I thought it was rather enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *