Музично-драматичний локдаун: досліди та досвіди Житомирського театру Кочерги Автор: Іван Матлаєв

Фото: Олена Савосіна

 

Академічне (традиційне) мистецтво в епоху ковіду: філософія протидії сучасності

Інформаційне суспільство, — а з ним і головний «літописець» інформаційної культури, contemporary art всіх можливих жанрів — знехотя входять в епоху постковідних трансформацій, супроводжуючись економічними, географічними та соціальними обмеженнями. Головним трендом 2020-2021 років стає (само)ізоляція, дистанційна робота та шалений розквіт онлайн-сервісів культурних розваг. Музична й театральна культури, суть існування яких полягає у моменті демонстрації творчої ідеї, опиняється перед складним вибором: продовжувати функціонувати як раніше — в офлайн-форматі (слухняно відходячи у тінь на період локдауну), чи пристосовуватися до нової реальності — візуально-інформаційної.

Не тільки українська, а й західна сучасна академічна культура, зокрема культура малих та великих театрів, камерних (регіональних) та національних («оркестрових») філармоній, вечірніх костьолів (просторів, в яких до пандемії вечорами можна було почути лунання ритмічних барокових акордів), та денних музеїв, де час від часу влаштовувалися камерні міні-концерти — всі ці масштабні (і не дуже) концертні та культурні інституції здебільшого намагаються «пережити» складні часи сумлінним дотриманням офіційних вимог постковідного світу.

Міжсезоння літніх періодів плавно та непомітно трансформувалося у невиразні межі локдаунів, під час яких вищеозначені установи переважно «відпочивають» від творчої активності. Водночас у сфері (зокрема, української) музично-театральної культури знаходяться сміливці, що намагаються опанувати та піддати критиці негласні правила сучасної реальності (реальності віртуального світу) — приміром, в проміжку між першим та другим локдауном вони презентують оригінальні офлайн-прем’єри, а під час жорстокого карантину — створюють онлайн-проєкти для переосмислення окремих аспектів сьогодення.

Мистецтво музично-театральної реальності: чому і як потрібно рубати гордіїв вузол

В період другого загальнодержавного культурного локдауну, варто озирнутися на перші досліди та досвіди Житомирського академічного музично-драматичного театру імені Івана Кочерги, що навесні та влітку презентував цілих три комплексні проєкти нового онлайн-формату. Ніби меч Александра Македонського, подібні проєкти є й інструментом, й ідеєю спротиву хаотичності інтернет-простору: способом простого творчого переосмислення складних сучасних і колишніх практик академічного та популярного мистецтва. Вся, пробачте за тавтологію, складність створення такого сучасного музично-театрального інтернет-мистецтва, як мистецтва перформативної реальності, — таким чином є складністю поєднання протесту з процесом пошуку компромісу щодо численних технічних, мистецьких та жанрових рамок популярного інтернет-мистецтва.

Приміром, акторська гра на екрані відео-хостингів — найпопулярніших сервісів інтернет-розваг (до них належить як і китайський економічний монстр 2019 року — мобільний додаток ТікТок, так і втілена остаточно в тому ж році «американська мрія» рекламодавців — відеоплатформа YouTube) — має бути одночасно ще більш витонченою (анти-вульгарною, радикальною до крайнього ступеня естетизму) та водночас ще більш агресивною («хайповою», «брутальною» та «модерновою» в голлівудському розумінні цього слова) — у візуальному плані.

Кому присвячений «Заповіт» Pink Floyd

Особливості візуального відбиття певних філософських ідей в сфері театрального мистецтва в мережі інтернет подекуди мають достатньо міцне культурне коріння. Придуманий Дені Дідро термін «четвертої стіни», в психоделічні 60-ті був переосмислений британським рок-гуртом Pink Floyd. За допомогою метафоричного зображення філософії неогностицизму екран телевізора став демонічним двійником Чорної Залізної В’язниці Філіп Діківського «ВАЛІСа» — символом гностичного пекла-на-землі, Кеноми. Рок-опера «The Wall» стала маніфестом і заповітом одночасно: інструментом окультного спротиву, ідеєю боротьби з ілюзорною реальністю та актом естетичного тероризму в дусі філософії Жана Бодрійяра та Гі Деборівського «Суспільства Спектакля».

Символіці «залізної завіси», присвячено майже однойменний онлайн-проєкт Театру Кочерги «За залізною завісою» режисера Петра Авраменка та актриси й водночас операторки Олени Заведії, які в іронічній формі вибудовували комунікацію з уявним глядачем. Така ж уявна межа між творцем, його творінням та його глядачами-слухачами-читачами стає досить таки реальним кордоном, вибудованим із візерунків рідких кристалів вашого комп’ютеру, ноутбуку чи смартфону. За словами Петра Авраменка та Олени Заведії, «карантинний онлайн-проєкт був створений за потреби продовження діяльності театру, адже якщо режисер та актори ховають свій потенціал, це загрожує небезпечними наслідками. Ми обігрували різні теми сьогодення, однак також особливу увагу приділяли соціально-актуальним аспектам нашого життя».

А оскільки мета театрального мистецтва і полягає в тому, щоб «зламати» стіну, візуальні кадри «За залізною завісою» то перемежовуються Matrix-like анімацією, то віддаляються в мінімалістичну комп’ютерну графіку, то звертаються до реальності мовця, що прагне розділити цю реальність з глядачами… офлайн! (*всі випуски «За залізною завісою» можна переглянути на сторінці театру — авт.). Саме через офлайн-ідеологічність в концептуальному плані це відео прикордонне, по-перше, в щирості своєї ідеології (дещо неоднозначне протистояння інтернет-культурі за допомогою інтернет-культури), по-друге, в динамічності власної ідеології.

Однак ці особливості компенсовані іншим чином у другому проєкті, «Житомир — Головна сцена мого життя». Відео-проєкт театру, що був створений за ініціативою актора Володимира Вербельчука та втілений Петром Авраменком з його командою, зробили «інтервенцію» театральних героїв з музичних та драматичних вистав театру у міський простір. За лічені дні цей проєкт набув резонансу в місті та приніс звістку численним житомирянам про діяльність їх театру, а також наново відкрив історичні місця Житомира. Онлайн-проєкт Житомирського театру ім. Кочерги вже достатньо близько підходить до успішного використання сучасних інструментів синтезу різних жанрів інтернет-мистецтва. Майстерна операторська робота з висоти польоти дрону доповнюється фактурною акторською грою та короткими, енергійними нарисами з сюжетів різних драматургічних й театральних творів. Традиційно? Сучасно? Синтетично? Так.

Тренд українського театру: традиція не проти сучасності

Не бажаючи лишатися осторонь економічних, соціальних та геополітичних потрясінь, сучасна українська музично-театральна культура також медитує на тему психосоціальних трансформацій. В першій частині іншого (скоріше, музично-перформативного) проєкту, чия (частини, а не цілого проєкту) назва відсилає до економічно-політичних реалій, музично-театральне мистецтво використовує найбільш широку з усіх можливих палітр жанрових та стилістичних інструментів.

В «Ізоляції/Дистанції» кожен з учасників оркестру Театру Кочерги висловив власне буття в режимі «депривації» від мистецької реальності, імпровізуючи на задану тему. На основі, даруйте, «ізольованих» етюдів і була створена чистова версія електроакустичної композиції диригента театру (й водночас композитора) Сергія Вілки… майже в стилі ембієнту.

Академічна ретроспектива: хто тут «батько» електроніки?

Жанрова стилістика «Ізоляції» була вибрана саме такою недарма. Частково «ембієнт»-бо, — як піджанр індустріальної та пост-індустріальної музики, започаткований, за офіційною версією, композитором та музикантом Брайаном Іно, — є авангардним дитям численних експериментів «салонної музики» Еріка Саті, pre-industrial motives російського радянського композитора Арсенія Авраамова та синтетичної візуально-аудіальної (та, до речі, першого українського та радянського звукового кінофільму) «Симфонії Донбасу (Ентузіязм)» Дзиґи Вертова.

Експерименти з мінімалістично-психоделічним та водночас монотонно-емоційним єдиним візуально-аудіальним рядом в жанрі академічного музичного театру видаються тут логічним продовженням тієї авангардної течії академічної музики, що завжди орієнтувалася на елітарність, «окультність» та незвичність західної аристократичної культури.

Маніфест існування театру та подальше майбутнє українського перфомативного мистецтва: «4’33’’»

Іншим нестандартним для сучасної української театральної культури твором, — а чи, мабуть, і «цвяхом програми» онлайн-проєктів творчого колективу Театру Кочерги стало виконання відомого авангардного твору «4′33″» Джона Кейджа. Цей запис є чи не першим у Східній Європі (а може й у світі?) в мережі Інтернет онлайн-втілленням музики Кейджа саме у спільному виконанні оркестру та хору (керівники: Сергій Вілка та Алла Ковальчук), — іншими словами, у даному випадку Кейдж неординарно «пролунав» виключно у віртуальній реальності.

Кейджівське мистецтво в цілому складно інтерпретувати без розвинутого філософського та культурно-пізнавального апарату. «4’33’’» ж по масштабу історичної важливості можна співвідносити хіба що з «Чорним Квадратом» Казиміра Малевича. Чотири хвилини та тридцять три секунди (Тиші? Звуків навколишньоого світу? Звуків світу глядача? Field records? Ambient tracks? Noise?) насправді є маніфестом реальності мистецтва як галузі інтегрування людських знань в рамки специфічного хронологічно-психологічного досвіду.

«Мовчання» артистів цього твору — не акт культурного франтівства чи випендрьожу, а скоріше своєрідна «хвилина пам’яті» Кейджу як композитору-філософу, що засвідчив водночас реальність і нереальність мистецтва, «першість» і «банальність» як свого таланту, так і мистецтва в цілому.

Й не дарма вже восени 2020 року легендарний Берлінський симфонічний оркестр разом з нинішнім очільником Кирилом Петренком теж звернувся до цього твору, адже згідно з рішенням німецької влади, оркестр був змушений піти на ізоляцію. Таким чином, видатний диригент вирішив неабияк попрощатися: до головної програми концерту, зіграного 2 листопада, додали ще один «той самий» твір, де немає жодного «музичного» звуку – «4′33″» Джона Кейджа.

Химерна, хаотична та харизматична, — якщо намагатися спростити сучасні тенденції, нова пост-ковідна культура потребує від своїх авторів ще більш креативного підходу, ніж раніше. Для того, щоб почути музику, сучасному слухачеві достатньо клацнути на «Play», — для того, щоб бути почутими, виконавцям необхідно потрапити туди, де буде розміщена кнопка програвання відеозапису.

Нова реальність спонукає до експансії в мережу Інтернет, — єдиним питанням наразі є лиш те, чи готова українська академічна культура до такої експансії, та чи стане тренд онлайн-вистав актуальним не лише для відчайдушних експериментаторів-одинаків, як-от режисерів, акторів, диригентів-композиторів та музикантів колективу Театру Кочерги.

 1. What?s Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely helpful and it has helped me out loads. I hope to give a contribution & assist other customers like its aided me. Good job.

 2. Thanks for the guidelines shared using your blog. Yet another thing I would like to state is that losing weight is not all about going on a dietary fads and trying to shed as much weight that you can in a few days. The most effective way to shed weight is by acquiring it gradually and right after some basic ideas which can provide help to make the most out of your attempt to shed pounds. You may recognize and be following a few of these tips, however reinforcing understanding never hurts.

 3. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I?ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 4. Thanks for the suggestions you write about through this website. In addition, lots of young women that become pregnant usually do not even attempt to get health care insurance because they have anxiety they won’t qualify. Although a few states at this moment require that insurers produce coverage despite the pre-existing conditions. Rates on these guaranteed programs are usually higher, but when with the high cost of health care it may be some sort of a safer approach to take to protect a person’s financial potential.

 5. hello!,I love your writing very much! share we be in contact extra approximately your post on AOL? I require a specialist on this house to solve my problem. May be that’s you! Having a look forward to peer you.

 6. Thanks for your article. I would like to say that the health insurance brokerage also works for the benefit of the particular coordinators of the group insurance policies. The health agent is given an index of benefits wanted by individuals or a group coordinator. Exactly what a broker really does is search for individuals or perhaps coordinators which usually best go with those requirements. Then he shows his referrals and if all sides agree, the particular broker formulates a legal contract between the 2 parties.

 7. I would like to thnkx for the efforts you’ve put in writing this website. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming also. In fact your creative writing skills has encouraged me to get my own blog now. Actually the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a great example of it.

 8. After study a number of of the blog posts in your website now, and I really like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site listing and might be checking back soon. Pls take a look at my web page as well and let me know what you think.

 9. I have observed that in the world of today, video games will be the latest fad with kids of all ages. There are times when it may be out of the question to drag the kids away from the activities. If you want the best of both worlds, there are many educational gaming activities for kids. Great post.

 10. Thanks for your posting. One other thing is that individual states in the United states of america have their unique laws that will affect property owners, which makes it very difficult for the the nation’s lawmakers to come up with a brand new set of recommendations concerning property foreclosure on house owners. The problem is that each state provides own guidelines which may have impact in a negative manner in regards to foreclosure policies.

 11. Thanks for your publication. I would love to comment that the very first thing you will need to accomplish is to see if you really need credit restoration. To do that you must get your hands on a duplicate of your credit score. That should really not be difficult, ever since the government necessitates that you are allowed to be issued one no cost copy of your credit report every year. You just have to request that from the right men and women. You can either check out the website for your Federal Trade Commission or perhaps contact one of the major credit agencies straight.

 12. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 13. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such great info being shared freely out there.

 14. What?s Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely helpful and it has aided me out loads. I am hoping to contribute & aid different users like its helped me. Good job.

 15. Also a thing to mention is that an online business administration study course is designed for learners to be able to without problems proceed to bachelors degree courses. The Ninety credit education meets the other bachelor college degree requirements so when you earn your own associate of arts in BA online, you will get access to the latest technologies with this field. Several reasons why students have to get their associate degree in business is because they may be interested in the field and want to find the general instruction necessary ahead of jumping in a bachelor education program. Thx for the tips you really provide as part of your blog.

 16. Having read this I thought it was very enlightening. I appreciate you finding the time and effort to put this short article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 17. Hi! I could have sworn I’ve been to your blog before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly happy I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 18. I have learned some new things from a blog post. Yet another thing to I have observed is that in many instances, FSBO sellers will reject you actually. Remember, they can prefer to not ever use your companies. But if you maintain a gradual, professional romance, offering assistance and keeping contact for around four to five weeks, you will usually be capable of win a meeting. From there, a house listing follows. Thanks

 19. hey there and thank you for your information ? I?ve certainly picked up something new from right here. I did however expertise some technical points using this web site, since I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Well I?m adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective interesting content. Ensure that you update this again very soon..

 20. Hi there! This article could not be written any better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I am going to forward this information to him. Fairly certain he’ll have a great read. Thanks for sharing!

 21. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable info to work on. You have done a formidable job and our whole community will be thankful to you.

 22. It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you can write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

 23. One thing I’ve noticed is always that there are plenty of beliefs regarding the banking institutions intentions any time talking about foreclosed. One delusion in particular is the fact the bank desires your house. The bank wants your money, not the house. They want the money they loaned you together with interest. Avoiding the bank will only draw a foreclosed realization. Thanks for your post.

 24. I’d personally also like to say that most individuals that find themselves with out health insurance usually are students, self-employed and people who are laid-off. More than half with the uninsured are really under the age of 35. They do not sense they are looking for health insurance because they are young and also healthy. Their own income is usually spent on real estate, food, and also entertainment. A lot of people that do represent the working class either entire or as a hobby are not presented insurance by means of their jobs so they go without due to the rising cost of health insurance in the states. Thanks for the concepts you reveal through this web site.

 25. Thank you for sharing superb informations. Your site is very cool. I’m impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just couldn’t come across. What a perfect web site.

 26. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information particularly the last part 🙂 I care for such information much. I was looking for this certain info for a long time. Thank you and best of luck.

 27. Thanks for your article. I would like to comment that the first thing you will need to carry out is to see if you really need credit repair. To do that you will have to get your hands on a duplicate of your credit file. That should really not be difficult, because government mandates that you are allowed to have one no cost copy of your own credit report on a yearly basis. You just have to inquire the right individuals. You can either look into the website with the Federal Trade Commission as well as contact one of the major credit agencies specifically.

 28. One thing is that often one of the most popular incentives for utilizing your credit card is a cash-back or even rebate present. Generally, you get 1-5 back in various buying. Depending on the credit cards, you may get 1 back again on most purchases, and 5 back on purchases made on convenience stores, gas stations, grocery stores plus ‘member merchants’.

 29. Having read this I thought it was really informative. I appreciate you taking the time and energy to put this informative article together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *